PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρα Guppies


stigma98
29-04-06, 22:57
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ GUPPIES.EXΩ ΒΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 30-50 ΗΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΕ.ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΦΗΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΗΤΑΝ 62 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΤΣΟΚΟΨΑΝ.:mad: :mad: :mad: :mad: ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΣΑ,ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?:confused: :confused: :confused: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΕΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Celda
29-04-06, 23:05
Καλό θα ήταν να περιγράψεις το ενυδρείο σου...πόσα ψάρια έχεις μέσα και τα συνναφή.

Απο προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να τα αφήνεις να γεννάνε μέσα στο ενυδρείο σου. Αν εχεις κερατόφυλλο μπόλικο και αλλα φυτα για κρυψώνες δεν θα πάθουν τπτ. Θα είχες απώλειες σίγουρα, αλλα συνήθως τα πιο αδύναμα πεθαίνουν, αυτα που δεν μπορούν να επιβιώσουν. Αυτο εν μέρει είναι καλό, γιατί δεν αυξανεται δραματικά ο πληθυσμός και γιατί τα υπόλοιπα που θα μείνουν θα ξέρεις ότι είναι πιο δυνατά και άρα καλύτερα για αναπαραγωγές κοκ.

Και κάτι ακομα. Μπορει να ήταν 63 ημερών, αλλα στην τελική αυτο που μετράει είναι το μέγεθος {Γαυρε μην σχολιάσεις} Αν τα μικρά χωράνε στο στόμα των ενηλίκων και είναι αργα, θα φαγωθούν. Μην ανησυχείς, σε ένα μήνα πάλι θα έχεις μωρά!!!

Φιλικά,
Κωνσταντίνα

stigma98
03-05-06, 00:52
ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ κερατόφυλλο ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΚΑ 2 ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΤΟ Ceratophyllum demersum ΚΑΙ ΤΟ Ceratophyllum demersum 'Foxtail' Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 2?:confused: :confused:

stigma98
03-05-06, 00:54
Α Και Κατι Αλλο,εβαλα Και Java Moss Εδω Και 2 Εβδομαδεσ Και Δεν Βλεπω Να Πιανει Η Να Μεγαλωνει,οπωσ Το Εβαλα Ετσι Εμεινε.:(

andreasp
03-05-06, 07:18
Α Και Κατι Αλλο,εβαλα Και Java Moss Εδω Και 2 Εβδομαδεσ Και Δεν Βλεπω Να Πιανει Η Να Μεγαλωνει,οπωσ Το Εβαλα Ετσι Εμεινε.:(

Αργει να μεγαλωσει η java moss.
Προσωπικα ειδα αναπτυξη στην java moss, οταν εβαλα μπουκαλα Co2, αλλα πήγα και στα 0.75watt/λίτρο φωτισμό.

Giorgos
03-05-06, 08:45
...ΒΡΗΚΑ 2 ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΑ ΤΟ Ceratophyllum demersum ΚΑΙ ΤΟ Ceratophyllum demersum 'Foxtail' Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 2?:confused: :confused:
Κάνουν και τα δύο.
Απλά πρόκειται για το ίδιο φυτό σε διαφορετική ποικιλία ('Foxtail').

PascM
03-05-06, 09:34
Πάντος κάπως δύσκολο μου φαίνεται να φάγαν μωρά 62 ημερών! Για πες μας τι άλλα ψάρια υπάρχουν στο ενυδρείο!

stigma98
03-05-06, 13:58
Αυτη Την Στιγμη 2 Guppies Θυληκα 2 Αρσενικα Και 6 Ξιφοφοροι.ηταν 62 Ημερων Και Μεγαλωναν Μεσα Σε Γενιστρα Και Τα Ετρωγε Η Θυληκια Που Τα Γεννησε,ειναι Και Η Μεγαλητερη Σωματικα Απο Τα Υπολοιπα.:( :( :(

filoxenos
03-05-06, 23:24
Αυτη Την Στιγμη 2 Guppies Θυληκα 2 Αρσενικα Και 6 Ξιφοφοροι.ηταν 62 Ημερων Και Μεγαλωναν Μεσα Σε Γενιστρα Και Τα Ετρωγε Η Θυληκια Που Τα Γεννησε,ειναι Και Η Μεγαλητερη Σωματικα Απο Τα Υπολοιπα.:( :( :(
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...
Είσαι σίγουρος για αυτά που μας γράφεις?
Τι μέγεθος είχαν τα μικρά των 62 ημερών? Χρώματα είχαν? Αρσενικά ή θυληκά ήταν?
Και όταν λες μεγάλωσαν στη γεννήστρα, είχες τα ψάρια 62 ημέρες στη γεννήστρα...????
Εμένα για να καταλάβεις, 2 μηνών κάποιες θηλυκιές μου... ζευγαρώνουν! και 3,5 μηνών γεννάνε (άμα ψάξεις θα βρεις και το σχετικό ποστ κάπου...)

stigma98
04-05-06, 00:00
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΧΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΥΤΕ ΦΥΛΛΟ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ?:confused: .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΓΕΝΗΣΤΡΑ, ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΦΥΛΛΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

filoxenos
04-05-06, 00:18
Κατάλαβα... Μάλλον πάει μπροστά το ...ημερολόγιό σου! :D :D :D
Δύο μηνών τα γκάππυ είναι σχηματισμένα, έχουν το βασικό τους χρώμα, έχουν ξεκινήσει να φλερτάρουν και ΔΕΝ τρώγονται από άλλα γκάππυς. Από άλλα ψάρια μπορεί, από άλλα γκάππυς, όχι.
Οσο για τη γεννήστρα, είναι μόνο για να γεννάνε οι θηλυκιές τα μικρά (ώστε να τα προστατεύεις από το φάγωμα τις πρώτες ημέρες) και σε μία εβδομάδα, άντε 10 ημέρες, τα βγάζεις και τα βάζεις σε μικρό ενυδρείο για να τα μεγαλώσεις μόνα τους. Σε 40-50 ημέρες τα βάζεις άφοβα με τα μεγαλύτερα.
Ολα αυτά που σου λέω, ισχύουν στα γκαπποενυδρεία μου, πάντως...

stigma98
04-05-06, 01:36
ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΗΚΑΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ filoxenos ,ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΗΧΘΗΚΑΝΕ ΔΙΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΟ(ΓΕΝΗΣΤΡΑ),ΚΑΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ.ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΤΩΡΑ?ΠΟΥ ΗΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΜΙΚΡΑ 1-2ΜΗΝΩΝ ΥΠΟΑΝΑΠΤΗΚΤΑ.:( :( :(

Giorgos
04-05-06, 07:52
Εφόσον δεν διαθέτεις ένα μικρό ενυδρείο για το μεγάλωμα των μωρών, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέσεις πολλά φυτά (όπως για παράδειγμα το Ceratophyllum demersum) για να έχουν κρυψώνες. Έτσι θα γλιτώνουν τα δυνατότερα μωρά από τα ενήλικα ψάρια.

stigma98
04-05-06, 20:47
Αυτο Θα Κανω Ευχαριστω Πολυ Ολουσ Για Τον Χρονο Σασ Παρολο Που **********;) ;)
Edited by me LoL

filoxenos
05-05-06, 10:38
... Παρολο Που **********;) ;)
Edited by me LoL
Είσαι ελαφρά άδικος... :(
Πρέπει να μπορείς να διακρίνεις το χιούμορ από την *******. Και αυτό για το ημερολόγιο, ήταν χιούμορ... :D
Καλή συνέχεια με τα μωρά σου. ;)

stigma98
05-05-06, 13:00
Είσαι ελαφρά άδικος... :(
Πρέπει να μπορείς να διακρίνεις το χιούμορ από την *******. Και αυτό για το ημερολόγιο, ήταν χιούμορ... :D
Καλή συνέχεια με τα μωρά σου. ;)


ok thanks filoxenos:o :o