PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάρια κρύου νερου?


wodan
20-04-06, 11:21
Γεια χαρά σε όλους....
Άνοιξα το topic για να συμπληρώσουμε μια λίστα (εννοώ από αυτούς που έχουν τη γνώση), με ποιά ψάρια είναι κρύου νερού και μπορούμε όλοι μας να βάλουμε στα ενυδρεία μας. Βέβαια καλό θα ήταν να μην αρχίσουμε να συμπληρώνουμε τα διάφορα είδη των χρυσοψάρων, ούτε είδη κυπρίνων με διαστάσεις απαγορευτικές για τα λίγα συνήθως λίτρα μας.......

Ελπίζω να γίναι μία καλή λίστα και να βοηθηθούμε όλοι μας.
φιλικά wodan

Blanch
20-04-06, 11:41
http://www.bristol-aquarists.org.uk/goldfish/goldfish.htm

george
20-04-06, 17:25
http://www.bristol-aquarists.org.uk/goldfish/goldfish.htm

Eιχαμε τον linkman ...αποκτησαμε τωρα και την linkwoman !!!!!

Blanch
20-04-06, 20:00
Ο τίτλος ας παραμείνει στον κάτοχό του. Ό,τι και να κάνουμε δεν τον φτάνουμε...

wodan
25-04-06, 11:07
Αγαπητέ/ή Blanch
καλό το link αλλά πάλι σε χρυσόψαρα πάμε?
κάτι άλλο?

Tolis
25-04-06, 12:17
Μερικα "τροπικα" ψαρια ζουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τις τροπικες. Οπως τα Tanichtys albonubes (mountain minnow), Macropodus opercularis (Paradise fish), Brachydanio rerio (zebra danio).

Σε πιο "ευρωπαικο" επιπεδο μπορεις να δοκιμασεις τα Rhodeus amarus, Rhodeus sericeus και αλλα ειδη Rhodeus, που ειναι μικρα, εχουν πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα και κατα καιρους τα βρισκεις στα pet shop.

Μπορεις παντα να δεις και τα ειδη που ζουν στην Ελλαδα - οπως πχ το Aphanius fasciatus, το "Ηλιοψαρο" (Sunfish - Lepomis sp.) και άλλα.

Blanch
25-04-06, 13:22
Ευχαριστούμε Τόλη! :p Wodan, η αλήθεια είναι πως έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα χρυσόψαρα... :rolleyes:

george
25-04-06, 13:32
Αγαπητέ/ή Blanch


Και είναι αγαπητή φίλε μου !

wodan
27-04-06, 11:33
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (όλα τα είδη)
ΣΟΥΜΠΟΥΝΚΙΝ
Betta
Otocinclus spp
Macropodus opercularis (Paradise fish)
Brachydanio rerio (zebra danio)
Tanichtys albonubes (mountain minnow)

κάτι άλλο κανείς?

george
27-04-06, 11:38
Αυτά είναι ψάρια που μπορούν να ζήσουν σε κρύο νερό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συμβατά και μεταξύ τους !
Τι ακριβώς ψάχνουμε εδώ ;

Apostolis
27-04-06, 13:33
...η αλήθεια είναι πως έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα χρυσόψαρα... :rolleyes:

Μη μου πείς οτι σου θυμίζουν και εσένα ενα κομμάτι της χαμένης εφηβείας σου...???

Blanch
27-04-06, 13:36
Περνάω τη δεύτερη, εφόσον ακόμα έχω! :smt061

wodan
28-04-06, 08:12
Αυτά είναι ψάρια που μπορούν να ζήσουν σε κρύο νερό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συμβατά και μεταξύ τους !
Τι ακριβώς ψάχνουμε εδώ ;

ψαχνουμε ψάρια που μπορουν να μπουν σε ενυδρείο κρύου νερού, όπως γράφω και στην αρχή του θέματος.
Ας φτιάξουμε μία λίστα πρώτα και μετα βλέπουμε τη συμβατότητά τους.

in the pond
24-05-07, 15:40
Αυτά είναι ψάρια που μπορούν να ζήσουν σε κρύο νερό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συμβατά και μεταξύ τους !
Τι ακριβώς ψάχνουμε εδώ ;

Συμφωνώ και επικροτώ την άποψη του φίλου πιο πάνω. Υπάρχουν πολλά ψάρια κρύου νερού που μπορούν να ζήσουν σε ενυδρείο, αλλά προέρχονται από διαφορετικούς κόσμους.

Ένα ψαράκι κρύου νερού που δοκιμάστηκε και είναι πολύ όμορφο, μοιάζει καταπληκτικά στα guppies (σχήμα, μέγεθος και συνήθειες) είναι το musquito fish, επιστημονικά Gambusia affinis. Είναι ζωότοκα και πολλαπλασιάζονται με ρυθμούς μάστιγας. Είχα μερικά στη λίμνη μου για αρκετό διάστημα. Τα έχω ξεχωρίσει τώρα από τα χρυσόψαρα γιατί τπώνε οτιδήποτε κουνιέται και χωράει στο στόμα τους.

Xotikouli
24-05-07, 21:59
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

...
Betta
...

κάτι άλλο κανείς?

Παιδιά τα betta τα θεωρούμε ψάρια κρύου νερού? :confused:

rita
24-05-07, 22:21
καπου ειχε αναφερθει αυτο στο site και ειχαμε πει πως δεν ειναι...
απλα καποιοι ασυνηδειτοι τα κρατανε σε γυαλες,χωρις θερμοστατη κλπ κ νομιζουν πως ειναι κρυου...:smt084

in the pond
24-05-07, 22:26
Παιδιά τα betta τα θεωρούμε ψάρια κρύου νερού? :confused:

όχι βέβαια. Δεν είναι κρύου νερού. Άσε την απαράδεκτη κατάσταση που βλέπεις συνήθως στα καταστήματα Pet shops.

Xotikouli
24-05-07, 23:33
Ρητορική ήταν η ερώτηση...

Με τη λογική της παραπάνω λίστας, θα μπορούσε κάποιος να αποφασίσει να βάλει betta σε λίμνη... Και μετά να ρωτάει "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"? :smt108

in the pond
25-05-07, 06:58
Ρητορική ήταν η ερώτηση...

Με τη λογική της παραπάνω λίστας, θα μπορούσε κάποιος να αποφασίσει να βάλει betta σε λίμνη... Και μετά να ρωτάει "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"? :smt108

Η λίμνη είναι μεγάλη κουβέντα. Είμαι κάτι από παραπάνω από σίγουρος ότι ο betta εκεί μέσα δεν θα επιβιώσει. Μην ξεχνάτε ότι τον χειμώνα, η θερμοκρασία του νερού κατεβαίνει τόσο κάτω που σταματά κάθε δραστηριότητα στη λίμνη. Ακόμα και αυτή την μεταβολή των ψαριών.

Μην τολμίσετε να βάλετε betta στη λίμνη. Αυτό κρατήστε το για συμβουλή.

aafent
25-05-07, 11:11
Για όποιον θέλει να δεί άλλα είδη που δοκιμασμένα συμβιώνουν με χρυσόψαρα (δεν το συνιστώ) ή γενικότερα μπαίνουν σε κρύο νερό ας επισκεφτεί αυτή τη σελίδα. (http://www.aquaspace.gr/as/articles/compatible_goldfish.html)

in the pond
25-05-07, 11:52
Για όποιον θέλει να δεί άλλα είδη που δοκιμασμένα συμβιώνουν με χρυσόψαρα (δεν το συνιστώ) ή γενικότερα μπαίνουν σε κρύο νερό ας επισκεφτεί αυτή τη σελίδα. (http://www.aquaspace.gr/as/articles/compatible_goldfish.html)

Για να διευκρινήσουμε καλύτερα το θέμα, αυτά που αναφέρονται στη σελίδα πιο πάνω μπορεί να ζήσουν σε ενυδρείο κρύου νερού.

Ενυδρείο κρύου νερού και λίμνη δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Έχω ήδη πει ότι το θέμα λίμνη είναι μεγάλη κουβέντα. Θα διαφωνήσω με τη σελίδα του πιο πάνω φίλου. Στα είδη ψαριών και ασπόνδυλων που αναφέρει, σημειώνει και κάποιες θερμοκρασίες. Σε μια πολύ κρύα νύκτα του Χειμώνα, είναι αδύνατον να κρατήσεις τις κατώτατες, αλλά και μια ζεστή μέρα του καλοκαιριού να περιορίσεις τις ανώτατες θερμοκρασίες που αναφέρονται.

aafent
26-05-07, 10:31
Εγώ όμως φίλε μου Βασίλη δεν θα διαφωνήσω μαζί σου!.
Όπως θα διάβασες και εσύ τα στοιχεία δίνονται με την πηγή από την οποία αντλήθηκαν ώστε να εκτιμηθεί η αξιοπιστία τους. Επίσης δίνονται και οι ιδανικές συνθήκες. Εάν κάποιος τώρα μπορεί ή όχι να τις διατηρήσει είναι άλλη ιστορία. Φυσικά όμως αφορούν ενυδρείο και όχι λίμνη!.

in the pond
26-05-07, 13:42
Εγώ όμως φίλε μου Βασίλη δεν θα διαφωνήσω μαζί σου!.
Όπως θα διάβασες και εσύ τα στοιχεία δίνονται με την πηγή από την οποία αντλήθηκαν ώστε να εκτιμηθεί η αξιοπιστία τους. Επίσης δίνονται και οι ιδανικές συνθήκες. Εάν κάποιος τώρα μπορεί ή όχι να τις διατηρήσει είναι άλλη ιστορία. Φυσικά όμως αφορούν ενυδρείο και όχι λίμνη!.

Φίλε aafent, συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχει όμως η λανθασμένη εντύπωση ότι ψάρια κρύου νερού μπορούν να επιβιώσουν και σε λίμνη. Πολύ απλά με μια κουβέντα προσπάθησα να διευκρινήσω την διαφορά των δύο. Αν πάλι δεν κατάφερα να γίνω σαφής με την τοποθέτησή μου, ζητώ συγνώμη.

PascM
26-05-07, 13:57
Δυστυχώς πολλοί έχουν σχηματίσει την άποψη οτι "τροπικά" ψάρια που ζουν σε ψυχρότερα νερά μπορούν να ζήσουν είτε σε λίμνες είτε σε ενυδρεία κρύου νερού! Κάτι που κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι λάθος!

in the pond
26-05-07, 14:06
Δυστυχώς πολλοί έχουν σχηματίσει την άποψη οτι "τροπικά" ψάρια που ζουν σε ψυχρότερα νερά μπορούν να ζήσουν είτε σε λίμνες είτε σε ενυδρεία κρύου νερού! Κάτι που κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι λάθος!

Νομίζω φίλε PascM θέλουμε χρόνια δουλειάς να αλλάξουμε αυτή την νοοτροπία.

PascM
26-05-07, 14:15
Προσπάθεια από όλους μας θέλει!!!!

aafent
26-05-07, 14:22
Ίσως ένα πίνακα με το τι ζει σε θερμοκρασίες κάτω από 24 βαθμούς, με το ποσοστό +- ανοχής, την ένδειξη εάν ζεί ή όχι σε λίμνη και τα PH,GH,KH που απαιτεί. …. Ίσως φτιάξω κάτι τέτοιο αλλά θέλει δουλεία … εάν κάποιος έχει στοιχεία ας το προσπαθήσει.

in the pond
26-05-07, 14:49
Ίσως ένα πίνακα με το τι ζει σε θερμοκρασίες κάτω από 24 βαθμούς, με το ποσοστό +- ανοχής, την ένδειξη εάν ζεί ή όχι σε λίμνη και τα PH,GH,KH που απαιτεί. …. Ίσως φτιάξω κάτι τέτοιο αλλά θέλει δουλεία … εάν κάποιος έχει στοιχεία ας το προσπαθήσει.

Αυτό που ανάφερες φίλε είναι πολύ σοφό και για να είμαι ειλικρινής δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου.
Τα χρυσόψαρα π.χ.μπορούν να επιβιώσουν αναλόγως των καιρικών και εποχιακών συνθηκών. Δεν έκρινα ποτέ ότι πρέπει να καταγράφω σε ένα τετράδιο ανά εβδομάδα τις θερμοκρασίες του βυθού. Το έκανα μόνο σε ακραίες συνθήκες χειμώνα και καλοκαίρι.

Πολύ καλό και θα το υοθετήσω.!!!!

aafent
29-05-07, 11:17
Βασίλη εγώ κρατάω πάντα ημερολόγιο (1 φύλλο excel για κάθε ενυδρείο) με μετρήσεις, παρατηρήσεις, αλλαγές νερού, φάρμακα, σκέψεις κτλ. Είναι χρήσιμο εργαλείο ειδικά μετά από καιρό. Μάλιστα καθώς η εμπειρία αυξάνει τα στοιχεία γίνονται πολυτιμότερα.

in the pond
29-05-07, 11:36
Βασίλη εγώ κρατάω πάντα ημερολόγιο (1 φύλλο excel για κάθε ενυδρείο) με μετρήσεις, παρατηρήσεις, αλλαγές νερού, φάρμακα, σκέψεις κτλ. Είναι χρήσιμο εργαλείο ειδικά μετά από καιρό. Μάλιστα καθώς η εμπειρία αυξάνει τα στοιχεία γίνονται πολυτιμότερα.

Το έχω ήδη ξεκινήσει το Σάββατο. ;)

Obelix(Reifen)
31-05-07, 02:40
Θα πρέπει να αλλάξεις ήπειρο γι α να βρεις μερικά πραγματικά coldwater fish.
http://www.fishpondinfo.com/misc2.htm
Όσο για τα τροπικά σε λίμνη το καλοκαίρι άνετα δηλαδή από τώρα και ως τέλος Σεπτέμβριου και μάλιστα θα τους κάνει καλό να πάρουν τον αέρα τους .

in the pond
31-05-07, 08:27
Θα πρέπει να αλλάξεις ήπειρο γι α να βρεις μερικά πραγματικά coldwater fish.
http://www.fishpondinfo.com/misc2.htm
Όσο για τα τροπικά σε λίμνη το καλοκαίρι άνετα δηλαδή από τώρα και ως τέλος Σεπτέμβριου και μάλιστα θα τους κάνει καλό να πάρουν τον αέρα τους .

Καλημέρα.

Σκοπός μιας λίμνης δεν είναι να οργανώσεις μια παγκόσμια σαλάτα. Πρέπει να γίνεται κάτι ανάλογο όπως και με τα ενυδρεία, επιλέγοντας ψάρια από ίδιους βιότοπους ή παρόμοιους. Τα γατόψαρα π.χ. λόγο και του τελικού τους μεγέθους μπορούν σε σύντομο χρονικό διάστημα να αποδεκατήσουν άλλα μικρότερα ψάρια σε μια λιμνούλα. Τα musquito fish είναι μικρά ζωότοκα όμορφα, μπορούν να συμβιώσουν άνετα με ΚΟΙ και χρυσόψαρα αλλά σε περίπτωση συμβίωσης θα κατασπαράζουν κάθε καινούργιο γόνο από τα άλλα ψάρια που ήδη αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Τώρα, το θέμα τροπικών ψαριών σε λίμνη το καλοκαίρι, αν και μερικώς εφικτό, το βρίσκω αβάσιμο. Πως π.χ. το φθηνόπωρο να μαζέψεις όλα αυτά τα ψάρια από το λίμνη. Έχω ακούσει Αφρικάνες σε λίμνη και μάλιστα για αρκετό διάστημα. Εγώ προσωπικά δεν θα τολμούσα αυτή την "ακραία" πράξη για μένα, απλά για να φαίνεται ομορφότερη η λίμνη μου το καλοκαίρι. Εξ' άλλου έχουμε λιλήσει πιο πάνω για βιότοπο και όχι σαλάτα, πράγμα το οποίο επικροτώ.

Ευχαριστώ.

Apostolis
31-05-07, 09:14
...και συνοψίζοντας...
1. Τα ζωντανά δεν είναι "μοτέρ" για να δοκιμάζουμε τις αντοχές τους
2. Καλή η ιδέα της "παραθέρισης" και "ξεχειμωνιάσματος" αλλά τραβηγμένη...

Άποψή μου είναι οτι είτε φροντίζουμε να έχουμε τις κατάλληλες συνθήκες για τα ζωντανά μας ΟΛΟ το χρόνο (ακόμη και χρυσόψαρα στο Νευροκώπι, ΧΛΩΜΟ!), ή μάλλον το καλύτερο, επιλέγουμε κάποια ενδυμικά είδη που να ζούν κοντά στην περιοχή μας τα οποία μετά απο εκατοντάδες-χιλιάδες χρόνια έχουν εξελιχτεί ώστε να ζουν στις εκάστοτε συνθήκες...

in the pond
31-05-07, 10:48
...και συνοψίζοντας...
1. Τα ζωντανά δεν είναι "μοτέρ" για να δοκιμάζουμε τις αντοχές τους
2. Καλή η ιδέα της "παραθέρισης" και "ξεχειμωνιάσματος" αλλά τραβηγμένη...

Άποψή μου είναι οτι είτε φροντίζουμε να έχουμε τις κατάλληλες συνθήκες για τα ζωντανά μας ΟΛΟ το χρόνο (ακόμη και χρυσόψαρα στο Νευροκώπι, ΧΛΩΜΟ!), ή μάλλον το καλύτερο, επιλέγουμε κάποια ενδυμικά είδη που να ζούν κοντά στην περιοχή μας τα οποία μετά απο εκατοντάδες-χιλιάδες χρόνια έχουν εξελιχτεί ώστε να ζουν στις εκάστοτε συνθήκες...]]

Πολύ-πολύ εύστοχη τοποθέτηση!!!!!!!!!!!!!
Φίλε μου, τον Σωκράτη κατάπιες?
-------------------------
...και γιατί όχι χρυσόψαρα στο Νεροκόπι, όταν τους δώσουμε τις κατάλληλες συνθήκες? π.χ. Η θερμοκρασία του νερού της λίμνης έχει να κάνει με τον τόπο κατασκευής της, το μέγιστο βάθος, τα λίτρα και μερικά άλλα στοιχιώδη, που αν τα ακολουθήσουμε μπορεί να γίνει εφικτό.

Tolis
31-05-07, 16:53
Η παραθεριση τροπικων το καλοκαιρι σε λιμνη δεν ειναι τοσο τραβηγμενη. (Προυποθεση παντα, να ειναι ευκολο το μαζεμα τους το φθινοπωρο).
Σε ολα τα ειδη το φως του ηλιου τους κανει καλο (πραγμα που καμμια λαμπα δεν αντικαθιστα). Η υπαρξη αφθονης ζωντανης τροφης (σε οτι μορφη φανταστειτε) επισης. Εχω δει στο Βελγιο πολλα ειδη μετα απο "ξεκαλοκαιριασμα" σε λιμνη, να εχουν αποκτησει μεγεθος που σε κανενα ενυδρειο δεν το αποκτουν.
Τελος, δυσκολα σε αναπαραγωγη ειδη, γινονται "ευκολοτερα" σε λιμνες.

Obelix(Reifen)
31-05-07, 18:11
Καθίστε γιατί το μπερδέψαμε το πράγμα
Το θέμα με τα τροπικά άμα θέλετε να το συζητήσουμε να ανοίξουμε άλλο θέμα.
Γιατί μιλάμε για πραγματικά cold water που θα ζουν όλο τον χρόνο σε μια λίμνη;
Μιλάμε αν αυτά τα ψάρια που μπορούν να μπουν σε ένα ενυδρείο ;
Μιλάμε για ψαρί α που ζουν στο φυσικό σε υψηλό υψόμετρο και κοντά στις πήγες όποτε οι θερμοκρασίες που ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον είναι ίδιες με αυτές που πιάνει ένα μη θερμαινόμενο ενυδρείο σε ένα διαμέρισμα ;
Τέλος μιλάμε για ποια χρυσόψαρα μπορούν να μπουν σε λίμνες και πια όχι ,άσχετα εάν είναι στο Νευροκόπι η στην Κρήτη μιας και αυτό εξαρτάτε από την κατασκευή της λίμνης και την διαχείριση της .
γατόψαρα και ψάρια βυθού μπαίνουν σε λίμνες με κοι για έλεγχο του πληθυσμού για μην επιζούν απόγονοι από ανεπιθύμητες διασταυρώσεις και για αναμόχλευση της λάσπης στον πάτο ώστε να μπορούν να την απομακρύνουν τα φίλτρα.
Είναι αυτονόητο ότι ακολουθούντα οι κανόνες συμβατότητας σε κάθε περίπτωση .:smt108

in the pond
01-06-07, 08:09
γατόψαρα και ψάρια βυθού μπαίνουν σε λίμνες με κοι για έλεγχο του πληθυσμού για μην επιζούν απόγονοι από ανεπιθύμητες διασταυρώσεις και για αναμόχλευση της λάσπης στον πάτο ώστε να μπορούν να την απομακρύνουν τα φίλτρα.

Είναι αυτονόητο ότι ακολουθούντα οι κανόνες συμβατότητας σε κάθε περίπτωση .:smt108 [/quote]

Γατόψαρα θα μπούν, όταν η κατασκευή και το μέγεθος μιας λίμνης το επιτρέπουν. Σε μικρές λίμνες σαν αυτές που έχουμε με τα λίγα κυβικά νερού δεν κάνουν για συμβίωση ΚΟΙ - γατόψαρα.

ανεπιθύμητες διασταυρώσεις ? Τί εννοείς?

Όσον αφορά καθαρισμό του βυθού, να είσαι σίγουρος ότι τα καταφέρνουν μια χαρά τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα.

poseidon11
10-10-07, 14:41
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (όλα τα είδη)
ΣΟΥΜΠΟΥΝΚΙΝ
Betta
Otocinclus spp
Macropodus opercularis (Paradise fish)
Brachydanio rerio (zebra danio)
Tanichtys albonubes (mountain minnow)

κάτι άλλο κανείς?

Εγώ πάλι έχω ένα μκρό ενυδρειάκι 5Lt χωρίς θερμανση.
Τι από τα παραπάνω να βάλω;

george
10-10-07, 15:25
Έχεις κάτι μέσα αυτήν τη στιγμή ;

Strahos
10-10-07, 15:29
μάλλον τίποτα... Αν είχε θερμοστάτη εγώ μόνο γαρίδες θα συνιστούσα. 5 λίτρα είναι ένα μπουκάλι απιονισμένου νερού από το super market, δεν κάνει για κατοικία πρωτεύοντα οργασνισμού ΙΜΟ.

poseidon11
10-10-07, 15:34
Όχι δεν έχω τίποτα.
Η άγνοια του αρχάριου μου
πρόσφερε κακή εμπειρία με χρυσόψαρο.

Τώρα έχω βάλει το νερό εδώ και 10 μέρες
με αντιχλωρικό και ζωντανά βακτήρια.
Μέσα δουελεύει για αρχή φίλτρο άνθρακα.

Όσο για το αρχικό μας θέμα και αναζητώντας στο internet
Έχω κάποια είδη Κρύου Νερού να σας παραθέσω:


Goldfish
Paradise fish
Comet
Shubunkin
Sun fishδεν αναφέρεται πουθενά για μονομάχους
και zebra που οι απαιτήσεις τους είναι σε πιο
ανεβασμένες θερμοκρασίες.

Oι Συμβουλές σας ...πολύτιμες

Strahos
10-10-07, 15:44
δεν αρκεί μόνο να δουλεύει το φίλτρο και να ρίχνεις βακτηρίδια, θέλουν και τροφή τα βακτηρίδια για να ζήσουν. Αμμωνία ρίχνεις?

poseidon11
10-10-07, 16:01
όχι γιατί ακόμη διαβάζω κ τώρα έχω καταλάβει
πόσο συμαντική είναι...

Πόσες σταγόνες προτείνεις για το 5Lt μου?

PascM
10-10-07, 16:18
Πρέπει να ξεκινήσεις ρίχνοντας λίγες (4-5) και μετρώντας να συμπληρώσεις αν χρειαστεί!

Strahos
10-10-07, 16:24
4-5 είναι πολλές. Αγόρασε σύριγγες ινσουλίνης από το φαρμακείο, διάβασε καλά το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 και κάνε αυτό που λέει με το μπουκάλι και τις μετρήσεις. Σκοπός είναι να πετύχεις τα 3 mg/l

poseidon11
10-10-07, 17:01
Strahos σε ευχαριστώ.
Είναι αρκετά κατανοητό το άρθρο σου.
Θα το συμβουλευτώ για το στρώσιμο του
60lt ΠΟυ προμηθεύτικα πρόσφατα...(και δεν το εχω γεμίσει ακόμη)

Strahos
22-10-07, 11:56
Strahos σε ευχαριστώ.
Είναι αρκετά κατανοητό το άρθρο σου.




ε δεν είναι δικό μου το άρθρο :) μακάρι να ήτανε :cool: