PDA

Επιστροφή στο Forum : Πετρες συγκεκριμενες ή οτι μας αρεσει?


kostas_k
20-04-06, 03:13
Για δωστε τα φωτα σας οι πιο γνώστες απο μενα.Θελω να χρησιμοποιησω καποιες πετρες για να αλλαξω το aquascaping μου.Υπαρχουν πετρωματα που θα μου ριξουν το PH και θα μου μαλακωσουν το νερο?Αν οχι υπαρχουν πετρωματα που θα το αφησουν αμεταβλητο?Και αν στην τελικη καταληξουμε καπου, περα απο ενα βρασιμο και μια λειανση υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να κανω πριν τις ριξω στο 100αρι μου?

ΥΓ:Υπαρχουν πετρωματα που πρεπει να αποφυγω δια ροπαλου?

lasal
20-04-06, 08:06
Θελω να χρησιμοποιησω καποιες πετρες για να αλλαξω το aquascaping μου.Υπαρχουν πετρωματα που θα μου ριξουν το PH και θα μου μαλακωσουν το νερο?Αν οχι υπαρχουν πετρωματα που θα το αφησουν αμεταβλητο?Και αν στην τελικη καταληξουμε καπου, περα απο ενα βρασιμο και μια λειανση υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να κανω πριν τις ριξω στο 100αρι μου?

ΥΓ:Υπαρχουν πετρωματα που πρεπει να αποφυγω δια ροπαλου? Οι πέτρες που θα τοποθετήσεις έχουν σχέση με το είδος του ενυδρείου
που σκοπεύεις να κάνεις.
Αν είναι για μαλακό ή για σκληρό νερό ενυδρείου.
Για σκληρό νερό μπορείς να βάλεις σχεδόν οποιαδήποτε πέτρα.

Για ενυδρείο με μαλακό νερό που ενδιαφέρεσαι πρέπει να δοκιμάζεις τις πέτρες ώστε να μην ειναι ασβεστολιθικές οι οποίες ανεβάζουν την σκληρότητα.
Πρέπει οι πέτρες να ειναι ουδέτερες.
Η δοκιμή ειναι απλή.
Ρίχνεις λίγο ακουαφορτε (υδροχλωρικό οξύ-κεζάπ) και αν αφρίζει τότε δεν κάνει.
Πέτρες που να μαλακώνουν το νερό δεν υπάρχουν.
Ρίξε και εδώ μια ματιά
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9868&highlight=%F0%DD%F4%F1%E5%F2
και μετά εδώ
http://www.pangea.gr/gr/rocks.shtml

koulio
20-04-06, 11:28
πρωτα πρωτα πες μας το ενυδρειο τι ειναι φυτεμενο/κοινωνικο ή με κιχλιδες ??

kostas_k
20-04-06, 11:34
Ευχαριστω για τισ πληροφοριες.Το μονο που μου μενει ειναι μια επισκεψη σε καποια μαντρα με πετρες της περιοχης.

george
20-04-06, 11:48
πρωτα πρωτα πες μας το ενυδρειο τι ειναι φυτεμενο/κοινωνικο ή με κιχλιδες ??

Eδω δεν μας απαντησες ομως !

kostas_k
20-04-06, 11:53
Μαλλον στα φυτεμενα κοινωνικα θα το κατετασα.Οχι οτι ειναι αλλα θα το παλεψω.Οσο για ψαρια, εχω 6 σκαλαρια (προσπαθω να κανω 2 ζευγη) και 4 ramirezi (2 male, 2 female).θα μου πεις και αυτα κιχλιδες δεν ειναι?
Για να το ξεκαθαρισω,τις πετρεσ τις θελω για να μπορεσω να "περιφραξω" και να εγκλωβισω μια ποσοτητα υποστρωματος ωστε να κανω κατι σαν ,ας πουμε, οροπεδιο.
ΥΓ.Δεν σε ξεχασα Coolio,απλα εγραφα

Takis
20-04-06, 12:02
Ευχαριστω για τισ πληροφοριες.Το μονο που μου μενει ειναι μια επισκεψη σε καποια μαντρα με πετρες της περιοχης.
Σε βλεπω να το πηγαινεις για αφρικανες μαλλον!! :D :D :D

kostas_k
20-04-06, 12:12
Σε βλεπω να το πηγαινεις για αφρικανες μαλλον!! :D :D :D
Μπαα οχι ακομα.Ειναι το επομενο σταδιο.Για την ωρα ενα κοινωνικο,φυτεμενο με φαντασια στο aquascaping αν μου κατσει καλα θα ειμαι

Giorgos
24-04-06, 13:59
εχω 6 σκαλαρια (προσπαθω να κανω 2 ζευγη) και 4 ramirezi (2 male, 2 female).
Αν και εκτός θέματος, πρέπει να σου πω ότι είναι πολλά τα 2 ζεύγη σκαλάρια και rams (υποθέτω ότι θα υπάρχουν κι άλλα ψάρια) για τα 100 λίτρα που διαθέτεις. Ένα ζευγάρι σκαλάρια με μερικά cories και ένα κοπαδάκι tetras είναι αρκετά.

kostas_k
28-04-06, 09:37
πρέπει να σου πω ότι είναι πολλά τα 2 ζεύγη σκαλάρια και rams (υποθέτω ότι θα υπάρχουν κι άλλα ψάρια) για τα 100 λίτρα που διαθέτεις. .
Εχω κ 6 corydoras.Ας γινουν αυτα ζευγαρι και θα κρατησω το ωραιοτερο οταν μεγαλωσουν.Οσο για τα rams (τα οποια γιναν 4 μετα την δωρεα των 2) ειναι η αδυναμια μου οποτε μπορει να φυγουν τα παντα απ'το ενυδρειο εκτος του Η2Ο ,τα ramirezi φιλε Γιωργο μενουν.Αν και οντως ξεφυγαμε απ το θεμα