PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση REEF


Νίκος
18-04-06, 21:27
Μια σύντομη παρουσίαση του ενυδρείου μου.
- Ενυδρείο RIO 400
- Σε ρόλο sump, υπερχείλιση από ψηλότερο ενυδρείο το οποίο είναι σχεδιασμένο και φιλοξενεί 5 ιππόκαμπυς.
- Συνολικά 110 κιλά ζωντανού βράχου.
- Συνολικά 8 εκατοστά ύψος (κακώς) ζωντανού αραγονίτη.
- Ειδική ιδιοκατασκευή από τελάρα για καλύτερου αερισμού και κυκλοφορίας νερού στα χαμηλώτερα στρώματα του ενυδρείου.
- Skimmer της Aqua Medic
- Φωτισμός 6x Τ5 και 4x PC
- Συνολική κυκλοφορία νερού (από φίλτρα και σκόρπιους κυκλοφορητές κρυμμένοι πίσω από τον βράχο) ~12.000 l/h.
- Επιφυλάσομαι λόγω χρόνου για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον υπόλοιπο εξοπλισμό και ζωντανά του ενυδρείου όπως επίσης και για το βοηθητικό ενυδρείο-sump.

Apostolis
18-04-06, 23:24
Αν και δεν είμαι reefάκια (τουλάχιστον όχι ακόμη :smt044) λέω οτι είναι ΤΕΛΕΙΟ!!! +-8 Τώρα... προσωπικά έχω μια εμμονή στο να μη φαίνονται skimmer, sump, refugium κλπ...

γαυρος
18-04-06, 23:29
μπραβο ρε νικολα!!!:smt041:smt041

πρωτος!!! :smt030

Giorgos
18-04-06, 23:34
Νίκο, το να σου πω μπράβο κι από εδώ μέσα δε λέει τίποτα (εξάλλου σου το έχω πει αρκετές φορές από κοντά). :smt023

halvas69
18-04-06, 23:34
Wow !!! μπράβο Νίκο, ζήλεψα :smt012

Νίκος
19-04-06, 00:46
Σας ευχαριστώ πολύ παιρνω κουράγιο γιατί αφιερώνω πολυυυ ενέργεια.. Αποστόλη έχεις δίκιο αλλά έχω και εγώ μια εμμονή με το skimming να προλαβαίνω τα περισσότερα πριν τον κύκλο και αυτό το πράγμα δεν έμπαινε πουθενά αλλού. Αλωστε όπως καταλαβαίνεις δεν υπήρχε αρχικός σχεδιασμός και αργότερα είναι δύσκολα. Αντε πάρτο απόφαση και θα τα κρύψουμε όλα..-+5

accnt
19-04-06, 08:09
Μπράβο, πολύ όμορφο ενυδρείο. Περιμένουμε λεπτομέρειες…..
Θα συμφωνήσω με τον Απόστολο περί εξοπλισμού, αλλά αυτά παθαίνεις όταν δεν έχεις σωστό σχεδιασμό (την έχω πατήσει και ΄γω)!

Αντε πάρτο απόφαση και θα τα κρύψουμε όλα..-+5
Τον ψήνουμε….αλλά αυτός αντέχει ακόμη….

SpyrosK
19-04-06, 08:33
Μπράβο πολύ όμορφο ενυδρείο,......αρχίζει να με γαργαλάει αυτή η "αλμυρή" ιδέα,αλλά εδώ στη Κω...πως?!

Apostolis
19-04-06, 09:08
Τον ψήνουμε….αλλά αυτός αντέχει ακόμη….

Αν τα ξαναφτιάξω και καταφέρω να τα ξαναχαλάσω μέχρι τον Ιούνιο, θα αρχίσω παραγγελίες απο Αμερική για εξοπλισμό... :smt110

mikenuke
19-04-06, 14:25
Πολυ ωραιο.
Γιωργο, ο Νικος ειναι που θελάμε να στειλουμε εκεινο τον ιπποκαμπο απο θεσσαλονικη, εκει χαμο?!!!

Takis
19-04-06, 14:43
Πολυ προσεγμενο ενυδρειο (και το σκιμμερ που φαινεται δεν πρεπει να επιρρεαζει, αφου θα μπορουσε να το κρυψει και να μην φαινεται στην φωτογραφια.) ;)
Μπραβο!!!

deMetrIs
19-04-06, 15:45
πολυ ωραιο +-2
οταν μεγαλωσω θα κανω και εγω ενα reef !!!!!!!!!:rolleyes:

Archon
19-04-06, 18:36
χάλια, αηδία......ξέρω ένα καλό μέρος να το πετάξεις (στο σπίτι μου :p ).....όπως είναι όμως, μαζί με τα ζωντανά και τον εξοπλισμό.
Όποιος άλλος έχει τέτοιες αηδίες να ξεφορτωθεί να μου στείλει πμ. αναλαμβάνω τα μεταφορικά..:p

Ιορδάνης
20-04-06, 12:01
Μπράβο είναι υπέροχο είναι πολύ καλό.Συγχαρητήρια.
Φιλικά Ιορδάνης.

PascM
20-04-06, 12:47
Ρε κοίτα που θα μπω για τα καλά στην πρίζα και θα φτιάξω και όγδο ενυδρείο στο σπίτι θα με διώξει ο σπιτονοικοκύρης !!!!! Παιδιά σώστε μεεεεεε



Πολύ ωραίο ενυδρείο. Με τις γνώσεις σας εδώ πιστεύω όταν το πάρω απόφαση (οχι μη) να το σχεδιάσω με την βοήθειά σας καλύτερα γιατί και εμένα δεν μου αρέσει να φαίνετε τίποτα.

Νίκος
20-04-06, 13:17
Τον σπιτονοικοκύρη θα τον βολέψει γιατί σιγά σιγά τα ενυδρεία θα γίνουν ένα. Οσο για τον εξοπλισμό που φαίνεται πίστεψέμε όταν ασχοληθείς υπάρχουν μηχανήματα που κάνεις καιρό να τα αποκτήσεις ενώ είναι απαραίτητα και όταν έρθουν τα θες πάνω στο τραπεζάκι στο σαλόνι.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

melitropos
13-05-06, 03:13
τα πιο ομορφα σχηματα και χρωματα που εχω δει εως τωρα....θα ηταν χαρα και τιμη μου να τα φωτογραφισω...και γω με την αδεια σας φυσικα κε ιδιοκτητη...+-3

klaz
13-05-06, 16:49
ωραιο....θα το σκεφτω σε περιπου.........................10 χρονακια απο τωρα το reefaki.......:p:p:p

filoxenos
14-05-06, 13:07
...το οποίο είναι σχεδιασμένο και φιλοξενεί 5 ιππόκαμπους....

Η ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΗ μου αγάπη!!!
Περιμένουμε πως και πως περισσότερες πληροφορίες για τα καταπληκτικά αυτά ζώα, για τις συνθήκες κράτησής τους, για τη συμπεριφορά τους και φυσικά φωτογραφίες τους... ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφίες!

Νίκος
15-05-06, 12:33
Αντε ντε σας περιμένω. Κερνάω από καφέ μέχρι πίτσες. Ανάλογα την ώρα.:smt046

filoxenos
15-05-06, 16:38
Ε, τότε θα φροντίσουμε να είναι τέτοια ώρα, ώστε πρώτα να πιούμε τον καφέ και μετά να φάμε τις πίτσες... :D :D ;)

accnt
16-05-06, 07:50
…και να ανταλλάξουμε και κανένα φραγκάκι! :D :D :D

Carebean pirate
18-06-06, 17:10
μπράβο πολύ ωραιο ενειδρύο.:p :) :rolleyes: