PDA

Επιστροφή στο Forum : Sos - Bba?


waylander
15-04-06, 13:51
παιδία αυτές τις μέρες πρέπει να είδα τα πρώτα στάδια της ΒΒΑ. Είναι άλγη τριχοειδής μέχρι ένα εκ. στα φύλλα που είναι κοντά στην λάμπα και τα βλέπω σε πολύ μικρό βαθμό σε άλλα φυτά. Το εν λόγω ενυδρείο είναι το Rio 240 φυτεμένο για δίσκους (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11242), σημερινές μετρήσεις είναι: Ph 6.8, GH 6, KH 3, NO2 0, NO3 5, ΝΗ4/ΝΗ3 5, Fe 0,1, PO4 0,1 C° 28,5

τα φυτά που έχω: anubia (διάφορα)**, Echinodorous (Osiris?)*** , Microsorum pterotus*, Bacopa Coarliana**, Eusteralis stellata***, Eleoharus-, Cryptocorine Wendetii -(σοκ από μετακόμιση), Egeria densa*** και ένα κοκκινόφυλλο που βγάζει ρίζες από τον κορμό (ludwigia?)
***πολύ καλή ανάπτυξη, - δεν πάει καλά

Τα ψάρια: 4 cory Albino, 6 μικρά δισκάκια (νεόφερτα)

Πρόβλημα μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει (ΒΒΑ). ότι μπαίνει στο ενυδρείο (φυτό) τρώει καραντίνα μικρής διάρκειας με αλάτι και ΕΚΤΟΖΟΝ 24ωρη. Το ΕΚΤΟΖΟΝ το βάζω και στα ψάρια. Η πρώτη εμφάνιση έγινε όταν μείωσα της ώρες φωτισμού (από 12 σε 8 ) ώστε να βοηθήσω προσαρμογή των δίσκων. Χτες λοιπόν διάβασα αρκετά σε ξένα site, και ότι υπήρχε στο GAB και MCP.

Πόρισμα: Βοήθεια!!!:smt091 +-8:smt091 ...Σοβαρά τώρα:) ... λόγο προσαρμογής δεν υπάρχει περίπτωση να ξηλώσω το ενυδρείο και να κάνω μπάνιο τα φυτά κτλ... άσε που το έχω στήσει 3 μήνες (παιδία πρέπει να είμαι και εγώ Μητσοτάκης). Το μόνο που μου μένει είναι να δοκιμάσω είναι το οξυζενέ...
σε αναλογία 5 ml/ 22 lt. έτσι κατάλαβα τουλάχιστον και επίσης λένε ότι δεν βλάπτει τα ψάρια σε αυτή την συγκέντρωση...
διαψεύστε με αν κάνω λάθος σας παρακαλώ... Αυτά για να περιορίσω την ανάπτυξη... Οι πραγματικές αιτίες όμως?
1. μείωση φωτισμού / ανάπτυξη φυτών?
2. όχι αρκετή λίπανση στα φυτά? (έχω της sera άλλα τα σταμάτησα γιατί ανέβαζαν PO4 σε απαράδεκτους βαθμούς ενώ τα φυτά συνέχισαν τους γοργούς ρυθμούς τους)
3. κάτι άλλο?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

cutter
15-04-06, 17:50
Ίσως να ήθελες να δεις το παρακάτω link: http://www.plantedtank.net/forums/algae/20172-excel-treatment-bba-experiences.html
Απ'ότι θα διαβάσεις, πολύ ξεφορτώθηκαν την BBA χρησιμοποιώντας το Flourish Excel της Seachem.

anasios
15-04-06, 23:50
Κάτι σε ..πιο ελληνικός ;

Giorgos
16-04-06, 03:04
Αν και το link θα έπρεπε να σου το δώσει ο george..... το δίνω εγώ:
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11268

σημερινές μετρήσεις είναι: Ph 6.8, GH 6, KH 3, NO2 0, NO3 5, ΝΗ4/ΝΗ3 5, Fe 0,1, PO4 0,1 C° 28,5
Μήπως κάνεις κάποια λάθος; Έχεις όντως 5 mg/l αμμωνίας;

waylander
16-04-06, 12:34
παιδία ευχαριστώ για τα λινκς το ξένο ειδικά μου είχε ξεφύγει...

Μήπως κάνεις κάποια λάθος; Έχεις όντως 5 mg/l αμμωνίας;

:D :D 0,5 mg/l NH4/NH3 το φάγαμε το δεκαδικό:D

...πολύ ξεφορτώθηκαν την BBA χρησιμοποιώντας το Flourish Excel της Seachem.

ναι καλό αυτό σαν πυροσβεστική λύση, που δεν λύνει το πρόβλημα καθώς είναι ουσιαστικά “αλγοκτόνο” όπως εικάζονται στο site.

Υπολόγισα σήμερα την διηλυμμένη ποσότητα CO2 (13,38 mg/l) (χαμηλό), ορισμένοι λένε 15-30 και άλλοι 20-40 mg/l κάπου διάβασα οτί αυτό μπορεί να είναι και η αιτία στην ανάπτυξη τριχοειδής άλγης... θα μετρήσω πάλι το ΚΗ με κανένα καλό τεστάκι (και οχι στιck) και θα κάνω σταδιακή μείωση (μέσω controller) του Ph από 6,8 σε 6,6 επιτυνχώνοντας έτσι μια διάλυση 21,2 mg/l που είναι σίγουρα αποδεκτό. και θα δω αν θα περιορισθεί η ανάπτυξη (έχω λίγο χρόνο ακόμα). και στη συνέχεια αν αυτή είναι η αιτία θα ρίξω το FE της SEACHEM για να καθαρίσω (ποσότητες δεν έχω πεισθεί ακόμα).

SAE λόγο δίσκων δεν θα βάλω... και είναι αμφίβολη η αποτελεσματικότητα τους στην ΒΒΑ.

μπορούμε αυτό το thread να το μεταφέρουμε σε άλλη κατηγορία συνειδητοποίησα ότι το’χω κάνει ποστ σε λάθος κατηγορία...:)

Juan
16-04-06, 13:28
....
.....
3. κάτι άλλο?
Εγώ την έχω αποκτήσει από έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα.
Τα φυτά σου αναπτύσοντε όπως πριν ;

netblues
16-04-06, 14:50
Τα 30ppm με phcontroller ειναι αρκετα safe...

0,5 mg ειναι παρα πολυ αμμωνια για στρωμενο ενυδρειο
Κατι δεν παει ΚΑΘΟΛΟΥ καλά, ξεκινωντας απο την μετρηση..

Juan
17-04-06, 08:29
Τα 30ppm με phcontroller ειναι αρκετα safe...
.....
Ναι είδα και εγώ τις μετρήσεις και το πως παρουσίασε την ανάπτυξη ο waylander.
Υπάρχει όμως περίπτωση αν σου τελειώσει η μπουκάλα (ή το diy co2) και δεν το πάρεις αμέσως 'χαμπάρι' να κάνει μια κοιλιά το ενυδρείο και μέχρι να αντιδράσεις και να επαναφέρεις τις τιμές στα σωστά επίπεδα το κακό να έχει γίνει.
Κάτι τέτοιο (αφού το έπαθα) φαντάστηκα ότι μπορέι να συμβαίνει.

lasal
17-04-06, 13:09
Ν
Υπάρχει όμως περίπτωση αν σου τελειώσει η μπουκάλα (ή το diy co2) και δεν το πάρεις αμέσως 'χαμπάρι' να κάνει μια κοιλιά το ενυδρείο και μέχρι να αντιδράσεις και να επαναφέρεις τις τιμές στα σωστά επίπεδα το κακό να έχει γίνει.
Κάτι τέτοιο (αφού το έπαθα) φαντάστηκα ότι μπορέι να συμβαίνει.
Την έχω πατήσει και γω έτσι

waylander
17-04-06, 13:56
Τα φυτά σου αναπτύσοντε όπως πριν ;
ίσως υπάρχει μία μικρή καμπή στην ανάπτυξη. Βασικά έχω καταλήξει και εγώ σε αυτό το πόρισμα... σήμερα πήρα το τεστακι ΚΗ και θα αυξήσω σταδιακά το CO2

Τα 30ppm με phcontroller ειναι αρκετα safe...
...0,5 mg...ΚΑΘΟΛΟΥ καλά, ξεκινωντας απο την μετρηση..

Κάνω το τεστ της SERA με τη χρώμο-κλίμακα και είναι κάτι ανάμεσα στο κίτρινο (0 mg/l) και το πρώτο πράσινο (0,5 mg/l). Με εκτίμηση λεω οτι είναι στην μέση αν πρέπει να είμαστε ακριβής. (στο αρχικό μειλ ήθελα να γράψω ΝΗ4/ΝΗ3 < 0,5 :rolleyes:

...τελειώσει η μπουκάλα (ή το diy co2)...'χαμπάρι'...

τρέχω να πάρω εφεδρική μπουκάλα!!
την έπαθα και εγώ (με φυτά χωρις ψάρια μόνο cory) και από το βράδυ μέχρι το πρωί μου ανέβασε 0,5 βαθμούς το Ph (6,8 > 7,3!!!!):smt075 δεν την ξαναπαθένω με δίσκους κοιτάω πάντα το μανόμετρο να δώ αν έπεσε η πίεση

Giorgos
17-04-06, 23:40
Κάνω το τεστ της SERA με τη χρώμο-κλίμακα και είναι κάτι ανάμεσα στο κίτρινο (0 mg/l) και το πρώτο πράσινο (0,5 mg/l). Με εκτίμηση λεω οτι είναι στην μέση αν πρέπει να είμαστε ακριβής. (στο αρχικό μειλ ήθελα να γράψω ΝΗ4/ΝΗ3 < 0,5 :rolleyes:
Μα και τα 0,25 mg/l είναι πολλά. Η μέτρηση που πρέπει να έχεις σε ένα στρωμένο ενυδρείο είναι μία..... 0 mg/l.
τρέχω να πάρω εφεδρική μπουκάλα!!
την έπαθα και εγώ (με φυτά χωρις ψάρια μόνο cory)
..... και τα cories ψάρια είναι.....
και από το βράδυ μέχρι το πρωί μου ανέβασε 0,5 βαθμούς το Ph (6,8 > 7,3!!!!):smt075 δεν την ξαναπαθένω με δίσκους κοιτάω πάντα το μανόμετρο να δώ αν έπεσε η πίεση
Καλά θα κάνεις με την εφεδρική. Είσαι τυχερός γιατί τα ψάρια "αντέχουν" πολύ ευκολότερα την απότομη άνοδο του pH απ'ότι την απότομη πτώση του.

waylander
18-04-06, 00:21
Μα και τα 0,25 mg/l είναι πολλά. Η μέτρηση που πρέπει να έχεις σε ένα στρωμένο ενυδρείο είναι μία..... 0 mg/l..
Δεν πρέπει να είναι από το τάισμα... το προσέχω... και τα cory τα ταίζω πολύ λίγω για να μαζεύουν την τροφή. Μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα (φαντάζομαι-ελπίζω) όχι πολύ σοβαρό, με την αποικία βακτηριδίων δηλ. όχι αρκετά καλά αναπτυγμένη. αν έτσι τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι πιο συχνές αλλαγές μέχρι να εδραιωθεί πιο καλά η αποικία... έτσι ?


..... και τα cories ψάρια είναι.....

... εννοώντας ότι εκείνα τέλος πάντων είναι πιο ανθεκτικά από πχ. τους δίσκους :rolleyes:

Giorgos
18-04-06, 01:03
Υποθέτοντας ότι το βιολογικό σου φίλτρο (όγκος) επαρκεί και τα αντιδραστήρια μετράνε σωστά (δεν έχουν λήξει), τότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι:
1. συχνότερες αλλαγές νερού ώστε να κρατάς την αμμωνία σε μηδενικά επίπεδα και
2. υπομονή μέχρι να αναπτυχθούν οι απαραίτητες ποσότητες αποικίες ωφέλιμων βακτηριδίων για να αναλάβουν τον σωστό μεταβολισμό της αμμωνίας σε νιτρώδη και νιτρικά άλατα.

netblues
18-04-06, 06:54
Παρολα αυτά, μετα απο τρεις μήνες ΔΕΝ θα επρεπε να υπαρχει ιχνος αμμωνιας..
Τι φιλτρο(α) χρησιμοποιεις? Τι εχουν μέσα?
Μετρα και το νερο της βρύσης και πες μας τι μετρας απο αμμωνια.

waylander
18-04-06, 22:09
Υποθέτοντας ότι το βιολογικό σου φίλτρο.....

Φίλτρα: Jewel εσωτερικό (μόνο σφουγγάρια μπλε) και ένα φίλτρο EHEIM 2217 με SUBSTRATpro και EHFIMECH (ρυθμισμένα όπως προτείνει ο κατασκευαστής).
στο εσωτερικό έχω λίγο χώρο για επιπλέον βιολογικό είχα παλιά τύρφη και την έβγαλα... μου πρότεινε ο Pritanis να βάλω βιολογικό υλικό αλλά το αμέλησα:rolleyes:

….Τι φιλτρο(α) χρησιμοποιεις? Τι εχουν μέσα?Μετρα και το νερο της βρύσης και πες μας τι μετρας απο αμμωνια.

Το νερό της βρύσης είναι 0 κάτι γίνεται με το στρώσιμο μου... υπόψη οτι το ένα (ΕΗΕΙΜ) δεν είναι 3 μήνες αλλα 1 περίπου. Είχα 2213 και το έδωσα και πήρα 2217 το υλικό το κράτησα αλλά δεν έφτασε με τίποτα και έβαλα καινούργιο

Σήμερα πήγα πρόνοια ΑΕ και πήρα 2 μπουκάλες CO2 των 2Kg (μία εφεδρική) καί νομίζω οτι ησύχασα. Kόστος 35Ex2 +3E για μετατροπή - 4Ε αναγόμωση) παρά 28 Ε/μήνα που πήγαινε μέχρι τώρα για 0,5Kg!!!!

netblues
18-04-06, 22:33
Ελλατωσε την ποσοτητα που ταιζεις, και κανε πιο συχνες αλλαγες.
Η αμμωνια δεν ειναι καλο πραγμα σε ενα ενυδρειο.
Οταν θελουμε να συμπληρωσουμε βιολογικο υλικο, καλο ειναι να βαζουμε πρωτα το παλιο και μετα το νεο στη ροη του νερού.
Ετσι μηχανικα, παρασερνεται καποια ποσοτητα απο το στρωμενο και επικοιζει το νεο υλικό παρα πολυ γρήγορα.
Οποτε χρειαστηκε να το δοκιμασω δουλεψε πολυ γρηγορα...

waylander
19-04-06, 09:16
Ελλατωσε την ποσοτητα που ταιζεις, και κανε πιο συχνες αλλαγες...παρασερνεται καποια ποσοτητα απο το στρωμενο και επικοιζει το νεο υλικό παρα πολυ γρήγορα
Θα ελλατώσω την τροφή και νοήται πιο συχνές αλλαγές. Από τύχη το παλίο βιολογικό υλικό το έβαλα πρώτο :)

Κατι μου ήρθε στο μυαλό... το UV το έχω βάλει σε σειρά μετά(στην έξωδο) από το 2217. δουλεύει 24ωρα/μερα μήπως σκοτώνει και καλά βακτήρια?

netblues
19-04-06, 09:27
ΟΧΙ η uv δεν κανει τετοια πραγματα...

PascM
19-04-06, 10:15
Προσωπική μου άποψη είναι οτι η ΒΒΑ συνήθως προκαλείται από αύξηση των φωσφορικών, τώρα δες λίγο ξανά τις μετρήσεις σου μήπως και κάτι πάει λάθος και πες μας. Αν μπορείς και μια φωτό θα βοηθούσε πιστεύω αρκετά.

waylander
21-04-06, 12:40
Σημερινές μετρήσεις:
Ph=6.7, Gh=6, Kh=5, NO2=0mg/l, NO3=5mg/l, NH3/NH4=0,2mg/l, PO4=0,1mg/l, Fe=0,1mg/l, CO2=28,1 mg/l

Το Ph μου δεν νομίζω ότι θέλω να το κατεβάσω άλλο γιατί φτάνω διάλυση CO2 35 mg/l και το φοβάμαι μήπως δεν αναπνέουν τα ψάρια εσείς τι λέτε??

Στην φωτό φαίνεται echinodorus που έχει ΒΒΑ στο πάνω μέρος του φύλλου (κοντά στην λάμπα). Η ΒΒΑ δεν έχει δείξει ακόμα σημάδια υποχώρησης θα δω πως πάει μέχρι την δευτέρα και μετά ίσως αρχίσω την θεραπεία με το Flurish Excel...

PascM
26-04-06, 15:22
Τα φωσφορικά με τι τα μετράς? Και γιατί δεν πέφτουν καθόλου από ότι είδα πάλι είχες πριν 0,1 Από προσωπική εμπειρία θεωρώ οτι τα φωσφορικά είναι μάλλον υπεύθυνα για την εμφάνιση της εν λόγω άλγης.

netblues
26-04-06, 18:53
Σημερινές μετρήσεις:
Ph=6.7, Gh=6, Kh=5, NO2=0mg/l, NO3=5mg/l, NH3/NH4=0,2mg/l, PO4=0,1mg/l, Fe=0,1mg/l, CO2=28,1 mg/l

Το Ph μου δεν νομίζω ότι θέλω να το κατεβάσω άλλο γιατί φτάνω διάλυση CO2 35 mg/l και το φοβάμαι μήπως δεν αναπνέουν τα ψάρια εσείς τι λέτε??

Στην φωτό φαίνεται echinodorus που έχει ΒΒΑ στο πάνω μέρος του φύλλου (κοντά στην λάμπα). Η ΒΒΑ δεν έχει δείξει ακόμα σημάδια υποχώρησης θα δω πως πάει μέχρι την δευτέρα και μετά ίσως αρχίσω την θεραπεία με το Flurish Excel...

Το ph μπορεις να το κατεβασεις μονο αμα κατεβασεις παραλληλα και το KH..
μεχρι το 3 θα ελεγα οτι ειναι καλά.
30ppm ειναι ενας καλος στοχος , αν και λιγο παραπανω δεν υπαρχει προβλημα αλλα γινονται τα πραγματα οριακά...
Ειμαι περιεργος να δω αν θα κανει κατι το excel..

ΥΓ Και οσο εχεις αμμωνια κρατα το ph κατω απο το 7 πασει θυσια.

waylander
02-05-06, 17:46
Τα φωσφορικά με τι τα μετράς?
τεστάκι sera. απλά λογκάρω την ελάχιστη ένδειξη και νομίζω οτι είναι 0,1 (θα το ξανακοιτάξω)

Το ph μπορεις να το κατεβασεις μονο αμα κατεβασεις παραλληλα και το KH..
Ειμαι περιεργος να δω αν θα κανει κατι το excel..
ΥΓ Και οσο εχεις αμμωνια κρατα το ph κατω απο το 7 πασει θυσια.

το ph το πήγα μέχρι 6,7 μόνο... γιατί δεν είμαι σίγουρος πως να κατεβάσω το ΚΗ. το 5 μου βγαίνει απο Α.Ο. και βρύση για να έχω το 6 GH.

... ως αποτέλεσμα χρησημοποίησα το excel σε διπλάσια της προτεινόμενης δοσης. αποτέλεσμα μέσα σε 4-5 μέρες τίποτα από ΒΒΑ στα περισσότερα φύλλα (στην φωτό δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα απο το τι γινόταν στο ενυδρείο μου... χαλάγαν τα φύλλα από την άλγη). τώρα είμαι καθαρός και συνεχίζω με την μισή από την προτεινόμενη δόση και όταν μου τελείωσει μπορεί να μην συνεχίσω αυτή την λύπανση (FE) εκτός αν δώ διαφορά στην ανάπτυξη.

παιδιά έχω κάνει 3 αλλαγές από τότε που σχολιάζαμε την αυξημένη αμμωνια και έχει βελτιωθεί αρκετά αυριο θα κάνω την 4 αλλαγή και θα σας πω παραμέτρους πριν και μετά (... εε έπεσε και λίγο δίετα:D)

Υ.Γ. είχα μια μυστήρια "εξαφάνιση" μαζί με την ΒΒΑ έφυγε και το egeria densa (αυτό που είναι στα δεξιά του ενυδρείου μπροστά στο φίλτρο) βρίκα μόνο σαπισμένα άκρα:(

leonm
02-05-06, 18:01
[QUOTE=waylander]

... ως αποτέλεσμα χρησημοποίησα το excel σε διπλάσια της προτεινόμενης δοσης. αποτέλεσμα μέσα σε 4-5 μέρες τίποτα από ΒΒΑ στα περισσότερα φύλλα (στην φωτό δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα απο το τι γινόταν στο ενυδρείο μου... χαλάγαν τα φύλλα από την άλγη). τώρα είμαι καθαρός και συνεχίζω με την μισή από την προτεινόμενη δόση και όταν μου τελείωσει μπορεί να μην συνεχίσω αυτή την λύπανση (FE) εκτός αν δώ διαφορά στην ανάπτυξη.

Aν μπορείς γράψε κάθε πότε έβαζες το excel(διπλή δόση ενοείς απο αυτή που γράφει φαντάζομε) γιατί μάλον σύντομα θα το χρησημοποιήσω και εγώ.
Μπορεί να είναι πολύ νωρίς αλλα είμαι στην 6η μέρα θεραπείας με protalon kai h bba αντι τουλάχιστον να μείνει στάσιμη έχει αυξηθεί.

PascM
03-05-06, 09:24
Στην δικιά μου περίπτωση η egeria ψιλοάντεξε αν και έχει αδυνατίσει πολύ! Η riccia όμως πήγε στον παράδεισο!:cool:

waylander
08-05-06, 20:29
Aν μπορείς γράψε κάθε πότε έβαζες το excel(διπλή δόση ενοείς απο αυτή που γράφει φαντάζομε) γιατί μάλον σύντομα θα το χρησημοποιήσω και εγώ.
Μπορεί να είναι πολύ νωρίς αλλα είμαι στην 6η μέρα θεραπείας με protalon kai h bba αντι τουλάχιστον να μείνει στάσιμη έχει αυξηθεί.

Εγώ είχα γύρο στα 200λτ και το μπουκάλι έλεγε 1 καπάκι για κάθε 200λτ. έριχνα 2 καπάκια ημερησίως και παρατηρούσα να δω πότε ΒΒΑ θα άλλαζε χρώμα, να έπαιρνε αυτό το ροζ. Τελικά αυτή η διαφορά δεν φαίνεται τόσο πολύ αλλά φαίνεται. μόλις το πήρε αυτό το χρώμα άρχισα να ελαττώνω και την δόση 1 + 3/4 καπάκια, 1 +1/2 καπάκια ημερησίως. Η όλη διαδικασία πήρε περίπου 1 βδομάδα. έλειψα το Σαβ/κο και την δευτέρα πουφ!! :D NO BBA!!!

βέβαια όπως λέει και ο φίλος μας...

Στην δικιά μου περίπτωση η egeria ψιλοάντεξε αν και έχει αδυνατίσει πολύ! Η riccia όμως πήγε στον παράδεισο!

εμένα η egeria την βρήκα σαπισμένη στον βυθό σε βουναλάκι λες και απλά από-συναρμολογήθηκε:confused: ...πάντα χάνεις κάτι...

Εγώ πάντως είχα αυξημένα PO4 = 0,25 mg/lt όταν τελείωσα την θεραπεία / υπερ-δοσολογία παρόλο που έλεγε το μπουκάλι "NO PHOSPHATES", εκτός αν πάλι άρχισα να τα πολύ ταΐζω πάλι...

PascM
09-05-06, 16:34
Το θέμα των φωσφορικών με απασχολεί και εμένα επιφυλάσομαι όμως διότι νομίζω πως το τεστ τα έχει παίξει! Θα σας ενημερώσω μόλις πάρω νέο τεστ. Αν και η αύξηση των φωσφορικών λόγω αποσύνθεσης φυτών είναι κάπως φυσιολογική! Θα δούμε τι θα προκύψει και με τις συχνές αλλαγές νερού που κάνω αυτή τη στιγμή για να καταλάβουμε τι τρέχει!

waylander
15-05-06, 11:30
Αν και η αύξηση των φωσφορικών λόγω αποσύνθεσης φυτών είναι κάπως φυσιολογική!

τώρα μου κόλλησε και εμένα... είχαν σαπίσει όλα μου τα egeria γιαυτό είχα φωσφορικά όχι από το FE...

PascM
15-05-06, 11:32
Μεγάλες αλλαγές νερού!!!!!!!!!!!!!!!!
Και αφαίρεσε με σκούπα βυθού ή το χέρι σου ότι σάπιο βρίσκεις!

Με καινούργιο τεστ και εξαφανισμένη την μαύρη "μαύρες να είναι η ώρες της" τα ΡΟΡ4 είναι 0,0

Theokyr
15-05-06, 11:47
Έχω μία αίσθηση ότι το πρόβλημα έχει αρχίσει να περιορίζεται. Ήθελα να ρωτήσω αν οι πρώτες ενδείξεις είναι ότι η bba ανοίγει σε χρώμα, γκριζάρει. Σημαίνει κάτι αυτό;

Θεόφιλος

lasal
15-05-06, 12:09
Έχω μία αίσθηση ότι το πρόβλημα έχει αρχίσει να περιορίζεται. Ήθελα να ρωτήσω αν οι πρώτες ενδείξεις είναι ότι η bba ανοίγει σε χρώμα, γκριζάρει. Σημαίνει κάτι αυτό;

Θεόφιλος
Οτι άρχισε η ύφεση

Theokyr
15-05-06, 12:12
Καλά το κατάλαβα. ΑΝΑΣΤΑΣΗ! Excel και πάλι excel...

Θ.

lasal
15-05-06, 12:21
Καλά το κατάλαβα. ΑΝΑΣΤΑΣΗ! Excel και πάλι excel...

Θ.
Κλάζ τ'ακούς?
:)

Theokyr
15-05-06, 12:38
Αυτό που έχω κάνει και φαίνεται να έχει κάποια αποτελέσματα για μένα είναι:
1) Αύξησα (!) την φωτοπερίοδο σε 13 ώρες από 12.
2) Άλλαξα την ρουτίνα της λίπανσης: προσθέτω καθημερινά 1.5 ml Fe, 5.5 ml Flourish, 6.5 ml Potassium και μέρα παρά μέρα 10ml Excel.
3) Περιόρισα (!) τις αλλαγές νερού σε μία κάθε δέκα μέρες από κάθε εβδομάδα.

Θεόφιλος

Strahos
15-05-06, 14:08
Αυτό που έχω κάνει και φαίνεται να έχει κάποια αποτελέσματα για μένα είναι:
1) Αύξησα (!) την φωτοπερίοδο σε 13 ώρες από 12.
2) Άλλαξα την ρουτίνα της λίπανσης: προσθέτω καθημερινά 1.5 ml Fe, 5.5 ml Flourish, 6.5 ml Potassium και μέρα παρά μέρα 10ml Excel.
3) Περιόρισα (!) τις αλλαγές νερού σε μία κάθε δέκα μέρες από κάθε εβδομάδα.

Θεόφιλος

δηλαδή fight fire with fire? κι είχε αποτελέσματα??? ακριβώς τα αντίθετα δεν πρέπει να κάνουμε για να μην έχουμε άλγες?:confused:

Theokyr
16-05-06, 10:24
Ίσως φαίνεται οξύμορο αλλά φαίνεται να δουλεύει. Ίσως με αυτόν το τρόπο αύξησα την ανάπτυξη των φυτών τα οποία λειτουργούν ανταγωνιστικά προς την bba. Η καθημερινή προσθήκη λιπασμάτων (στις σωστές αναλογίες) φαντάζομαι ότι επιτρέπει την αμεσότερη απορρόφησή τους από τα ταχείας ανάπτυξης φυτά που έχω (vallis και rotala). Αναγκαία προϋπόθεση, η αύξηση της περιεκτικότητας νερού σε διοξειδίο του άνθρακα (με διάχυση και με προσθήκη excel). Τέλος, περιόρισα τις αλλαγές νερού γιατί λόγω λίγων ψαριών που έχω και πολύ καλής φίλτρανσης εκτίμησα ότι η περιεκτικότητα σε αζωτούχες ενώσεις ήταν ένας ακόμα περιοριστικός παράγοντας για την ανάπτυξη των φυτών.

Μετρήσεις (ως γνωστόν) δεν κάνω. Είμαι της παλαιάς σχολής. Προφανώς αυτά που φαίνονται να αποδίδουν σε εμένα μπορεί σε άλλες συνθήκες να φέρουν αντίθετα αποτελέσματα. Πάντως έχω ακόμα δρόμο.

Θεόφιλος

PascM
16-05-06, 10:40
Εγώ πάντος απο την προσωπική εμπειρία μου πιστεύω οτι τελικά σημαντικό ρόλο παίζει η χρήση του Excel

Strahos
16-05-06, 15:47
τι δικιά μου περίπτωση την διαβάσατε? την έγραψα σε σχετικό πρόσφατο ποστ

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?p=109714#post109714

εγώ έτσι το αντιμετώπισα