PDA

Επιστροφή στο Forum : Να προσθέσω σκαλαράκια?


CASPER
11-04-06, 14:51
Καλησπέρα σε όλους
Μιας και δεν πρόκειται για τη γέννα, ανοίγω άλλο post....

Προς το παρόν στο ενυδρείο μου υπάρχει το ένα και μονάκριβό μου ζευγαράκι Σκαλάρια. Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να βάλω κιάλλα σκαλάρια, μιας και όσο πιο πολύ τα "ζω", τόσο πιο πολύ μου αρέσουν.
Ο πρώτος μου ενδιασμός είναι αν μπρορώ να βάλω άλλα από θέμα χώρου (το ενυδρείο είναι 300lit), χωρίς να υπάρξει πρόβλημα
και ο δεύτερος, αν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα "συμβίωσης" είτε στο υπάρχον ζευγάρι, είτε στα καινούρια, τα οποία φαντάζομαι θα είναι και αρκετά πιο μικρόσωμα.
Σίγουρα το μόνο που δε θέλω, είναι να "ταράξω" την ηρεμία που επικρατεί στο ενυδρείο μου.....

Συμβουλές ?????

klaz
11-04-06, 15:08
μμμμ,μαριλενα ,μην ξεχνας οτι εχεις να κανεις με κιχλιδες,οποτε.....ειναι πιθανο να εχεις προβληματακια,με την εισαγωγη των νεων...και ειδικα αν ειναι και σε διαφορετικο μεγεθος......λεω τωρα......απο την αλλη βεβαια ποτε δεν ξερεις......

Theokyr
11-04-06, 15:43
Σαφέστατος όπως πάντα... :D

Θ.

Giorgos
11-04-06, 21:22
Το πιθανότερο είναι να ταραχθεί η ηρεμία του ενυδρείου. Τα μικρότερα σκαλάρια θα έχουν προβλήματα με το ζευγάρι, ειδικά όταν αποφασίσουν να ξαναγεννήσουν. Εξάλλου, το καλύτερο είναι να κρατιούνται με τη μορφή ζεύγους.
Βέβαια ένα ενυδρείο με 4-5 σκαλάρια διακοσμημένο με ρίζες και μερικά φυτά είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακό.
Στο τέλος, εξαρτάται από το τι σκοπεύεις να κάνεις. Θέλεις να δοκιμάσεις την αναπαραγωγή τους (οπότε κρατάς μόνο ένα ζευγάρι) ή θέλεις ένα ενυδρείο με περισσότερα σκαλάρια (όπου θα παρατηρήσεις πιο φυσική συμπεριφορά);
Όπως πολύ σωστά είπε ο κλαζ... μην ξεχνάς ότι είναι κιχλίδες οπότε ποτέ δεν ξέρεις το αποτέλεσμα.

klaz
11-04-06, 21:25
;
Όπως πολύ σωστά είπε ο κλαζ... μην ξεχνάς ότι είναι κιχλίδες οπότε ποτέ δεν ξέρεις το αποτέλεσμα.ειπες τιποτα θεοφιλε...?????:smt025:smt025

Theokyr
12-04-06, 09:35
:smt095 :D