PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρώνε οι γαρίδες ψάρια;


ΠΑΝΟΣ
10-04-06, 14:30
Γειά σας.Μέσα σε έναν μήνα έχω χάσει 3 μικρά ψάρια. Το πρώτο αρσενικό guppy 2-3 cm εξαφανίστηκε .Έψαξα πολύ καλά μέσα στο ενυδρείο αλλά τίποτε. Έψαξα και έξω ,στο πάτωμα και πάλι τίποτε. Μετά από κάποιες μέρες πάει και το άλλο . Αυτό βρέθηκε ψόφιο αλλά με κομμένη την ούρα . Σήμερα το μεσημέρι παρατήρησα ότι λείπει και το μικρότερο από τα τρία otos 2 cm χωρίς να βρω λέπι.. Πριν αρχίσουν αυτοί οι θάνατοι είχα πάρει μια γαρίδα . Μήπως τα καθαρίζει αυτή;;;;;;;; Τα άλλα ψάρια που υπάρχουν είναι 2 θηλυκά guppies, 2 platy , 3 ζέβρες και ένα Moly.

george
10-04-06, 14:32
Τι γαριδα ;

Lsourtzo
10-04-06, 15:15
FOCUS : η απάντηση στην περιέργια. :D

η αλήθεια είναι ότι δεν γέλαγα όταν είδα την γαρίδα να πιάνει και να καταβροχθίζει το μικρό guppy ...

ΠΑΝΟΣ
10-04-06, 15:30
Δεν γνωρίζω τι έιδος είναι.Μοιάζει με αυτή στην φωτό του ISOURTZO . Είναι γύρω στα 3-4 cm διάφανη αλλάζει λίγο το χρώμα ανάλογα με το περιβάλλον που βρίσκεται .Κρύβεται μέσα σε μια τρύπα που έχει η ρίζα .Σπάνια την βλέπω να τριγυρνάει παρά μόνο όταν αντιληφθεί ότι πέφτει τροφή . Την ταΐζω με TetraWaferMix . Δεν φαίνεται επιθετική με τους συγκατοίκους της παρά μόνο όταν διεκδικεί το φαΐ της .

mikenuke
10-04-06, 20:55
Ειναι πιθανο το ψαρι να ειναι νεκρο και μετα να το εφαγε η συγκεκριμενη.

Ομως οι ghost κανουν και κυνηγι, μια περιοδο που ειχα 3 μου ειχαν φαει 1 νεον και κανα 2 γκαπι.Την ειχε δει η μανα μου με το γκαπι στο στομα και επαθε πλακα, εγω ημουν φανταρος και με πηρε πανικοβλητη να της πω τι να κανει!

Lsourtzo
10-04-06, 22:57
Ειναι πιθανο το ψαρι να ειναι νεκρο και μετα να το εφαγε η συγκεκριμενη.

θα σε πικράνω και δεν το θέλω ... αλλά την είδα να το έχει όσο ακόμα ήταν ζωντανό ... :(
είχα διάφορες εξαφανίσης πριν απο αυτό ... αλλα επειδή έχω πολλά φυτά δεν είχα δώσει συμασία ... δεν τα βλέπεις όλα πάντα !

πάντος αυτό ακόμα ζούσε οταν το έπιασε !!! σίγουρο !!! :smt105

lasal
10-04-06, 23:35
Δεν γνωρίζω τι έιδος είναι.Μοιάζει με αυτή στην φωτό του ISOURTZO .
Μήπως μοιαζει με αυτήν?
http://www.george-a.com/albums/album01/Dsc00419_copy2.jpg
http://www.george-a.com/gallery/album01/Dsc00419_copy2

ΠΑΝΟΣ
11-04-06, 07:34
Ναι. Με αυτές τις δύο δαγκάνες στα μπροστινά πόδια την άτιμη.

klaz
11-04-06, 11:45
οπως εισαι βγαλτην ,γιατι δεν θα σου αφησει λεπι........:smt021

Pritanis
11-04-06, 12:14
φτυνουν και τα κουκουτσια......

ΠΑΝΟΣ
11-04-06, 15:12
Ευχαριστώ όλους σας. Θα πάρει δρόμο γρήγορα για να σωθούν τα ψαράκια μου .Να βάλω Caridina Japonika ή θα έχω τα ίδια προβλήματα. Είδα σε foto ότι αυτές δεν έχουν δαγκάνες.

klaz
11-04-06, 15:23
δεν νομιζω να εχεις τετοια προβληματα, τις χρησιμοποιουν πολλοι χομπιστες στα ενυδρεια τους.....μεινε παντως μακρια απο τις ghost(σαν αυτη που ειχες....:p ).

ΠΑΝΟΣ
11-04-06, 15:36
Έψαξα και βρήκα μια παρόμοια στο internet . Την ονόμαζε Chameleon shrimp .Μακριάααααααααααααααααααααααααααα.

Στη επισύναψη η κυρία .

yannis
12-04-06, 15:25
Ευχαριστώ όλους σας. Θα πάρει δρόμο γρήγορα για να σωθούν τα ψαράκια μου .Να βάλω Caridina Japonika ή θα έχω τα ίδια προβλήματα. Είδα σε foto ότι αυτές δεν έχουν δαγκάνες.

Και οι αμανο έχουν μικρές δαγκάνες αλλά προτιμούν άλγη άντε και ψαροτροφη όταν πάρουν θάρρος. Βάλτες άφοβα.

Πάνος
13-04-06, 12:09
καλημερα....απο δικη μου εμπειρια ειχα προβλημα με τις αμανο μονο οσον αφορα τα φυτα και κυριως τα μικροσορουμ....οποτε εδω και λιγες μερες εχω τις αμανο στο βρεφοκομειο....υπαρχουν νεογεννητα γκαπυ 3 ημερων και δεν εχω παρατηρησει τιποτα υποπτο ουτε ειχα απωλειες..οποτε υποθετω πως δεν επιτιθενται σε ζωντανα ψαρια ανεξαρτητου μεγεθους...βεβαια στο κοινωνικο μου ηταν αριστοι πτωματοφαγοι...