PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλί


CASPER
09-04-06, 22:17
Καλησπέρα σε όλους

Στην προσπάθειά μου να δημιουργήσω ένα.....χαλί στο βυθό του ενυδρείου μου, έχω κάνει μερικές προσπάθειες, με αμφίβολα όμως αποτελέσματα.
Μιας και μιλάμε για μαράζι :smt092:smt092, παλεύω να βρώ κάτι που να πλησιάζει το γούστο μου...
Οι προσπάθειες που έχω κάνει, είναι οι εξης:
1.java moss, που την επέκλεισα... χωρίς να μπορώ να πώ όμως ένα εμπεριστατωμένο επιχείρημα.... απλά μου "έκατσε ανάποδα" ! Τώρα, το συγκεκριμένο φυτάκι υπάρχει μόνο δεμένο σε ένα ξύλο mopani που έχω στο ενυδρείο μου.
2.Eleocharis acicularis(πρώτη φωτό), που είναι πολύ όμορφο μεν, αλλά πιο ψηλό απ'ότι θα ήθελα.
3.cladophora aegagropila,(http://www.tropica.com/plant_print.asp) (δεύτερη φωτό) το οποίο αγοράστηκε πρόσφατα, οπότε δεν ξέρω την ... εξέλιξή του.

Από όλα αυτά, το τρίτο ακουμπάει αυτό που έχω στο μυαλό μου.
Θέλω δηλαδή ένα ...χαλί, όχι πολύ ψηλό, που να καλύπτει όλο (ή το περισσότερο μέρος) του βυθού μου. Σαν κοντό γρασσίδι.

Κάποια ιδέα ή βοήθεια??????

Ιορδάνης
09-04-06, 22:37
Μαριλένα μου το τρίτο φυτό να σε πληροφορήσω ότι δεν είναι φυτό αλλά κάποιο είδος άλγης το οποίο ανά τακτά χρονικά διαστήματα το κυλάμε για να έχει αυτό το σφαιρικό σχήμα.Θα σου πρότεινα να βάλεις είται riccia είτε cuba τα οποία είναι τέλεια για χαλί.Το site της tropica το ξέρεις ήδη οπότε μπαίνεις και διαβάζεις για τις συνθήκες που χρειάζονται.
Φιλικά Ιορδάνης.

lasal
09-04-06, 23:47
Από όλα αυτά, το τρίτο ακουμπάει αυτό που έχω στο μυαλό μου.
Θέλω δηλαδή ένα ...χαλί, όχι πολύ ψηλό, που να καλύπτει όλο (ή το περισσότερο μέρος) του βυθού μου. Σαν κοντό γρασσίδι.

Κάποια ιδέα ή βοήθεια?????? Γιατί δεν δοκιμάζεις κανένα γλαστράκι Glossostigma elatinoides
μήπως ταιριάξουν στις συνθήκες του νερού σου.
http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=045A
Σίγουρα δεν ειναι οτι ευκολοτερο όμως δεν εχεις να χάσεις τίποτε

Juan
12-04-06, 14:55
Τα φυτά που πρότειναν τα παιδιά παραπάνω είναι τα πιο αγαπητά από τους περισσότερους μας, για διάφορους λόγους. Υπάρχουν μερικά ακόμα αλλά είναι ακόμα πιο δύσκολα..οπότε και εγώ νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις με κάποιο από αυτά.
Το φυτό που ταιριάζει με την αρχική σου ιδέα θα σε ταλαιπωρίσει (πιθανόν) γιατί όπως λέει και tropica είναι πολύ αργής ανάπτυξης και θα πρέπει να περιμένεις πααάρα για να δεις τον βυθό σου γεμάτο από αυτό. Αλλά και Χ γλαστράκια να πάρεις και να γεμίσες εξαρχής δεν ξέρω πόσο εύκολα θα παραμείνει έτσι όταν το ενυδρείο λειτουργήσει για ένα χρονικό διάστημα.
Η δική μου γνώμη είναι να μην κάνεις τίποτα με αυτό το θέμα προς το παρόν και να αφήσεις το ενυδρείο να 'ισοροπήσει' με τα υπόλοιπα φυτά για ένα χρονικό διάστημα ~2 μηνών (όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο).
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να περάσουν κάποια είδη άλγης (νέο ενυδρείο) που θα πλήξουν σίγουρα όποιο από τα παραπάνω 'χαλιά' διαλέξεις και κυρίως τα αργής ανάπτυξης όπως το cladophora aegagropila.
Και κάτι ακόμα
τα 'χαλιά' τα οποία έχουν ρίζες και τρέχουν με runners είναι καλό να τους δίνουμε χώρο να αναπτυχθούν μόνα τους. Αυτό βέβαια απαιτεί υπομονή και παρακολούθηση αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι σίγουρα καλύτερο και δείχνει πολύ πιο φυσικό.
Αλήθεια που θέλεις να το βάλεις ; :D εγώ το βλέπω ήδη γεμάτο.

Tip: Δώσε άλλη μια ευκαιρία στο Eleocharis

roti
12-04-06, 15:09
δοκιμή

CASPER
12-04-06, 16:12
Η δική μου γνώμη είναι να μην κάνεις τίποτα με αυτό το θέμα προς το παρόν και να αφήσεις το ενυδρείο να 'ισοροπήσει' με τα υπόλοιπα φυτά για ένα χρονικό διάστημα ~2 μηνών (όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο).

Μάλλον αυτό θα γίνει.

Tip: Δώσε άλλη μια ευκαιρία στο Eleocharis
Αυτό έτσι κιαλλοιώς δε θα το βγάλω. Οπότε θα δώ και πως θα είναι η ανάπτυξή του. Αφού το'χω που το'χω, γιατί να το αφαιρέσω?!

Αλήθεια που θέλεις να το βάλεις ; :D εγώ το βλέπω ήδη γεμάτο.

Εννοείται, ότι τα.... διάφορα, θα αρχίσουν να βγαίνουν από το ενυδρείο στην περίπτωση του "χαλιού" όσο θα αναπτύσεται..... οοοοοταν έρθει η ώρα τουλάχιστο :p

george
12-04-06, 19:08
Καπου διαβασα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα οτι η ΤROPICA - αν δεν κανω λαθος - εχει ετοιμα φυτα σε μορφη ταπετου σε συγκεκριμενες διαστασεις τα οποια τα ενωνεις μεταξυ τους και...ετοιμο το γκαζον !!!!!

CASPER
12-04-06, 19:25
Καπου διαβασα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα οτι η ΤROPICA - αν δεν κανω λαθος - εχει ετοιμα φυτα σε μορφη ταπετου σε συγκεκριμενες διαστασεις τα οποια τα ενωνεις μεταξυ τους και...ετοιμο το γκαζον !!!!!
Αχαααα ... πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα !!! :):):)

Fonamstel
12-04-06, 20:28
Καπου διαβασα αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα οτι η ΤROPICA - αν δεν κανω λαθος - εχει ετοιμα φυτα σε μορφη ταπετου σε συγκεκριμενες διαστασεις τα οποια τα ενωνεις μεταξυ τους και...ετοιμο το γκαζον !!!!! Ε ? :smt107
Για βρες το, για βρες το :D

CASPER
12-04-06, 21:02
Ε ? :smt107
Για βρες το, για βρες το :D Δεν πρέπει να είναι στην Τρόπικα..... τώρα που το λέει, κάπου το έχω δει κι εγώ. Θα το βρώ που είναι...

george
13-04-06, 00:03
Ειναι μαλλον της Γαλλικης "Τribaud Productions" τα φυτα της οποιας υπαρχουν σε πολλα μαγαζια της Αθηνας.

Δυστηχως ο κυριος linkman δεν μπορεσε να βρει λινκ της εταιριας για να το ποσταρει !!!

KOKORAS
13-04-06, 06:45
Κάτι αντίστοιχο έχω δει στο WATER IN εαν θυμαμαι καλα το γκαζον έχει διαστάσεις περίπου 8 x 12 ίσως και ποιο μεγάλο.
Κάνε ένα τηλ. για περισσότερες λεπτομέρειες.
Φιλικά Νίκος

Liolios
13-04-06, 08:13
Κάτι αντίστοιχο έχω δει στο WATER IN εαν θυμαμαι καλα το γκαζον έχει διαστάσεις περίπου 8 x 12 ίσως και ποιο μεγάλο.
Κάνε ένα τηλ. για περισσότερες λεπτομέρειες.
Φιλικά Νίκος

Είναι lilaeopsis (δεν ξέρω το ακριβές είδος) και νομίζω πως είναι μεγαλύτερο από 8Χ12.

Stilatos
15-04-06, 18:55
ειναι lileopsis brasiliensis εχει profile sto site tis tropica. πηρα εγω σημερα απο το water inn ειναι ωραιο και πανευκολο να βγει απο το "βαμβακι" που ειναι οι ριζες. εγω τα εκοψα στα δυο και τα απλωσα μακροστενα μπροστα στο ενυδρειο. θελει λιγο να ριξεις χαλικακι απο πανω να καθισει κατω. ελπιζω σε μερικους μηνες να το καλυψει αλλιως παω να παρω και αλλο "χαλι" ;)

cbr929
15-04-06, 19:36
Προσοχή με το Lilaeopsis brasiliensis: ΔΕΝ θέλει κλάδεμα! Αν επιχειρήσεις να το χαμηλώσεις κόβοντάς το, χαλάει. (Πρώτα την πάτησα & μετά βρήκα γιατί διαβάζοντας στο plantgeek.net). Φτάνει μέχρι 7εκ σε ύψος, οπότε σκέψου από πριν πού σε παίρνει να το βάλεις. Επίσης αναπτύσσεται με runners, οπότε καλό θα ήταν να βρεις τρόπο να το περιορίσεις κάπως στην περιοχή του ενυδρείου που θέλεις να παραμείνει.