PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδύνατη μονομαχίνα


cbr929
09-04-06, 01:46
Καλησπέρα,

Έχουμε μια μονομαχίνα halfmoon η οποία τον τελευταίο καιρό έχει αδυνατίσει πολύ. Δεν δείχνει άρρωστη, τρώει με πολλή όρεξη και δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα. Είναι περίπου 7-8 μηνών. Ζει σε καλές συνθήκες (φυτά, συχνές αλλαγές νερού, almond leaves κλπ) και το μόνο πρόβλημα που είχε ως τώρα είναι μερικές δαγκωματιές σε ουρά και πτερύγια από παλιότερη αποτυχημένη απόπειρα ζευγαρώματος (μετά από την οποία ακολούθησε η απαραίτητη "κούρα" για να συνέλθει). Συνήθως την ταϊζουμε με ποικιλία τροφών, αν και τελευταία τρώει κυρίως Atison's betta pro.

Καμια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Mariel
09-04-06, 02:25
δεν εχει αλλα συμπτωματα,ε?αν βλεπατε ασπρα περιττωματα θα πηγαινε το μυαλο μου σε εσωτερικα παρασιτα.
αν παλι δεν ξεραμε ηλικια θα ελεγα οτι φταιει αυτο...
ειναι δραστηρια?αντιδρα οταν βλεπει αρσενικο?αν ναι,τοτε μεχρι να δω καποιο αλλο συμπτωμα και αφου τρωει δε θ'ανησυχουσα

cbr929
09-04-06, 02:45
Κι εμάς σε παράσιτα πήγε το μυαλό μας, αλλά δεν ξέρω... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσέξει τι περιττώματα βγάζει. Σκεφτόμασταν έτσι κι αλλιώς να τη μεταφέρουμε σε σημείο που θα την βλέπουμε περισσότερο για να μπορούμε να παρατηρούμε τυχόν αλλαγές. Πάντως αν και όποτε πηγαίνουμε να την ταϊσουμε είναι συνήθως στον πάτο του ενυδρείου, με το μας βλέπει κάνει χαρούλες και γίνεται πολύ δραστήρια. Και την τελευταία φορά που δοκιμάσαμε να την ζευγαρώσουμε (περίπου πριν 2 βδομάδες) φερόταν φυσιολογικά (κάθετες γραμμές κλπ). Αλλά τελικά δεν άφησε τον αρσενικό να την πλησιάσει...

Anyway, αν της κάνουμε μια θεραπεία για παράσιτα φαντάζομαι δεν θα της κάνει κακό ε?

Mariel
09-04-06, 03:57
εχετε την απο κοντα για καποιες μερες μηπως δειτε τιποτα υποπτο.


για τα παρασιτα τι θεραπεια κανουμε :confused: ??(δε μου'χει τυχει ποτε-φτου,φτου- και δεν εχω ιδεα)

cbr929
09-04-06, 04:36
Έχουμε το Preis-Coly-Concentrate. Ευτυχώς ούτε σε εμάς έχει χρειαστεί ως τώρα. Μπορεί και να ήρθε η ώρα να φανεί χρήσιμο όμως...

Mariel
10-04-06, 00:13
νομιζω οτι δε θα'χει προβλημα αν κανεις προληπτικα μια θεραπεια....

παρατηρησες τιποτα περιεργο στα περιττωματα της?

cbr929
10-04-06, 00:32
Οχι για να πω την αληθεια δεν το προσεξαμε.
Την βαλαμε σε ενα αλλο ενυδρειακι με φρεσκο νερο,της βαλαμε φαρμακο,
της ριξαμε αλατι και βαλαμε και μια αεραντλια.
Ειναι παρα πολυ αδυνατη σημερα και ισα που αναπνεει.
Χειροτερεψε αποτομα δυστυχως.

Mariel
10-04-06, 00:37
κριμα....:( καλα κανατε βεβαια που τη βγαλατε απο το ντριπ(εχετε UV??)

κανει να ανακατευτει το συγκεκριμενο φαρμακο με αλατι?

cbr929
10-04-06, 01:16
Δεν ητανε στο ντριπ.
Ηταν μεσα στο breeding μονη της.
Το φαρμακο ειναι και για θαλασσινα, οποτε δεν υπαρχει προβλημα με το αλατι.

cbr929
13-04-06, 00:16
Ακολουθήσαμε την 2ήμερη θεραπεία για τα πράσιτα, αλλά τελικά χθες μας άφησε :(

Mariel
13-04-06, 00:40
κριμα....:( και δεν ξερουμε και απο τι ακριβως πηγε.....

cbr929
13-04-06, 00:43
Αυτό είναι το σπαστικό της υπόθεσης! Και το ότι είχαμε αδυναμία στο συγκεκριμένο ψαράκι βέβαια... Ευτυχώς τουλάχιστον ο αρσενικός με τον οποίο επιχειρήσαμε να τη ζευγαρώσουμε είναι καλά.

Mariel
13-04-06, 00:56
κι εγω εχω παντα το φοβο μηπως μου ψοφησουν καποια απο τα αγαπημενα μου ψαρια,ειδικα πριν προλαβω να τα ζευγαρωσω....:(

θα δοκιμασετε τωρα αλλη γεννα?

cbr929
13-04-06, 01:06
Ναι, έτσι λέμε! Που θα πάει κάπιο ζευγάρι θα μας κάτσει επιτέλους!
Αν προκύψει γέννα εννοείται ότι θα το μάθετε ;)