PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... γεννάμε !!!!


CASPER
07-04-06, 18:36
Καλησπέρα σε όλους
Σήμερα πριν κάποια ώρα, γεννήσανε τα σκαλάρια μου (και συνεχίζουν να γεννάνε).
Φοβερό θέαμα !!-+13
Λόγω του ότι είναι η παρθενική μου φορά σε τέτοιο θέμα, είμαι όπως φαντάζομαι ότι ήσαστε εσείς οι χαζομπαμπάδες όταν περιμένετε στο μαιευτήριο έξω από την αίθουσα τοκετού....
ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ????????????????:confused::confused::confused: :confused::confused:
Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω ή να κάνω?
Την προγραμματισμένη αυριανή αλλαγή νερού την κάνω?
Υπάρχουν πιθανότητες να βγούν ψαράκια και μάλλιστα χωρίς να τα φάνε τα άλλα ψάρια????
Πόσο καιρό θέλει για την εκκόλαψη?

help help help +-8

deMetrIs
07-04-06, 18:57
μπράβο ! το ηξερες οτι ειχες ζευγάρι ?
τι αλλα ψαρια εχεις μεσα ?
εκκολαψη συνηθος 3 μερες αλλα εξαρτατε και απο την θερμοκρασια ;)

CASPER
07-04-06, 19:04
μπράβο ! το ηξερες οτι ειχες ζευγάρι ?
τι αλλα ψαρια εχεις μεσα ?
Ναι το ήξερα, γιατί μου τα έδωσε ο D_S και μου το είχε πεί. Μάλιστα απ'ότι μου είπε έχουν ξαναγεννήσει.
Οι συγκάτοικοι είνα:
Microgeophagus altispinosa (The Bolivian Ram-Ruby Cichlid-Bolivian Butterfly),1 Gold Gourami,μελανοταινίες ,2 ζευγάρια molly,2 placostomus, platy, ramirezi, 2 spotted catfish.

Το pH μου είναι 6,9 με 7, και kH 7

Archon
07-04-06, 19:07
Έχεις κανένα μικρό ενυδρείο????
Αν ναι, βγάλε το φύλλο εκεί και απλά να προσέχεις αυτά που ασπρίζουν να τα αφαιρείς (μη γονιμοποιημένα, και κίνδυνος μόλυνσης για τα υπόλοιπα, fungus)
να έχεις έτοιμη και τροφή για τα μικρά καλού-κακού.
Περισσότερες λεπτομέριες δεν θυμάμαι...θα ψάξω και θα σου πω.
Να παρατηρείς καλά το χρώμα των αυγών και όπως είπα και πιο πάνω τα άσπρα τα πετάμε.
Άντε με το καλό!!!;)

Υ.Γ. αλήθεια, οι γονείς είναι καλοί ή ορμάνε???? αν ορμάνε τότε πρέπει το συντομότερο δυνατό να τους χωρίσεις.

deMetrIs
07-04-06, 19:11
mm δεν ξέρω μαλλον δεν θα μήνει μωρακι αν εκκολαυτουν αλλα ποτε δεν ξερεις...
μια λυση ειναι αυτη πο είπε ο Αντώνης αλλα θα κοποιασεις πάρα πολυ....
αλλα μην φοβασε τωρα που ξεκηνησαν ....θα γεννανε συνεχεια αν θελεις να δεις μωρακια πρεπει να τα βαλεις καπου μονα τους...

CASPER
07-04-06, 19:15
εκκολαψη συνηθος 3 μερες αλλα εξαρτατε και απο την θερμοκρασια ;) Η θερμοκρασία είναι περίπου 26,5. Πρέπει να την αυξήσω?


Υ.Γ. αλήθεια, οι γονείς είναι καλοί ή ορμάνε???? αν ορμάνε τότε πρέπει το συντομότερο δυνατό να τους χωρίσεις. Απ'ότι βλέπω (μέχρι στιγμής τουλάχιστο) ορμάνε μονο σε όποιο άλλο ψάρι πάει να πλησιάσει.

Έχεις κανένα μικρό ενυδρείο????
Αν ναι, βγάλε το φύλλο εκεί και απλά να προσέχεις αυτά που ασπρίζουν να τα αφαιρείς (μη γονιμοποιημένα, και κίνδυνος μόλυνσης για τα υπόλοιπα, fungus)
να έχεις έτοιμη και τροφή για τα μικρά καλού-κακού. Εχω ένα μικρούλι (10lit) χωρίς φως.
Μπορώ άραγε να χρησιμοποιήσω αυτό άν τελικά πρέπει?
Και αν χρειάζεται κάτι τέτοιο, πότε πρέπει να το κάνω?
Αν βάλω το φύλο μέσα σε γεννήστρα??? Γίνεται δουλειά???

deMetrIs
07-04-06, 19:18
είσαι σιγουρη οτι θελεις να τα μεγαλωσεις εσυ ??????:?: :?:
τοτε γεμισε νερο το ενυδρειο βαλε ενα θερμοστατη !
και κόψε το φύλο με τα αυγά και βαλτο μεσα και ριξε μπλε μελθανιου:smt045
και αν βγουν βλεπουμε;)
Αν βάλω το φύλο μέσα σε γεννήστρα??? Γίνεται δουλειά??? οχι.....

CASPER
07-04-06, 19:22
είσαι σιγουρη οτι θελεις να τα μεγαλωσεις εσυ ??????:?: :?:
τοτε γεμισε νερο το ενυδρειο βαλε ενα θερμοστατη !
και κόψε το φύλο με τα αυγά και βαλτο μεσα και ριξε μπλε μελθανιου:smt045
και αν βγουν βλεπουμε;)
Οχι... καθόλου σίγουρη δεν είμαι!!!!!
Αλλά αν είναι σίγουρο ότι αν μείνουν εκεί που είναι δε θα γίνει τίποτα, ίσως πρέπει να το προσπαθήσω.
ριξε μπλε μελθανιου:smt045

Τί είναι αυτό?

Archon
07-04-06, 19:23
Εχω ένα μικρούλι (10lit) χωρίς φως.
Μπορώ άραγε να χρησιμοποιήσω αυτό άν τελικά πρέπει?
Και αν χρειάζεται κάτι τέτοιο, πότε πρέπει να το κάνω?

ότι πρέπει είναι....νερό από το μεγάλο ενυδρείο, θερμοκρασία την ίδια και με προσοχή μεταφορά το φύλλο.
μπορείς να το μεταφέρεις και τώρα αν θέλεις ή να περιμένεις μέχρι αύριο να δεις αν όντως έχουν γονιμοποιηθεί.....εμένα οι γονείς τα πρόσεχαν με βάρδιες....ο ένας δίπλα στο φύλλο και ο άλλος στο μέσο του ενυδρείου. Τα υπόλοιπα ψαράκια στην γωνία χωμένα.
εγώ αν είχα την δυνατότητα θα τα μετέφερα το συντομότερο δυνατό.

CASPER
07-04-06, 19:27
αν θέλεις ή να περιμένεις μέχρι αύριο να δεις αν όντως έχουν γονιμοποιηθεί....
Aυτό πως το βλέπω???
.εμένα οι γονείς τα πρόσεχαν με βάρδιες....ο ένας δίπλα στο φύλλο και ο άλλος στο μέσο του ενυδρείου. Τα υπόλοιπα ψαράκια στην γωνία χωμένα.

Κι εδώ κάτι τέτοιο γίνεται...

deMetrIs
07-04-06, 19:29
οπα λαθος λεξη μπλε του μεθυλενιου

Takis
07-04-06, 19:30
Μια αλλη εκδοχη ειναι να τα αφησεις τωρα οπως ειναι και παραλληλα να προετοιμαστεις για την επομενη γεννα, αν με αυτη δεν πανε καλα τα πραγματα. Αφου γεννησαν μια φορα, πολυ συντομα θα ξαναγεννησουν.
Αρα δεν εχεις λογο να πανικοβαλεσαι και να πρεπει να κανεις κατι αμεσα.

deMetrIs
07-04-06, 19:30
:) αν γονημοποιηθουν θα παρουν ενα μπεζ-καφε χρωμα, αν οχι θα μηνουν ασπρα

Archon
07-04-06, 19:33
είσαι σιγουρη οτι θελεις να τα μεγαλωσεις εσυ ??????:?: :?:

Μαριλένα σε αυτό έχει απόλυτο δίκιο ο deMetrIs. Το να βγουν τα ψαράκια είναι το εύκολο. Το μετά.....:rolleyes: ..... είναι το δύσκολο. Σίγουρα όμως αξίζει τον κόπο έστω και αν είναι τελικά απλά και μόνο μία εμπειρία.
ότι παραπάνω πληροφορίες βρω θα τις ανεβάσω εδώ.

Giorgos
07-04-06, 20:59
Για αρχή, μπορείς να διαβάσεις το σχετικό άρθρο που είναι αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Συλλόγου: (http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=93&Itemid=35)

Θα συμφωνήσω με τον Τάκη.
Μπορείς επίσης να αφήσεις τα αυγά στους γονείς. Αν τελικά εκκολαφθούν και γίνουν λάρβες, μπορείς να πάρεις τις μισές από τους γονείς (ρουφώντας προσεκτικά με έναν λεπτό σωλήνα - όπως στις αλλαγές νερού) και να τις μεταφέρεις αρχικά στο 10άλιτρο για λίγο καιρό μέχρι να μεγαλώσουν λιγάκι. Τα υπόλοιπα μωρά τα αφήνεις με τους γονείς.
Να έχεις υπόψιν σου ότι αν τελικά αποφασίσεις να μεγαλώσεις τα μωρά θα χρειαστεί να αγορασεις και ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (60 λίτρα είναι καλά) όπου θα φιλοξενούνται τα μωρά τους πρώτους μήνες της ζωής τους.

Η τελική απόφαση είναι δική σου. :smt023

CASPER
08-04-06, 11:26
Καλημέρα σε όλους
Σήμερα το πρωί όλα τα αυγά είχαν εξαφανιστεί εντελώς !!

Τώρα αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει... δεν είχαν γονιμοποιηθεί και τα βγάζανε οι γονείς, ή απλώς γίνανε μεζές???? Στενάχωρο παντος το θέαμα του "άδειου φύλλου"...

Τέλος πάντων.... Εχθές είχα αποφασίσει ότι θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Τάκη (ευτυχώς δηλαδή, γιατί αλλοιώς θα τραβούσα τα μαλιά μου σήμερα!),
ετσι ώστε να είμαι προετοιμασμένή την επόμενη φορά.
Να έχεις υπόψιν σου ότι αν τελικά αποφασίσεις να μεγαλώσεις τα μωρά θα χρειαστεί να αγορασεις και ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (60 λίτρα είναι καλά) όπου θα φιλοξενούνται τα μωρά τους πρώτους μήνες της ζωής τους..
Αυτό μου είναι δυστυχώς πρόβλημα. Δε γίνεται να μπεί καινουριο ενυδρείο, λόγο... ενδοοικογενειακών... θεμάτων.
Εχω όμως ένα ... ας πούμε ενυδρειάκι... το οποίο είναι γύρω στα 35 λίτρα από πλεξιγκλάς, ή πλαστικό, που μου ειχαν φέρει κάποτε για τα παιδιά (Φυσικά χρωρίς λάμπες...). Προς το παρόν το έχω κάνει "αποθηκευτικό χώρο" για κουτιά :) .
Αν στην επόμενη γέννα επιχειρήσω να μεταφέρω τα αυγά στο 10ρι και αν με το καλό βγούν μωράκια, μόλις μεγαλώσουν λιγάκι να χρησιμοποιήσω το πλαστικό ενυδρείο για κάποιους μήνες μέχρι να μπορέσω να τα βάλω στο μεγάλο, γίνεται λέτε ή είναι άσκοπο?
Να το προσπαθήσω?
Αν κρίνεται πως αξίζει η προσπάθεια, πως πρέπει να είναι "εξοπλισμένο το ... μαιευτήριο? Με θερμοστάτη και φίλτρο είμαι καλά?
Τι είναι το "μπλε του μεθυλενιου" είπε ο Δημήτρης?

deMetrIs
09-04-06, 16:28
προσπαθησε το βεβαια εξαρτατε και απο τον αριθμο των μικρων ....
το μπλε μεθυλανιου ειναι κατι σαν φαρμακο που το βαζουμε(΄''κραταμε εμεις τα αυγα'') στο ενυδρειο για να μην πιασουν μυκητες τα αυγα....

CASPER
09-04-06, 16:48
προσπαθησε το βεβαια εξαρτατε και απο τον αριθμο των μικρων ....
το μπλε μεθυλανιου ειναι κατι σαν φαρμακο που το βαζουμε(΄''κραταμε εμεις τα αυγα'') στο ενυδρειο για να μην πιασουν μυκητες τα αυγα....
Ευχαριστώ

Θα το προσπαθήσω, και βλέπουμε....
Οπότε τώρα, 2 πράγματα είναι που εύχομαι:
1. να ξαναγεννήσουν :rolleyes:
και 2. να γεννήσουν πάλι πάνω σε φύλλο :):). Αμα μου γεννήσουν πάνω σε κανένα φίλτρο..... καήκαμε... πάλι τα ίδια θα έχω :(:(

deMetrIs
09-04-06, 16:52
και να σου γεννησουν πανω σε φιλτρο μην φοβάσε παρε μια λεπιδα και βγαλε τα και βαλτα μεσα στο ενυδρειο αρα μονο ενα πραγμα ευχεσε!;)

CASPER
09-04-06, 16:55
και να σου γεννησουν πανω σε φιλτρο μην φοβάσε παρε μια λεπιδα και βγαλε τα και βαλτα μεσα στο ενυδρειο αρα μονο ενα πραγμα ευχεσε!;)
χμμμμ.... θα τους κάνω ατμόσφαιρα.... κεράκια και απαλή μουσική.
Πιάνει λές???

deMetrIs
09-04-06, 16:57
δοκιμασε και πές μασ!:smt034
εχω ακουσει κατι αναλογα με το χρωματισμο του νερου που τους αρεσει αλλα δεν θυμαμε...:rolleyes:

CASPER
09-04-06, 16:59
δοκιμασε και πές μασ!:smt034
εχω ακουσει κατι αναλογα με το χρωματισμο του νερου που τους αρεσει αλλα δεν θυμαμε...:rolleyes:
δεν ξέρω τι μουσική ακούνε βέβαια, αλλά θα δοκιμάσω:-):-):-)

Ιορδάνης
09-04-06, 21:53
Καλησπέρα του μπλε του μεθυλαινίου είναι μια χρωστική ουσία χρωματος μπλέ που στην ιατρική έχει 2 χρήσεις η πρώτη είναι η εξής: Σε ένα πολύποδα τον οποίο συναντάμε σε μία γαστροσκόπηση π.χ. και θέλουμε να δούμε αν έχει καρκινικό υπόβαθρο καθώς και την έκταση αυτού χρωματίζουμε με πλέ του μεθυλαινίου και με μεγένθυνση της εικόνας έχουμε την δυνατότητα να δούμε την έκταση των καρκινικών κυττάρων στον βλενογώνιο και υποβλενόγώνιο ιστό. Και βέβαια αναλόγος πράτουμε στην αφαίρεση του πολύποδα και καυτηριασμό του παρακείμενου ιστού αλλά τώρα μπλέκουμε με την ιατρική και ξεφεύγουμε από το θέμα.Η άλλη χρήση είναι αυτή της ιδιότητας που έχει η εν λόγο ουσία σαν ένα πολύ καλό αντιβακτυριδιακό.Στα παιδιά κυρίως σε περιπτώσεις που βγάζουν αύθες στην στοματική κυλότητα ρίχνουμε λίγη για να περιορίσουμε την πλήγή αλλά και για να υπάρχει πιο γρήγορη επούλωση καθώς και μη επέκταση και απαναδημιουργία αυτής.
Στα ενυδρεία μας κα δεί στις γέννες ρίχνουμε μπλέ του μεθυλαινίου για την αποφυγή δημιουργίας fungus καθώς και για να προφυλάξουμε από τυχόν διάφορα βακτύρια που υπάρχουν μέσα στο νερό.
Φιλικά Ιορδάνης.

CASPER
09-04-06, 22:04
Στα ενυδρεία μας κα δεί στις γέννες ρίχνουμε μπλέ του μεθυλαινίου για την αποφυγή δημιουργίας fungus καθώς και για να προφυλάξουμε από τυχόν διάφορα βακτύρια που υπάρχουν μέσα στο νερό.
Φιλικά Ιορδάνης.
Καλησπέρα
νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα.... εμπεριστατωμένη η περιγραφή του εν λόγω προϊόντος... :-):-):-)
1. Μπορώ να το βρώ σε φαρμακεία ή ενυδρειάδικα? Ελπίζω ότι το ζεύγος θα θελήσει και πάλι να κάνει παιδάκια, οπότε μάλλον καλό είναι να το έχω.
2. Αν το ζεύγος πράγματι αποφασίσει να αφήσει απογόνους :confused::confused::confused: , οπότε και θα μεταφέρω τα αυγά σε μαιευτήριο. Το βάζω προληπτικά, ή μόνο αν δώ κάποιο σύμπτωμα fungus?
Για τη δοσολογία φαντάζομαι ότι θα λέει η συσκευασία, οπότε μάλλον δε χρειάζεται να ρωτήσω.....

Ιορδάνης
09-04-06, 22:15
Μαριλένα μου είναι ένα είδος καθαρά ιατρικό και μπορείς να το βρείς σε φαρμακεία αλλά μερικά ενυδρειακά μαγαζιά ίσως το φέρνουν αλλά από τιμή μάλλον παραπάνω από τα φαρμακεία.Τώρα για την δεύτερη ερώτησή σου όπως είχε πει και ό μεγαλύτερος ιατρός όλων "το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν" καλό θα ήταν με το που δεις τα γονιμοποιημένα αυγά να ρίξεις την ουσία.Το εν λόγο σκεύασμα είναι σε συκευασία αμπούλας των 5ml και σε μία σύριγγα των 5 ή και των 10 ml αναρροφάμε την ουσία και πάμε πάνω από τα αυγά και απλά ρίχνουμε την ουσία.Το πιο πιθανό είναι εκτός των αυγών να σου χρωματιστεί και το νερό αλλά μην σε τρομάζει.Ταπεινή μου άποψη πάρε μία σύριγγά των 10 ml και βάλε όλη την αμπούλα και 5 ml φυσιολογικό ορό τον οπίο μπορείς επίσης να βρει σε κάθε φαρμακείο σε φιαλίδιο είτε των 5 ml είτε των 10 ml.Ο φυσιολογικός ορό περιέχει και χλωριούχο νάτριο το οποίο επίσης βοηθάει την όλη διαδικασία της προστασίας.
Φιλικά Ιορδάνης.

CASPER
09-04-06, 22:21
Μαριλένα μου είναι ένα είδος καθαρά ιατρικό και μπορείς να το βρείς σε φαρμακεία αλλά μερικά ενυδρειακά μαγαζιά ίσως το φέρνουν αλλά από τιμή μάλλον παραπάνω από τα φαρμακεία.Τώρα για την δεύτερη ερώτησή σου όπως είχε πει και ό μεγαλύτερος ιατρός όλων "το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν" καλό θα ήταν με το που δεις τα γονιμοποιημένα αυγά να ρίξεις την ουσία.Το εν λόγο σκεύασμα είναι σε συκευασία αμπούλας των 5ml και σε μία σύριγγα των 5 ή και των 10 ml αναρροφάμε την ουσία και πάμε πάνω από τα αυγά και απλά ρίχνουμε την ουσία.Το πιο πιθανό είναι εκτός των αυγών να σου χρωματιστεί και το νερό αλλά μην σε τρομάζει.Ταπεινή μου άποψη πάρε μία σύριγγά των 10 ml και βάλε όλη την αμπούλα και 5 ml φυσιολογικό ορό τον οπίο μπορείς επίσης να βρει σε κάθε φαρμακείο σε φιαλίδιο είτε των 5 ml είτε των 10 ml.Ο φυσιολογικός ορό περιέχει και χλωριούχο νάτριο το οποίο επίσης βοηθάει την όλη διαδικασία της προστασίας.
Φιλικά Ιορδάνης.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
Ελπίζω ότι θα μου δώσουνε τα σκαλαράκια μου την ευκαιρία να τα εφαρμόσω.
Καλό βράδυ

Ιορδάνης
09-04-06, 22:32
Στο εύχομαι ολόψυχα Μαριλένα μου να γίνεις και εσύ μία χαζόμαμά.Καλό βράδυ και ότι χρειαστείς με μεγάλη μου χαρά.Πάντως αν έμενες Θεσ/νίκη θα σου έφερνα και μπλέ του μεθυλαινίου και ορό και σύριγγες στο τσαμπέ.
Φιλικά Ιορδάνης.

CASPER
09-04-06, 22:36
ότι χρειαστείς με μεγάλη μου χαρά.
Μόνο και μόνο αυτό.... είναι μεγάλη βοήθεια
Ευχαριστώ και καλό βράδυ

Tolis
09-04-06, 22:56
Η ανασυρση των αυγων με λεπιδα παιζει μονο σε ψαρια με πολυ σκληρα αυγα (πχ corydoras). Σε αυγα κιχλιδων αυτο θα τα καταστρεψει.

CASPER
10-04-06, 16:21
Η ανασυρση των αυγων με λεπιδα παιζει μονο σε ψαρια με πολυ σκληρα αυγα (πχ corydoras). Σε αυγα κιχλιδων αυτο θα τα καταστρεψει.
Ευχαριστώ, γιατί θα την έκανα τη στραβή
Σε τέτοια περίπτωση όμως, μπορώ να κάνω κάτι,ή απλά το σταυρό μου?
Σκεφτόμουν μήπως μπορώ να βάλω κάτι σαν....σίτα γύρω από το σημείο που θα είναι τα αυγά μήπως και τα προφυλάξω από το φάγωμα.
Γίνεται αυτό?

Takis
10-04-06, 16:27
Για μαιευτήριο πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου?
Ρωτάω, μήπως θα μπορούσες να μεταφέρεις εκεί το ζευγάρι για να γεννήσει....

deMetrIs
10-04-06, 16:32
Η ανασυρση των αυγων με λεπιδα παιζει μονο σε ψαρια με πολυ σκληρα αυγα (πχ corydoras). Σε αυγα κιχλιδων αυτο θα τα καταστρεψει.
συγνωμη δεν το ηξερα:confused:

CASPER
10-04-06, 16:44
συγνωμη δεν το ηξερα:confused: ε δεν πειράζει.... γιαυτό υπάρχου οι καλοί μας mods, για να μας διοθρώνουν και να αποφεύγουμε τις πατάτες :):):)
Για μαιευτήριο πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου?
Ρωτάω, μήπως θα μπορούσες να μεταφέρεις εκεί το ζευγάρι για να γεννήσει.... Είναι γύρω στα 30-36lit
Πως όμως θα ξέρω ότι πρόκειται να γεννήσουν? Απ'ότι διάβασα σε κάποιο post, δεν είναι εύκολο να το καταλάβεις (εκτός κιαν δεν το'πιασα καλά), γιατί δεν είναι τόσο εμφανές.
Και αν είναι να τα μεταφέρω δε θα τα ταλαιπωρήσω τα ψαράκια και με το κυνηγητό για να τα τσακώσω, αλλά και με το "μαιευτήριο" που είναι άδειο και ξερό χωρίς φυτά χωρίς τίποτα? .... ή παραείμαι... "μη μου άπτου"???:rolleyes::rolleyes:

Takis
10-04-06, 17:04
Σωστα τα λες.
Αρχικα πιστευω οτι το ενυδρειο ειναι μικρο.
Απο την αλλη μερια, αν ενα ζευγαρ καιι εχει γεννησει προσφατα, πολυ συντομα θα ξαναγεννησει. Ενα δικο μου ζευγαρι γεννουσε καθε 20 μερες, και καθε φορα τα αυγα τα εχαναν, μαλλον απο λαθος νερο (δεν ασχοληθηκα να φτιαξω το νερο καταλληλα)
Οταν τα μετεφερα σε αλλο ενυδρειο ομως σταματησαν να γεννουν. Τον λογο δεν τον ξερω ακομα. Ισως γιατι και στο προηγουμενο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο αντι να γεννουν, πηγαινε ο καβγας συννεφο....
Σε ενα σωστο ενυδρειο παντως, αν τα μεταφερεις, το πιο πιθανο ειναι να γεννησουν πολυ συντομα.

CASPER
10-04-06, 17:21
Σωστα τα λες.
Αρχικα πιστευω οτι το ενυδρειο ειναι μικρο.
Απο την αλλη μερια, αν ενα ζευγαρ καιι εχει γεννησει προσφατα, πολυ συντομα θα ξαναγεννησει. Ενα δικο μου ζευγαρι γεννουσε καθε 20 μερες, και καθε φορα τα αυγα τα εχαναν, μαλλον απο λαθος νερο (δεν ασχοληθηκα να φτιαξω το νερο καταλληλα)
Οταν τα μετεφερα σε αλλο ενυδρειο ομως σταματησαν να γεννουν. Τον λογο δεν τον ξερω ακομα. Ισως γιατι και στο προηγουμενο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο αντι να γεννουν, πηγαινε ο καβγας συννεφο....
Σε ενα σωστο ενυδρειο παντως, αν τα μεταφερεις, το πιο πιθανο ειναι να γεννησουν πολυ συντομα. Οπότε εφόσον δυστυχώς δε θα αποκτηθεί άλλο ενυδρείο, άρα και δε θα μεταφερθούν αλλού τα σκαλαράκια μου, μάλλον το μόνο που μπορώ να κάνω, νομίζω οτι είναι το εξής:
Αφήνω το ζευγαράκι εκεί που είναι (σίγουρα το μόνο πράγμα που δε θέλω είναι να το ταλαιπωρήσω), και αν γεννήσουν πάνω σε φύλλο, οπότε και θα μπορώ να το βγάλω, το βάζω στο μαιευτήριο. (καλά πάω μέχρι εδώ???)
Τώρα, όσον αφορά το νερό, στο ενυδρείο μου νομίζω ότι το GH είναι γύρω στο 10 με 12 (θα το ξανατσεκάρω βέβαια, γιατί πιο πολύ ομολογώ ότι μετράω το ΚΗ, λόγω διοξειδίου κλπ). Απ'ότι διάβασα για τα αυγά τους χρειάζεται ΡΗ~ 6.0 – 6.5 και GH ~ 4 – 6 και θερμοκρασία περίπου 27. Σωστά?
Τώρα βέβαια, αυτό που δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει, είναι το αν εκ των πραγμάτων δε γίνεται τίποτα εφόσον έχω αυτήν την τιμή GH στο ενυδρείο την ώρα που θα γεννηθούν. Οπότε δηλαδή αν ότι νερό και να έχω στο μικρό ενυδρειάκι που θα βάλω τα αυγά μετά, δε γίνεται τίποτα.
Ασε δε, που δεν ξέρω πως μπορώ να κατεβάσω το GH. Κατ'αρχήν, μπορώ να το "πειράξω" στο μεγάλο ενυδρείο χωρίς να επιρρεάσει κάποια άλλη από τις τιμές που έχω (ΚΗ,ΡΗ κλπ) ώστε να είναι εκεί που πρέπει για τα αυγά?

Giorgos
10-04-06, 23:32
Οι τιμές για τις οποίες διάβασες είναι σχεδόν οι ιδανικές για την αναπαραγωγή τους.
Το νερό θα πρέπει να έχει ήδη "προετοιμαστεί" καταλλήλως στο ενυδρείο για να γονιμοποιηθούν με επιτυχία τα αυγά. Δηλαδή, από τη στιγμή που τα σκαλάρια σου κάνουν τα αυγά και περάσει ο αρσενικός από πάνω τους για να τα γονιμοποιήσει, αν το νερό στο ενυδρείο είναι πολύ σκληρό, δύσκολα τα αυγά θα γονιμοποιηθούν σωστά. Οπότε δεν παίζει κανένα ρόλο η μεταφορά τους (των αυγών) σε ενυδρείο με πιο μαλακό νερό, εκ των υστέρων.
Βέβαια, μην ξεχνάς ότι τα σκαλάρια αναπαράγονται εδώ και πολλά χρόνια σε συνθήκες αιχμαλωσίας και έχουν καταγραφεί επιτυχημένες αναπαραγωγές ακόμη και σε πολύ σκληρά νερά (αλλά σε καμία περίπτωση δεν προτείνεται).
Θα σου έλεγα να περιμένεις να ξαναγεννήσουν στο κυριως ενυδρείο (αφού τα 30 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα για ένα ζευγάρι scalare), και αν μπορείς να μεταφέρεις τα αυγά στο 10άλιτρο για την "τεχνητή" εκκόλαψη, το κάνεις. Διαφορετικά, τα αφήνεις στους γονείς και περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα.

CASPER
11-04-06, 14:24
Θα σου έλεγα να περιμένεις να ξαναγεννήσουν στο κυριως ενυδρείο (αφού τα 30 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα για ένα ζευγάρι scalare), και αν μπορείς να μεταφέρεις τα αυγά στο 10άλιτρο για την "τεχνητή" εκκόλαψη, το κάνεις. Εννοείς με το νερό ως έχει, ή να επέμβω στο GH?
Ταπεινή μου άποψη πάρε μία σύριγγά των 10 ml και βάλε όλη την αμπούλα και 5 ml φυσιολογικό ορό τον οπίο μπορείς επίσης να βρει σε κάθε φαρμακείο σε φιαλίδιο είτε των 5 ml είτε των 10 ml. Αυτό γίνεται μια φορά και τέλος, ή ανά κάποιο διάστημα???

Και κάτι άλλο. Αν γίνει έτσι (μεταφορά των αυγών στο 10λιτρο), 1.τι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται? και 2.Το εσωτερικό φιλτράκι, να είναι με υαλοβάμβακα, σφουγγαράκι, ή δεν έχει σημασία???

Giorgos
11-04-06, 21:10
Εννοείς με το νερό ως έχει, ή να επέμβω στο GH? Εννοώ, αν μπορείς να κάνεις κάτι να βελτιώσεις κυρίως τη σκληρότητα (π.χ. τύρφη)... κάντο. Διαφορετικά, τα αφήνεις να ξαναδοκιμάσουν με τις ίδιες τιμές.

Αυτό γίνεται μια φορά και τέλος, ή ανά κάποιο διάστημα??? Το μπλε του μεθυλενίου το βάζουμε στο ενυδρείο-δοχείο που έχουμε μεταφέρει τα αυγά για να τα προφυλάξουμε από τους μύκητες (αφού δεν υπάρχουν οι γονείς για να τα "αερίζουν"). Οπότε το προσθέτεις στο νερό μόνο όταν έχεις αυγά και τα μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο.

Και κάτι άλλο. Αν γίνει έτσι (μεταφορά των αυγών στο 10λιτρο), 1.τι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται? και 2.Το εσωτερικό φιλτράκι, να είναι με υαλοβάμβακα, σφουγγαράκι, ή δεν έχει σημασία??? Τα αυγά εκκολάπτονται στις 3 περίπου ημέρες και οι λάρβες κολυμπούν μετά από άλλες 3-4 ημέρες.
1. Προσωπικά δεν κάνω αλλαγές νερού όταν έχω μικρά (όταν ακολουθώ τη διαδικασία αυτή - εξαρτάται βέβαια και από το πόσα μωρά έχω) αφού μόλις κολυμπούν ελεύθερα τα μεταφέρω σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο. Ο λόγος είναι επειδή τα μωρά δεν ταΐζονται τις πρώτες ημέρες της ζωής τους οπότε και οι ρίποι είναι μειωμένοι.
Βέβαια, κάποιοι κάνουν 1-2 μικρές αλλαγές νερού στο διάστημα αυτό.
Αν σκοπεύεις να τα κρατήσεις περισσότερο καιρό στο 10άλιτρο, σαφώς και θα χρειάζονται συχνότατες και προσεκτικές αλλαγές νερού.
2. Στο 10 άλιτρο, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας θερμοστάτης και μια αεραντλία (οι οποία θα "αερίζει" ελαφρώς τα αυγά)... ούτε καν φιλτράκι. Όταν όμως μεταφέρεις τα μικρά σε μεγαλύτερο ενυδρειάκι, θα χρειαστείς και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που θα έχεις περιορίσει τη ροή του και σκεπάσει με κάποιον τρόπο την είσοδό του για να προστατέψεις τα μωρά.