PDA

Επιστροφή στο Forum : επισκευη σπασμενου φιλτρου


Mitsos
03-04-06, 14:02
Μηπως γνωριζει καποιος καποια κολλα για να κολλησω ενα φιλτρο.
Συγκεκριμενα εχει σπασει σε ενα eheim classic το πλαστικο στην εξοδο του φιλτρο οποτε δεν εχω που να συνδεσω την επιστρωφη.
Πλαστικο βρηκα αντιστοιχης διαμετρου (σαν αυτο που πουλανε για κηπους)
αλλα δεν ξερω πως να το κολλησω/στεγανοποιήσω ωστε να μην ξανασπασει.

Εχω σκεφτει ειτε να βαλω αυτο το θερμικο κερι που το βαζεις με μπιστολακι το ζεστενει και το λυονει αλλα δεν μου φαινετε αρκετα ανθεκτικο και δεν ξερω αν κανει...
το αλλο ηταν να το κολησω με σιλικονη και απεξω να βαλω μια πολυ δυνατη κολλα (εστω και τοξικη αφου απομεσα θα υπαρχει η σιλικονη) αλλα και παλι δεν ξερω αν γινετε...

αν εχει κανεις καμια ιδεα ευπροσδεκτη...... :)

Μητσος.

halvas69
03-04-06, 20:15
Aγόρασε εποξική κόλλα 2 συστατικών

Mitsos
04-04-06, 09:14
Καλημερα...
το σκεφτηκα να βαλω κατι τετοιο αλλα μετα μου ειπαν πως ειναι πολυ τοξικη και γι αυτο το απεφυγα....
αν νομιζετε πως δεν θα δημιουργησει προβλημα τοτε βρηκαμε τη λυση!!! :) :) :)

Tricky
04-04-06, 09:58
Aγόρασε εποξική κόλλα 2 συστατικών

Ολες αυτες οι εποξικες κολλες 2 συστατικων κανουν για ενυδρειακη χρηση?

GFON
04-04-06, 12:40
Καλημερα...
το σκεφτηκα να βαλω κατι τετοιο αλλα μετα μου ειπαν πως ειναι πολυ τοξικη και γι αυτο το απεφυγα....
αν νομιζετε πως δεν θα δημιουργησει προβλημα τοτε βρηκαμε τη λυση!!! :) :) :)

Δεν θα εχει μεγαλη επιφανεια επαφης ωστε να δημιουργει προβλημα....αλλα αν αυτο σε φοβιζει κανε του και μια στρωση σιλικονης να εισαι σιγουρος.

sot-zoe
08-04-06, 08:14
Ανταλλακτικο δεν υπαρχει ;;;;; ;)

Mitsos
10-04-06, 10:04
Σωτηρη ειναι αυτο που ειναι ενιαιο με το υπολοιπο καπακι του φιλτου οποτε αν ειναι να το αλλαξω καλυτερα να παρω καινουριο φιλτρο....

βασικα δεν το εχω δει ακομα αλλα το ειδα στο e-bay me 2 ευρω και το χτυπησα... (λογικα αυτη την εβδομαδα θα μου ερθει :) )
εχω εφοδιαστει σιλικονες κολλες κτλ. και ειμαι ετοιμος ;)

Mitsos
27-04-06, 13:03
μπηκε εποξικη κολλα (σαν πλαστελινι που ειναι) και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο!!!
συντομα και photos... :)