PDA

Επιστροφή στο Forum : Τζαμας που να φτιαχνει ενυδρεια ?


Tricky
03-04-06, 11:48
Γεια χαρα ,

Ψαχνω τζαμα (οχι ατζαμη:)) που να φτιαχνει ενυδρεια στεγανα και αισθητικως αποδεκτα για σχετικα μεγαλο project ... το θεμα της αισθητικης ειναι εξισου σημαντικο με το θεμα της αντοχης οποτε θα πρεπει να εχει εμπειρια σε αυτο το θεμα και να ξερει περι κοντρας/παχους κλπ κλπ

Περιοχη Αττικης.

Μονος μου δεν μπορω να κανω κατι τετοιο διοτι :

1) η προηγουμενη αποπειρα μου ιδιοκατασκευης ενυδρειου (60 λιτρα) κατεληξε να μοιαζει με ακορντεον :)

2)Το ενυδρειο θα ειναι (αν γινει) 400-450 λιτρων οποτε τα παχη και τα βαρη θα ειναι μεγαλα για να τα κουμανταρω.

Ευχαριστω,
Βασιλης

Giwrgos23
03-04-06, 16:17
βασιλη φτιαχνω ενα ιδιο 150*50*70 με 10mm και εχω τιμες απο τζαμα τρελες υπολογιζε περιπου 200 ευρω αλλα θα ερθεις ενα σαββατο στο συλογο να το κολησουμε οποτε θα βγει στην πενα πιστεψε με!!!

Tricky
03-04-06, 16:22
Στο συλλογο ? τι , να ερθω με τα τζαμια μαζι ? Για δωσε λιγο παραπανω info φιλε Γιωργο ...

Giwrgos23
05-04-06, 15:40
εγω μπορω να στα παραγγειλω και να σου δωσω και τιμη ακριβως θα τα παρεις εσυ απο τον ρεντη που ειναι το εργοστασιο εκτος αν θελεις να τα παρω απο τον τζαμα μου λιγο πιο ακριβα και να μας τα φερει στο συλογο τωρα εαν μπορεις να το παρεις απο τον συλογο και να το πας σπιτι μονταρισμενο νομιζω αξιζει οτι αλλο θες πες μου

eliasfot1
30-04-06, 19:55
Για δωσε ακριβεισ διαστασεισ και σχεδιο ξερω καποιον που κανει τετοιες δουλειες να ρωτησω και να σου πω

Liolios
30-04-06, 22:36
Στο συλλογο ? τι , να ερθω με τα τζαμια μαζι ? Για δωσε λιγο παραπανω info φιλε Γιωργο ...

Χτες είχαμε και επίδειξη κόλλησης ενυδρείου στο σύλλογο.
Πάντως για πέρνα μια βολτούλα από τα γραφεία, να τα πούμε από κοντά. Σίγουρα δε θα χάσεις!

Βενέρης Πέτρος
18-05-06, 10:19
:confused: Sorry για την παρέμβαση,
Να ρωτήσω και 'γω ρε παιδιά θέλω να φτιάξω ένα 250 Χ 90 Χ 60 και μου το βγάζουν χωρίς καπάκι 1200€ π.ως σας φαίνεται?

Tolis
18-05-06, 10:47
Ακριβο!

crazyio
18-05-06, 15:08
:confused: Sorry για την παρέμβαση,
Να ρωτήσω και 'γω ρε παιδιά θέλω να φτιάξω ένα 250 Χ 90 Χ 60 και μου το βγάζουν χωρίς καπάκι 1200€ π.ως σας φαίνεται?

ΈΕΕΕΕΕΕΕΛΑ ΑΛΕΚΟΟΟΟΟ ?? ΠΟΣΟΟΟΟΟ?
Καλά, σου δώσανε τιμές και δεν πήρες τηλέφωνο ?
Μόλις έχεις 2 μέρες στέρηση εξόδου απο μένα ! :smt096 :smt063

eliasfot1
19-05-06, 11:45
Όχι απόλυτα ακριβό .
Τι κρύσταλλα θα σου δώσει και θα το κολλήσει ο τζαμάς η εσύ?
Συνήθως όταν το κολλάνε κιόλας περνούν ένα κομμάτι γυαλί (από αυτά που περισσεύουν) και σφάζουν τον μέλλοντα ιδιοκτητη
Πέρα από την πλακα τώρα τα γυαλιά είναι μεγάλα άρα πρέπει να έχουν και μεγάλο πάχος δεν ξέρω ποσο κάνει το μέτρο για ένα 20χιλ αν και εγώ δεν θα σκεφτομουν ποτε για τέτοιο ενυδρείο αλλα κρύσταλλα εκτος από 10αρια "σεκιουρι" αλλα μιλάμε για περίπου 8τμ τζαμια χωρίς τις κόντρες που και αυτές λόγο του μήκους και του πάχους γυαλιού χρεώνονται κανονικά σαν τρέχον μετρο συν το τρόχισμα που πρέπει να γίνει σε μηχανή γυαλόχαρτα σε τέτοια κρύσταλλα απαγορεύονται για καθαρά αισθητικούς λόγους

eliasfot1
20-05-06, 21:39
’Aκυρο το "σεκιουρι" +-3 (αυτό είναι που γίνετε ρύζι) Triplex είναι το σωστό (δυο τζαμια κολλημένα μεταξ τους με μια διαφανη μεμβράνη το πάχος του κάθε κρυστάλλου πρέπει να είναι από 5 χιλ και πάνω )
ΥΓ.Δεν πιστεύω να πήγε σε τζαμά κανένας και να γίναμε ρόμπες:smt021