PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι να κάνω με το στρώσιμο;


Αλεξης
31-03-06, 22:39
Όπως έχω γράψει και σε άλλο post ,πάω για αλλαγή ενυδρείου.
Το ερώτημά μου είναι ,να κάνω στρώσιμο από την αρχή,ή να χρησιμοποιήσω το νερό από το παλιό μου ενυδρείο;
Τα προβλήματα (αν είναι) είναι, το ότι στο παλιό έχω σαλιγκάρια που δεν θέλω να μεταφέρω στο καινούργιο,καθώς και άλγη.
Αυτό το ενυδρείο που έχω είναι 210λ, ενώ το καινούργιο θα είναι 325λ.Αν σε περίπτωση χρησιμοποιήσω και τα λίτρα του παλιού σε πόσες δόσεις πρέπει να είναι για να μην φρικάρουν τα ψάρια;

Ευχαριστώ πολύ!

yannis
31-03-06, 23:53
Αν οι παράμετροι του νερού στο καινούριο ενυδρείο είναι ίδιες με αυτές στο παλιό, τότε τα ψάρια δεν θα φρικάρουν από το ποσοστό του φρέσκου νερού.
Ίσως φρικάρουν λίγο όμως από την διαδικασία μετακόμισης και το καινούριο χώρο, αλλά αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις.

Δεν έχω ακούσει να μεταφέρονται αυγά σαλιγκαριών με το νερό αφού δεν αιωρούνται, εκτός βέβαια αν τραβήξεις νερό χαμηλά από το υπόστρωμα....
Άλγη και ασθένειες όμως μπορείς να μεταφέρεις.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κανείς στρώσιμο από την αρχή αφού έχεις είδη στρωμένο φίλτρο.

Εγώ πρόσφατα άλλαξα υπόστρωμα στο ενυδρείο μου. Χρειάστηκε να βγάλω τα πάντα από μέσα για την αλλαγή. Μετά χρησιμοποίησα μόνο το 1/5 του παλιού νερού. Τα ψάρια δεν φρίκαραν ιδιαίτερα, λίγο όπως κάθε φορά που κάνω σκούπα...
Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής με την ποιότητα του νερού η με τα ψάρια.

netblues
01-04-06, 12:55
Τα βακτηριδια που διασπουν την αμμωνια κλπ ΔΕΝ ζουν στο νερό, οπότε το παλιό νερό ΔΕΝ χρειάζεται στο νεό ενυδρείο ως αναφορα το στρώσιμο.

Μεταφερουμε απλα το φιλτρο και το νεο ενυδρειο ειναι στρωμενο.
(Επιβαλλεται το νεο νερο να ειναι στην ιδια θερμοκρασια, ph, σκληροτητες κλπ για να μην δημιουργησουμε προβλημα στα ψαρια που μεταφερουμε. Επισης αποτομη μεταβολη του ph μπορει να σκοτωσει τα βακτιριδια στο φιλτρο, αλλα θελει πολυ προσπαθεια για να το κανει αυτό κανείς)

Αλεξης
01-04-06, 17:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα επιμείνω μόνο στο εξής.Μήπως τα σαλιγκάρια περάσουν στο καινούργιο από τις ρίζες των φυτών;

Ιορδάνης
01-04-06, 17:39
Μπορείς πριν τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο να ελέγξεις τις ρίζες για τυχόν σαλιγγάρια ειδάλως μπορείς να δοκιμάσεις πριν τα βάλεις μέσα να τα βάλεις σε μια λεκάνη με μια παγιδούλα με λίγο ντοματίνι ή βρασμένο αγγουράκι και μετά να τα βάλεις μέσα.
Φιλικά Ιορδάνης.

Takis
01-04-06, 21:21
Το πιο πιθανο ειναι να περασουν σαν αυγα πανω σε φυλλα.
Ενα καλο καθαρισμα των φυτων ισως βοηθησει, αλλα δεν ειναι σιγουρο.
Αν περασουν σαλιγκαρια στο νεο ομως που ειναι το προβλημα;

Αλεξης
02-04-06, 18:50
Το πιο πιθανο ειναι να περασουν σαν αυγα πανω σε φυλλα.
Ενα καλο καθαρισμα των φυτων ισως βοηθησει, αλλα δεν ειναι σιγουρο.
Αν περασουν σαλιγκαρια στο νεο ομως που ειναι το προβλημα;


Σωστό και αυτό!


Υ.Γ.
Κάτι που ξέχασα να γράψω.Επειδή στο καινούργιο ενυδρείο θα χρησιμοποιήσω και νέα φίλτρα ,για να πιάσουν βακτηρίδια υποθέτω ότι τα βάζω στο παλιό ενυδρείο για δύο εβδομάδες;

Ιορδάνης
02-04-06, 19:01
Ή παίρνεις υλικά από το πρώτο και τα βάζεις στο καινούριο.
Φιλικά Ιορδάνης.

yannis
03-04-06, 10:27
Μπορεις να τα βαλεις και στο καινουριο ενυδρειο κατευθειαν (μαζι με το παλιο βεβαια) και να τους δωσεις καποιο χρονο, να στρωσουν, πριν αρχισεις να αυξανεις το βιολογικο φορτιο με καινουρια ψαρια...

mikele
03-04-06, 21:30
αν ειναι επειγον να το βαλεις γρηγορα σε λειτουργια χρησιμοποιησε τα φιλτρα απο το παλιο και οσο αφορα τα φυτα βαλε καινουυργια για να εισαι σιγουρος....απο την αλλη αν μπορεις να τα συντηρεις και τα δυο και εχεις και χωρο στρωσε το καινουργιο παραδοσιακα απο την αρχη να εισαι και σιγουρος...η στρωσε το καινουργιο απο την αρχη φερε το στα επιπεδα του πρωτου και μετα μετεφερε τα ψαρια μονο οχι τα φυτα.....

Αλεξης
04-04-06, 00:09
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το να στρώσω το καινούργιο από την αρχή, γίνεται μεν, αλλά μόνο από το φθινόπορο λόγο του ότι κάνω αλλαγές με βρόχινο νερό.Θα ήθελα βέβαια να απαλλαγώ από τα σαλιγκάρια, αλλά σε τελική ανάλυση είναι και αυτά μέρος του οικοσυστήματος που όλοι μας, πιστεύω,θέλουμε να δημιουργήσουμε-διατηρήσουμε.Άσε δε το να αλλάξω όλα τα φυτά που έχω είναι κάπως αντιοικονομικό.

yannis
04-04-06, 09:41
Αλέξη , το αποθηκεύεις το βρόχινο νερό? Πως, που?
Δεν έχεις πρόβλημα με νιτρικά?

Αλεξης
04-04-06, 22:11
Αλέξη , το αποθηκεύεις το βρόχινο νερό? Πως, που?
Δεν έχεις πρόβλημα με νιτρικά?



Γιάννη,το αποθηκεύω σε βαρέλι από υλίκο κατάλληλο για τρόφημα,εδώ και ένα χρόνο περίπου,χρησιμοποιόντας το καλοκαίρι αεραντλία.Με τα νιτρικά δεν έχω πρόβλημα,αν και πάει καιρός από την τελευταία μέτρηση.Πάντως αν είχα πρόβλημα θα είχε δείξει.

waylander
05-04-06, 13:19
Γιάννη,το αποθηκεύω σε βαρέλι από υλίκο κατάλληλο για τρόφημα,εδώ και ένα χρόνο περίπου,χρησιμοποιόντα....

Θα πρότεινε σε εμάς που κατοικούμε σε μεγάλα αστικά με ρίπους ή μεγάλες & έντονες καλλιεργήσεις με φάρμακα να μην το κάνουμε δεν θελετε να μάθετε τι περιέχουν αυτά να νερά

mikele
05-04-06, 21:22
για δωστε πληροφοριες για το βροχινο νερο?????

Giorgos
06-04-06, 10:24
Θα πρότεινε σε εμάς που κατοικούμε σε μεγάλα αστικά με ρίπους ή μεγάλες & έντονες καλλιεργήσεις με φάρμακα να μην το κάνουμε δεν θελετε να μάθετε τι περιέχουν αυτά να νερά
Αν φιλτράρεις το βρόχινο νερό με άνθρακα υψηλής ποιότητας δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Είναι δοκιμασμένο από αρκετούς χομπίστες του εξωτερικού.
Απλά υπάρχει διαδικασία για να γίνει σωστή δουλειά. Αν κάποιος δεν είναι διατεθιμένος, τότε είναι καλύτερα να μην χρησιμοποιεί βρόχινο νερό.

waylander
10-04-06, 10:13
...Αν κάποιος δεν είναι διατεθιμένος, τότε είναι καλύτερα να μην χρησιμοποιεί βρόχινο νερό.
Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα... αν βρώ το λινκ με έρευνα που έγινε σε μεγάλα αστικά κέντρα (βαρέα μέταλα κτλ.) θα το κάνω ποστ. Αλλά το άρθρο ανέφερε και την φιλτρανση που χρειάζεται και είχε πολύ €€ για να είναι αποτελεσματική.

PascM
12-04-06, 09:05
Με όλες αυτές τις καταστροφές που έχουμε κάνει ως άνθρωποι στο περιβάλλον το βρόχινο νερό που είναι καθαρό σε ποια περιοχή ? Αμφιβάλω! Βέβαια και της ΕΥΔΑΠ δεν πιστεύω να είναι πολύ καλύτερο. Γι'αυτό και λάμπες UV χημικά κ.λ.π. μπας και το καθαρίσουμε!