PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα


dim
29-03-06, 02:58
τον μονομάχο που έχω στο avatar μου τον είχα σε ένα 20άλιτρο φυτεμένο και επειδή μεγαλώσανε λιγάκι τα μικρά απο την γέννα τον έβγαλα και έβαλα μέσα μερικά μικρά. τον μονομάχο τον έβαλα σε μια γυάλα στρόγγυλη(3 λίτρα) και τον άφησα εκεί με καινουριο νερό και αντιχλώριο. και θερμοκρασία νερού ίδια με αυτή του ενυδρείου. ενώ ήταν μια χαρά σε κάνα 3ωρο άρχισε να πηδάει και να θέλει να φύγει απο μέσα. τον έπιασα κατευθείαν και τον έβαλα σε ένα άλλο ενυδρειάκι αλλα αυτός έμεινε με τέρμα ανοιχτά τα πτερύγεια και σχεδόν κοκκάλωσε. αναπνέει με δυσκολία και δεν το βλέπω να την βγάζει καθαρή. τί διάολο έπαθε. ίσα που αναπνέει.
παθαίνουν τίποτα καρδιακά επεισόδια τα ψάρια.????
πριν βάλω το ψάρι μέσα, την γυάλα την έπλεινα με καυτό νερό και έριξα και καθαριστικό , αυτό που πλένουμε τα πιάτα,και ξέπλενα μια ώρα, αποκλείετε να έμεινε κάτι απο το καθαριστικό και το νερό που του έβαλα μαζί με το αντιχλώριο το έβαλα και σε άλλο μονομάχο.
δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε.

Mariel
30-03-06, 00:46
ουτε εγω δημητρη μπορω να καταλαβω....αυτο ισως δικαιολογειτο αν υπηρχε μεγαλο προβλημα στην ποιοτητα του νερου η κατι τετοιο...εγινε τιποτα που μπορει να τον τρομαξε??τωραπως ειναι??

dim
30-03-06, 02:23
τα τίναξε.
με στεναχώρησε πολύ.
τέλος πάντων άφησε και κάτι πίσω του.

Pritanis
30-03-06, 10:13
Οταν λεω οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ!!!!!!!!!!!!

Mariel
30-03-06, 16:21
οχι ρε γαμωτο....:( τελικα δε σκεφτηκες κατι που μπορει να τον τρομαξε??

dim
30-03-06, 17:50
μπορεί να τρόμαξε απο την μεταφορά αλλα αυτό τι σημαίνει.? πρέπει να τα τινάξει.? πάντος τέτοιο πράμα πρώτη φορά είδα.
αυτό το ψάρι το κουβαλούσα 4 μέρες μέσα στο κουτί για να το φέρω στην Ελλάδα και με στεναχώρησε πολύ που το έχασα.
εκεί που είδα γέννα απο τα ancistrus και χάρηκα τα τίναξε ο μπαγάσας.

deMetrIs
30-03-06, 18:44
oxi βρε:( και τον θαυμαζα πολύ ηταν πανέμορφος+-2 :( :( :(
τουλαχιστω σου αφησε πολλα παιδακια ??:confused:

dim
30-03-06, 22:53
έχω καμιά 20αριά μικρά. το ένα απ όλα του μοιάζει πάρα πολύ.! τα άλλα καθόλου.
δεν πειράζει έτσι είναι η ζωη.
θα προσπαθήσω να βγάλω ct-pk απο γέννα που ετοιμάζω τώρα. είχα δεί σε φοτο και μου άρεσαν πολύ. βέβαια θα χρειαστούν απ ότι κατάλαβα τουλάχιστον 2 αναπαραγωγές για να βγεί αυτό το ψάρι που θέλω, αλλα δεν πειράζει , θα προσπαθήσω.!

Mariel
31-03-06, 00:02
ακομα μας χρωστας Δημητρη φωτο απο τα μικρα ;) τι χρωματα εχουν?λογικα αφου ειναι ξαδερφακια με τα δικα μου πρεπει να εχουν παρομοια χρωματα(και φυσικα να εχεις μια πολυχρωμη γεννα :D )
ναι,ξεκινωντας απο ct και pk χρειζεσαι 2 γενιες για να βγαλεις ct pk,αλλα νομιζω οτι αξιζει τον κοπο,ε ;) ?