PDA

Επιστροφή στο Forum : satanoperca jurupari


kpanos
28-03-06, 13:10
εχει καποιος απο αυτα τα ψαρια να μας δωσει πληροφοριες?αν εχει και μωρα προς πωληση ακομα καλιτερα.

Tricky
28-03-06, 14:43
Ειναι του σατανα αυτα !! :evil: :-D :-D :-D

Μακρια απο εμας , Παναγια μου ...

kpanos
28-03-06, 14:57
απο την ετυμολογια του ονοματος του μαλλον θα πρεπει να λιβανιζεις που και που το ενυδρειο....

Tricky
28-03-06, 15:14
Βρηκε ο αντιχρηστος τροπο να τρυπωσει στα ενυδρεια μας :evil:

Προσωπικα παντως, δεν τα εχω δει πουθενα ...μαλλον τα εχει εξοντωσει ολα η Λουκα !!! :)

socrates
28-03-06, 15:32
Παρε ενα Χριστοψαρο να μπεις στο σωστο το δρομο!...:smt051

Cydox
28-03-06, 23:40
Μονο στην ερωτηση δεν απαντησαμε.. αλλα τεσπα, εγω δεν τα εχω δει πουθενα παντος

...μαλλον τα εχει εξοντωσει ολα η Λουκα !!! :)
ΧΑχαΧΑχαΧΑχαΧΑ

Giorgos
29-03-06, 08:15
Στα ενυδρεία σπανίως ξεπερνούν τα 20-25 εκατοστά σε μήκος.
Ένα ενυδρείο 250 λίτρων (μήκους 1,20m) επαρκεί για ένα ενήλικο ζευγάρι. Πρέπει να υπάρχει άμμος (ή πολύ ψιλό χαλαζιάκό χαλίκι) για υπόστρωμα επειδή μονίμως "σκάβουν" προς αναζήτηση τροφής. Επίσης απαιτείται καλό σύστημα φιλτραρίσματος. Χρειάζονται ελαφρώς όξινο και μαλακό νερό (pH=6.5-6.8 => GH=7-9) και προτιμούν θερμοκρασία 27C αφού είναι ευαίσθητα στις χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Ιδανικοί συγκάτοικοι είναι κάποια είδη γατόψαρων (της οικογένειας των Loricarids, Doradids, Pimelodids), tetras που καλυμπούν στα άνω στρώματα του νερού (Hatchetfish) και ψάρια της οικογένειας Nanostomus.
Δεν θα συνιστούσα να τα συνδυάσεις με άλλες κιχλίδες αφού πρόκειται για πολύ φιλήσυχο είδος.

Αν δε σε κάλυψα, μη διστάσεις να κάνεις περισσότερες (και πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις).

asimakis2003
29-03-06, 10:08
Για κοιτα εδω...
http://www.aquahobby.com/gallery/e_jurupari.php