PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρειο 150 λιτρων αν δεν κανω λαθος


marios400
24-03-06, 12:06
καλησπερα φιλοι μου.σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο με διαστασεις 1.00χ0.50χ0.30 και ηθελα να μου πειται τι παχος τζαμια να παρω και αν πρεπει να βαλω κοντρες.να σας πω οτι σκεφτομαι να βαλω πολλες πετρες μεσα λογο οτι εχω χελωνες και θελω να βγαινουν εξω απο το νερο να λιαζονται.ευχαριστω εκ των προτερων.

Giorgos
25-03-06, 00:04
Εφόσον πρόκειται για ενυδρείο με χελώνες σημαίνει ότι δεν θα το γεμίσεις μέχρι επάνω με νερό. Οπότε με τζάμια πάχους 6mm και χωρίς κόντρες κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Απλά θα πρέπει να φροντίσεις να κολλήσεις στον πάτο (εσωτερικά) ένα κομμάτι φελιζόλ προληπτικά... για τις πολλές πέτρες που αναφέρεις.

Από την άλλη, επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι χρήση θα κάνεις στο ενυδρείο στο μέλλον (μπορεί να αποφασίσεις να το γεμίσεις με νερό και να ασχοληθείς με ψάρια), σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να χρησιμοποιούσες τζάμια πάχους 8mm και να βάλεις και κόντρες.

Pater_Familias
28-03-06, 10:17
καλησπερα φιλοι μου.σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο με διαστασεις 1.00χ0.50χ0.30 και ηθελα να μου πειται τι παχος τζαμια να παρω και αν πρεπει να βαλω κοντρες.να σας πω οτι σκεφτομαι να βαλω πολλες πετρες μεσα λογο οτι εχω χελωνες και θελω να βγαινουν εξω απο το νερο να λιαζονται.ευχαριστω εκ των προτερων.

Το ύψος του νερού πρέπει να είναι διπλάσιο από το μέγιστο μήκος της μεγαλύτερης σε μήκος χελώνας. Υπολόγισε και κάποια εκατοστά παραπάνω.

Για το πλάτος συστήνεται να είναι το μισό του μήκους με μήκος 7 πλάσιο του μήκους της χελώνας. Για κάθε χελώνα που προσθέτεις στο ενυδρείο το μήκος πρέπει να μεγαλώνει περίπου κατά 10 %.
Υ.Γ Ελπίζω να έμαθα καλά το μάθημά μου.:smt041

Κανείς πιο ειδικός;