PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρο χαλικάκι ή άμμος


yannis
23-03-06, 16:50
Αυτή την στιγμή έχω στο ενυδρείο μου (κοινωνικό φυτεμένο) χαλίκι 1-5 mm , χαλαζιακο, άσπρο.
Σκέφτομαι λοιπόν να το αλλάξω και να βάλω ψηλό χαλικάκι (1 mm) ή άμμο σκούρου χρώματος κατά προτίμηση μαύρο, το οποίο όμως να μην ανεβάσει την σκληρότητα.

Ξέρετε κάποιο προϊόν να μου προτείνεται, και που μπορώ να το βρω?
Έχετε κάποια συμβουλή ή σχόλιο να μου δώσετε?

Ευχαριστώ

mikenuke
24-03-06, 00:22
Οψιδιανος.

Ειναι ουδετερο, μαυρο ηφαιστιακο πετρωμα. Με υαλωδη υφη.
Ειναι σαν τριμενο γυαλι με λιγα λογια, τωρα ποσο καλο ειναι δεν ξερω, εγω εχω αμφιβολιες μηπως ειναι κοφτερο, για τα μουστακια των κορυντορας ας πουμε.

yannis
24-03-06, 13:03
Ευχαριστω Mikenuke.

Καμια αλλη ιδεα?
Κανενας δεν χρησιμοποιει ουδετερο σκουρο χαλικι?

george
24-03-06, 14:46
Ξέρετε κάποιο προϊόν να μου προτείνεται, και που μπορώ να το βρω?


Εγω πηρα σκουρο καφε ψιλο χαλικακι 1-2 mm απο το Water Inn και εχει και σε ανοιχτοχρωμο και σε μαυρο.

Επισης πρεπει να εχει και στα PET CITY.

yannis
24-03-06, 15:20
Εγω πηρα σκουρο καφε ψιλο χαλικακι 1-2 mm απο το Water Inn και εχει και σε ανοιχτοχρωμο και σε μαυρο.

Επισης πρεπει να εχει και στα PET CITY.


Θα παω να ριξω μια ματια...
Ελπίζω να ειναι ουδετερο...

yannis
29-03-06, 23:47
Τελικά την έκανα την αλλαγή. Έβγαλα όλα τα παλιά υλικά, τα ψάρια, τα φυτά, έπλυνα το ενυδρείο και έβαλα καφέ ουδέτερο χαλικάκι 0.8-1.25 mm (πολύ ψιλό, δεν βρήκα πιο χοντρο), 6 πόντους βάθος.
Κάτω από το χαλίκι έβαλα υπόστρωμα τις Tetra, της Hobby και λίγο λατεριτη. Ξαναφύτεψα ορισμένα φυτά (πιο εύκολο τώρα) και όλα καλά.

Μου πήρε 5 ώρες περίπου εντατική δουλειά. Φαίνεται πολύ πιο ωραίο έτσι...θα δούμε….

Liolios
29-03-06, 23:57
Βάλε και καμιά φωτό να δούμε κι εμείς ρε Γιάννη.

yannis
30-03-06, 00:08
Βάλε και καμιά φωτό να δούμε κι εμείς ρε Γιάννη.

Υπομονή μέχρι να φτιάξω την φωτογραφική μου....