PDA

Επιστροφή στο Forum : Για Την Θερμοκασια Το Καλοκαιρι


Meliteas
22-03-06, 03:27
:eek: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ GAB.ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΓΛΥΚΟ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ 160 L .ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΘΕΡΜΟΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ 35 ΒΑΘΜΟΥΣ.ΤΙ CHILLER ΝΑ ΒΑΛΩ ή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟ ΦΘΗΝΗ ΛΥΣΗ? KAΠΟΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ.

accnt
22-03-06, 09:05
Δηλαδή θέλεις να το κάνεις reef? Τότε η θερμοκρασία δεν θα πρέπει να ξεπεράσει τους 28C. Μπορείς να βάλεις κάποιο μικρό chiller π.χ. της Aqua Medic το titan 250 ή το titan 500 για μελλοντική αναβάθμιση. Δες εδώ (http://www.aqua-medic.de/seawater/en/8/Titan/).
Θα μπορούσες βέβαια να πας και στην λύση των ανεμιστήρων , αλλά θα έχεις μεγάλη εξάτμιση νερού και θα θες αυτόματη αναπλήρωση και δοχείο βέβαια με νερό R.O.
Γενικότερα όμως πρέπει να το ψάξεις το θέμα περισσότερο (εκτός από τη θερμοκρασία) γιατί οι διαφορές ενός reef και ενός ενυδρείο γλυκού νερού είναι τεράστιες.

Meliteas
22-03-06, 11:09
Γιαννη Ευχαριστω.εχω Βεβαια Και Ενα Νεοσυστατο Θαλασσινο [fish Only] 2 Μηνων 360 L Και Θελω Να Μαθω Τι Skimer Να Βαλω Αργοτερα Και Ποτε?να Μαθω Επιτελουσ Σωστα Για Την Οριμανση Του Reef ,την Αμμωνια,νιτρτιτη Νιτρατη Κτλ.ποια Τεστ Ειναι Αναγκαια Απο Την Αρχη ? Ευχαριστω Εκ Των Προτερων

george_grat
22-03-06, 15:00
Αγαπητέ Melitea,

το skimmer θα πρέπει να το βάλεις αμέσως, εγώ προσωπικά έχω της RED SEA για 1000 λίτρα (ακριβό αλλά αποτελεσματικό). Όσο για τα Test που θα πρέπει να προμηθευτείς είναι τουλάχιστον τα παρακάτω:

- Ammonia
- Nitrite
- Nitrate
- PO4
- Ca (Ασβέστιο)
- Ph (εκτός και εάν έχεις συσκευή ακριβείας)
- Αlk (που το προσφέρει στην ίδια συσκευασία με το Ph)

Tα παραπάνω είναι τα βασικά που θα πρέπει να έχεις πάντα.

Τώρα όσο για το πως θα διατηρήσεις την θερμοκρασία στους 26-28 βαθμούς το καλοκαίρι πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις αγορά ενός refrigerator. Tα blower είναι βέβαια ένας αρκετά οικονομικός τρόπος τον οποίο στην αρχή τα χρησιμοποιούσα και εγώ αλλά δυστυχώς η θερμοκρασία έφτανε το πολύ στους 30 βαθμούς και με μεγάλη απώλεια νερού (εξατμίζονταν). Η Ελλάδα πλέον έχει υψηλή θερμοκρασία σε σχέση με το παρελθόν.

accnt
22-03-06, 15:33
Όπως τα λέει και ο Γιώργος. Απλά να συμπληρώσω ότι η χρονική ωρίμανση ενός reef ενυδρείου δεν προσδιορίζεται έτσι απλά και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Θα είσαι όμως σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο σε 6 με 8 μήνες.

Meliteas
22-03-06, 16:03
Το Ενυδρειο Μου Αυτη Την Στιγμη Εχει 2 Clowns 1 Damsel Kai 2 Molly Σκεφτομαι Να Βαλω Αλλο Ψαρι Μετα Το Καλοκαιρι ,αυτα Τα Εβαλα Για Την Οριμανση Του Νερου.επραξα Σωστα? Φυσικα Βαζω Και Αμπουλεσ. Ενασ Φιλοσ Μου Προτεινε Να Βαλω Εσωτερικο Skimmer Ti Λετε ? Αλλα Skimmer Υπαρχουν Στην Αγορα Για 360 L ? Sorry Που Επιμενω Αλλα Ειναι Συμαντικη Αγορα Το Μηχανακι Αυτο Απο Πλευρασ Ποιοτητασ Νερου. Ευχαριστω Για Το Ενδιαφερον Γιαννη Και Γιωργο!!!!!!!!!!!!!!!!

george_grat
22-03-06, 16:33
Σωστά έπραξες σχετικά με τα ψάρια. Όσο για το skimmer εγώ θα σου πρότεινα εξωτερικό για αρκετούς λόγους π.χ. Πιο εύκολος καθαρισμός, περισσότερος χώρος στο ενυδρείο εάν το έχεις τοποθετήση στο κυρίος ενυδρείο και όχι σε sump, μεγαλύτερη ποικιλία επιλογής κ.τ.λ.

Meliteas
22-03-06, 22:32
Αν βαλω μονο ψαρια δεν χρειαζομαι chiller ? Ποια
ζωντανα θελουν μεχρι 28 c θερμοκρασια? Σημερα εκανα τα ακολουθα test:
-ΝΟ2 = 0,3
-ΝΟ3 = 10
-ΚΗ = 9 ΣΤΑΓΟΝΕΣ
-PH = 7,7
Εχω 2 arcadia marine white και 1 arcadia marine bleu.Υψος ενυδρειου 60cm.
Αρχιζει να εμφανιζεται καφε λιγο λιγο αλγη.Απο φιλτρα EHEIM ECCO και EHEIM WET/DRY
2 μηνες στρωσιμο πως παω ρε παιδια help .Τι πρεπει να κανω αλλο?

accnt
23-03-06, 09:35
Κατ΄ αρχάς ηρεμία. Όλα λύνονται.
Σχετικά με το skimmer πάρε ένα κρεμαστό, θα είσαι ο.κ.
Τα κοράλλια αντέχουν μέχρι και 28 C. Τα ψάρια λίγο παραπάνω.
Τώρα σχετικά με τις μετρήσεις σου, αυτές δεν είναι και πολύ καλές διότι μαρτυρούν ότι το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο + το θέμα του Ph που είναι χαμηλό.
Έχεις πολλά ψάρια μέσα για στρώσιμο, και θα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού για να μειώσεις το ΝΟ2. Τα molly τι τα έχεις μέσα???? Διάβασα σωστά???
Το Ph πρέπει να πάει τουλάχιστον 8. Με τι μετράς? Μήπως υπάρχει περίπτωση να μην μετράς σωστά?
Τώρα για τις άλγες, είναι φυσικό επακόλουθο, για την αρχή ενός νέου ενυδρείου. Έχεις R.O.? αν όχι τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Θα πρέπει να κάνεις ένα χημικό φίλτρο με αντιφώσφορο και άνθρακα.

george_grat
23-03-06, 10:02
Μην σε ανησυχεί η καφέ Άλγη, στα περισσότερα ενυδρεία έχουν αυτό το πρόβλημα όταν ξεκινούν. Ο τρόπος αποφυγής του εκτός από την καλή ποιότητα νερού είναι να βάλεις μέσα διάφορα RED and BLUE HERMIT CRABS . Αυτά είναι αρκετά αποτελεσματικά εάν τοποθετήσεις για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου τουλάχιστον 15 κομμάτια.

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες από αυτά:

Blue Legged Hermit Crab Photo

http://z.about.com/d/saltaquarium/1/0/o/h/sphouhermitcrab_400.JPG

Red Legged Hermit Crab Photo

http://www.garf.org/HERMITSHOW/HERMSHOW/images/hermitsps.jpg

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον accnt.

Meliteas
23-03-06, 15:53
Γιάννη τα molly μου τα δώσανε για στρώσιμο,ζουνε λεει και σε αλμυρό,τι να πω!!!!!! Το ph το ανέβασα με marine buffer[safely raises+maintains ph to 8.3].
Έχω αντιφώσφορο και άνθρακα άλλα τι είναι το R.O. ?? Πόσο νερό να αλλάξω?
Μάλλον πρέπει να βαλω αμέσως skimmer! Γιώργο τα grabs μπορώ να τα βάλω τώρα? πόσο έχουν? Θα είναι συμβατά με τα άλλα ψάρια όπως lionfish? Με ποιά δεν είναι? Με την θερμοκρασία το καλοκαίρι αντέχουν?ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

accnt
23-03-06, 16:24
Τάσο το ενυδρείο σου είναι μόλις 160 λίτρων και θα πρέπει να σκεφτείς πολύ πριν βάλεις οποιοδήποτε ψάρι. Πόσο μάλλον lion-fish!
Αν σκεφτείς κάποια στιγμή να βάλεις σαλιγκάρια προτίμησε μόνο red leg hermits.
R.O. = Reverse Osmosis = Αντίστροφη όσμωση.

Γιώργο η δεύτερη φωτογραφία είναι άπαιχτη……;)

Meliteas
23-03-06, 19:24
Παιδιά έγινε ενα λαθάκι το ενυδρείο μου ειναι 360 L SORRY!!!!! Γιάννη γιατί μονο τετοια σαλιγκάρια? Μπορώ να βάλω τώρα? R.O. δύσκολα θα βάλω ειναι πολύ ακριβό.Αυτά τα grabs του Γιάννη ειναι σαλιγκάρια? Γιώργο οι φωτογραφίες σου τέλιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μάγγος Θωμάς
23-03-06, 20:08
R.O. δύσκολα θα βάλω ειναι πολύ ακριβό.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με το αλάτι μια αντίστρωφη όσμωση είναι απαραίτητη και παίζουν και σε σχετικά καλές τιμές.
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://www.ro-man.com/)

Meliteas
24-03-06, 00:56
Ευχαριστώ Θωμά για το ενδιαφέρον!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ

accnt
24-03-06, 11:10
Με μπέρδεψες……
Έχεις λες ένα νέο fish only 360 λίτρων 2 μηνών και στο αρχικό σου post, λες ότι έχεις ένα άλλο 160 λίτρα (είναι και αυτό 360?) που θες να το πας από γλυκό σε θαλασσινό με ασπόνδυλα. Και ρωτάω τι παίζει???
Στην απάντησή σου διευκρίνισε τι θα βάλεις μέσα…. Είναι το Α και το Ω για να σε βοηθήσουμε με τις ερωτήσεις σου.

george_grat
24-03-06, 14:45
Γιάννη τα molly μου τα δώσανε για στρώσιμο,ζουνε λεει και σε αλμυρό,τι να πω!!!!!! Το ph το ανέβασα με marine buffer[safely raises+maintains ph to 8.3].
Έχω αντιφώσφορο και άνθρακα άλλα τι είναι το R.O. ?? Πόσο νερό να αλλάξω?
Μάλλον πρέπει να βαλω αμέσως skimmer! Γιώργο τα grabs μπορώ να τα βάλω τώρα? πόσο έχουν? Θα είναι συμβατά με τα άλλα ψάρια όπως lionfish? Με ποιά δεν είναι? Με την θερμοκρασία το καλοκαίρι αντέχουν?ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Tα grabs μπορείς να τα βάλεις και τώρα, το κόστος τους δεν ξεπερνά τα 7-10 ευρώ. Επίσης, πριν τα αγοράσεις βρες καβούκια από σαλιγκάρια άδεια και πέτα τα μέσα στο ενυδρείο σου. Ο λόγος είναι ότι επειδή τρώνε συνέχεια γρήγορα αφήνουν το καβούκι τους με ένα μεγαλύτερο. Οπότε είναι αρκετά χρήσιμο να έχουν στην διάθεσή τους επιλογές "νέας κατοικίας". Η ζωή τους εφόσον αφήσουν την "κατοικία τους" είναι μόλις ολίγων λεπτών. Ακόμη μην σε ανησυχεί το εάν ζούνε με άλλα ψάρια ή ασπόνδυλα τα συγκεκριμένα που σου προτείνω. Τέλος, εάν θα βάλεις lionfish καλό θα είναι να είναι μικρού μεγέθους για να μπορείς να βάλεις και άλλα ψάρια στο ενυδρείο σου. Εάν όμως το βάλεις σε Reef ενυδρείο εγώ δεν θα σου το πρότεινα.

Meliteas
27-03-06, 01:58
Γιάννη το ενυδρείο μου είναι 360 L , 2 μηνών και fish-only . Το άλλο είναι 160 L γλυκού νερού!Aς μιλήσουμε για το πρώτο. Σκέπτομαι να βάλω liongish.Όμως τι άλλο?? Τα grabs που μου λέει ο Γιώργος μου αρέσουν και έτσι που μου τα περιέγραψε κιόλας φαίνεται ενδιαφέρον,αν βέβαια με βοηθήσουν στη άλγη η οποία θεριεύει.
Πάντως τα tests που σας είπα δεν είναι και τα καλύτερα. Δεν έκανα ακόμη αλλαγή νερού, μήπως φταίει αυτό ? Ξέρω οτι δεν έχει στρώσει το νερό ακόμη αλλά......τι άλλο να κάνω?Μήπως επειδή δεν έβαλα ακόμη skimmer?Τα ψάρια βέβαια είναι μια χαρά!!!!!!!ΑΚΟΜΑ!!!!!!![1 DAMSEL, 2 CLOWNS,2 MOOLY].Μου είπανε οτι θέλει 5-6 μήνες για να στρώσει το ενυδρείο και σκέφτηκα να βάλω ψάρια μετά το καλοκαίρι, σωστά??????Το ph ειναι εντάξει τώρα,αλλά οι άλλες τιμές.....Θα κάνω test και αύριο το μεσημέρι και θα δούμε μετά από 1 εβδομάδα τι αλλαγές έχω στις τιμές !!!!!!!!!Τελικά όσον αφορά το skimmer θα βάλω το berlin red sea 1000 L ,νομίζω είναι μια καλή λύση.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΤΑΣΟΣ

accnt
27-03-06, 07:53
Και βέβαια μπορείς τότε να βάλεις Lion fish, αρκεί να ξέρεις ότι θα φάει ότι χωράει στο στόμα του + του ότι δεν μπορείς να έχεις γαρίδες στο ενυδρείο σου. Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ εντυπωσιακό ψάρι.
Grabs μπορείς να βάλεις, το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να βρεις την πηγή που σου προξενεί την αύξηση της άλγης και να την καταπολεμήσεις εκεί. Τα grabs απλά θα τρώνε ότι ξεμένει. Η άλγη θέλει είτε φωσφορικά είτε αυξημένα NO3 είτε και τα δύο. Οπότε ελέγχεις και πράττεις. Για τα φωσφορικά βάζεις αντιφώσφορο και νερό από R.O. και για το ΝΟ3 αλλαγές νερού.
Εφόσον βάλεις skimmer (για μένα επιβάλλεται), κάνε το γρήγορα. Θα πετάει έξω ουσίες, πριν καν αυτές επιβαρύνουν τον κύκλο σου.
5-6 μήνες είναι αρκετά μεγάλο για fish only, εκτός και αν εννοείς για πλήρες στοκάρισμα, οπότε είναι σωστό. Εσύ μετά από την προσθήκη ψαριού, θα περιμένεις ένα εύλογο χρονικό διάστημα, μέχρι οι τιμές σου να είναι τέλειες. Καλό θα ήταν να είχες και μια καραντίνα γιατί κυκλοφορούν αρκετές ασθένειες.
Αλλαγές νερού θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον μια φορά τον μήνα και περίπου το 30% του νερού σου.

Meliteas
27-03-06, 14:43
Οι τιμές στις 22/3 και 27/3 είναι:
NO2= 0,3 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 0,1
NO3=10 ΣΗΜΕΡΑ 5
ΚΗ=9 ΣΗΜΕΡΑ 10
PH=7,7 ΣΗΜΕΡΑ 8
ΝΗ4-ΝΗ3=μεταξύ 0 και 0,5 ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ
Νομίζω οτι πάω καλύτερα έτσι?????????Θα κάνω και αλλαγή νερού σήμερα -αύριο .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΤΑΣΟΣ