PDA

Επιστροφή στο Forum : προτασεις για βαση ενυδρειου


ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ
20-03-06, 20:57
καλησπερα .θα ηθελα να μου πειτε καμμια προταση οικονομικη για βαση ενυδρειου (1.60/50/60)?
ρωτησα σε εναν μαραγκο και μου ειπε 500 ευρω.βεβαια δεν μου ειπε απο τι ξυλο θα ειναι.αλλα ουτε και εγω γνωριζω τι ξυλο θα μπορουσα να χρησιμοποιησω,ετσι ωστε να αντεχει το βαρος του ενυδρειου.αν υπαρχει και κανενα σχεδιο ευπροσδεκτο.
μπορω να την κατασκευασω μονος μου?


ευχαριστω.

γαυρος
20-03-06, 21:04
500 ε? :smt021, τοσα του λειπουν μαλλον!!

2 λυσεις βλεπω εφικτες.
η μια να φτιαξεις σε εναν σιδερα την βαση απο στρατζα,
δε το βλεπω πανω απο 100 εβρω.
πανω σαυτο μπορεις να κνεις επενδυση με mdf, αλλα 100 το πολυ.
το θεμα ειναι ποιος θα το μονταρει!!!

αλλη λυση να πας σε αυτα τα <φτιαχτο μονος σου...>

ειμαι σιγουρος οτι η τιμη δεν θαναι η ιδια, εκτος και πας σε αγιογδυτη....:smt040:smt040:smt040

Giwrgos23
21-03-06, 00:45
λοιπον φιλε γιαννη εγω λογο νεου ενυδρειου θα φτιαξω βαση απο ξυλο μονος μου 150*50 για βαρος 550+ κιλα θα ξεκινησω την βαση μεσα στην εβδομαδα θα ανεβασω μια περιγραφη και ισως καποια φωτο και κοστος παντα στο περιπου υπολογιζω 70-80ευροπουλα κανε υπομονη

Juan
21-03-06, 10:56
Ο μάστορας γαυρος έδωσε τον τρόπο - λύση.
Αυτή είναι μια πρόταση για το μετά... , ίσως να σας δώσει κάποιες ιδέες ώστε να γίνει 'σωστά' από την αρχή.
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/kat_base.htm

Theokyr
21-03-06, 12:59
Αν κάποιος δεν ήθελε να βέλει mdf αλλά κανονικό ξύλο (πχ καρυδιά) που πάει το κόστος? Το έχει ψάξει κανείς?

Θ.

Juan
21-03-06, 13:47
Αν κάποιος δεν ήθελε να βέλει mdf αλλά κανονικό ξύλο (πχ καρυδιά) που πάει το κόστος? Το έχει ψάξει κανείς?

Θ.
Η καρυδιά δεν είναι κανονικό ξύλο αλλά ακριβό ξύλο !!! :D
ακόμα και καπλαμά να πάρεις ... είναι ακριβό και πάλι.

γαυρος
21-03-06, 20:16
σωστος ο παικτης Γιαννης !!
αλλα εχω εχω λυση και γιαυτο.
υπαρχει βερνικακι με χρωμα καρυδιας συνδρομοι.
τσαμπα πραγμα δηλαδη.

Theokyr
22-03-06, 12:49
Ναι αλλά πως θα κάνουμε πορεία στην Ευρώπη με mdf???

Το βερνίκι τι μάρκα είναι και πιάνει σε mdf? Να δω αν μπορώ να βάψουμε τον Κωνσταντίνου, Ανρί.

Θ.

γαυρος
22-03-06, 14:22
γιατι πρεπει ναναι ειδικη μαρκα για να πιασει σε mdf?? :smt040:smt040

ολα τα βρνικια κανουν !!! :smt021

Theokyr
22-03-06, 14:29
Είχα ακούσει ότι η μελαμίνη δεν βάφεται.

Θ.

Juan
22-03-06, 15:51
Είχα ακούσει ότι η μελαμίνη δεν βάφεται.

Καλά το έχεις ακούσει,αλλά από την άλλη μελαμίνη και 'πορεία στην Ευρώπη' (αν και δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς:D) δεν ταιριάζει.
Για να καταφέρεις να κάνεις ένα ξύλο να μοιάζει με καρυδιά π.χ., χωρίς να είναι, δεν είναι και το ποιο εύκολο.
Το χρώμα μπορείς να το πετύχεις με την πυκνότητα αλλά με τα νερά του ξύλου τι κάνεις...;

Theokyr
22-03-06, 16:06
Έλα ντε! Το θέμα είναι πως το (επιεικώς) άθλιο έπιπλο που έχω ήδη με μελαμίνη κάτι σαν ξύλο θα βελτιωθεί αισθητικά σε σημείο που να ταιριάζει με την υπόλοιπη διακόσμηση (βλ. καρυδιά). Μία σκέψη είναι ταπετσαρία.

Το βάψιμο το είχα αποκλείσει.

Η "ευρώπη" είναι το σαλόνι του σπιτιού μου και το "ελληνικό πρωτάθλημα" το έπιπλο του ενυδρείου. Κατάλαβες (κάπως)? Έχω και ιδιόμορφο χούμορ.

Θ.

γαυρος
22-03-06, 21:34
τα μπλεξαμε η κανω λαθος?

η μελαμινη ΔΕΝ ειναι ξυλο.
ειναι επενδυση που βαζουν σε νοβοπαν κλπ κλπ.

εδω μιλαμε για ξυλα η παραγωγα ας πουμε οπως το νοβοπαν η το mdf, που δεν εχουν επενδυση απεξω.

δηλαδη αν κολλησουμε τζαμι πανω σε ξυλο θα περιμενουμε να πιασει το βερνικι ?? :smt110 :smt110

Theokyr
23-03-06, 10:52
Εγώ φταίω γιατί είμαι τελείως άσχετος. Για μελαμίνη μιλάω (νόμιζα ότι είναι το ίδιο με mdf).

Θ.

lasal
23-03-06, 14:33
Τα έπιπλα των ευρωπαίων ειναι συνήθως νοβοπάν μελαμίνες.
Σαφώς και έχουμε καλύτερα έπιπλα των ευρωπαίων ένεκα γούστου
;)

Theokyr
23-03-06, 14:34
Εγώ δηλώνω βαλκάνιος :p

Θ.

yannis
23-03-06, 17:23
καλησπερα .θα ηθελα να μου πειτε καμμια προταση οικονομικη για βαση ενυδρειου (1.60/50/60)?
ρωτησα σε εναν μαραγκο και μου ειπε 500 ευρω.βεβαια δεν μου ειπε απο τι ξυλο θα ειναι.αλλα ουτε και εγω γνωριζω τι ξυλο θα μπορουσα να χρησιμοποιησω,ετσι ωστε να αντεχει το βαρος του ενυδρειου.αν υπαρχει και κανενα σχεδιο ευπροσδεκτο.
μπορω να την κατασκευασω μονος μου?


ευχαριστω.

Ο μαραγκός σε κλέβει... Με 500 ευρω φτάνεις μια μικρή κουζίνα. Το είδος του ξύλου δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο ο τρόπος κατασκευής.
Μια οικονομική "βάση" θα ήταν ένα απλό τραπέζι.....