PDA

Επιστροφή στο Forum : προετοιμασια και συνθηκες πριν το ζευγαρωμα


sakis!
16-03-06, 15:02
τι πρεπει να κανω ?πως να διακοσμησω το ενυδρειο?και τι συνθηκες πρεπει να φτιαξω για να φτασω στο σταδιο του ζευγαρωματος?

Mariel
17-03-06, 01:50
καταρχην που εχεις τωρα το ζευγαρι?

το ιδανικο ειναι ενα ενυδρειο 50-60 λιτρων,χωρις υποστρωμα,με επιπλεοντα φυτα και κρυψωνες για τη θηλυκια(οπως μια πηλινη γλαστρα,οχι ομως γυαλιστερη,περιεχει επικινδυνα για τα ψαρια χημικα)προσεχεις μονο οι τρυπες στις δυο ακρες να'ναι αρκετα μεγαλες για να μην παγιδευτει εκει.
σταθμη νερου οχι πανω απο 13-15 εκατοστα.

τι τροφη χρησιμοποιεις?πρεπει τουλαχιστον 2 βδομαδες πριν,αν χρησιμοποιεις ξηρα τροφη να ταισεις με κατεψυγμενη η ζωντανη τροφη.

sakis!
17-03-06, 13:50
λοιπον αυτη την στιγμη εχω τον αρσενικο με δυο θηλυκιες μαζι σε ενυδρειο 60 λιτρων με τα υπολοιπα ψαρια μου.τους δινω σε ολα την τροφη για γκαπι που μου εχουν δωσει.εχω παρει ενα μικροτερο ενυδρειο για να κανω εκει το ζευγαρωμα.

Mariel
17-03-06, 20:19
τι αλλα ψαρια εχεις μαζι?

τροφη ξηρα εννοεις?αν ναι,ξεκινα κοκκινο σκουληκι κατεψυγμενο η betta atison pro ;)

γενικα δε συνισταται η διατηρηση αρσενικων μαζι με θηλυκων σε συενχη βαση,γιατι στρεσαρει τα ψαρια.

ποσο ειναι το ενυδρειακι που σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις για την αναπαραγωγη?

sakis!
17-03-06, 20:27
ειναι γυρω στα 40 cm μηκος περιπου για λιτρα δεν ξερω.
moly και γκαπι ειναι τα υπολοιπα ψαρια.

Mariel
17-03-06, 20:29
και δεν εχεις προβλημα με τον αρσενικο?ποσον καιρο τα εχεις μαζι?ειναι πολυ πιθανον να σκοτωσει τα αρσενικα γκαπυ περνωντας τα εξαιτιας των εντυπωσιακων ουρων τους για μονομαχους.μου'χει συμβει,γι'αυτο στο λεω...

επισης οι απαιτησεις τους σε συνθηκες νερου ειναι αρκετα διαφορετικες.υπαρχει σχεδιο για να τα μετακινησεις απο εκει?

sakis!
17-03-06, 20:34
ειναι επιθετικος κυριως με τα moly και ιδιαιτερα με μια ασπρη θηλυκια.
δεν ειχα στα σχεδια να τα χωρισω,αλλα....

sakis!
17-03-06, 20:44
μαζι τα εχω περιπου 20 μερες.

Mariel
18-03-06, 00:47
με τα μολυ να μη σε φοβιζει ακομα κι αν βλεπεις λιγη επιθετικοτητα,τα γκαπυ ειναι το προβλημα.αφου δεν ειχες σχεδια να τα χωρισεις,αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι νααφησεις εκει τις θηλυκες,και να βαλεις σε ενα ενυδρειακι περιπου 5 λιτρων το μονομαχο ;) υπαρχει κανενα αδειο μικρο ενυδρειο διαθεσιμο?

sakis!
18-03-06, 11:18
υπαρχει αυτο που προοριζα για ζευγαρωμα,ενα στα 5 lt περιπου υπαρχει αλλα δεν μπαινει ουτε θερμοστατης.

sakis!
18-03-06, 16:23
να και μια φωτο απο τον μονομαχο μου.

Mariel
18-03-06, 16:55
πολυ ωραιος ο μονομαχος ;) (veiltail)
φωτο των θηλυκων εχεις να μας δειξεις :D ?
στο 5αρι υπαρχει λαμπα?αν ναι,θα διατηρουσε τη θερμοκρασια καπως...δε χωρανε ουτε οι μικροτεροι θερμοστατες?

sakis!
18-03-06, 17:40
ενας μικρος θερμοστατης θα χωρεσει.απο οτι καταλαβαινω πρεπει να μεινει μονος του με καλο φαι για λιγο καιρο.

sakis!
18-03-06, 17:47
εδω ειναι η μια απο τις δυο θηλυκιες,η αλλη ειναι λιγο ντροπαλη και δεν καταφερα να την φωτογραφισω σε μια αξιολογη θεση.

Mariel
19-03-06, 02:56
πολυ ωραια φαινεται η θηλυκια ;) οι γραμμες που εχει ειναι γραμμες στρες.τις εχει συνεχεια?μονο αυτη η και η αλλη θηλυκια?η παρουσια του αρσενικου ειναι κατα πασα πιθανοτητα αυτο που τις στρεσαρει.τις εχεις δει να τσακωνονται καθολου μεταξυ τους?

ναι,αν μπορουσες να χωριζες τον αρσενικο θα'ταν το ιδανικοτερο ;)

sakis!
22-03-06, 21:07
ναι και οι δυο θηλυκιες εχουν αυτες τις γραμμες και πολλες φορες τσακωνονται μεταξυ τους.

Mariel
23-03-06, 01:50
χωρισες τελικα τον αρσενικο ;) ?

sakis!
26-03-06, 18:47
σημερα γυρισα απο διακοπες γιαυτο και η παυση.εβαλα και τους δικους μου και εβαλαν και φαρμακο γιατι ειχα δει οτι εμφανιστηκαν κατι ασπρα παρασητα αν ειναι ολα οκ θα τον χωρισω.

Mariel
26-03-06, 23:41
οσο παντως μενει με τις θηλυκες στρεσαρεται περισσοτερο,κι αυτο τον κανει πιο επιρρεπη σε ασθενειες

alkis
27-03-06, 18:57
γενικα δε συνισταται η διατηρηση αρσενικων μαζι με θηλυκων σε συενχη βαση,γιατι στρεσαρει τα ψαρια.
καλησπερα να ρωτησω τι εννοεις ?αγορασα και εγω 3 μονομαχους ο ενας αρσενικος και τα εχω σε ενα 100λ.(δεν εχω και αλλο)και λεω να κανω και εγω το βημα.
ποια ψαρια στρεσαρει το ζευγος?σε γενηστρα δεν γηνετε?και καπου να διαβασω για την τελετη????????? την προετιμασια κτλ.....???????

Mariel
28-03-06, 00:39
εννοω οτι οταν σε συνεχη βαση εχεις στο ιδιο ενυδρειο θηλυκους και αρσενικους μονομαχους αυτο τους στρεσαρει.στη φυση ειναι μοναχικα ψαρια και βρισκονται μαζι μονο για να αναπαραχθουν.

αυτο προσπαθουμε να κανουμε και σε αιχμαλωσια.προκειται για επιθετικα ψαρια και δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που μπορει το ενα να σκοτωσει το αλλο(και μιλαω για ψαρια διαφορετικου φυλου,οχι μονο για τους αρσενικους).

ακομα ομως κι αν δε σκοτωθουν το στρες που προκαλει στις θηλυκες η συνεχης παρουσια του αρσενικου,και σε αυτον η συνεχης αναγκη επιδειξης,εξασθενουν το ανοσοποιητικο τους συστημα κανοντας τα επιρρεπη σε ασθενειες.

τα δικα σου ποσον καιρο τα εχεις στο ενυδρειο?εχεις αληθινα φυτα,κρυψωνες κτλ?

για αναπαραγωγη θα ηταν καλυτερο ενα μικροτερο ενυδρειο,γυρω στα 50-60 λιτρα(υπαρχει?)


μπορεις να βρεις απο καπου το περιοδικο??εχει αναλυτικα αρθρα στα τευχη 6 και 7 ;)

sakis!
28-03-06, 14:20
λοιπον χωρισα τον μονομαχο,αγορασα και τροφη για αυτον(σκουλικι).με τις θηλυκιες δεν εχω προβλημα να τις αφησω στο μεγαλο ενυδρειο?

sakis!
28-03-06, 14:26
και κατι ακομα σε πολλες περιπτωσεις βλεπω οτι αναφερονται σαλιγκαρια μηπως πρεπει να παρω και εγω?

sakis!
28-03-06, 17:11
πηρα αρτεμια για να δω περιπου πως βγαινουν αν βγαλω αφου δεν εχω μωρα δεν θα ειναι καλο για τροφη του μονομαχου?

Mariel
29-03-06, 00:09
αν βλεπεις οτι οι θηλυκες δεν εχουν προβλημα μπορεις να τις αφησεις εκει ;)

σαλιγκαρια μπαινουν για να καθαριζουν την αλγη,αν θελεις μπορεις να βαλεις,ειναι και ομορφα.εγω δεν ξερω γιατι,αλλα δεν ημουν τυχερη με αυτα...συνεχεια μου ψοφαγαν...:(

αρτεμια εννοεις να δωσεις νεοεκκολαφθεισα η ενηλικη στο μονομαχο?αν τις μεγαλωσεις μεχρι την ενηλικιωση ειναι οκ,αλλιως ειναι πολυ μικρες για ενηλικα ψαρια ;)

sakis!
29-03-06, 10:04
αρα θα πειραματιστω μονο με αυτες.οσο για τον μονομαχο μου μια μερα ειναι στο καινουργιο του χωρο και ηδη εχει γεμισει ολο το ενυδρειο με φυσαλιδες διασκορπισμενες παντου.

Mariel
30-03-06, 00:52
σιγουρα θα ειναι μια χαρα εκει ;) για ποτε το βλεπεις να δοκιμαζεις αναπαραγωγη :D ?

PascM
30-03-06, 11:02
σαλιγκαρια μπαινουν για να καθαριζουν την αλγη,αν θελεις μπορεις να βαλεις,ειναι και ομορφα.εγω δεν ξερω γιατι,αλλα δεν ημουν τυχερη με αυτα...συνεχεια μου ψοφαγαν...:(


Γιατι σου ψοφαγαν? Μήπως τα έπαιρνες μεγάλα? Εμένα συνεχώς μου γεννάν!?:p

sakis!
30-03-06, 12:50
για ποτε το βλεπεις να δοκιμαζεις αναπαραγωγη :D ?

πρωτη προσπαθεια για αρτεμια και ηταν επιτυχης.
τωρα για αναπαραγωγη εγω ειμαι ετοιμος οι μονομαχοι δεν ξερω ποτε ειναι.
ποσο καιρο να τον αφησω μονο του να τρωει καλα?
οι θηλυκιες ποτε ειναι ετοιμες να ζευγαρωσουν?εχω ακουσει οτι αποκτουν εκεινη την περιοδο καθετες γραμμες.θα ηθελα ομως και μια φωτο απο μια τετοια θηλυκια για να ξερω.

Mariel
30-03-06, 16:30
δεν εχω ιδεα γιατι μου ψοφαγαν...ειχα παρει και μικρα απο γεννες παιδιων,αλλα τιποτα...:( οποτε σταματησα να χρησιμοποιω σαλιγκαρια..προφανως βεβαια εγω κατι δεν εκανα σωστα.

Σακη:αφου τους ταισεις καλα σκουληκι για καμια 15αρια μερες θα ειναι ετοιμοι ;) οι θηλυκες βγαζουν καθετες γραμμες αμεσως μετα το φαγητο(οχι παντα βεβαια)και οταν βλεπουν αρσενικο.βεβαια εδω να πουμε οτι στις νοιχτοχρωμες δε φαινονται οι γραμμες,αλαλ εκει μπορεις να το καταλαβεις απο το οτι με προσεκτικη παρατηρηση ακριβως πισω απο το στομαχι φαινονται τα αυγα ;) εχεις διαλεξει ποια θηλυκια θελεις να χρησιμοποιησεις για γεννα?

φωτο θηλυκιας με καθετες γραμμες

http://vanriel.myadsl.nl/Breeding-Female.jpg


απο www.bettaterritory.nl

sakis!
30-03-06, 16:51
θα προτημουσα την κοκκικη που εχω δειξει στην φωτο (η αλλη ειναι μπλε) αλλα οποια δω οτι ειναι ετοιμη.
πρεπει να ταιζω και τις θηλυκιες σκουλικι γιατι τοτε θα πρεπει να δινω σε ολα τα ψαρια μου αφου τις εχω μαζι τους.

Mariel
30-03-06, 16:59
ναι,κι οι θηλυκες θελουν σκουληκι ;) μπορεις να τις ταιζεις στο στομα με οδοντογλυφιδα κρατωντας το σκουληκι να μη φυγει(αυτο εκανα κι εγω παλια,τωρα απλα ταιζω ολα τα ψαρια σκουληκι :smt021 )η να δινεις ξηρα τροφη betta atison pro,ειναι πολυ καλη ακομα και για προετοιμασια για αναπαραγωγη ;)

sakis!
30-03-06, 17:07
το σκουλικι που δινω ειναι συσκευασμενο και οχι ζωντανο.αλλα αυτο το διαστημα ας τα ταιζω ολα με αυτο.

Mariel
30-03-06, 17:14
συσκευασμενο εννοεις αποξηραμενο?κι αυτο μια χαρα ειναι ;) και τα ζωοτοκα να'σαι σιγουρος οτι θα το εκτιμησουν δεοντως!

alkis
30-03-06, 22:47
τα δικα σου ποσον καιρο τα εχεις στο ενυδρειο?εχεις αληθινα φυτα,κρυψωνες κτλ?

για αναπαραγωγη θα ηταν καλυτερο ενα μικροτερο ενυδρειο,γυρω στα 50-60 λιτρα(υπαρχει?)


μπορεις να βρεις απο καπου το περιοδικο??εχει αναλυτικα αρθρα στα τευχη 6 και 7 ;)
τα εχω περιπου 20μερες εχω αληθινα φυτα τωρα για της κρυψωνες τι να πω εχω αρκετα μεγαλα φυτα και ενα <βραχο>στη μεση ....οσο για το 60 λιτρο δεν εχω υπαρχει ενα 10 λιτρο το περιοδικο μπορω να βρω το Σαββατο απο γραφεια .

Mariel
31-03-06, 00:20
τα εχω περιπου 20μερες εχω αληθινα φυτα τωρα για της κρυψωνες τι να πω εχω αρκετα μεγαλα φυτα και ενα <βραχο>στη μεση ....οσο για το 60 λιτρο δεν εχω υπαρχει ενα 10 λιτρο το περιοδικο μπορω να βρω το Σαββατο απο γραφεια .


σκεφτεσαι δηλαδη να κανεις την αναπαραγωγη στο 10λιτρο?θα ηταν πολυ μικρο,και θα ειχες προβληματα ποιοτητας νερου οσο θα μεγαλωναν τα μικρα.ασε που για πρωτη γεννα δε συνισταται,γιατι οσο πιο μικρος ειναι ο χωρος τοσο πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν σοβαροι τραυματισμοι στο ζευγαρι(αν αργησεις για παραδειγμα να αντιληφθεις οτι κατι δεν παει καλα και να τα χωρισεις)

sakis!
31-03-06, 20:47
κοιταξα σημερα και η κοκκινη θηλυκια ειχε αβγα που λεγαμε οταν θα ειναι ο καιρος την βαζω κατευθειαν μεσα με τον αρσενικο?

Mariel
01-04-06, 00:35
πως τα ειδες τα αυγα?στις σκουροχρωμες θηλυκες δε φαινονται ;) αν εννοεις ενα ασπρο εξογκωμα πισω απο την κοιλια ειναι ενα οργανο που λεγεται ovipositor και χρησιμευει στο να αποβαλλει τα αυγα κατα τον εναγκαλισμο.
εχεις το τευχος 7 του περιοδικου?

sakis!
01-04-06, 14:22
ναι κατι τετοιο ηταν.βεβαια σημερα αποκτησα απο ενα φιλο εναν ακομα μονομαχο με τις δυο θηλυκιες του και ισως τελικα να βαλω αυτον να ζευγαρωσει με καποια απο ολες.

Mariel
01-04-06, 14:45
εχεις φωτο απο τα νεα ψαρακια?τις θηλυκες τις εβαλες ολες μαζι?

στο 7 τευχος εχει αναλυτικοτατο αρθρο για την ολη διαδικασια της αναπαραγωγης ;)

αν βεβαια εχεις αποριες,εδω ειμαστε για να βοηθησουμε ;)

sakis!
01-04-06, 18:42
προσωρινα τις εχω με τον αρσενικο οπως μου τις εδωσαν τις επομενες μερες θα τις τακτοποιησω.εχουν και οι δυο καθετες γραμμες αλλα η μια απο οτι ειδα κυνηγαει την αλλη αρκετα.με την πρωτη ευκαιρια θα στειλω και φωτο.

sakis!
01-04-06, 19:33
μια φωτο του αρσενικου

sakis!
01-04-06, 19:35
η μια θηλυκια και η ουρα της αλλης:)

Mariel
02-04-06, 01:26
α,ειναι πλακατ ο αρσενικος +-2 μια χαρα φαινεται.κι οι θηλυκες επισης ;)

πως λες να τα τακτοποιησεις?εχεις σκεφτει?

sakis!
02-04-06, 13:13
μου εδωσε μαζι με αυτα και ενα ενυδρειο ετσι εβαλα τις θηλυκιες μαζι και τα αρσενικα στα δυο ενυδρεια.μαλλον θα βαλω για ζευγαρι τον καινουργιο.ποια θηλυκια θα ηταν καλυτερα να βαλω?

sakis!
02-04-06, 13:29
πλακατ απο οτι καταλαβαινω ειναι η μικροτερη ουρα?:confused:

Mariel
03-04-06, 00:18
ναι,πλακατ ειναι οι μονομαχοι που εχουν πιο κοντη ουρα.γενικα παντως δεν πολυκυκλοφορουν εδω.αυτος που εχει μου θυμιζει τους αρσενικους που προερχονται απο γραμμες "μονομαχων" με ολη τη σημασια της λεξης, που χρησιμοποιουνται δηλ στην ταυλανδη ακομα και σημερα για αγωνες.

οσο για τη θηλυκια που θα χρησιμοποιησεις,θα σου ελεγα να διαλεξεις μια στο ιδιο περιπου μεγεθος με τον αρσενικο που αντιδρα θετικα(βγαζοντας καθετες γραμμες)βλεποντας τον.

τωρα εχεις δηλ και τις 4 θηλυκες μαζι?πως τα πανε??

Maverick
03-04-06, 10:06
Πολύ όμορφος ο traditional plakat σου, μου θυμίζει μάλιστα έναν δικό μου που είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια περίπου για θηλυκό...! Αυτοι είναι συνήθως λίγο πιο άγριοι από τους long-finned οπότε να προσέχεις πως τα πηγαίνει με τη θηλυκιά όταν τους βάλεις μαζί για να μην την τραυματίσει άσχημα.

sakis!
03-04-06, 18:47
απο τις 4 θηλυκιες η μια ειναι αρκετα επιθετικη προς τις αλλες και ετσι την χωρισα,ειναι και ποιο μεγαλοσωμη και απο οτι βλεπω θα του ταιριαζει καλυτερα.

Mariel
04-04-06, 00:14
τοτε θα σου ελεγα να δοκιμασεις αυτη.οπως ειπε κι ο Γιαννης,οι πλακατ(κι ειδικα αυτοι που ειναι σαν το δικο σου)ειναι πολυ πιο γρηγοροι και επιθετικοι

sakis!
04-04-06, 18:42
αυτο παρατηρησα και εγω σημερα εκανα μια προσπαθεια να βαλω θηλυκια μεσα εγινε χαμος,το ιδιο ακριβως εγινε και με τις τρεις θηλυκιες που του εβαλα εκτος απο την μεγαλη την ποιο επιθετικη,επειδη την εχω αλλου.αυριο ισως την μεταφερω και την δοκιμασω και αυτη.

Mariel
05-04-06, 00:39
θα σου ελεγα καλυτερα να ακολουθουσες την πιο αργη,αλλα πιο σιγουρη μεθοδο ;)

δηλαδη,να βαλεις πρωτα τη θηλυκια στο ενυδρειο(παντα στις μεταφορες καλη προσαρμογη!!!)οπου και θα την αφησεις μονη της για 2 μερες(σταθμη νερου στους 13-15 ποντους).μετα θα τη βαλεις σε καποιο δοχειο που να επιπλεει η γεννηστρα και θα βαλεις τον αρσενικο στο ενυδρεοι ελευθερο.α τ'αφησεις ετσι,και μετα απο 24 ωρες,10-15 λεπτα πριν κλεισουν τα φωτα θα απελευθερωσεις τη θηλυκια.με αυτον τον τροπο μειωνεται κατα πολυ η επιθετικοτητα του αρσενικου(ειδικα χρησιμο τρικ στις πρωτες γεννες η οταν εχουμε πολυ επιθετικο αρσενικο)και περιοριζονται οι πιθανοτητες σοβαρου τραυματισμου της θηλυκιας ;)

στο ενυδρειο εχε επισης κομμενο ποτηρακι για φωλια,επιπλεοντα φυτα(κατα προτιμηση ανθεκτικα στις υψηλες θερμοκρασιες-29-του ενυδρειου αναπαραγωγης για να μην αρχισουν μετα να σαπιζουν)και ισως καμια γλαστρα με κομμενο πατο(προσοχη νουμερο1->να μην ειναι γυαλιστερη η γλαστρα,νουμερο 2->ο πατος να μην εχει μυτερες προεξοχες,γιατι μπορει η θηλυκια στην προσπαθεια της να αποφυγει τον αρσενικο να τραυματιστει)

sakis!
05-04-06, 14:12
ευχαριστω για τις πληροφοριες,το δοκιμαζω και τα ξαναλεμε!!

Mariel
06-04-06, 00:59
θα περιμενουμε τις εξελιξεις ;)

sakis!
06-04-06, 15:09
επειδη δεν εχω αλλο χωρο να βαλω τον αρσενικο εβαλα την θηλυκια στην γεννηστρα και την εβαλα στο ενυδρειο.ο αρσενικος εχει τρελαθει,δεν προσπαθει να της επιτεθει αλλα να της δειξει την ομοπφια του και συνεχως φτιαχνει προσεκτηκα την φωλια του.

Mariel
07-04-06, 00:08
απλα προσπαθησε απο'δω και περα να ακολουθησεις την προηγουμενη διαδικασια,οπωσδηποτε ελευθερωνοντας τη θηλυκια πριν σβησει το φως ;)

πως τα πανε τωρα??

sakis!
07-04-06, 17:43
λοιπον τον παρατηρω και βλεπω οτι ειναι ποιο ηρεμος σημερα.κανει βολτες στο ενυδρειο και οταν πηγαινει κοντα στην θηλυκια θυμαται οτι εχει και μια φωλια να προσεξει και γυριζει αμεσως και την τακτοποιει με προσοχη.
βεβαια ειδα οτι τις φυσαλιδες τις ειχε μεταφερει απο το μερος που τις ειχε εχθες κατω απο ενα φυλλο του φυτου που εχω βαλει.

Mariel
08-04-06, 00:45
ποτε σκεφτεσαι να τον απελευθερωσεις?

sakis!
08-04-06, 14:12
η σημερα η αυριο,δεν ξερω.θελω να μην εχω αλλες δουλειες μηπως και καταφερω και βιντεοσκοπισω την ολη φαση,αν γινει μπροστα μου βεβαια.;)

Mariel
09-04-06, 02:21
καλη επιτυχια!!!θα περιμενουμε νεα ;)

sakis!
09-04-06, 20:40
ασχημα νεα,η θηλυκια ειχε πηδηξει εχω απο την γεννηστρα και τα βρηκα σε μια φαση την θηλυκια πολυ φοβισμενη και τον αρσενικο να της επιτιθεται και να της εχει χαλασει την ουρα.δεν αναφερομαι στην φωλια του αρσενικου γιατι δεν υπηρχε τιποτα.:(

Mariel
09-04-06, 20:53
αν εχει βγαλει οριζοντιες γραμμες και πεφτει πολυ ξυλο χωρισε τα αμεσως

sakis!
10-04-06, 21:09
αυτο εκανα.παλι απο την αρχη,εβαλα στην γεννηστρα τον αρσενικο στο ενυδρειο που εχω ολες τις θηλυκιες και την μια θηλυκια που θελω να ζευγαρωσω μονη της στο αλλο.

απεκτησα και αλλους δυο μονομαχους,μολις μπορεσω θα στειλω και φωτο να τους δειτε.

Mariel
11-04-06, 00:48
μην τα ξαναβαλεις μαζι πριν περασει τουλαχιστον μια βδομαδα.επισης δεν ειναι πολυ καλη ιδεα να'χεις τον αρσενικο στη γεννηστρα βλεποντας ολες τις θηλυκες...:(

δεν εχεις καπου μονο του να τον βαλεις?

Υ.Γ.και φυσικα θα περιμενουμε τις φωτο απο τα καινουργια σου ψαρια ;)

sakis!
16-04-06, 18:01
αυτες τις μερες εχω βαλει εναν απο τους αλλους αρσενικους με μια θηλυκια (αφου βεβαια εκεινη ειχε μαθει τον χωρο πρωτη)αποτελεσμα ο αρσενικος να εχει φτιαξει την φωλια του και να την προσεχει σαν τρελος,(ουτε την φωτογραφικη δεν δεχοταν)η θηλυκια παρολο που της δινει τσιμπιες καλες δεν το βαζει κατω πηγαινει αρκετες φορες κοντα του και προσπαθει να τον δελεασει με τις κινησεις της.ελπιζω η ολη κατασταση να ειναι καλη και να μην εχω προβλημα αν σκεφτουμε κιολας οτι ειναι μαζι 3 μερες.
σε περιπτωση που ζευγαρωσουν πως θα το καταλαβω?τα αβγα φαινονται?

sakis!
16-04-06, 18:16
ναι και τα καινουργια ψαρια μου...

ο πρωτος ειναι που εχω βαλει ζευγαρι!

deMetrIs
16-04-06, 20:28
o πρωτος ειναι crowntail (ct) και ειναι κουκλος!:smt007

Mariel
17-04-06, 01:46
πολυ ωραιοι οι αρσενικοι σου :D :D !!!!!

απο οσα λες,καλα ακουγονταιμεχρι στιγμης,απλα μου κανει εντυπωση που τρεις μερες κι ακομα δεν εχουν ζευγαρωσει...αυτες τις 3 μερες τι ακριβως γινεται??

τα αυγα φαινονται σαν μικροι κοκκοι ζαχαρης.κατα το ζευγαρωμα τα ψαρια "αγκαλιαζονται" μεταξυ τους πολλες φορες.

στην πρωτη φωτο φαινεται ο εναγκαλισμος και στις αλλες τα αυγα.η θηλυκια οταν ειναι ετοιμη θα πλησιαζει τον αρσενικο κατω απο τη φωλια με το κεφαλι προς τα κατω.ο αρσενικος θα τη διωχνει μεχρι να ειναι κι αυτος ετοιμος ;)
http://www.dutchcorrs.nl/bettagallery/albums/album64/08_G.jpg


http://www.dutchcorrs.nl/bettagallery/albums/album64/10_G.sized.jpg

http://www.dutchcorrs.nl/bettagallery/albums/album64/16_G.sized.jpg

http://www.dutchcorrs.nl/bettagallery/albums/album64/16_G.sized.jpg

http://www.dutchcorrs.nl/bettagallery/albums/album64/01_G.jpg

http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?t=1121&start=0

sakis!
17-04-06, 10:45
η θηλυκια πηγαινει συνεχεια στον αρσενικο αλλα αυτος την διωχνει και εκεινη ξαναγυριζει στην κρυψωνα της.αυγα δεν υπαρχουν ακομα πουθενα.

Mariel
17-04-06, 11:26
η θηλυκια πηγαινει συνεχεια στον αρσενικο αλλα αυτος την διωχνει και εκεινη ξαναγυριζει στην κρυψωνα της.αυγα δεν υπαρχουν ακομα πουθενα.

ποσον καιρο γινεται αυτο τωρα?

sakis!
18-04-06, 11:25
οσες μερες τα εχω μαζι γινεται αυτο.σημερα που τα κοιταξα ο αρσενικος ειχε χαλασει τελειως την φωλια του.τι γινεται τωρα?

Mariel
18-04-06, 11:33
χωρισε τα,ταισε καλα και ξαναδοκιμασε σε 2 βδομαδες.σ'αυτη τη φαση δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να μεινουν αλλο μαζι

sakis!
23-04-06, 20:04
εχω μια θηλυκια η οποια φτιαχνει φωλια αρκετα μεγαλη μπορω να πω.πως γινεται αυτο.υπολογιζω οτι ειναι ετοιμη αλλα οταν της βαζω καποιο αρσενικο γινεται χαμος ,την κυνηγαει συνεχως.

Mariel
25-04-06, 14:53
αρκετα μεγαλη φωλια?βγαζει καθετες γραμμες οταν τη βαζεις με τον αρσενικο?μηπως ειναι κι αυτη αρσενικος?ειναι συχνο το να μπερδευονται και να πωλουνται αρσενικοι πλακατ για θηλυκες

sakis!
25-04-06, 19:33
δεν βγαζει καθετες γραμμες αλλα θα στειλω φωτο.εχει μικρη ουρα σε σχεση με τον αρσενικο.

Mariel
26-04-06, 00:00
ναι,στειλε μολις μπορεσεις για να'μαστε και σιγουροι ;)

sakis!
26-04-06, 11:04
ελπιζω να φαινεται καλα

Mariel
26-04-06, 11:14
δυστυχως στις φωτο εχει κλειστα τα πτερυγια και δε φαινεται πολυ καλα.μπορεις να βαλεις ενα καθρεφτακι μεσα και να "τη" βγαλεις φωτο με αονιγμενη την ουρα και τα πτερυγια?

sakis!
04-05-06, 10:37
δεν γινεται τιποτα δεν κανει τιποτα μονο καμια φορα στις αλλες θηλυκιες και δεν την προλαβαινω βεβαια.

Mariel
05-05-06, 01:16
σκεφτεσαι να ξαναδοκιμασεις αναπαραγωγη?

sakis!
05-05-06, 18:42
προσπαθησα αλλη μια φορα με τα ιδια αποτελεσματα.θα ξαναπροσπαθησω αλλα αργοτερα.