PDA

Επιστροφή στο Forum : diy - βραχος


Giwrgos23
14-03-06, 00:01
καλησπερα ειδα στου τσαμι ενα ενυδριο του lasal που εχει φτιαξει βραχο με σπυλια απο φελιζολ.διαβασα περι κατασκευων με φελιζολ και το πιο βασικο προβλημα ειναι η ανωση?σκευτικα λοιπον στο επομενο μου eνυδριο να φτιαξω βραχο απο alphablock(οικοδομικο υλικο)σκαλιζεται ευκολα ειναι πιο βαρυ και το πιο πιθανο αν το μουλιασεις πριν το σιλικοναρεις να κατσει κατω πιο ευκολα δεν ξερω μηπως ομως μουχλιασει εσωτερικα.εσεις τι θα λεγατε????επεισης θα ποιασει η javamoss πανω στην συλικονη?

george
14-03-06, 00:24
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/background.htm

Filippos
14-03-06, 08:26
Εχω την εντύπωση ότι το alphablock θα "διαλυθεί μέσα στο νερό!!!

Τσέκαρέ το προκαταβολικά για να μην τρέχεις μετά...

lasal
14-03-06, 09:10
Με ενα ερώτημα εδώ στο http://www.eikastika.gr/html/contact.htm
ισως σου λύσουν την απορία γιατί βλέπω πως έχουν γίνει γλυπτά με Alphablock - Ακρυλικό.
Νομίζω όμως πως το κυριότερο ειναι να μάθεις αν περιέχει τοξικές ουσίες που να σε αποτρέψουν απο μια τέτοια κατασκευή.
ΥΓ.
http://www.eikastika.gr/html/gluptikigallery.htm

xouxou
14-03-06, 12:57
το alfa block περιεχει τοξικες και καρκινογονες ουσιες . εχει μια ουσια που μου την ειχανε πει αλλα δε τρη θυμαμαι και θα ρωτησω
ξερω ομως οτι το εχουν απαγορευσει σε οικοδομες δημοσιων κτηριων
αυτο λεει πολλα
και για σενα και για τα ψαρακια σου
(παλι το οικολογικο μου βγηκε)

Giwrgos23
14-03-06, 20:56
ευχαριστω για τισ συμβουλες αλλα αφου θα μπαι η σιλικονη δεν θα το μονωση να μην περναει το νερο απο μεσα και να μην απελευθερωνονται τα καρκινογονα αυτα συστατικα

netblues
15-03-06, 09:47
Μαλλον εννοεις αμιαντο.
Εχει το alfablock αμιαντο?

Giwrgos23
16-03-06, 19:18
φιλοι μου ρωτησα και εμαθα καποια πραγματα 1ον επεξεργαζεσαι δινοντας το σχημα που θες στο alphablock μετα το στεγανοποιεις με μια λιγοτερο τοξικη ουσια απο τα ιδια τα υλικα του,με τσιχλα (μονωτικο υλικο που ειναι ποιο σκληρο απο την σιλικονη στεγνωνεις καλα 1-2 μερες και μετα περνας ενα παχυ στρωμα απο καθαρη σιλικονη,οι πληροφοριες επαρθησαν απο 3 ατομα που ειναι η δουλεια τους αυτα τα υλικα εγω απλα τα συνεδεσα για να βγαλω την κατασκευη Υ.Γ | ολα αυτα για να βγει μια πιο σταθερη και με λιγοτερη ανωση κατασκευη απο το αφρολεξ!!

lasal
17-03-06, 01:03
ολα αυτα για να βγει μια πιο σταθερη και με λιγοτερη ανωση κατασκευη απο το αφρολεξ!!
Δηλαδή και αυτό έχει άνωση?
Τότε δεν κάνουμε τίποτα!!

Giwrgos23
17-03-06, 16:19
υπαρχουν 3 περιπτωσεις 1 το βαζεις μεσα οπως ειναι και εχεις μια σχετικη ανωση μικροτερη ομως απο του αφρολεξ κατι ειναι και αυτο.και μικροτερες πιθανοτητες εαν ειναι μεγαλη κατασκευη να σπασει λογο ανωσης.2 πριν το τσιχλαρεις και το μονωσεις το μουλιαζεις με νερο με αποτελεσμα να εχεις παγιδεψει το νερο μεσα,αυτο ισως αποφερει δυσκολια στο να το μονωσεις -στεγνωμα,'η ισως καποια στιγμη μουχλιασει εσωτερικα με ενδεχομενο μελλοντικο προβλημα.και 3 και καλυτερο τρυπας σε φαρδια σημεια της κατασκευης και ριχνεις λυωμενο μολυβι οποτε καθαρισες μια για παντα.