PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για RIO 240


Tricky
13-03-06, 14:15
Παιδια, προχθες αδειασα το RIO 240 που εχω στο γραφειο αφου παει για αλλαγη σετ απ ...αυτο απεκαλυψε τρομερες γρατζουνιες λογω κακης φροντιδας οσο ελειπα ...

η μονη λυση ειναι να σκατζαρω πλευρες (το πισω μπρος) ...το προβλημα ειναι οτι η στεφανη (γεισο) που αγκαλιαζει στο πισω μερος , εχει αυτα τα τριγωνικα κοψιματα για τα καλωδια ...οσοι εχουν τετοιο ενυδρειο καταλαβαινουν τι εννοω ...οποτε εαν απλα φερω το πισω μπρος θα φαινεται αηδια ...

αρα η λυση που σκεφτομαι , εαν γινεται , ειναι να βγαλω και την στεφανη και να της σκατζαρω και αυτης οψη ...αλλα ειναι κολλημενη με σιλικονη πανω στο ενυδρειο ....

εχει κανεις καμμια ιδεα ? βγαινει ευκολα αυτη η στεφανη ? ισως κατι αλλο ?

ευχαριστω ,

Βασιλης

netblues
13-03-06, 14:29
Πολυ δυσκολο το βρισκω να βγει η στεφανη...
Καλυτερα να το φερεις τουμπα, να ανοιξεις νεα κοψιματα στο παλιο μπροστα και να κολησεις απο πανω ενα φιλετο plexglass ωστε να καλυφθουν τα κοψιματα της νεας προσοψης...

namesis
13-03-06, 16:17
Στείλε καμιά φωτό.

Gorgi
13-03-06, 16:41
Βασιλη παρε ενα καινουργιο κοπιδι και προσπαθησε χωνοντας το αναμεσα στο τζαμι και στην στεφανη να κοψεις την σιλικονη. Εγω ετσι εβγαλα ενα εσωτερικο φιλτρο απο juwel ενυδρειο. Αν την κοψεις και βγει η στεφανη μετα καθαριζεις το τζαμι και την γυρνας τουμπα.
Κανε μια δοκιμη πρωτα σε καποιο σημειο που δεν πολυφαινεται και αν δουλευει προχωρα με προσοχη.

Tricky
13-03-06, 19:32
Φιλε Γιωργο , αυτο που λες το εκανα προσφατα σε ενα ΡΙΟ 180 ενος φιλου ...βασικα το εκανα με χοντρη μπετονια αλλα εκει ηταν μονο το φιλτρο και ειχε μονο δυο-τρια patch σιλικονης ....ευκολη δουλεια:)
στη στεφανη δεν μπορω να φανταστω ποσα θα εχει αλλα μαλλον θα ειναι αρκετη ποσοτητα σιλικονης ... anyway , θα το προσπαθησω απο πισω μπας και βγαινει ...

η μα...κια ειναι οτι το ενυδρειο ειναι χρωματος ξυλου και οι τρυπες δεν κρυβονται ευκολα ...αν ηταν μαυρο δεν θα ειχα προβλημα ...

Juan
13-03-06, 20:49
...

στη στεφανη δεν μπορω να φανταστω ποσα θα εχει αλλα μαλλον θα ειναι αρκετη ποσοτητα σιλικονης ... anyway , θα το προσπαθησω απο πισω μπας και βγαινει ...
Στο δικό μου rio 180 η στεφάνη έχει σιλικόνη μόνο στις γωνίες.