PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για zebra snail


Vasilizzz
08-03-06, 20:21
Πήρα πρόσφατα αυτό το zebra snail και έχω ορισμένες απορίες.
Κατ' αρχήν δεν ήξερα ότι υπάρχει σε αυτό το χρώμα (νόμιζα ότι υπάρχουν μόνο σε άσπρο-μαύρο). Είναι όντως zebra snail ή πρόκειται για κάτι άλλο;
Δεύτερον, το μεγαλύτερο διάστημα της μέρας το περνάει πάνω στο ξύλο και σε πολύ μικρό διάστημα έχει δημιουργήσει αυτό το σωρό από μικρά κυλινδρικά "πράγματα". Είναι αυτό που νομίζω;; Αν ναι, μήπως μολύνει υπερβολικά το ενυδρειάκι (10 λίτρα);
Λεπτομέρειες για το ενυδρείο εδώ: http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=10251&highlight=%D0%E1%F1%EF%F5%F3%DF%E1%F3%E7+%E5%ED%F5 %E4%F1%E5%DF%EF%F5

mikenuke
08-03-06, 23:26
αυτα εινα τα zebra snail δεν υπαρχει αλλη χρωματικη ποικιλια.

Το μονο κακο που εχουν αυτα τα σαλιγκαρια ειναι αυτο που αναφερεις, οτι γενναννε τα αυγα τους πανω σε ξυλα και πετρες και φαινονται ασπρες κιλιδες.
Το καλο ειναι οτι δεν γονιμοποιουνται.
Τρωνε πολυ καλα ολες τις σκληρες αλγες.

Ιορδάνης
08-03-06, 23:53
Καλησπέρα!Άσχετο το κυλινδρικό μπλέ χρώματος το οποίο εμφανίζεται στην δεύτερη εικόνα τι υποτίθετε ότι είναι;
Φιλικά Ιορδάνης.

Vasilizzz
09-03-06, 08:49
Ο σωρός για τον οποίο μιλάω είναι τα καφέ... υπολλείματα ( ;; ) που βρίσκονται στα χαλίκια, γύρω από το ξύλο. Πρόκειται όντως για απόβλητα του σαλιγκαριού; Γιατί μιλάμε για μεγάλη ποσότητα, σε πολύ μικρό διάστημα...

Ιορδάνη, είναι η άκρη του θερμοστάτη, ο οποίος είναι οριζόντια τοποθετημένος.

mikenuke
09-03-06, 09:54
Ναι προφανως ειναι τα υπολειματα του σαλιγκαριου.
Ομως αυτο ειναι προσωρινο, λογω του οτι σε λιγες μερες δεν θα εχει τοσο πολυ τροφη να φαει, οσο βρηκε τωρα που μολις μπηκε, οποτε θα του πηγαινει πιο φυσιολογικα.
Κανε συχνους καθαρισμους ρουφωντας τα με ενα σωληνα στις αλλαγες νερου.

gleboukas
11-03-06, 21:46
Αυο ισχυει για ολα σαλιγκαρια αμα ειναι να παω να παρω να μου καθαριζει τον βυθο και την αλγη και μηπως τελικα αυτο ειναι η λυση μου για να πεσουν τα ΝΟ3 μου και οχι τα φαρμακα

Vasilizzz
13-03-06, 09:38
Η συζήτηση που γίνεται είναι επειδή θεωρούσα ότι το σαλιγκάρι αφήνει αρκετά υπολείματα. Δηλαδή ότι λερώνει αρκετά το ενυδρείο. Άρα πώς θα σου μειώσει τα ΝΟ3;
Όσο για την άλγη, όντως την καθαρίζει. Διάβασα μάλιστα κάπου οτι κάνει καλή δουλειά και με τις σκληρές άλγες.
Σχετικά με τον βυθό, δε γνωρίζω...

PascM
13-03-06, 13:21
Πως θα μπορούσε το σαλιγκάρι να σου μειώσει Νο3? Δεν υπάρχει σχέση!

Takis
13-03-06, 13:37
Το σαλιγκαρι το βαζουμε για να κανει δουλεια με τις αλγες στα τζαμια και τα αλλα αντικειμενα στο ενυδρειο. Αν αυτο το κανει, ειναι μια χαρα.
Μην περιμενεις και αλλες δουλειες απο αυτο!!!