PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο


Gandalf72
07-03-06, 23:14
Να και μία πρόσφατη φωτογραφία από το ενυδρείο μας,
θα ανεβάσω κι άλλες πιο κατατοπιστικές.
Σχεδόν όλα τα φυτά μου είναι φρεσκοφυτεμένα.

Strahos
08-03-06, 01:32
αν μπορείς γράψε και χαρακτηριστικά, τιμές κτλ;-)

Liolios
08-03-06, 09:05
Πόσα λίτρα είναι; Αν είναι κάτω από 160, πολύ πιθανόν να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το labeo που το κόβω πολύ σύντομα να γίνεται ο κυρίαρχος του σύμπαντος εκεί μέσα!
Κατά τα άλλα, όταν μεγαλώσουν και τα φυτά, θα δείξει μια χαρά.

Υ.Γ: Από φως πως τα πάτε;

Gandalf72
08-03-06, 13:50
Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρων μικτό (100χ30χ40) και έχει προς το παρόν μία λάμπα 75cm 25W της sera plant color.προς το παρόν γιατί ήδη το καπάκι έχει πάει για τροποποίηση ώστε να βάλω άλλη μία ίδια.

Από φυτά έχω πολλές ρίζες από Anubias barteri var. nana,java moss, Cabomba caroliniana, Nymphaea lotus (zenkeri), Ceratophyllum demersum, Lilaeopsis mauritiana, Bacopa monnieri, Limnophila sessiliflora, Vallisneria nana, Egeria densa, Aponogeton madagascariensis(το καμάρι μου, είναι στο ενυδρείο κοντά στον 1,5 χρόνο) και πολλές επιπλέοντες Pistia stratiotes.
Σχεδόν όλα τα φυτά είναι φυτεμένα τις τελευταίες 15 μέρες οπότε περιμένω να δείξουν καλύτερα μετά και την προσθήκη του co2 και της αναμενόμενης (ακόμα) 2ης λάμπας.

Από ψάρια υπάρχουν 3 Acanthophthalmus kuhli (kuhli loach),1 Botia macracanthus(ο άλλος R.I.P.), 2 Trichogaster leeri (Pearl gourami 1M+1F),
5 Corydoras aeneus albino, 1 labeo( τον έχω 1 χρόνο αλλά τον τελευταίο καιρό έχει γίνει πολύ επιθετικός και θα μετακομίσει μόνος του σε 20λιτρο για περισυλλογή), 1 Caridina japonica (με προοπτική να γίνουν τουλάχιστον 5).

Liolios
09-03-06, 00:09
20 λίτρα για τον λαμπέο είναι απαγορευτικά (θα βασανιστεί αφάνταστα το ψαράκι)! Εκτός και αν είναι μόνο για μερικές μέρες μέχρι να τον δώσεις (αν έχεις τέτοια πρόθεση).

Gandalf72
09-03-06, 00:22
Εννοείται ότι ο labeo θα μείνει εκεί για λίγο,μετά θα πάει σε ένα 350άλιτρο ενός φίλου που τον θέλει.
Απλά τον τελευταίο καιρό έγινε πολύ επιθετικός και μου καθάρισε και όλους τους ξιφοφόρους σιγά σιγά.Μιλάμε για πολύ κυνήγι...