PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή σε Θαλασσινο


GEORGIOS
07-03-06, 11:43
Σκέφτομαι να μετατρέψω ενα 200 λιτ καθαρό σε θαλασσινό fish only.Το πρώτο που θα ήθελα σαν πληροφορία είναι αν μπορω να χρησιμοποιήσω τα φίλτρα και τα υλικά του γλυκού αγοράζοντας βέβαια και ότι επιπλέον υλικό και μηχανήματα για το θαλασσινό και αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αν θα πρέπει να τα βγάλω τελείως να καταστρέψω το βιολογικό φορτίο δηλαδή και να προχωρήσω εκ νέου. Το ίδιο θέλω να ξέρω και για το νερό αν μπορώ να προχωρήσω σε προσθήκη αλατιού κατευθείαν η να το αδειάσω τελείως και να βάλω νέο νερό για το στρώσιμο.Επίσης αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τραγάνες απο ελληνική θάλασσα και κοράλια ΄ψόφια πού έχω για ντεκόρ τα οποία τά έχω τώρα στο ενυδρείο Τι skimmer προτείνετε ?Το βιολογικό υλικό που έχω στα φίλτρα είναι της eheim to substrat οχι το pro kai βιόσφαιρες της aquarium pharm. + κάποια σφουγγάρια .Τα φίλτρα είναι fluval 204.eheim 2213 και ένα εσωτερικό της resun 1000 lit/h.
Δέν ξέρω πότε θα το κάνω αλλά θα γίνει.Σιγά σιγά θα φύγουν πρώτα τα ψάρια που έχω κιχλίδες .

Ευχαριστώ

Γιώργος

accnt
07-03-06, 15:32
Γιώργο καλώς ήρθες (έστω και αν το σκέφτεσαι ακόμη) στο θαλασσινό ενυδρείο. Είσαι στο σωστό δρόμο….:D

Τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις σου, το σίγουρο είναι ότι θα πετάξεις νερό και θα χαλάσεις το βιολογικό σου φίλτρο ξεπλένοντάς το πολύ καλά (θα το χρησιμοποιήσεις βέβαια). Δηλαδή όλα θα πρέπει να γίνουν εκ του μηδενός.
Τραγάνες και βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
Για skimmer θα σου πρότεινα να κοιτάξεις deltec και Aqua Medic. Μπορείς να βάλεις κάποιο κρεμαστό.
Επίσης θα σου πρότεινα την αγορά μιας R.O.
Αυτά για τώρα.

GEORGIOS
07-03-06, 16:56
Ευχαριστώ για τις πρώτες πληροφορίες ,έχω πράγματι εντυπωσιαστεί από τα θαλασσινά και ελπίζω ότι αρχές καλοκαιριού θα είμαι έτοιμος να ξεκινήσω και έγώ κάτι διαφορετικό.

filoxenos
07-03-06, 23:54
...Δέν ξέρω πότε θα το κάνω αλλά θα γίνει.Σιγά σιγά θα φύγουν πρώτα τα ψάρια που έχω κιχλίδες...

Να σου αφήσω τη διεύθυνσή μου να τους την δώσεις, μπας και όταν φύγουν, έρθουν κατά δω ? :D :D :D (θα διάβασες ότι σκέφτομαι για φροντόζες...)

GEORGIOS
16-03-06, 12:02
ξερει κανείς για to PRIZM ΤΗς RED SEA έως 400λιτ αν ΄κανει για 200λιτ και για 100.Αν είναι δοκιμασμένα καλό.

GEORGIOS
16-03-06, 16:19
Εννοώ το skimmer. Δεν ξέρει κανείς?Το έχω βρεί με 130 ευρώ επίσης τι γνώμη για το 9005 της ΤUNZE εως 500λιτ με διπλάσια τιμή.

accnt
17-03-06, 09:06
Με σιγουριά δεν μπορώ να πω τπτ, γιατί αυτό εξαρτάται πολύ από το στοκάρισμα που θα έχεις.
Να σου πω μόνο ότι σε μένα το Prizm pro de lux που είχα στο 450 άρι μου ήταν ανεπαρκέστατο. Όταν το έβαλα σε ένα 200 λίτρων, ήταν μια χαρά, εκτός βέβαια του θορύβου και των συνεχών ρυθμίσεων που χρειαζόταν.