PDA

Επιστροφή στο Forum : tropheus


sifo
02-03-06, 12:39
Καλημέρα
Έχω ένα ενυδρείο 240 λτ μικτά γεμάτο μαύρη λάβα και άμμο coralit για υπόστρωμα . εχω μέσα 2 Tropheus sp. "Black" 4 cm και 4 λελεουπι 3-4cm .ταΐζω μόνο spiroulinia 2 φορές /μέρα & sera green 1 φορά/μέρα . μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν προβλήματα εκτός του ότι το ένα tropheus τρωει κυνηγητό από το άλλο και παει και κάθεται πάνω κοντά στο φίλτρο.
Εχω μερικές ερωτήσεις.
Α.) αν βάλω μέσα και άλλα tropheus μπορούν να είναι αλλα πχ. Ικολα και θα πρέπει να είναι στον ίδιο αριθμό με τα Tropheus sp. "Black" δηλ. 2 ?
Β.) ποσά σύνολο μπορώ να βάλω ?
Γ.) Τα λελεουπι να τα βγάλω ?
Δ.) τι να ταΐζω ?
Ε.) ποιος φωτισμός είναι ο καλύτερος για τέτοιο ενυδρείο και πόσες ώρες ?
Ζ.) τα Tropheus είναι πολύ ακριβά ψάρια , σε ποια μαγαζιά έχετε δει καλές τιμές?

mikele
02-03-06, 22:16
αυτα που θα σου πω ειναι καθαρα απο την εμπειρια στο δικο μου ενυδρειο με τα τροφεους.....τωρα μαθαινω και γω για αυτα ειναι πολυ ωραια ψαρια...ζουνε σε ομαδες πολυ κλειστες και δεν αφηνουν ευκολα νεα μελη...ειχα στην αρχη 4(δεν ξερω ακομα να ξεχωριζω τα ειδη τους) και εχουν γινει ομαδα...βεβαια κυνηγιουνται αλλα χαλαρα για την κυριαρχια...οταν εβαλα αλλα 2 μεσα ιδιου μεγεθους εγινε το "ελα να δεις" και μεσα σε μια εβδομαδα τα "καθαρισαν"...πιστευω οτι για να βαλω αλλα μεσα θα πρεπει να ειναι παλι 4αδα κτλ... τα ταιζω απο ολα...μπιλακια για κιχλιδες , σπιρουλινα καθως και το "σπιτισιο" μιγμα που εχω φτιαξει για την αλλη αδυναμια μου τους "δισκους"... ο βυθος αμμο ψιλη με βραχωδη περιβαλλον τυπου "κατρακυλια" οπως τα λεμε οι ψαροντουφεκαδες...ειναι παρα πολυ ομορφα και ζωηρα ψαρια θελω να φτιαξω ενα 500αρι για αυτα...πιστευω ειναι μαχητικα και επιθετικα γιατι χρειαζονται μεγαλη περιοχη τα κοπαδια τους...αν καποιος ξερει καποια πραματα ας τα μοιραστει...

sifo
03-03-06, 01:28
mikele εχεις και άλλα είδη μέσα μαζί με το tropheus και αν ναι ποιά?
για το φαγητο πές μου τα μπαλάκια τι μάρκα είναι?

sifo
03-03-06, 01:38
βαζω και φωτο του ενυδρείου για να το δεις

Pritanis
03-03-06, 16:08
Φιλε Μικελε ελπιζω να μην εννοεις οτι ταιζεις τα τροφεους μοσχαροκαρδια!!!!! Τα ψαρια αυτα ειναι αυστηρα χορτοφαγα και ζωικη πρωτεινη τα στελνει στον ψαροπαραδεισο πολυ γρηγορα.....

mikele
03-03-06, 21:29
και ομως τα ταιζω 2 φορες την βδομαδα καρδια και απο οτι βλεπω την τρωνε...δεν το ηξερα οτι ειναι μονο χορτοφαγα.....ειναι σιγουρο αυτο???ισως την τρωνε γιατι εχει αρκετα λαχανικα στο μιγμα....ευχαριστω για την παρατηρηση θα το κοιταξω.......τα μπιλακια ειναι "τετρα πριμα" και οι ταμπλετες λαχανικων ειναι "vegetabinA" and "green algae wafers" τις tropical....τα τρωνε ολα...εχω μεσα και 3 πσευδοτροφεους χωρις προβληματα αλλα θα τα αλλαξω για να εχω μονο τροφεους....αν γνωριζει κανεις τις υποκατηγοριες ας μας πει μερικα πραματα.......ευχαριστω

mikele
03-03-06, 21:32
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου σιφο μπραβο....ομως τροφεους δεν βλεπω (ισως κανω και λαθος) βαλε καμια πιο κοντινη φωτο.....βαζω και μερικες απο τα δικα μου...

Tolis
03-03-06, 22:07
Οτιδηποτε μη φυτικο ειναι απαγορευτικο για τα tropheus - ασχετως αν το τρωνε.

sifo
04-03-06, 10:06
βαζω μερικες φωτο με τα τροφεους
Αυριο θα βάλω και άλλες καλητερες

sifo
04-03-06, 10:17
αγορασα χθες αλλα 2 Tropheus duboisi 2 Tropheus Ikola 2 Tropheus moori & πανε ολα μαζι γκρουπακι μαζι με τα 2 Tropheus Pemba που ειχα και επαψε να κρίβεται το ενα πανω στο φιλτρο, βεβαια υπαρχουν καποια ψιλο κηνηγητα αλλα λίγακι.
πήρα και τροφή ( omega one super veggie ) ειναι ΟΚ?
αυτή μέχρι τώρα ταιζα μόνο Spilulinia της tropical & Sera granu green

Tolis
04-03-06, 12:13
Η μαυρη λαβα δεν ειναι οτι καλυτερο.

Τα N. leleupi καλυτερα να τα βγαλεις γιατι ετσι κι αλλιως θα τα "βγαλουν" τα tropheus αργοτερα.

240 λιτρα, αν βαλεις πολλες πετρες ειναι οριακα για δυο γκρουπ το πολυ, διαφορετικων ειδων tropheus, αποτελουμενα απο 6-8 ψαρια το καθενα. Ειναι παρα πολυ επιθετικα ψαρια και εχοντας 6-8 απο το ιδιο ειδος θα μπορει η επιθετικοτητα τους να μην συγκεντρωνεται ποτε σε ενα συγκεκριμενο ψαρι.

Τωρα πολλα ειδη με 2 η 4 απο το καθενα δεν ειναι οτι καλυτερο - θα εχεις σε λιγο καιρο μαχες κυριαρχιας (και τα tropheus δεν αστειευονται - απλα σκοτωνουν) και θα μεινεις απλως με λιγοτερα ψαρια. Δυο απο το καθενα μπορει να φαινεται "δελεαστικο" (για ναχουμε απο ολα) αλλά δυο μεγαλα γκρουπ θα σε ανταμειψουν και περισσοτερο - μονο ετσι θα δεις την πραγματικη συμπεριφορα σου και θα εχεις και πιθανοτητες αναπαραγωγης.

Τροφη μονο φυτικη.

mikele
04-03-06, 18:56
πολυ ομορφα τα tropheus σου σιφο πως "πανε" οι ονομασιες τους δεν μπορω να τα ξεχωρισω....παιζει ρολο ο χρωματισμος???

sifo
05-03-06, 12:10
ναι . θα βάλω φωτο με τις ονομασιες σε λίγο

mikenuke
07-03-06, 13:01
Τολη, δεν υπαρχει κινδυνος υβριδισμου, αναμεσα στα διαφορετικα ειδη?

Tolis
07-03-06, 17:02
Αν ειναι μεγαλα γκρουπ οχι.
Αν και βλεπω να μιλαω μονος μου.....

Pritanis
07-03-06, 18:58
Τολη ολοι ετσι κανουμε μεχρι να φαμε τα μουτρα μας και μετα να σε βριζουμε απο μεσα μας.....Παλι δικιο ειχε ο *********...:):)

mikele
10-03-06, 21:31
τελικα αφησα μονο τροφεους μεσα στο ενυδρειο.....pritani αυτα μπορω να τα ταιζω και φρεσκα λαχανικα απο το μαναβη.....βαλτε τις ονομασιες τους ανα χρωμα για να τα μαθουμε και εμεις....