PDA

Επιστροφή στο Forum : Τασεις αυτοκτονιας


hlias
01-03-06, 13:18
Λοιπον αυτος ο μονομαχος που λεγαμε{ct ddr} εχει τασεις αυτοκτονιας. Καθως περναγα διπλα απο το ενυδρειο τον βλεπω πανω στο κυπελακι που του εχω{οπως στην φωτο}:-| :confused: .Αμεσως τον κατεβαζω νομιζοντας οτι δεν θα τα εχει καταφερει. Ηταν ομως μια χαρα. Καθως τον παρατηρουσα κανει ενα αλμα και ξαναπαει στην ιδια θεση. Αυτο γινοταν συνεχεια μεχρι που εβγαλα το κυπελο. Μαλιστα αν ηξερα αν μπορω να ανεβασω βιντεο εχω 6 διαφορετικα με την ιδια ακριβως ενεργεια 6 διαφορετικες φορες!!!!!!!!! ΤΙ γινεται? Το εχετε ξαναδει αυτο?:confused: :confused:

Tolis
01-03-06, 15:08
Κανε τποτα μετρησεις - η ταση των ψαριων να "φυγουν" μπορει να σημαινει οτι κατι τους ενοχλει στο νερο.

deMetrIs
01-03-06, 15:09
σηνηθως πηδάνε εξω λογο του οτι οι συνθηκες νερου δεν είναι και οι καλυτερες και προσπαθουν να βρουν καλυτερο εκανες μετρησεις ???

hlias
01-03-06, 15:30
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ναι μετρησεισ εχω κανει ηδη.Ειναι ολα φυσιολογικα. Μετα απο μια ωρα ξαναεβαλα το κυπελο και παλι τα ιδια. Λετε να ειναι αρρωστος?

Mariel
02-03-06, 01:06
οταν δεν ειναι πανω στο ποτηρι κολυμπαει κανονικα η δυσκολευεται?μηπως φαινεται σα να"πεφτει" το πισω μερος του σωματος του?

andreasp
02-03-06, 01:13
οταν δεν ειναι πανω στο ποτηρι κολυμπαει κανονικα η δυσκολευεται?μηπως φαινεται σα να"πεφτει" το πισω μερος του σωματος του?

Το συγκεκριμενο γεγονος τι σημαινει?

Mariel
02-03-06, 01:50
μαλλον προβλημα στη νηκτικη κυστη...ειναι οργανο που βοηθα τα ψαρια στην κολυμβηση.απλα οταν παρατηρουνται αυτα τα συμπτωματα το ψαρι επειδη δεν μπορει να κολυμπησει σωστα αναζηταει αντικειμενα πανω στα οποια μπορει να στηριχτει,ειτε φυτα ειτε αλλα διακοσμητικα η αν δεν υπαρχουν παραμενει ξαπλωμενο στο βυθο.

εχεις καποιο ψαρι με αυτα τα συμπτωματα?

andreasp
02-03-06, 08:40
μαλλον προβλημα στη νηκτικη κυστη...ειναι οργανο που βοηθα τα ψαρια στην κολυμβηση.απλα οταν παρατηρουνται αυτα τα συμπτωματα το ψαρι επειδη δεν μπορει να κολυμπησει σωστα αναζηταει αντικειμενα πανω στα οποια μπορει να στηριχτει,ειτε φυτα ειτε αλλα διακοσμητικα η αν δεν υπαρχουν παραμενει ξαπλωμενο στο βυθο.

εχεις καποιο ψαρι με αυτα τα συμπτωματα?

Χτυπα ξυλο! Κουνησου απο την θεση σου! Δαγκωσε την γλωσσα σου! Κανε δυο στροφες γυρω-γυρω! :)
Ευτυχως δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα!
Απλα το ειχε παρουσιασει ενα ψαρι πριν κανα μηνα και παραπανω. Τοτε που ειχα τα προβληματα και πεθαναν δυστηχως αρκετα ψαρια.
Απλα τωρα εμαθα και τι ειχε.
Σε γενικες γραμμες , τι θα μπορουσα να έκανα?

hlias
02-03-06, 23:50
Λοιπον παιδια το ψαρι κατι εχει. Δεν ξερω τι αλλα δεν μου φαινετε πολυ καλα. Κολυμπαει κανονικα και τρωει αλλα η ολη του συμπεριφορα δεν ειναι αυτη που πρεπει. Αν ειναι οντως προβλημα στη νυκτικη δεν νομιζω νζ μπορω να κανω τιποτα

mikenuke
02-03-06, 23:52
Μηπως εχει τα ψυχολογικα του και νομιζει οτι ειναι βατραχος?

Mariel
03-03-06, 00:42
@Ανδρεα: δυστυχως σ'αυτες τις περιπτωσεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα παραπανω απο το να φροντισουμε να του παρεχουμε τις καλυτερες δυνατες συνθηκες...στην πλειοψηφια των περιπτωσεων το ψαρι δε ζει για πολυ....:(


@Ηλια: μπορεις να μας περιγραψεις λιγο τι συμπτωματα βλεπεις?

hlias
18-03-06, 12:42
Δυστηχως τον εχασα. Αν και εψαξα για διαφορα στο νετ δεν βρηκα κατι που να δικαιολογει αυτη την συμπεριφορα. Πολυ πιθανο να ηταν προβλημα στην νηκτικη. Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια

Mariel
18-03-06, 16:53
κριμα...:( :( :(

lousfakos
09-05-08, 17:53
και ο δικός μου τα ίδια κάνει...:(

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
09-05-08, 18:22
και ο δικός μου τα ίδια κάνει...:(

Φιλε μου το ποστ ειναι απο το 2006.

lousfakos
09-05-08, 18:25
α και...ο δικός μου τώρα τα κάνει:grin:

kostinio
09-05-08, 21:32
Μου έχει τύχει και σε αρσενικό αλλά και σε θηλυκό μονομάχο να πηδήξουν έξω από το ποτηράκι ή το ενυδρείο που τα είχα.

Και ΄γω δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη που οφείλεται αυτό.

Το νερό ήταν οκ.

όσον αφορά τα αρσενικά που μου "αυτοκτόνησαν" αυτό έγινε όταν τους χώρισά είτε από το θηλυκό είτε από τα αυγά τους. Η συμπεριφορά τους άλλαξε τελείως.

Τα θηλυκά είχαν ανάλογη τάση όταν δεν ήθελαν να ζευγαρώσουν. Αν δεν είχα καπάκι στο ενυδρείο πήδαγαν έξω. Αν έβαζα το αρσενικό την κυνηγούσε ασταμάτητα οπότε τα χώριζα.


Αυτό που κάνω τώρα σε ανάλογες περιπτώσεις είναι άνα παρατηρώ κάτι τέτοιο να τα βάζω σε μεγαλύτερο ενυδρείο με άριστες συνθήκες και να μήν βλέπει διπλανά ενυδρεία ή ποτηράκια κλπ. (αν και δεν μου αρέσουν τα ...ποτηράκια... φυλακές....!!!)