PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο


emik
27-02-06, 18:09
Γεια σε όλους! Στα πλαίσια κατασκευής του σπιτιού μου στην Παλλήνη έχω ένα πρόβλημα. Πολλές φορές βλέπει κανείς κάτι (πχ. ένα ωραίο ενυδρείο) και λέει χμμμμ πολύ ωραίο, θα ήθελα και εγώ ένα! Έτσι λοιπόν και εγώ όταν ξεκίνησα με την αρραβωνιαστικιά μου να χτίσουμε το σπίτι μας, στα σχέδια προέβλεψα κάτι που είχα δει σε μια κινηματογραφική ταινία. Για να καταλάβετε το σπίτι είναι μια μονοκατοικία (αυτή τη στιγμή είναι στα χτισίματα) και έχει ημιυπόγειο, ισόγειο, 1ο όροφο και σοφίτα σε στυλ μεζονέτας. Το ημιυπόγειο το οποίο είναι κατασκευασμένο πλήρως από μπετό έχει στον τοίχο που βλέπει στον πίσω κήπο ένα άνοιγμα 3 μέτρα πλάτος επί 2,2 μέτρα ύψος (κάτω από το έδαφος). Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κατασκευάσω ένα ενυδρείο εφαπτόμενο σε αυτόν τον τοίχο και να καλύψω το άνοιγμα με τζάμι προκειμένου να βλέπω μέσα στο ενυδρείο από το χώρο του ημιυπογείου. Οι υπόλοιποι τοίχοι του ενυδρείου θα γίνουν από μπετό όπως σε μια πισίνα μιας και θα είναι κάτω από τη γή. Ο μηχανικός μου απλά μου είπε ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσω αυτό το ενυδρείο σαν μια πισίνα ουσιαστικά λόγω του μεγάλου μεγέθους και θα πρέπει να κατασκευαστεί και νέο τοιχείο από μπετό εφαπτόμενο στον τοίχο του ημιυπογείου. Για τις διαστάσεις του ενυδρείου (6 μέτρα μήκος, 4 μέτρα πλάτος και 2 μέτρα ύψος) μου είπε ότι θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί τζάμι πάχους 45mm securit στις διαστάσεις του ανοίγματος του πίσω τοίχου και μεγαλύτερο κατά 30 εκατοστά από κάθε διάσταση προκειμένου να δημιουργηθεί μια πατούρα στο τοίχο από μπετο που θα κατασκευαστεί ώστε να ακουμπά το τζάμι 30 εκατοστά πάνω στην πατούρα του μπετού. Το θέμα είναι το πώς θα μονώσω το τζάμι πάνω στο μπετό ώστε να μην έχω προβλήματα λόγω της υψηλής πίεσης του νερού. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να χειριστώ την κατάσταση; Pritani ξέρω ότι σχολείσαι με αυτά. Έχεις καμιά ιδέα;
Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο μύνημα :)

netblues
27-02-06, 18:41
Μιλας για 48,000 λιτρα ενυδρειο. Περαν του κατασκευαστικου, εχεις σκεφτει θεματα οπως το κοστος του νερου και του ρευματος που χρειαζεται ενα τετοιο τερας? Εκτος απο το χωρο του ενυδρειου σιγουρα θα χρειαστεις ενα σοβαρο αντλιοστασιο. Σιγουρα θα σου επιτρεψει να εχεις ΜΕΓΑΛΑ ψαρια, αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να διαμορφωσεις τον χωρο σε ενα καλό και μελετημενο fish-room το οποιο να εχει απο την μια πλευρα ενα ή και δυο display tanks..
Ενα 2 μετρο ρεεφ ας πουμε και διπλα ενα διμετρο φυτεμενο...
Και απο μεσα καμμια 30 ρια τανκς (που θα γεμισουν σε χρονο dt με διαφορα..)
Λεμε τωρα..

Για το πως θα αδιαβροχοποιησεις το τζαμι με το τσιμεντο ισως η παρουσιαση του πρυτανη να σου πει μερικά..
Δες επισης στο περιοδικο την περιπτωση betoform, ως επενδυση μεσα απο το τσιμεντο. Λυνει διαφορα προβληματα στεγανωσης.

Pritanis
27-02-06, 18:43
Να σου πω την αληθεια δεν πολυκαταλαβα τι ακριβως θελεις να κανεις... Ενα σχεδιακι θα βοηθουσε..... Θα σου πω μερικα πραγματα να λαβεις υποψη σου.... Απο τη στιγμη που θελεις τετοι μεγεθος ενυδρειου πρεπει να προνοησεις και για χωρο να στεγασεις τα απαραιτητα μηχανηματα που ειναι και αυτα σε αναλογα μεγεθη..... ΠΧ το φιλτρο σου οπως καταλαβαινεις δεν θα το αγορασεις απο το εμποριο γιατι απλα δεν υπαρχει αλλα θα πρεπει να το φτιαξεις εσυ και σε διαστασεις τετοιες που να επαρκει.... Εχω πατεντα για τετοιο φιλτρο απλα να δουμε λιγο τα κυβικα που σκεφτεσαι.... Επισης η θερμανση του νερου δεν θα γινει οπως καταλαβαινεις με θερμαντηρα αλλα παλι με ιδιοκατασκευη (ταχυθερμ ή μποϊλερ) ....Καλο ειναι δηλαδη να δημιουργηθει ενας χωρος μηχανοστασιου για ολα αυτα με ανετη προσβαση για συντηρηση..... Καλο ειναι επισης να προβλεφθει αποχετευση στο ενυδρειο γιατι οπως καταλαβαινεις αλλαγες νερου δεν γινονται με κουβαδες στα τοσα λιτρα.... Τελος το τζαμι για να γινει σεκιουριτ περναει μεσα απο φουρνο που τουλαχιστον εδω στην Σαλονικη δεν εχει φουρνο για τζαμι μεγαλυτερο απο 2,5 μετρα οποτε η μια διασταση ειναι μαξιμουμ 2,5 μετρα....Το τζαμι αν θελεις μπορω να το δωσω σε δικο μου παραγωγο να σου κανει τη μελετη και να στο προμηθευσει γιατι ειναι πολυ σημαντικο να γινει σωστη μελετη και ο δικος μου εχει ειδικο προγραμμα για ενυδρεια.... Μπορω πιστευω να σε βοηθησω αρκετα και να γλιτωσεις λαθη που εκανα εγω. Αν ξεκινησουμε σωστα ολα θα γινουν καλυτερα.... Στειλε ενα σχεδιο σε πρωτη φαση για να μιλαμε συγκεκριμενα....

emik
28-02-06, 10:31
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Θα ετοιμάσω ένα σχέδιο για να μιλάμε συγκεκριμένα.

Θα ήθελα ένα ενιαίο χώρο για να μπορώ να βάλω μεγάλα ψάρια με τα οποία έχω πάθος! :)

Όσο για το τζάμι έχω μιλήσει με την εταιρεία Prisma
http://www.prismaglass.gr στην Θεσαλονίκη και μου έχουν δώσει προσφορά αλλά θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα και η περίπτωση του γνωστού σου Pritani.

Και πάλι ευχαριστώ για την πρόθεση σας να με βοηθήσετε.

Θα πίνουμε καφέ μαζί στο ημιυπόγειο! :p

emik
28-02-06, 12:28
Έφτιαξα ένα σχηματάκι σε powerpoint όπου υπάρχει η κάτοψη και μια τομή αυτού που θέλω να φτιάξω. Νομίζω ότι έτσι μπορούμε να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα. Αν έχετε οποιαδήποτε απορία παρακαλώ πείτε μου. Το βασικό πρόβλημα (και γενικά αυτό που φοβάμαι) είναι η μόνωση του γυαλιού πάνω στο μπετό. Από την εταιρεία που ζήτησα προσφορά για το γυαλί μου είπαν ότι δεν τίθεται θέμα θραύσης του γυαλιού λόγω πίεσης του νερού γιατί είναι πολύ μεγάλο το πάχος και έχουν φτιάξει πολλά τέτοια σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Αυτό όμως που είναι θέμα είναι η μόνωση του γυαλιού πάνω στο τσιμέντο. Ο μηχανικός μου είπε ότι εκτός της μόνωσης για το νερό θα πρέπει να υπολογιστεί και μια σχετική ανοχή μεταξύ του γυαλιού και του τσιμέντου η οποία να έχει καλυφθεί με κάποιο υλικό flexible όπως σιλικόνη ώστε σε περίπτωση σεισμικής δόνησης να μπορεί να απορροφήσει μέρος των κραδασμών ώστε να μην σπάσει το γυαλί και επιπλέον να προσφέρει την απαραίτητη μόνωση για το νερό.
Ευχαριστώ

Pritanis
28-02-06, 15:39
κατι αρχισα να καταλαβαινω.... Το μεγεθος ομως ειναι υπερβολικο που σκεφτεσαι..... 48 κυβικα νερο ειναι τρελο νουμερο..... Εκτος του νερου που θα χρειαστεις ολος ο εξοπλισμος θα ειναι δυσθεορατος.......Το μηχανοστασιο πρεπει να ειναι ευκολα προσβασιμο (κατευθειαν απο το σπιτι) και ανετο γιατι θα βαλεις σοβαρα μηχανηματα.... Απο τη στιγμη που ο τζαμι σου θα ειναι μικρο σε σχεση με το μηκος του ενυδρειου θα σου προτεινα να μικρυνεις το ενυδρειο ωστε να μην υπαρχουν τυφλα σημεια. Τωρα για στεγανωση.... Τα τοιχεια θα πεσουν με στεγανοποιητικο μαζης και προσοχη στους αποστατες, συνεννοησου με τον μηχανικο για πλαστικα μουρελα.....Εγω στο δικο μου ενυδρειο εκανα μονωση με χρηση τσιμεντοειδους ρητινης (ακουαματ, ιδροσιλεξ κλπ) και μετα πολυεστερικη βαφη οπως στις πισινες.......Θα σου προτεινα αφου εχεις τοσο χωρο να ακολουθησεις τη λυση για τα τοιχεια που εκανα και εγω και νατα χτισεις - επενδυσεις με πετρα. Δες και το θεμα της αποχετευσης στο τοιχειο του ενυδρειου που θα επικοινωνει με το μηχανοστασιο.... Πριν κανεις οποιοδηποτε χτισιμο πρεπει να ετοιμασεις τα υδραυλικα και τα ηλεκτρολογικα σου οποτε το μπετο να πεσει κοστουμι και να μην εχεις σπασιματα και κολληματα(κινδυνος για υγρασια) Τωρα οσο αφορα το τζαμι.... Η πατουρα που θα κανεις στο μπετο δεν θα ειναι ποτε ισια και θα εχει προβλημα το τζαμι να κατσει.... Λυση..... παιρνεις μια διατομη Ταυ τη χωνευεις στο καλουπι και σου μενει καθαρη η γωνια.... Η διατομη οσο το δυνατο πιο χοντρη και με μεγαλυτερο μηκος......Φτιαχνεις ετσι το περιμετρικο τελλαρο.... Το τζαμι πρεπει να δεις αν χωραει να μπει και απο που θα μπει.... Μιλαμε για τρελο βαρος......Ντυνεις τη γωνια με λαστιχο και παιρνεις κουβα σιλικονη και το κολλας.... Το τζαμι θα στο κανει ο τζαμας μην πολυαγχωνεσαι.....δες τη φωτογραφια απο το ενυδρειο μου και θα καταλαβεις..... Λοιπον οργανωνομαστε καλα εχω κανει τοσα λαθη στο προηγουμενο ενυδρειο που θα θελα να δω ενα να γινεται σωστο απο την αρχη.....

ΥΓ το ενυδρειο που δειχνεις εχει ενα σοβαρο προβλημα...... Απο που θα ταιζεις τα ψαρια;;;; Το νερο δεν πρεπει να φθανει ως επανω.... Θα σου ετοιμασω αργοτερα καποια σχεδια για το πως προτεινω να το κανεις για να μπει και ο φωτισμος......
ΥΓ2 Σκεψου τι ψαρια θα βαλεις μεσα..... Σου προτεινω να το κανεις με κιχλιδες που σε τετοιο μεγεθος θα σε αποζημιωσουν στο επακρο.... Τα μεγαλα ψαρια ειναι εντυποωσιακα στην αρχη αλλα βαρετα μετα.... Και προς Θεου μην κανεις το λαθος μου που εκανα το ενυδρειο κιβωο του Νωε....

PascM
04-04-06, 16:16
Τι έγινε που μείνατε? Το φτιάχνετε το ενυδρείο γίγας ή το παρατήσατε?

Giwrgos23
04-04-06, 23:13
τι κανονιστικε ματαιωθηκε το teratank η θα παιξει τελικα

Pritanis
05-04-06, 19:59
ο φιλος emik εξαφανιστηκε μυστηριωδως και δεν εχω νεα του.....

george_grat
07-04-06, 13:10
:smt016 Παιδιά, μπορεί ο άνθρωπος να το μετάνιωσε και να το χρησιμοποιήσει πλεον για κολύμπι.

Just joking !!!:D :smt016:smt016:smt016:smt016