PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Ενυδρείο για Oscar


PHILIPAN
27-02-06, 12:04
Μετά το πρώτο βήμα των 120 lit ήρθε η ώρα για κατι μεγαλύτερο.
Αγοράστηκε λοιπόν νέο ενυδρείο 370 lit (μικτό, υπολογίζω 320 - 340 καθαρό).
Επέλεξα 2 Χ 2217 λόγω άριστων εντυπώσεων από το 2213 του πρώτου ενυδρείου, και σκέφτομαι να βάλω Astronotus Ocellatus. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στίς παρακάτω ερωτήσεις :
α) Πόσα ψάρια ;
β) Φυτά ; (δεν τα συμπαθώ ιδιέταιρα)
γ) Φίλτρα ίδιο setup και τα δύο η να χρησιμοποιήσω ώς μηχανικό το ένα βιολογικό το άλλο ;
δ) Μπορώ να έχω μαζί με Oscar ενα pleco;
(τους συμπαθώ ιδιεταίρως)
Οι συνθήκες που χώρις πολύ κόπο διατηρώ στο 120 lit είναι:
PH= 7.5
KH= 4
GH = 9 -11
NH4=0
NO2= 0
NO3= 40
Είναι αποδεκτές για Oscar ;

Apostolis
27-02-06, 15:29
Φίλε PHILIPAN, καλωσήρθες!


α) Ένα ζευγάρι και πάλι "οριακά"...
β) Vallisneria, Anubia
γ) Και τα δύο σωστά...
δ) Μπορείς να βάλεις ΚΑΙ 1-2 Pleco... Όταν τα πάρεις όμως ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΑΝΕ στο στομα των Oscar...!

Προτεινόμενες τιμές νερού για Όσκαρ
PH= 6-7
KH= 4
GH = 6
NH4=0
NO2= 0
NO3= 20

Απαραίτητες οι συχνές αλλαγές νερού λόγω σημαντικών ποσοτήτων αποβλήτων!

Απαραίτητες και οι πέτρες με μεγάλες επιφάνειες για εναπόθεση αυγών!

Κοίτα και εδώ...
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/astronotus_ocellatus.htm

Giorgos
27-02-06, 17:16
Να συμπληρώσω κάνοντας μερικές ερωτήσεις.
Καταρχάς, ποιες είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου; Έχει σημασία αφού ο οφέλιμος όγκος για τα ψάρια αυτά είναι περισσότερο το μήκος και το πλάτος παρά το ύψος του ενδρείου.
Τι σκοπό έχεις;
Αν θέλεις να δοκιμάσεις την αναπαραγωγή τους (πράγμα αρκετά δύσκολο για τον όγκο του ενυδρείου σου), μπορείς να αγοράσεις 5-6 μικρά Oscar (να μην ξεπερνούν τα 4-5 εκατοστά σε μήκος) και να τα αφήσεις να σχηματίσουν ζευγάρια (περίπου 10-12 μήνες αργότερα δηλαδή). Όταν γίνει αυτό, κρατάς το "καλύτερο" ζευγάρι και δίνεις τα υπόλοιπα Oscar.
Από φυτά, μπορείς επίσης να βάλεις Cryptocorines, Microsorum pteropus και οποιαδήποτε επιπλέοντα.

PHILIPAN
27-02-06, 20:18
Ευχαριστώ και τους δυό σας για την άμεση απάντηση.
Γιώργο οι διαστάσεις είναι 152Μ Χ 43Π Χ 57Υ (cm).
Μου αρέσει η ιδέα των μικρών Oscar ώστε να προκύψει ζευγάρι, είναι όμως εφικτή η αναπαραγωγή στις διαστάσεις που του ενυδρείου μου ;

Giorgos
27-02-06, 22:32
Το θέμα δεν είναι αν είναι δυνατή η αναπαραγωγή τους σε ενυδρείο τέτοιου μεγέθους, αλλά εφόσον γίνει, τι θα κάνεις τα μικρά (έχε υπόψιν σου ότι γεννάνε περίπου 2000 αυγά και περισσότερα) που θα προκύψουν από τη γέννα αυτή.
Αν αποκτήσεις συμβατό ζευγάρι (με τον τρόπο που σου ανέφερα στην προηγούμενη δημοσίευση), η αναπαραγωγή τους, με λίγη προσοχή και υπομονή, είναι όντως εφικτή στο ενυδρείο που διαθέτεις.
Αφού σου αρέσει τόσο πολύ, κάθισε πρώτα να διαβάσεις για να ενημερωθείς (μπορείς να ξεκινήσεις από το φόρουμ μας, τη σελίδα του Τάκη Τσάμη και γενικότερα το διαδίκτυο) ώστε να πραγματοποιήσεις με επιτυχία τη σκέψη σου αυτή.

PHILIPAN
28-02-06, 16:09
ΟΚ. Συνεχίζω το διάβασμα και ξεκινώ το στρώσιμο την ερχόμενη εβδομάδα.
Μέχρι τώρα δεν έχω δεί στα καταστήματα oscar που να συμφωνούν τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά μ'αυτά που διάβασα στο περιοδικό του Συλλόγου, πχ δεν είχαν τα χρώματα που περιγράφονται (βρήκα πολλά albino και λίγα tiger) η δεν είχαν την κηλίδα στη βάση της ουρας. Γνωρίζετε μήπως αν υπάρχει κάποιο κατάστημα που ειδικεύεται σε oscar.

Giorgos
28-02-06, 21:24
Γνωρίζετε μήπως αν υπάρχει κάποιο κατάστημα που ειδικεύεται σε oscar.
Όχι απ' όσα γνωρίζω.

mikenuke
28-02-06, 22:11
Εγω θα ηθελα να σε συμβουλεψω να κανεις υπομονη, για να βρεις το τελειο ψαρι! Ψαξε πιο πολυ και σε ευρος μαγαζιων και σε διαρκεια χρονου.

WILD_RIDER
05-12-07, 06:14
PHILIPAN καλως ηρθες κι απο μενα

Κι εγω ψαχνω αυτη την εποχη για Oscar. Ας αλληλοενημερωνομαστε λοιπον.

Giorgos
05-12-07, 10:21
Ξέρω από πρώτο χέρι ότι ο φίλος Philipan δεν ψάχνει πια για οσκαρ.
Έχε κατά νου ότι το θέμα αυτό δημιουργήθηκε σχεδόν δύο χρόνια πριν! ;)

WILD_RIDER
05-12-07, 15:13
Thanks Γιωργο

Το προβλημα ειναι οτι δεν φαινεται η ημερομηνια καταχωρησης του καθε post.

asourtzo
05-12-07, 15:28
Πανω αριστερα 27/02/2006:p

WILD_RIDER
05-12-07, 15:42
xaxaxa στραβομαρα

thanks