PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτισμός σε φυτεμένο ενυδρείο


celica192tsport
20-02-06, 09:53
Καλημέρα σας. Εχω ενυδρειο 230 λιτρων (περιπου 200 καθαρα) και σε λιγες μερες θα το γεμισω με περιπου 30 φυτα και αυτοματο συστημα διαχυσης co2. Απο λαμπες εχω 2x30 w τ8 οπως γραφει ο κατασκευαστης.Θα χρειαστει να βαλω πιο δυνατες λαμπες ? Αν ναι τι μου προτεινετε ?

lasal
20-02-06, 10:30
Ο φωτισμός εξαρτάτε απο το είδος των φυτών που θα βάλεις μέσα και απο το είδος των ψαριών.

Παράδειγμα
Φυτά: Αν βάλεις cabomba furcata θέλει και πολύ φωτισμό και έχει και πολλές απαιτήσεις.
Ψάρια: Οι Δίσκοι δεν θέλουν υψηλό φωτισμό.

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για φυτά ή ψάρια που θα βάλεις μέσα.

Theokyr
20-02-06, 11:14
Πάντως θα έλεγα ότι άλλη μία λάμπα 30w χρειάζεσαι σίγουρα ακόμα και για φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Σύνολο 90w σε 200 λίτρα (<0.5w/lt). Νομίζω ότι υπάρχει και ποστ με τα κατάλληλα φυτά για δίσκους καθώς και στο site της tropica (www.tropica.de). Δοκίμασε vallis, crypts, anubias, rotala, hydrophila.

Θεόφιλος

ΥΓ. Lasal φαντάζομαι ότι τα ψάρια θα είναι δίσκοι.

Juan
20-02-06, 11:42
ΥΓ. Lasal φαντάζομαι ότι τα ψάρια θα είναι δίσκοι. Μάλλον γιατί είναι ποσταρισμένο σε αυτή την κατηγορία..:rolleyes:
Αν είναι έτσι (και δεν μας πήρε η -+11 ) κοίτα και αυτό για φυτά κατάλληλα σε ενυδρείο με δίσκους.
(Πέρα από το φως έχει να κάνει και με την θερμοκρασία)
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5209

lasal
20-02-06, 11:57
Μάλλον γιατί είναι ποσταρισμένο σε αυτή την κατηγορία..:rolleyes:

Μετά απο μια ορισμένη ηλικία και με λίγο φόρτο δουλειάς χάνεις την μπάλα.....και την κατηγορία ;-)

george
20-02-06, 12:07
Μετά απο μια ορισμένη ηλικία και με λίγο φόρτο δουλειάς χάνεις την μπάλα.....και την κατηγορία ;-)
Που ειναι η μπαλα ; ΟΕΟ

lasal
20-02-06, 14:13
Που ειναι η μπαλα ; ΟΕΟ
δισ ιζ μπαλα -+11

celica192tsport
23-02-06, 13:43
Ο φωτισμός εξαρτάτε απο το είδος των φυτών που θα βάλεις μέσα και απο το είδος των ψαριών.

Παράδειγμα
Φυτά: Αν βάλεις cabomba furcata θέλει και πολύ φωτισμό και έχει και πολλές απαιτήσεις.
Ψάρια: Οι Δίσκοι δεν θέλουν υψηλό φωτισμό.

Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για φυτά ή ψάρια που θα βάλεις μέσα.

Απο ψαρια εχω δισκους και απο φυτα θα βαλω αρκετες anubies,lotus kai διαφορα αλλα,αλλα δεν θυμαμαι ονοματα τωρα

Theokyr
24-02-06, 10:30
Οι anubias είναι χαμηλών απαιτήσεων... Με 0.5 w/lt ακόμα και λιγότερο θα είσαι ΟΚ. Για αυτές δεν χρειάζεται και CO2. Θα πρέπει να πεις και τα άλλα είδη.

Θεόφιλος

waylander
27-03-06, 21:49
Εγώ πάντος έχω σε 240 λτ, 2 χ 38watt με ανακλαστήρες +CO2 και πάνε μία χαρα εχω βάλει cypto eleocharous και μια δρακενα?? ετσι την λένε νομίζω

george
27-03-06, 21:52
Αν οντως εχεις δρακαινα δεν θα αντεξει για πολυ καιρο μεσα στο ενυδρειο
http://www.vaquariumthailand.com/plant/image/170bl.jpg

halvas69
27-03-06, 21:52
ΑΝ όντως είναι δράκαινα.......sorry που θα στω πω αλλά δεν είναι φυτό για ενυδρεία και σε λίγο καιρό θα σαπίσει.

waylander
29-03-06, 20:20
Ετσι και εγώ αγόρασα μια δράκαινα και όταν την ανοιξα για να την βάλω καραντίνα μούρθε μία μπόχα :0 το κάτι άλλο!! και πέταξα το μισό φύτο. το άλλο το έβαλα αλλα δεν το βλέπω να κρατάει... μετα δίαβασα στην ετικέτα οτί απλά υποστηρίζει την βύθιση σε νερό. γιατι όμως τα πουλάνε???

Takis
29-03-06, 20:33
Ετσι και εγώ αγόρασα μια δράκαινα και όταν την ανοιξα για να την βάλω καραντίνα μούρθε μία μπόχα :0 το κάτι άλλο!! και πέταξα το μισό φύτο. το άλλο το έβαλα αλλα δεν το βλέπω να κρατάει... μετα δίαβασα στην ετικέτα οτί απλά υποστηρίζει την βύθιση σε νερό. γιατι όμως τα πουλάνε???
€€€€€€€
Τι αλλο;

waylander
30-03-06, 17:50
πολύ βρώμα δεν αέριζε το δωμάτιο :)