PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξέρει κανεις τι οργανισμός είναι;


jimbardis
15-02-06, 17:51
Έκανα μια ανακατάταξη του βράχου στο ενυδρείο μετα απο 5 μήνες. Ανακάλυψα μέσα σε μια σπηλία (τρύπα σε ένα βράχο) ένα ζωντανό οργανισμό σαν καβούρι. Έχει χρώμα μαύρο είναι τριχωτο (άσπρες κόντες και πυκνές τρίχες θυμίζει αράχνη μεγάλη σαν ταραντούλα) και έχει δαγκάνες σαν καβούρι. Το μέγεθος του είναι 4 πόντους πλάτος 4 μήκος και 1,5 ύψος. Δε μπόρεσα να το δω ολόκληρο γιατι κρύβετε και γιαυτό θα είναι και πολυ δύσκολο να το φωτογραφίσω. Του έδωσα ενα κομμάτι καλαμάρι και το τρώει.Πάνω απο τη σπηλία ο βράχος ήταν γεμάτος με πολύποδες οι οποίοι όμως έχουν μειωθεί σημαντικά και μάλλον τρέφεται και με αυτούς. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό και εαν είναι reef safe; Εαν δεν είναι reef safe υπάρχει τρόπος να το ξεφορτωθώ χωρίς να το κακοποιήσω;

Gorgi
16-02-06, 09:53
Καβουρι και τριχωτο το πιο πιθανο να μην ειναι reef safe.
Ειναι και μεγαλουτσικο το ατιμο...προσπαθησε να το πιασεις γιατι σε λιγο καιρο οι πολυποδες που εχεις πανω απο την κρυψωνα του δεν θα τους εχεις πια ;).

Αν εχεις sump ριχτω εκει.

Δοκιμασε το βραδυ με εναν κοκκινο φακο, αλλιως με παγιδα που θα βαλεις μεσα καλαμαρι μιας και του αρεσει.

Lsourtzo
16-02-06, 10:55
Για αυτό είναι τόσο ποροτικά τα θαλασσινά …
Παίρνεις έναν βράχο και παίρνεις και καμιά 15 αριά πράγμα τα που δεν ξέρεις τι είναι δώρο … έτσι για να ασχολείσαι !!! :smt081


Θέλω και εγώ θαλασσινό !!! μπουααααααα :smt022


Εγώ στην θέση σου θα έκλινα καλά το καπάκι το βράδυ … σαν καβούρι και μεγάλο όπως λες … δεν θα ήθελα να σηκωθώ το πρωί και να το δω δίπλα στο μαξιλάρι μου να με γλυκοκοιτάζει !! :smt060

Και μιας και κατάφερες και μας κίνησες το ενδιαφέρον δεν παίζει καμιά Φώτο να το δούμε και εμείς αυτό το πλασματάκι ?? :smt102

Gorgi
16-02-06, 12:14
Εγώ στην θέση σου θα έκλινα καλά το καπάκι το βράδυ … σαν καβούρι και μεγάλο όπως λες … δεν θα ήθελα να σηκωθώ το πρωί και να το δω δίπλα στο
μαξιλάρι μου να με γλυκοκοιτάζει !! :smt060
Καλα δεν ειναι και καμια καβουρομανα...ασε που μεσα στο νερο τα πραγματα μας φαινονται καπως μεγαλυτερα.

Δεν υπαρχει περιπτωση να βγει απο το ενυδρειο, μην ανυσηχεις. Αν ηταν κανα χταποδακι τοτε ναι αλλα καβουρι και να βγει χλωμο το κοβω.

soza
16-02-06, 13:01
Στο μαξιλαρι καλα θα ειναι.. Στις τσεπες κοιτα μην το βρεις ..:smt081 :smt081

Lsourtzo
16-02-06, 13:02
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Συγνώμη που γελάω … αλλά μάλλόν έχεις άγνοια κίνδυνου !!!

Ακόμα και από το καλώδιο του θερμοστάτη θα σκαρφαλώσει για να βγει άμα το πάρει απόφαση !!!

Είναι πάρα πολύ καλοί αναρριχητές τα άτιμα !! αναρίθμητα τα παραδείγματα αποδράσεων τους από ενυδρεία !!!

Η μητέρα ενός γνωστού μου τα είχε πατήσει γιατί τα πέρασε για κατσαρίδες … όταν αυτά βγήκαν βόλτα στην κουζίνα της !!! ( τα μικρά κιόλας τα ποταμίσια, τα κόκκινα που είναι για γλυκό νερό )

Gorgi
16-02-06, 13:19
lsourtzo αν δεν κανω λαθος εδω μιλαμε για θαλασσιους οργανισμους και οχι για ποταμισιους.

Μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να αφησει την ασφαλεια της τρηπας του (η οποια εχει και φαγητο κοντα) και να αποφασισει να μπει στις τσεπες του jimbardis (πολυ καλο οντως).

Αν ομως κανει κατι τετοιο (καθως οι θαλασσιοι οργανισμοι ειναι ολο εκπληξεις) τοτε εγω θα ανυσηχουσα οχι για το καβουρι αλλα για την ποιοτητα του νερου μου η οποια πιθανοτατα αναγκασε το καβουρι να εγκαταλειψει το σκαφος προς αναζητηση καλυτερων συνθηκων.

Αν παλι σου εχει συμβει εσενα στο θαλασσινο σου ενυδρειο παω πασο.
Ειναι δυσκολο να προβλεψει κανεις την συμπεριφορα των οργανιμων τροπικου υφαλου.

Lsourtzo
16-02-06, 13:26
Παραδέχομαι ότι είναι λίγο εκτός του πεδίου μου !!!
Πάσο !!

Αλλά θαρρώ εδώ δεν μιλάμε για το αν θα το κάνει … αλλά για το αν έχει την δυνατότητα να το κάνει !!

Και είπα ότι όπως και τα ποταμίσια έτσι και τα θαλασσινά πρέπει να είναι πολύ καλοί αναρριχητές !! για αυτό είπα ότι άμα το πάρει απόφαση τότε θα βγει !!

Δεν πιστεύω ότι διαφωνείς με αυτό ??+-8

Gorgi
16-02-06, 14:10
Ok αλλα απο την θεωρια στην πραξη υπαρχει διαφορα.

Κι επειδη εδω περα αυτα που λεγοντε βασιζονται περισσοτερο στην εμπειρια μας παρα σε θεωριες νομιζω οτι δεν υπαρχει πρακτικος κινδυνος.

Δηλαδη εγω τι θα επρεπε να κανω που εχω μεσα στο ενυδρειο μου 2-3 καβουρια και μια μαντις και ειναι κι ανοιχτο απο πανω, να μην κοιμαμε το βραδυ ή να ραψω τις τσεπες μου :D ?

Παντως αν εραβα τις τσεπες θα με βοηθουσε να μειωσω τα εξοδα του ενυδρειου ;) !

Lsourtzo
16-02-06, 14:14
Το θέμα είναι να τις ράψεις πριν το reef … μετά δεν έχει νόημα !! :D

Gorgi
16-02-06, 14:23
Καλα τα λες...αστα να πανε με τα εξοδα, ας μην το κανιβαλισουμε αλλο ομως το thread, ασε να γραψει και ο jimbardis τιποτα ;)

jimbardis
16-02-06, 14:34
Θα το βγάλω άμεσα και θα το φωτογραφίσω δε ξέρω που θα το δώσω μάλλον στο μαγάζι απο όπου πήρα το βράχο.

jimbardis
16-02-06, 16:00
Αποκρύνθηκε με επιτυχία αφου έβγαλα και έσκισα το βράχο στη μέση. Το καβούρι δίδεται για υιοθεσία αν το θέλει κάποιος άλλιως θα πάει στο μαγαζί που πήρα το βράχο. Ακολουθούν Φωτογραφίες του κάβουρα και του νέου του προσωρινού σπιτιού.

Gorgi
16-02-06, 16:14
Μ'αρεσεις...αμεσος και αποτελεσματικος :smt023

Τωρα που τον βλεπω κατα 99% δεν ειναι reef safe.

Και να τον πας πισω στο καταστημα που τον πηρες δεν νομιζω να τον βαλουν στο reef τους (αν εχουν) οποτε μαλλον θα καταληξει στην αποχετευση.

Αν ειχες sump θα ηταν το καλυτερο να τον εβαζες εκει αλλα απ'οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα...κριμα.

Obelix(Reifen)
16-02-06, 17:54
Δώστε για αναγνώριση στο marindepot forum πριν το πετάξεις ;)

jimbardis
17-02-06, 20:03
Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σας.