PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννα Apple Snails!


PascM
15-02-06, 15:13
Ξέρει κανείς αν πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο? Τα έχω σε ένα ενυδρείο που φιλοξενεί δίσκους και έχουν γεμίσει τσαμπιά με αυγά! Θα τα φάνε λέτε τα δισκάκια?

halvas69
15-02-06, 17:14
Θα βγούν τόσα πολλά, που και να στα τσιμπήσουν οι δίσκοι το βλέπω δύσκολο να μην επιβιώσουν κάποια.

PascM
15-02-06, 22:51
Ευχαριστώ για την απάντηση, πάντος τώρα που τα παρατηρώ βλέπω οτι τα ψιλοτσιμπάνε, δεν πειράζω τίποτε όμως διότι αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι οι δίσκοι.

Lsourtzo
16-02-06, 11:40
τα aple snails από ότι ξέρω ( και νομίζω ότι κάτι ξέρω γιατί έχω κάνει αναπαραγωγή είδη μία φορά ;) ) γεννάνε στο καπάκι του ενυδρείου και όχι μέσα στο νερό !!!
μήπως είναι κάποιο άλλο είδος σαλιγκαριού ???


μπορείς να στείλεις καμιά Φώτο !! :confused:

νομίζω παντός ότι τα τσαμπιά πρέπει να είναι εκτός νερού σε χώρο με αρκετή υγρασία, εντός νερού νομίζω ότι ασφυκτιούν και δεν βγαίνουν !!

PascM
16-02-06, 12:07
Πιστεύω οτι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και εμένα πάνω στο καπάκι γεννήσαν και είναι εκτός νερού σε μέρος που όντος έχει πάρα πολύ υγρασία! Αυτό που είπα και ίσως να μην το διατύπωσα σωστά είναι οτι από τα τρια τσαμπιά που έχω το ένα έσκασε, δηλαδή τα μικρά κυκλοφορούν στο ενυδρείο. Απλά επειδή δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο ρώτησα αν τα τρώνε τα άλλα ψάρια δηλ. οι δίσκοι και τα κορυ και το sae. Φωτό σύντομα.

Lsourtzo
16-02-06, 12:28
Έτσι όπως το είχες γράψει ήταν σαν να ήταν εντός νερού … :rolleyes:


Όπως είπε και ο halvas69 θα βγουν τόσα πολλά που σίγουρα δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις !! :smt081


Αν θες την γνώμη μου μην αφήσεις και τα τρία τσαμπιά να σκάσουν … τουλάχιστον το ένα απομάκρυνε το όσο είναι καιρός !! :D

PascM
17-02-06, 15:04
Γιατι? Δεν το κατάλαβα τώρα αυτό? Δεν μπορώ να τα αφήσω να σκάσουν όλα να μεγαλώσουν λίγο και μετά να τα δώσω?

Lsourtzo
18-02-06, 17:16
βεβαια και μπορείς ... αμα έχεις ζωντανά φυτά όμος μπορεί να στα ρημάξουν λίγο !! ασε που θα είναι λίγο δυσκολο να βρείς κάποιον να θέλει 500 σαλιγάρια ... βέβαια πάντα υπάρχουν και τα pet shops..

its up to u !!

PascM
20-02-06, 15:46
Μπορεις να μου πεις σε ποσο καιρο θα εχουν φτασει σε ικανο μεγεθος για να δωθουν?

Lsourtzo
21-02-06, 09:39
δεν μεγαλώνουν όλα το ίδιο γρήγορα ... εξαρτάτε από το μέγεθος του ενυδρείου , την τροφή που τους παρέχεις και φυσικά τον πληθυσμό τους !!
άμα είναι πάρα πολλά θα αργήσουν αρκετά να μεγαλώσουν! άρα θα αργήσουν και αρκετά να φτάσουν σε μέγεθος για δόσιμο !!!:rolleyes:

εντωμεταξύ .... τα aple snails γεννάνε σχεδόν κάθε βδομάδα ή 2 ... βάλε λοιπόν με νου σου τι θα συμβεί αν κατά λάθος δεν αφαιρέσεις έγκαιρα κάνα νέο κουκούλι και εκκολαφθεί και αυτό !!! νομίζω ότι η πρόθεση σου να αφήσεις όλα τα κουκούλια να σκάσουν είναι λίγο υπερβολική ! +-8

αλλά ποιος ξέρει ... ο χρόνος θα δείξει !!:rolleyes:

PascM
21-02-06, 13:07
Ήδη έκαναν και εχθές νέο κουκούλι το οποίο φυσικά και αφαιρέθηκε, τα άλλα δυο που είχαν μείνει δεν τα βλέπω να εκολάπτονται! Είπαμε όχι και να γεμίσω το 200αρι με apple snail?!