PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκάπυ που "στραβώνουν" !!!


Archon
14-02-06, 22:29
Αγαπητοί συνχομπίστες τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι τα γκάπυ που είναι έτοιμα να την "κάνουν", λίγο καιρό πρίν "στραβώνουν", όχι από άποψη χαρακτήρα αλλά το σώμα τους. Κάτι σαν "Γ".
Ξέρω τώρα θα μου πείτε να κάνω μετρήσεις και να τις κάνω ποστ και........και θα το κάνω!
Μήπως όμως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει??? και μην μου πείτε το υπερβολικό sex!

Tolis
14-02-06, 22:31
Συνηθως το παθαινουν γκαπυ (και αλλα ζωοτοκα) που εχουν μεγαλωσει σε οχι αρκετα σκληρο νερο - ελλειψη ασβεστιου στα κοκκαλακια..

Archon
14-02-06, 22:36
Η λύση σίγουρα δεν είναι να τους δώσω γιαούρτι!!! περίεργο όμως γιατί η περιοχή έχει σκληρό νερό. Θα κάνω μετρήσεις και θα σας πω. Ευχαριστώ.

filoxenos
15-02-06, 00:20
Απ' ότι κατάλαβα, πρώτα στραβώνουν και μετά πεθαίνουν, έτσι?
Μήπως ταυτόχρονα έχουν και πρησμένες κοιλιές?
Αν ναι, τότε όλη η ιστορία οφείλεται σε εσωτερική μόλυνση/σκουλήκια, που ένα από τα εξωτερικά της συμπτώματα, είναι και το στράβωμα ή καμπούριασμα.
Σε αυτή την περίπτωση, ανέτρεξε σε σχετικές πληροφορίες για αντιμετώπισή τους (δύσκολα...)

halvas69
15-02-06, 08:31
Να συμπληρώσω ότι είναι σύνηθες σε ψάρια μεγάλης ηλικίας το χαρακτηριστικό καμπούριασμα και μετά από κάποιο μικρό χρονικό διάστημα.....κούκου.

filoxenos
15-02-06, 23:30
Να συμπληρώσω ότι είναι σύνηθες σε ψάρια μεγάλης ηλικίας το χαρακτηριστικό καμπούριασμα και μετά από κάποιο μικρό χρονικό διάστημα.....κούκου.
Πράγματι, έτσι είναι...
Και δυστυχώς για μένα, ο αγαπημένος μου Σπίθας (ναι, αυτός της φωτογραφίας του προφίλ μου), το καμάρι μου, η μασκώτ μου... δυστυχώς ξαναλέω, έχοντας κλείσει τα 2 του χρόνια και οδεύοντας προς το τρίτο, όλα δείχνουν ότι δεν θα το κλείσει... (θα ήταν θαύμα εξάλλου...)
Εχει αρχίσει να εμφανίζεται σιγά-σιγά η γνωστή απαίσια "καμπούρα" και ταυτόχρονα διαπιστώνω ότι δεν έχει την "ενεργητικότητα" που είχε παλιότερα...
Οταν τελικά θα έρθει η ώρα του μεγάλου ταξιδιού για το ενυδρείο του ουρανού, το πλήγμα θα είναι πραγματικά μεγάλο... :(

soza
15-02-06, 23:54
Τι να κανεις....
Σιταρι αγορασε , γιατι σε βλεπω συντομα να ριχνεις μαυρο δακρι για τον σπιθα...:( :(

Lsourtzo
16-02-06, 11:28
έτσι είναι με τα guppys τα πράγματα ... τα ξέρουμε από την αρχή !!
δυστυχώς πολύ μικρή διάρκεια ζωής !! :(

δες το από την θετική του μεριά ... θα πάει πλήρης ημερών ( και sex :smt095 να υποθέσω ) και με πόλους απόγονους σίγουρα !! :rolleyes:

για να τον ζηλεύουμε είναι το καμάρι σου … όχι να τον λυπούμαστε !! :D