PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση κοινωνικού ενυδρείου


Μάγδα
14-02-06, 14:43
Θυμάμαι τον εαυτό μου πριν χρόνια να τρέχει με μια σακουλίτσα στο χέρι γεμάτη νερό, και ένα ψαράκι μέσα να χαροπαλεύει, για να ρωτήσω σε μαγαζί τι έκανα λάθος, πως να το σώσω.
Θυμάμαι όλες τις αποτυχημένες προσπάθειες μου να διατηρήσω το τότε αγαπημένο μου ενυδρείο.Τελικά το εγκατέλειψα.
Υστερα από πολλά χρόνια είχα την τύχη να μπορέσω επιτέλους να ενημερωθώ, να μάθω και να ξαναασχοληθώ με το αγαπημένο μου χόμπυ.
Και παρόλο που ακόμα διαμορφώνω το ενυδρείο μου, με όσες ελλείψεις έχει σας το παρουσιάζω.
Πριν όμως:
Ευχαριστώ τον Τάκη που ήταν η αφετερία μου και για τον τρόπο που συνεχίζει να είναι "δίπλα" στον κάθε χομπίστα.
Ολα τα παιδιά της Θεσσαλονίκης που από την πρώτη στιγμή της γνωριμίας μας με ανέχτηκαν, με βοήθησαν και με δέχτηκαν σαν να γνωριζόμασταν χρόνια.
Ευχαριστώ το GAB και τον ΠΣΦΕ που υπάρχουν.
Ευχαριστώ είναι το ελάχιστο που μπορώ να πω για τον Lasal.Δεν είναι η γνώση και η πληροφορία που προσπαθεί μονίμως να προσφέρει, είναι η μόνιμη επιθυμία του να βοηθάει στο χόμπυ με όποιον τρόπο μπορεί σαν να βοηθάει τον ίδιο του τον εαυτό.Γιαννάκη χίλια ευχαριστώ.
-------------------------------------------

Ενυδρείο ~330lt.
Φίλτρο:ΕΗΕΙΜ PROFII 2026.
Υπόστρωμα:Μία στρώση λατερίτη και χαλίκι.
Αλλαγές νερού:30% μία φορά την εβδομάδα (το νερό είναι 100% από αντίστροφη όσμωση) αυτόματα.
Φωτισμός:4Χ36W (3 Sylvania Grolux-1 Arcadia Freshwater) και 1Χ30W (Sylvania Grolux).Διάρκεια φωτισμού 12 ώρες οι τέσσερεις λάμπες, 5 ώρες η πέμπτη με προοπτική να αυξηθεί.
Λίπανση:diy του Lasal και σίδηρο της Seachem(ημερησίως Power4,NPK,Μαγνήσιο,Ασβέστιο,Σίδηρος).
Παροχή διοξειδίου με φυάλη 5 λίτρων.
Το ενυδρείο "τρέχει" περίπου ένα χρόνο.

http://www.greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=1789&stc=1&d=1139919714

Pritanis
14-02-06, 14:55
MMM σιγα τον λαχανοκηπο...... Ψαρια ποτε θα βαλεις μεσα;;; Γιαυτο το πραγμα μας πεθανες στις ερωτησεις;;;;; Ουτε αλγη δεν εχει μεσα!!!! ΚΑι τα φυτα ολα τοσο καλοαναπτυγμενα..... Σκετο χάλι..... :p:smt055:wink:

Tolis
14-02-06, 15:09
:smt041 :smt041
Το εχω δει κι απο κοντα, συγχαρητηρια Μαγδα!

dimitris21
14-02-06, 15:19
Πολύ ωραίο! Μπράβο σου!
:smt023 :smt023 :smt023

george
14-02-06, 15:28
Επιτελους Μαγδα...ανεβασες φωτογραφιες...τι να πω ;
Δεν θα κανω σχολια...στειλε στον επομενο διαγωνισμο για να παρεις ανετα την πρωτη θεση !

Πως να τολμησουμε να βαλουμε δικες μας φωτογραφιες τωρα μετα απο αυτο ;

Maverick
14-02-06, 15:42
Απίστευτο! :smt107 Συγχαρητήρια ;-)

amorealex
14-02-06, 16:39
Απλά.....ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!

pani
14-02-06, 17:46
Συγχαρητήρια Μάγδα μου,
Το όνειρο που έγινε πραγματικότητα, είναι πανέμορφο, το μάτι δέχεται την αρμονία των χρωμάτων και των σχημάτων και την μεταφέρει στην ψυχή που τη γαληνεύει . Μπράβο, κατάφερες να συνδυάσεις αυτά τα δύο και να μας χαρίσεις ένα απίστευτα όμορφο δημιούργημα.

gaia
14-02-06, 18:08
Super , μπράβο Μάγδα .

Giorgos
14-02-06, 18:20
Μπράβο Μάγδα! Κούκλα το ενυδρείο σου και πολύ καλά αναπτυγμένα και υγιή φυτά! :smt023
Ακόμα να το "ανεβάσουμε" στην ιστοσελίδα του Συλλόγου;

Mitsos
14-02-06, 18:38
Υπεροχο!!!

Takis
14-02-06, 19:31
Μπράβο Μάγδα!
Πολύ ωραίο ενυδρείο και το σπουδαιότερο είναι ότι μέχρι να το φτιάξεις κράτησες σιγή ιχθύoς!!!!
Πολύ καλή έκπληξη για όλους!!!
Με το καλό και το επόμενο…. :D

lasal
15-02-06, 00:53
Ειναι πλέον καιρός να ανεβει στην ιστοσελίδα το συλλόγου;)
:smt023

dim
15-02-06, 01:44
Μάγδα αν και το έχω δει και απο κοντά αλλα να σου πώ για άλλη μια φορά ότι είναι φοβερό!!!! θυμάσαι όταν το είδα άρχισα να σφυρίζω πάλι, ξέρεις απο έκπληξη.:D:D
πιστεύω ότι πρέπει να μπεί στον διαγωνισμό όποσδήποτε μαζί με του gaia να μας κάνετε περήφανους.!
έχει γίνει τέλειο. μπράβο.

Μάγδα
15-02-06, 02:28
Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, νάστε καλά.

halvas69
15-02-06, 08:20
WOW !!!
Τι άλλο να πεις, μπράβο φτάνει ? ........μπαααα :)

SOCRATIS
15-02-06, 09:32
ΤΕΛΕΙΟ
Τι αλλο να πει κανεις
Ενα τέτοιο ονειρεύομαι και εγώ για τα χρυσόψαρα μου
Πραγματικά εντυπωσιακό.
Μπράβο Μάγδα
Μπράβο Μιχάλη

Μάγγος Θωμάς
15-02-06, 10:20
Εξαιρετικό Μάγδα πολλά μπράβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο. :)

Όπως είπε και ο george Πως να τολμησουμε να βαλουμε δικες μας φωτογραφιες τωρα μετα απο αυτο ;

Juan
15-02-06, 10:54
...:smt038... :smt038 ... :smt038 ...:smt038:smt038... :smt038 ... :smt038 ...
Μπορεί να πει κανένας ότι δεν είναι ωραίο.....;
Σε όσα σημεία μπορώ να διακρίνω είναι τέλειο. :smt060
Ένα μεγάλο μπράβο για την υπομονή και την δουλειά που χρειάζονται για να πετύχεις κάτι τέτοιο !
Μου αρέσει πολύ όπως το έχεις κλαδέψει.., τα ύψη, οι αποστάσεις...κτλ
Η ομάδα Θεσσαλονίκης είναι πολύ δυνατή !!!
Σαν παρατήρηση θα έλεγα ότι θέλω να δω κι άλλες φωτογραφίες πιο κοντινές !

Υ.Γ. Είναι τελειωμένο το ενυδρείο σου Μάγδα ή έχεις σκοπό να κάνεις κάτι ακόμα ;

Μάγδα
15-02-06, 11:31
Είναι τελειωμένο το ενυδρείο σου Μάγδα ή έχεις σκοπό να κάνεις κάτι ακόμα ;

Το ενυδρείο δεν είναι τελειωμένο γιαυτό έγραψα ότι το παρουσιάζω με όσες ελλείψεις έχει και αυτός είναι και ο λόγος που άργησα να το παρουσιάσω.Εχω σκοπό ναι να κάνω αρκετά ακόμα σε αυτή τη φάση δεν με ικανοποιεί απλά έχω δώσει τα σχήματα που είχα σχεδιάσει από την πρώτη στιγμή.
Το κλάδεμα τη στιγμή που τραβήχτηκε η φωτογραφία δεν είναι καλό, ούτε η πυκνότητα ας πούμε της πίσω sessiliflora είναι αυτή που έχει.Είχα κάνει ένα πρόχειρο κλάδεμα και η φωτογραφία ήτανε της στιγμής.Επίσης η πίσω αριστερή γωνία είναι κενή καθώς προσθέτω συνεχώς κλαδέματα από την aquatica.Στο μεσαίο αριστερό και δεξιό τμήμα θα προστεθούν και άλλα φυτά όσο περνάει ο καιρός.Το glossostigma θα πρέπει να καλύψει όλο το χαλίκι για να υπάρξει ένας ωραίος χλωροτάπητας και έχω σκοπό να το αναμείξω με το pogostemon helferi που έβαλα εδώ και λίγο καιρό και περιμένω να επεκταθεί.Και τα ύψη των πίσω φυτών είναι καλύτερα μετά από ένα διάστημα κλαδέματος απλά εδώ είναι φρεσκοκλαδεμένο και δεν είναι όμορφα.Οσο για το κέντρο και αυτό συμπληρώνεται με micranthemum και τη δεξιά μπροστά γωνία ήδη έχω αρχίσει να την γεμίζω με μικρότερα λοφάκια από moss.Γενικά όπως κατάλαβες έχω αρκετή δουλειά ακόμα αλλά βαδίζω σιγά σιγά μέχρι να φτάσω κοντά στο αποτέλεσμα που με ικανοποιεί.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Archon
15-02-06, 12:56
δηλαδή άμα το τελειώσεις πως θα γίνει??????
αν είναι έλα να μου φτιάξεις ένα μισοτελειωμένο ενυδρείο!!!!

απλά υπέροχο.

Theokyr
15-02-06, 13:04
Μάγδα και εγώ συμφωνώ ότι έχεις πολύ δουλειά ακόμα... :D

Το ενυδρείο είναι απλά καταπληκτικό. Μπράβο!

Θεόφιλος
ΥΓ. Κάπου έχει πάρει το μάτι μου ένα διακοσμητικό καραβάκι που πωλείται στις αγγελίες. Θα ταίριαζε πολύ :p

Apostolis
15-02-06, 13:59
ανέβασε λίγο μεγαλύτερες φωτογραφίες για να το βάλω σαν background στο desktop μου...!!! +-8

...αυτά είναι χάλια... θέλει να κάνει το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΤΕΡΟ!!! :D

yannis
15-02-06, 14:11
Τρομερό !!!

netblues
15-02-06, 14:26
Πολυ καλό!
Ποτε ενα ενυδρειο δεν ολοκληρωνεται. Εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.
Και παντα θα υπαρχει κατι ακομα να κανεις..
Απο καποιο σημειο και μετα απλα ευχαριστιεσαι τη διαδρομή!
Keep prunning :D

Ενα carpet plant σιγουρα θα του δωσει ενα αλλο "amano" αερα, αν και τα carpet plants ειναι μαλλον το δυσκολοτερο κομματι.

Strahos
15-02-06, 14:37
Μάγδα τι φυτάκι είναι αυτό που κυκλώνω στη φώτο;

Juan
15-02-06, 14:56
.....
Το glossostigma θα πρέπει να καλύψει όλο το χαλίκι για να υπάρξει ένας ωραίος χλωροτάπητας και έχω σκοπό να το αναμείξω με το pogostemon helferi που έβαλα εδώ και λίγο καιρό και περιμένω να επεκταθεί.....
Μάλλον αυτό είναι το σχέδιο..
Συμφωνώ 100% με τον netblues.
Μάγδα εγώ είπα ότι μου αρέσει το κλάδεμα γιατί είναι γενικά 'άνετο' και τα φυτά έχουν ένα χώρο γύρω τους.... τα πολύ πυκνά δεν είναι του γούστου μου.

Θα περιμένω με ενδιαφέρον να δω, πως το έχεις στο μυαλό σου και την τελική του μορφή !
Χαίρομαι που το πλάνο του ενυδρείου έχει τόσο "βάθος-μάκρος χρόνου".
Υπομονή ! ;)

halvas69
15-02-06, 17:20
Μάγδα τι φυτάκι είναι αυτό που κυκλώνω στη φώτο;
Κατά πάσα περίπτωση Limnophila sessiliflora.

mikenuke
15-02-06, 21:53
sessiflora ειναι, ναι.

Περιττο να σχολιασω το συγκεκριμενο ενυδρειο, προκειται για υποδειγμα δουλειας, και φυσικα δεν περιμεναμε τιποτα κατωτερο απο την Μαγδουλα. Ειναι πολυ τελειο, και φυσικα ειναι αποτελεσμα, δουλειας, τετοια ενυδρεια θελουν μερακι και ατελειωτες ωρες φροντιδας. Ομως το αποτελεσμα ανταποδιδει τους κοπους. οπως βλεπετε!
Και φυσικα μεγαλο ρολο παιξαν και οι ανθρωποι πισω απο τις καμερες, που ασχοληθηκαν με τον εξοπλισμο και την τελειοποιηση των συστηματων, ο μιχαλης και ο γιαννης!

Μάγδα
15-02-06, 23:33
Μάγδα τι φυτάκι είναι αυτό που κυκλώνω στη φώτο;
Οπως είπαν και τα παιδιά είναι Limnophila sessiliflora.

Τι να πω;Ακόμα ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τα πανέμορφα λόγια σας.

froso
15-02-06, 23:41
ΜΠΡΑΒΟ
Μάγδα είναι υπέροχο σα πίνακας ζωγραφικής,ατέλειωτες ώρες υπομονής και επιμονής.Συγχαρητήρια.+-8

soza
15-02-06, 23:59
Μαγδα ? το δεξι κοκκινο χαμηλα ειναι νυμφεα... το αριστερο ειναι το ιδιο ? δεν μπορω να καταλαβω απο την φωτο..
Και το αλλο απο πανω που κανει λιγο κοκκινο στις ακριες.. τι ειναι ? Aromatica?

Μάγδα
16-02-06, 00:15
Ναι Σόνια το δεξί κόκκινο χαμηλά είναι Nymphaea lotus.
Το αριστερό κόκκινο χαμηλά είναι Ludwigia repens και πίσω της το ψηλό που κοκκινίζει στις άκρες είναι Limnophila aromatica.

soza
16-02-06, 00:24
Tι ρεπενς ειναι... ειναι πολυ κοκκινο.. παρα πολυ ωραιο χρωμα...
Στην αρχη νομιζα πως ηταν Ludwigia glandulosa 'perennis'

Lsourtzo
16-02-06, 11:22
μπράβο σε όλους όσους βοήθησαν για να στηθεί αυτό το μικρό θαύμα και φυσικά σε σένα Μάγδα !!!:p
εντυπωσιακό αποτέλεσμα !!:smt030

καλό κουράγιο από εδώ και πέρα ... τα δύσκολα δεν πέρασαν !!

klaz
17-02-06, 13:37
:p τα λογια ειναι περιτα......η λεξη μπραβο μαγδα μου ειναι το λιγοτερο που μπορει να ειπωθει...ανηκω και εγω στη ταξη των τυχερων ανθρωπων που το εχω θαυμασει απο κοντα,και μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η φιλη μου μαγδα επενδυσε εκτος απο τα χρηματα(που ειναι βεβαια το λιγοτερο)ατελειωτες ωρες προσπαθειας-αγωνιας για το αποτελεσμα,και τονους μερακι και δουλεια για να υλοποιηθει αυτος ο υπεροχος υδατινος κηπος:smt038 :smt038 :smt038 :smt038 .πιστευω οτι αξιζει να μπει με καποιο αναλογο αρθρο στο περιοδικο μας για να ειναι παραδειγμα προς μιμηση για ολους τους χομπιστες.βεβαια στηλωβατης της προσπαθειας της μαγδουλας μας ειναι,και ο αντρας της ο μιχαλης ,ο οποιος οσο χαμηλων τονων και αν ειναι, αλλο τοσο εχει βοηθησει σε αυτο το project.μπραβο λοιπον μαγδα μου,και μακαρι και εγω καποτε να φτασω στο μισο οπτικο θεαμα του δικου σου ενυδρειου........:p προς το παρων αρκουμαι να εξαγω τονους αλγης σε ολα τα βαλκανια...........:smt081 :D

Ιορδάνης
17-02-06, 18:22
Καλησπέρα Μάγδα μου,
Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις επισυνμάσεις σου ξέρεις εσύ!!!
Όσον αφορά τώρα το ενυδρείο σου τι να πω;
Χάλια, αίσχος, ντροπή και όνυδως που το δικό μου είναι έτσι!!!
Πίστεψέ με έχεις αναβάσει πάραααα πολύύύύύύύύύ ψηλά τον πύχη.
Φιλικά Ιορδάνης.

Υ.Γ. Είμαι και εγώ ένας από τους τυχερούς που το έχει δει από κοντά.Είναι αλήθεια λοιπόν η φωτογραφία το αδικεί,ΕΙΝΑΙ ακόμα πιο όμορφο από κοντά.

bagelakis
17-02-06, 21:26
Μπραβω μαγδα η δουλεια που εκανες ειναι τελεια ειναι ολα τα λευτα ελπειζω καποια στηγμη να ευδοκημησουν και οι δικημου κοποι.
Αν και οι γνωσεις μου δεν ειναι μεγαλες απο αυτα που ειδα πρεπει να λαβεις μερος στον διαγωνισμο.
Για μια ακομη φωρα θελω να σου πω ενα μεγαλω ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ για την βωηθεια σου.

Μάγδα
21-02-06, 13:43
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

COSTAS21
15-10-07, 00:03
Απαίσιο,χάλια,τρισάθλιο,ουουου σίγα το ενυδρείο :shock::smt119:smt120:smt104:smt101

Βαγγέλης (Dearangelo)
15-10-07, 09:37
... Αλλαγές νερού:30% μία φορά την εβδομάδα (το νερό είναι 100% από ντίστροφη όσμωση) αυτόματα.
... Λίπανση:diy του Lasal και σίδηρο της Seachem(ημερησίως Power4,NPK,Μαγνήσιο,Ασβέστιο,Σίδηρος).



Καλημέρα,
μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι σημαίνει το 'αυτόματα" σε αλλαγή νερού?
και τι είναι το dyi σε λιπασμα, εννοείς τη μίξη?
ευχαριστώ!

george
15-10-07, 09:50
Aυτόματες αλλαγές νερού ;)
DIY λίπασμα = DIY λίπασμα...παίρνω τα υλικά...βρίσκω τις αναλογίες...κλπ κλπ

stav
15-10-07, 11:59
Καλημέρα,
και τι είναι το dyi σε λιπασμα, εννοείς τη μίξη?
ευχαριστώ!
Δες εδω www.csd.net/~cgadd/aqua/index.htm

Βαγγέλης (Dearangelo)
15-10-07, 13:43
Aυτόματες αλλαγές νερού ;)
DIY λίπασμα = DIY λίπασμα...παίρνω τα υλικά...βρίσκω τις αναλογίες...κλπ κλπ
μίλα μου για την αυτόματη αλλαγή νερού, τι απαιτήται, πως στήνεται ένα τετοιο σύστημα?