PDA

Επιστροφή στο Forum : γκαπινα vs μωρα


Θεοδωρος
13-02-06, 20:39
εχθες γεννησε μια (νεαρη απ'οτι νομιζω)γκαπινα.οταν βλεπει τα μωρα τα κυνηγαει (σημερα βρηκα πανω σε ενα (ψευτικο)φυτο ενα ψοφιο μικρο).τα μωρα σχεδον τα εχω "χασει".δεν ξερω αν ειναι ειναι ψοφια φαγομενα η τα ρουφιξε το φυλτρο η αν βρισκονται αναμεσα στα διακοσμητικα.που και που βλεπω κανενα (ενα δυο μπορει καμια φορα και περισοτερα).τι λετε να φταιει;

Tolis
13-02-06, 21:20
Η φυση....

Το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο - αν δεν εχουν τα μωρα μερη να κρυφτουν (οπως αληθινα πυκνοφυλλα φυτα) ειναι ευκολη λεια.

Kiki
14-02-06, 09:30
το οτι ειναι η μαμα τους δε λεει τιποτα. θα προσπαθησει να τα φαει ολα!
καλο θα ηταν να τα χωρισεις για ενα διαστημα μεχρι να μεγαλωσουν λιγακι.


-+5 -+5 -+5

pani
14-02-06, 19:56
Αν έχεις αρκετά φυτά μή φοβάσαι κάποια θα γλυτώσουν και σε λίγους μήνες θα κάνουν και αυτά μωράκια... τα μωρά ανεβαίνουν στην επιφάνεια συνήθως αν έχεις μερικά φυτάκια να επιπλέουν αυτά βοηθούν να επιβιώσουν πιό πολλά. Η χαρά που βιώνεις με την αναπαραγωγή και το μεγάλωμα των μικρών είναι για όλους μας το επιστέγασμα των κόπων μας της φροντίδας και της αγάπης μας προς τους μικρούς μας φίλους.

Θεοδωρος
15-02-06, 19:15
σημερα πηγα να καθαρησω το φιλτρο(εσωτερικο)και μολις αβαλα τα σφουγγαρακια μεσα σε ενα πλαστικο ποτηρι για να τα καθαρισω εβγαιναν απο μεσα μερικα μωρα γκαπι.μετα τα εβαλλα ξανα μεσα στο ενυδρειο(τα ζωντανα).υπαρχει καμια λυση σε αυτο το θεμα;

Tolis
15-02-06, 19:23
Αν έχεις αρκετά φυτά μή φοβάσαι κάποια θα γλυτώσουν και σε λίγους μήνες θα κάνουν και αυτά μωράκια... τα μωρά ανεβαίνουν στην επιφάνεια συνήθως αν έχεις μερικά φυτάκια να επιπλέουν αυτά βοηθούν να επιβιώσουν πιό πολλά. Η χαρά που βιώνεις με την αναπαραγωγή και το μεγάλωμα των μικρών είναι για όλους μας το επιστέγασμα των κόπων μας της φροντίδας και της αγάπης μας προς τους μικρούς μας φίλους.
................

rita
15-02-06, 19:24
εχεις καποιο μικρο ενυδρειακι να τα βαλεις?η καποια γεννηστρα?

Θεοδωρος
15-02-06, 19:57
δεν εχω τιποτα απο τα δυο.παρατηρισα οτι κανενα δυο εχουν καπως (σχησμενη-κομενη)ουρα.λετε να ειναι απο την μαμα τους που τα κινυγαει.υπαρχει καμια περιπτωση αυτα που μπαινουν μεσα στο φιλτρο να βγαινουν απο εκει που βγαινει το νερο;αν βγαλω καποια απο αυτα και τα εχω σε ενα πλαστηκο ποτηρι εξω απο το ενυδρειο λετε να ειναι καλα;

ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ
15-02-06, 22:51
οχι βέβαια....δεν θα εχουν την θερμοκρασια που πρέπει και πολλά αλλα....
Ξεχασε το αυτο

Kiki
16-02-06, 10:25
δοκιμασε να βαλεις τουλι στο εξωτερικο μερος του φιλτρου στο σημειο που τραβαει το νερο , ετσι ωστε να μην τα παρασερνει .

Θεοδωρος
16-02-06, 20:56
αν βαλω κανενα φυτο (ψευτικο)μεσα στο ενυδρειο και γινει καμια αλλη γεννα λετε να σωθουν τα μωρα χωρις γεννηστρα και χωρις τουλι στο φιλτρο;τα μωρα (την τρωφη για μωρα που πουλανε στα πετ σοπ)πρεπει να τα ταιζουμε μια φορα την ημερα.τωρα τα μωρα τα "εχασα"ενοω πως δεν ξερω καν αν ζουνε.η ανουμπια ειναι καλο φυτο για να κριβονται μεσα τα μωρα(ψευτικο φυτο);

Tolis
16-02-06, 21:41
Οπως εχουμε ξαναπει, δεν μπορουμε να θελουμε σωνει και καλά να επιβιωσουν (οτιδηποτε) μωρα, χωρις να εχουμε κανει κι εμεις το κατιτις μας.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, ή θελεις μπολικα αληθινα φυτα, ή γεννηστρα (με τουλι) οπου θα βαλεις τη μητερα, και κατοπιν δευτερο ενυδρειο οπου θα μεγαλωσουν τα μωρα.

Θεοδωρος
17-02-06, 20:25
χωρις δευτερο ενυδρειο δεν γινεται δουλεια;

Tolis
17-02-06, 21:01
Oxi

Θεοδωρος
17-02-06, 21:12
στο ενυδρειο εχω μονο μια θυληκια γκαπινα και ενα γληφτη και θελω να παρω κανενα δυο γκαπι και ενα aplle snail.δεν γινεται να κανει την γεννα και να μεγαλωσουν αφου εχω μονο τοσα λιγα;

Tolis
17-02-06, 21:15
Γιατι εχω την εντυπωση οτι το ξαναπάμε απο την αρχη?
Εαν βαλεις λεπτοφυλλα φυτα, ναι.

Θεοδωρος
17-02-06, 21:17
ευχαριστω

Pater_Familias
15-03-06, 16:04
το οτι ειναι η μαμα τους δε λεει τιποτα. θα προσπαθησει να τα φαει ολα!
καλο θα ηταν να τα χωρισεις για ενα διαστημα μεχρι να μεγαλωσουν λιγακι.


-+5 -+5 -+5

Για πόσο διάστημα λέτε; 15-20 μέρες μετά τη γέννα αρκούν να μεγαλώσουν τα μικρά ώστε να μπορείς να τα μεταφέρεις αν έχεις μόνο θυληκά γκάπυ στο μεγάλο ενυδρείο, άντε και 1-2 θυληκά μόλλυ; Εννοείτε πως θα υπάρχουν πολλά φυτά και τα αρσενικά θα βρίσκονται σε άλλο ενυδρείο.
Κατα την δική σας εμπειρία τα αρσενικά ή τα θυληκά είναι πιο επιθετικά στα μικρά;

Takis
15-03-06, 17:01
Και τα δυο, αλλα τα θηλυκα τρωνε πιο πολυ!!!!
Γενικα μπαινουν τα μικρα μαζι με τα μεγαλα οταν ειναι σε ενα μεγεθος τετοιο, που δεν θα τα βλεπουν τα μεγαλα σαν τροφη.

Pater_Familias
15-03-06, 22:11
Ευχαριστώ.