PDA

Επιστροφή στο Forum : Εύρεση Σιλικόνης


iki28
13-02-06, 12:32
:rolleyes: Λοιπον μετα απο παρα πολλες ωρες αναζητησης σε παρα πολα μαγαζια βρηκα μαγαζι στον Πειραια που εχει συλικονη ΜΟΝΟ για ενυδρεια.:rolleyes: :rolleyes:

AQUA - SILICONE αυτη ειναι




Αφοι Δασκαλακη: Ελ.Βενιζελου 44 Πειραιας Τηλ: 210 4113928 / 210 4123415

filoxenos
13-02-06, 12:55
Επίσης μπορείτε να τη βρείτε και στο Παγκράτι:
Αγ. Φανουρίου 4 Παγκράτι
ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ - Χρώματα/σιδηρικά
Τηλ.: 2107017087 & 2107010939.
5 ευρώ το τεμάχιο, με σήμα ενυδρείο...

Strahos
13-02-06, 16:24
στη θεσσαλονίκη ξέρει κανείς που θα την βρούμε?

andreasp
13-02-06, 16:32
Για Βορεια προαστια, θα την βρειτε στο Χρωματοπωλειο "Μπαμπης", στη Λ.Ηρακλειου στο Ν.Ηράκλειο, ακριβως απεναντι απο το Δημοτικο Cinema "3 Αστέρια".

mikenuke
13-02-06, 17:00
Στην Θεσσαλονικη θα βρειτε σιλικονη καταλληλη για ενυδρεια στο Praktiker Με το ονομα Profi 4000 και την επισημανση 100% καθαρη σιλικονη. στα 2,60€ !!! και σε μαυρη και σε διαφανη.

laskarino
13-02-06, 19:03
Η profi 4000 υπάρχει και στα Καρφούρ.
Οσοι περνάνε από Μεσογείων στην Αγ.Παρασκευή ο Μαλλάς έχει της Den Braven +- 3,5euro.

GIOSTAF
29-04-06, 08:54
Καλημέρα.Η PROFI ΔΕΝ εχει σιλικόνη για ενυδρεία.Και η σιλικόνη της DEN BRAVEN με τα 3,5 ευρω δεν είναι ενυδρείου.Του ενυδρείου Den Braven την έχω στο μαγαζι μου 6 ευρω αγορασμένη μεσα απο την Den Braven.Οσο για την μαύρη σιλικόνη απο οτι με έχουν ενημερώσει μεσα απο την Den Braven δημιουργεί τοξικότητα και την έχου καταργήσει.

γαυρος
29-04-06, 09:18
γιατι ταλαιπωρειστε ηθελα να ηξερα.:smt102

δοκιμασμενη με πολυ καλα αποτελεσματα - για μενα η κορυφαια-
logo 1000 !!

filoxenos
29-04-06, 22:06
Η DEN BRAVEN βγάζει την: AQUA SILICONE (άσπροκιτρινοπράσινο σωληνάριο), που είναι ειδική για ενυδρεία, χωρίς τοξικότητα και εγγυημένη, που είναι ότι πρέπει για τα ενυδρεία μας.
Τιμή = 5 ευρώ στον:
ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ - Παγκράτι
Αγ. Φανουρίου 4
210.7017087

;) :cool:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
29-04-06, 22:10
Πηρα και εγω σημερα μια Profi 4100 απο το Μακρο,4000 δεν ειχε, εινε 100% καθαρη σιλικονη οπως αναγραφη,η ασπρη βεβαια λεει made in Greece :( , ενω η μαυρη ειναι made in Germany :p ,επισεις και οι δυο λενε μονο ημερομηνια παραγωγης ,ληξης οχι, δεν ληγη η σιλικονη ?

lasal
30-04-06, 02:10
Καλημέρα.Η PROFI ΔΕΝ εχει σιλικόνη για ενυδρεία.Και η σιλικόνη της DEN BRAVEN με τα 3,5 ευρω δεν είναι ενυδρείου.
Η profi ειναι δοκιμασμένη και μάλιστα σε αρκετά ενυδρεία.
Οπως και η den braven, αρκεί να αναγράφουν 100% σιλικόνη.

GIOSTAF
02-05-06, 10:17
Η Den Braven λήγει 18 μήνες μετα την ημερομηνια παραγωγης.Αποφύγετε τις μαυρες.

Ιορδάνης
02-05-06, 16:45
Καλησπέρα οι μαύρες είναι καλύτερες γιατί σου δείχνουν καλύτερα κατά πόσον έχει κολλήσει σωστά το τζάμι σου.Αν έχει φουσκάλα π.χ.αντί το κλασικού μαύρου χρώματος θα είναι γκρι οπότε ναι στις μαύρες.
Φιλικά Ιορδάνης.

mikenuke
02-05-06, 22:39
Σχετικα με τις μαυρες....οσες εχω χρησιμοποιησει στεγνωνουν πιο αργα απο τις διαφανες.

Ιορδάνης
03-05-06, 17:50
Μιχάλη μου θα διαφωνίσω μαζί σου κάνει το πιο απλό τεστ,βάλε λίγη σιλικόνη διαφανή και λίγη μαύρη και ένωσε 2 κομάτια γιαλιού και παρατήρησε τον χρόνο θα δεις ότι είναι το ίδιο.Συν τοις άλλοις προτιμώ να βάλω μαύρη γιατί όπως προανέφερα είναι και παράλληλα δείκτης του κατά πόσον καλά κόλλησε η επιφάνεια που έχω προς κόλληση.
Φιλικά Ιορδάνης.

γαυρος
03-05-06, 17:54
αγαπητε τζορνταν μολις πηρες κιτρινη καρτα!! :smt075
επειδη εγω το εχω κανει να σε πληροφορησω οτι αν η διαφανη κανει 2 ωρες να στεγνωσει, η μαυρη θα κανει 4 .
και φυσικα μιλαω για την ιδια μαρκα ...

Ιορδάνης
03-05-06, 17:57
Φίλτατε Φίλε Γαύρε μπορεί όπως λές να κάνω λάθος και το δέχομαι αλλά νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη ότι σαν δείκτεις είναι καλύτερη η μαύρη τι λες και εσύ;
Φιλικά Ιορδάνης.

γαυρος
03-05-06, 21:13
αλλο αυτο ιορδανη μας.
αν και αυτο ειναι υπο συζητηση, γιατι...:rolleyes:
αν δεις το τζαμι απο την κοψη του, το χρωμα ασχετου παχους,
ειναι σκουρο πρασινο.
θα υπηρχε προβλημα αν ηταν διαφανο.:smt120

παντως για καποιον που δεν εχει πειρα στα κολληματα η μαυρη ειναι καλυτερη
μια και θα κανει μπαμ σημειο που εχει προβλημα.:smt031

στο γλυκανα στο τελος ε? :D:smt056

melitropos
23-05-06, 13:50
λοιπον εγω πηρα μια της SIMSON professional τυπος BSR 50-12 με ενα σχεδιακη ενυδρειου στο σωληναριο... προελευση Βελγιο...310ml 5 ευρο....και ειναι σουπερ (ημιδιαφανη, μη τοξικη) απο καταστημα επι της οδου Αθηνας -χρωματα μονο εχει-....μην βαρατε αλλο τον Ιορδανη αδικα...καθενας με την σιλικονη του πλεον!!!:D


:smt026

radis
23-05-06, 17:02
Στη Θεσσαλονίκη έχει σίγουρα στο petshop Quicky λίγο παρακάτω απο τα ΙΚΕΑ. Νομίζω 7-8E (μόνο για ενυδρεία!!)

crazyio
23-05-06, 18:29
λοιπον εγω πηρα μια της SIMSON professional τυπος BSR 50-12 με ενα σχεδιακη ενυδρειου στο σωληναριο... προελευση Βελγιο...310ml 5 ευρο....και ειναι σουπερ (ημιδιαφανη, μη τοξικη) απο καταστημα επι της οδου Αθηνας -χρωματα μονο εχει-....μην βαρατε αλλο τον Ιορδανη αδικα...καθενας με την σιλικονη του πλεον!!!:D


:smt026

την ίδια έχω και εγώ .....
τουλάχιστον έχει και ενυδρίο πάνω της και λέει και Aquarium :D
με την μόνη διαφορά οτι ενώ εσύ στην Αθήνα την πήρες 5 ευρώ εγώ στην Χαλκίδα την είχα πάρει 7,70 ευρω .....
2,70 ευρώ παραπάνω απο την Επαρχια στην πρωτεύουσα ... αυτά ειναι :smt014 :smt014 :smt014

lasal
24-05-06, 01:25
Στη Θεσσαλονίκη έχει σίγουρα στο petshop Quicky λίγο παρακάτω απο τα ΙΚΕΑ. Νομίζω 7-8E (μόνο για ενυδρεία!!)
Και αν πας στο πρακτικερ θα την βρείς ακόμα ποιο φθηνά.

mikenuke
25-05-06, 08:34
Στην Θεσσαλονικη θα βρειτε σιλικονη καταλληλη για ενυδρεια στο Praktiker Με το ονομα Profi 4000 και την επισημανση 100% καθαρη σιλικονη. στα 2,60€ !!! και σε μαυρη και σε διαφανη.
Τα παμε, 7-8 € ειναι πολλα, τριπλασια τιμη!

kefallinos
06-07-06, 16:44
χαζη ερωτιση:αν μας πεσει σιλικονη στο τζαμι,πως βγενει?υπαρχει προβλημα αν ξεραθει?

soza
06-07-06, 16:48
Με μια ξυστρα τζαμιων.. θα βγει.

Nik25
10-07-06, 03:05
Εγω χρησιμοποιω την Aqua silicone Den Braven και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος.Απολυτη εγγυηση.Με αυτην κολλησα ενυδρειο 350 λιτρα!ΣΤην Θεσσαλονικη την πουλανε στη Φραγκων ,τιμη 5.4 ευρω.Επισης για να καθαρισω τα τζαμια χρησιμοποιω σετ απο φαλτσετες για ξυσιμο και μετα καλο καθαρισμα μονο με ασετον.

Gioutsos
12-10-06, 04:09
εχει ακουσει κανεις την silirub AQ?γραφει aquarium...........5 EURA:confused::confused::confused:

netblues
12-10-06, 10:06
Απο τη στιγμη που γραφει aquarium σημαινει οτι δεν εχει αλλα προσθετα.
Απο εκει και περα, ολες οι καθαρες σιλικονες ειναι λιγο πολυ το ιδιο..

newfish
22-10-06, 10:08
Πριν από κάνα μήνα, αποφάσισε ένας φίλος, συνχομπίστας να βα΄λει στο ιαττρείο του ένα ενυδρείο διαστάσεων 105χ40χ70 (70 ατο ύψος).

Παραγγείλαμε τα τζάμια, τα κολήσαμε και μετά από 3 ημέρες το γεμήσαμε.
Μέσα σε 3-4 ώρες το ένα από τα 2 μεγάλα τζάμια της πρόσοψη, άνοιξε σαν τριαντάφυλλο. Τα 270 λίτρα νερό που περιείχε γέμισαν τον χόρο.
Υποψιαστίκαμε ότι κάποιο ελλάτομα θα είχε το τζάμι.
Παραγγείλαμε νέο τζάμι και πρίν από δύο εβδομάδες το ξαναφτιάξαμε.
Το αφήσαμε 1 εβδομάδα να στεγνώση και την τρίτη το γεμίσαμε με νερό.
Μέχρι σήμερα όλα πήγεναν καλά. Όταν όμως αποφασήσαμε να το αδειάσουμε και να το μεταφέρουμε στην θέση του, στο ιατρείο του φίλου, παρατήρησα ότι η σιλικόνη από στο άλλο μεγάλο τζάμι έχει γίνει άσπρη στο μεγαλύτερο μέρος της.
Φυσικά δεν το μεταφέραμε στο ιατρείο.
Προσπαθόντας να βρούμε τη δεν πήγε καλά, και η σκέψη μου πήγε στην σιλικόνη.
Silirub AQ for Aquarium. Το κακό βέβαια δεν είναι στην σιλικόνη, αλλά σε εμάς που δεν σκεφτήκαμε το αυτονόητο. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ 11/2005.....
Η σιλικόνη αγοράστηκε μέσα Σεπτεμβρίου από ένα χρωματοπωλείο.

Ηθικών δίδαγμα: ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΙΛΙΚΟΝΗ.

mikenuke
26-10-06, 17:33
καλο ειναι να περνουμε φρεσκιες σιλικονες... παρ'ολα αυτα εγω εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες ληγμενες και ποτε δεν ανοιξε κανενα ενυδρειο μου και εχω φτιαξει πολλα ενυδρεια.
Η δικη μου ιδεα, που εχω σχηματισει μεχρι τωρα, ειναι οτι η ημερομηνια αναφερεται στο γεγονος οτι μπορει να εχει στεγνωσει η σιλικονη και να μην μπορειται να την δουλεψετε.Οποτε αν ειναι καλα φυλαγμενη αυτο μπορει να μη συμβει ποτε.
Το πρωτο ενυδρειο που κολλησα, το κολλησα με μια σιλικονη που η μιση ειχε στεγνωσει (*ειναι μια μεγαλη ιστορια πως βρεθηκε στα χερια μου) και δεν ειχα κανενα προβλημα , ουτε αυτος που το πηρε μετα απο μενα.

Στη δικη σας περιπτωση πιστευω οτι ειναι πολυ πιθανο να μην ειχατε καθαρισει με ασετον τις επιφανειες οπου μπηκε σιλικονη στα τζαμια και λογω λαδιων και λιπους απο τα χερια, να μην εγινε η κολληση.

anasios
26-10-06, 22:50
γιατι ταλαιπωρειστε ηθελα να ηξερα.:smt102


logo 1000 !!

Μην το ψάχνετε άλλο.

Gioutsos
08-11-06, 10:22
Κ γιατι δεν εχει ημ. ληξης η logo1000????(τα 4 σωληναρια που πηρα δεν εχει σε κανενα).γιατιι??:confused: :confused: :confused: :confused:

mikenuke
09-11-06, 23:48
Κ γιατι δεν εχει ημ. ληξης η logo1000????(τα 4 σωληναρια που πηρα δεν εχει σε κανενα).γιατιι??:confused: :confused: :confused: :confused:
μαλλον καποιος τα εσβησε!

steady
09-01-07, 22:32
σημερα πηγα στο πρακτικερ να παρω μια profi4000 η 4100 οπου γραφουν πανω 100%καθερες δεν ειχε profi 4000 και ρωτησα τον υπαλληλο εκει για την 4100 η οποια επισης γραφει 100%καθαρη!σε μια συζητηση που χα μαζι του μου ειπε οτι παροτι γραφει 100%καθαρη ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για ενυδρεια και το ξερει επειδη εχει μιλησει με την κατασκευαστρια εταιρια οπου του παν οτι δεν κανει για ενυδρεια παροτι ειναι καθαρη(το θεμα το χει ψαξει γιατι ασχολειται και αυτος)!τι λετε γιαυτο?μηπως πρεπει να ξανασκευτουμε τον κανονα οτι οπου γραφει 100% σημαινει οτι κανει για ενυδρειο?εξαλου υπαρχουν σιλικονες που γραφουν απεξω 100%καθαρη κατα τις μουχλας!τι λετε?

κανεις δεν εχει γνωμη υπομνημα ειναι πολοι νεοι το περνου σαν παραδειγμα οπως εγω δεν θα πρεπε οσα γραφει να ναι σωστα?αν δε μου λεγε ο τυπος στο πρακτικερ αυτα θα την ειχα χρησιμοποιησει την profi4100 ενω ειναι ακαταλληλη για να μην την παθει κανας αλλος το λεω....

mikenuke
26-01-07, 09:33
Εμεις που την εχουμε χρησιμοποιησει για πανω απο 2 χρονια και δεν εχουμε παθει τιποτα? ....

parrot
10-02-07, 22:51
Παιδιά έχω μπλεχτεί... έχω στα χέρια μου την profi 4100 χρώματος γκρί. Να τη χρησιμοποιήσω τελικά ή δεν είναι κατάλληλη....

Έχω αγοράσει και ειδική για ενυδρεία από γνωστό pet shop γύρω στα 7 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλά το σωληνάριο είναι αρκετά μικρό... από το να κλαίω όμως αν είναι να αγοράσω και άλλα σωληνάρια. Τι λέτε?

ΥΓ. Την logo 1000 που λέτε όλοι πάντως έχω γυρίσει το μισό Πειραιά και δεν την έχω βρει.

Ευχαριστώ!

dimitrig
10-02-07, 22:55
Υπάρχει και η Den Braven με σήμα γιά ενυδρεία.

steady
11-02-07, 00:36
μακαρι να κανω λαθος παιδια ετσι μου ειπε ο τυπας τωρα μπορει να λεγε μπαρουφες τι να πω και γω για καλο το ανεφερα...εγω παντως πειρα της bayern απο την αθηνα κοντα στον ηλεκτρικο με 5,5€ ακριβουλα σχετικα αλλα ειχε ενυδρειακι πανω...!

steady
24-02-07, 23:30
μηπως πρεπει να ξανασκευτουμε τον κανονα οτι οπου γραφει 100% σημαινει οτι κανει για ενυδρειο?εξαλου υπαρχουν σιλικονες που γραφουν απεξω 100%καθαρη κατα τις μουχλας!

και μια αποδειξη οτι υπαρχει σιλικονη και 100%καθαρη να γραφει και αντιμουχλικη...

lasal
25-02-07, 00:04
και μια αποδειξη οτι υπαρχει σιλικονη και 100%καθαρη να γραφει και αντιμουχλικη...
Θα το πω μόνον μια φορά και δεν θα το ξαναπώ.
Οταν ΔΕΝ γνωρίζεται περι σιλικόνης τότε μην προτείνεται γιατί παίρνεται τους κακόμοιρους χομπίστες στον λαιμό σας.
Δεν κάνει η αντιμουχλική
Το έχουμε πει επανειλημένα πολλές φορές.
Ειδικά εδώ σου εχει γίνει παρατήρηση ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ την οποία δεν την έλαβες υπόψιν.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7406

lasal
25-02-07, 00:16
Παιδιά έχω μπλεχτεί... έχω στα χέρια μου την profi 4100 χρώματος γκρί. Να τη χρησιμοποιήσω τελικά ή δεν είναι κατάλληλη....

H profi 4100 ειναι δοκιμασμένη και κάνει για ενυδρεία.
Μόνον που το γκρί δεν ειναι οτι καλύτερο.
Να προτιμήσεις μαύρο η διαφανές.

parrot
25-02-07, 00:56
H profi 4100 ειναι δοκιμασμένη και κάνει για ενυδρεία.
Μόνον που το γκρί δεν ειναι οτι καλύτερο.
Να προτιμήσεις μαύρο η διαφανές.

Ευχαριστώ!

steady
25-02-07, 01:00
μα ειναι προφανες οτι ΔΕΝ προτεινα τη σιλικονη απλα ειπα οτι ειναι λιγο ανακριβες να λεμε οτι αμα γραφει 100%καθαρη κανει αυτο θελω να πω η δεν το εξεφρασα σωστα η δεν εγινα κατανοητος...
εινε 100% καθαρη σιλικονη οπως αναγραφη
για να μην ενοηθει το παραπανω τα γραψα αυτα οτι αμα γραφει 100%καθαρη κανει...
Οπως και η den braven, αρκεί να αναγράφουν 100% σιλικόνη.
εγω λοιπον που ειμαι ασχετος διαβαζω αυτο και περνω την σιλικονη της φοτο αφου αμα γραφει 100% καθαρη ειναι οκ οπως λες ετσι?στο ποστ που εδωσες 2χρονια πριν ψαχνοντας σιλικονη για να φτιαξω ενυδρειο ζητησα 100%καθαρη οπως διαβασα αφου αρκει να γραφει μονο αυτο ευτηχως που καποιος μου πε οτι δεν κανει?ποσο ποιο συγκεκριμενος να γινω?

steady
25-02-07, 01:15
το ιδιο πραγμα ελεγα και τοτε αλλα παλι κατανοητος δεν γινομουν εαν με ρωτησει καποιος τι σιλικονη να παρω για το ενυδρειο και του πω αν γραφει πανω 100%καθαρη εισαι οκ θα κανω ΛΑΘΟΣ εφοσον υπαρχουν σιλικονες που γραφουν κατω απο το 100%καθαρη με μικρα γραματακια αντιμουχλικη συμφωνουμε εδω?αυτο ειναι ολο το θεμα...δεν καταλαβαινω γιατι να παρει τοση διασταση...

Takis
25-02-07, 01:31
Οταν λεει 100% σιλικονη εννοει οτι δεν ειναι απο αυτες που κανουν για στοκαρισμα κλπ εργασιες και αρα δεν ειναι μειγμα σιλικονης με κατι αλλο.
Μπορει ομως ανετα να ειναι 100% σιλικονη, αλλα παραλληλα και αντιμουχλικη. Αυτη δεν μας κανει.
Θελουμε 100% σιλικονη και να μην ειναι αντιμουχλικη.

steady
25-02-07, 02:11
αυτο προσπαθω να πω και γω τακη με τα παραπανω αρα οταν λεμε lasal οτι αμα γραφει πανω 100%καθαρη ειναι οκ ειμαστε ασαφης οχι απολυτα λαθος αλλα ειναι ασαφες το σωστο ειναι να λεμε 100% καθαρη χωρις αντιμουχλικα...και συνηθως αμα εχει εικονες απο πλακακια νεροχυτες κτλ δεν κανει...γιαυτο εβαλα τη φοτο για να δειξω το παραπανω τωρα γιατι μου εγινε τετοια επιθεση....
γιατί παίρνεται τους κακόμοιρους χομπίστες στον λαιμό σας.
με ποια φραση περνω καποιον στο λαιμο μου δεν καταλαβα,απλα ανεφερα αρχικα κατι που ακουσα για την 4100 και μετα ειπα οτι το να ειναι 100%καθαρη δεν σημαινει οτι δεν εχει αντιμουχλικα δηλαδη οτι να λεμε αμα γραφει ''100%καθαρη ειναι οκ'' ειναι ασαφες, κακο ειναι εβλαψα κανεναν?

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
25-02-07, 14:13
Παιδιά καλημέρα,
Να πω κι εγώ κάτι? Δεν θέλω να σας μπερδέψω:rolleyes:
Εγώ έχω στο μαγαζί τη σιλικόνη που χρησιμοποιεί ο Χριστοφιλόπουλος (από τους πιο γνωστους κατασκευαστές ενυδρείων) η οποία βγαίνει σχετικά ακριβά. Αυτή λοιπόν δεν είναι 100% σιλικόνη και έχει και κάτι ενυδρειάρες επάνω:smt047 . Της Akva Stabil επίσης δεν αναφέρει ποσοστό σιλικόνης. Πριν από τρεις ημέρες έκανα παραγγελία σε πωλητή της Den Braven ο οποίος μου είπε ότι οι 100% σιλικόνες είναι τοξικές:shock: , τώρα αυτό το άκουσα και σας το λέω (κι εγώ προχθές το έμαθα και δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι ισχύει) και ότι η δική τους για ενυδρεία δεν είναι 100%. Πάντως η Logo1000 που έχω επίσης και που χρησιμοποιώ συχνά (λόγω της τιμής) έχω την εντύπωση οτι δεν λεει ποσοστό.
Πάντως ένα είναι σίγουρο.... όλες οι σιλικόνες λήγουν περίπου 18 μήνες μετά την παρασκευή τους και όλες οι εταιρείες γράφουν 2 χρόνια επάνω!!
ΜΗΝ πάρετε ποτέ σιλικόνη που ΔΕΝ γράφει τίποτα, την έχουν σβήσει. Αυτό είναι σίγουρο!!!:cool:
Φιλικά Ανδρέας

netblues
25-02-07, 18:58
Να το θεσω αλλιως..
Η λεξη ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ οπου εμφανιζεται ειναι ισχυροτερη οποιασδηποτε αλλης ενδειξης, και κανει το προιον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για ενυδρειακη χρυση.
Απο κει και περα σιγουρα υπαρχουν σιλικονες με μη τοξικες προσμιξεις, (πχ χρωμα) που απο τη στιγμη που ο κατασκευαστης τις δινει ως καταλληλες για ενυδρεια εμεις δεν ειμαστε σε θεση να το ελεγχουμε αυτό κάπως, αλλα τον εμπιστευομαστε

Απο την αλλη η λεξη καθαρή μερικές φορές ειναι σε αντιπαραθεση πχ με το αν ειναι ανακατεμενη με κολλα η καποιο αλλο υλικο, οχι ομως με το αντιμουχλικο πρόσθετο που για τον "μαστορα" που την χρησιμοποιει δεν του αλλαζει κατι...

Και για να παιζουμε με τις λεξεις, η καθαρη σιλικονη οταν ειναι υγρη ΕΙΝΑΙ τοξική, οταν στεγνωσει δεν ειναι.
Αυτο που τελικα μας ενδιαφερει ειναι το υλικο που χρησιμοποιουμε να στεγνώνει και να σκληραινει τελειως, (καποιες μενουν μαλακες) να μην διαλυεται στο νερό, και να εχει καλες συγκολλητικες ιδιοτητες.
Η καθαρη σιλικονη χωρις ΚΑΝΕΝΑ προσθετο εχει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ αυτες τις ιδιοτητες.

ΥΓ
Οσο για τον πωλητη της Den braven, τι θελει να μας πει δλδ?
Οτι οι 100% ειναι τοξικες κατα 100% ενω οσες ειναι 70% σιλικονη τοτε ειναι τοξικες κατα 70%? Δεν βγαζουν νοημα αυτα..
Και επειδη στο προφορικο πολλα λεγονται και παρερμηνευονται, γιαυτο υπάρχουν οι προδιαγραφές, η αναγραφόμενη χημική συσταση και οι επισημες ερωτησεις προς τον κατασκευαστή.....

aafent
29-03-07, 23:10
Αναζητώ ενυδρειακή σιλικόνη στη Καλλιθέα (Αθήνα)… υπάρχει κάποιο μέλος που να γνωρίζει μαγαζί που έχει ;

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
12-04-07, 12:26
Καλημέρα προς όλους,

Ετοιμάζω παραγγελία σιλικόνης LOGO 1000, ενδιαφέρεται κανείς?

aafent
13-04-07, 15:33
Καλημέρα προς όλους,

Ετοιμάζω παραγγελία σιλικόνης LOGO 1000, ενδιαφέρεται κανείς?

Ενδιαφέρομαι εγώ, όμως για 3 σωληνάρια μόνο (Μακράς λήξης).

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
13-04-07, 16:05
Ενδιαφέρομαι εγώ, όμως για 3 σωληνάρια μόνο (Μακράς λήξης).
Πόσο μακράς δηλαδή?

aafent
14-04-07, 18:40
Πόσο μακράς δηλαδή?

Να λήγει μετά το τέλος του 2008

ioannist
21-07-07, 23:10
Παιδιά και στην Σοφοκλέους και Φιλαρέτου (από οδό Δαβάκη Δεξια στην Σοφοκλέους) θα βρείτε σιλικόνη ενυδρείων.

andreas213
14-12-07, 00:12
εγω μολις εφτιαξα το ενυδρειο μου με σιλικονη bison η οποια γραφει οτι ειναι ειδικη για ενυδρεια και γραφει απ εξω 100% σιλικονη.μολισ τελειωσα την συγκολληση μυριζει εντονα:( .μηπωσ θα εχω προβλημα?:confused: την συγκεκριμενη σιλικονη την αγορασα 3.80 ευρω.

Takis
14-12-07, 20:03
εγω μολις εφτιαξα το ενυδρειο μου με σιλικονη bison η οποια γραφει οτι ειναι ειδικη για ενυδρεια και γραφει απ εξω 100% σιλικονη.μολισ τελειωσα την συγκολληση μυριζει εντονα:( .μηπωσ θα εχω προβλημα?:confused: την συγκεκριμενη σιλικονη την αγορασα 3.80 ευρω.

Αν μυριζει σαν ξυδι, κανενα προβλημα.

andreas213
15-12-07, 00:34
καπως ετσι μυριζει.ελπιζω να πανε ολα καλα.ευχαριστω πολυ.:D

fishme1
15-12-07, 01:16
την εχω χρησιμοποιησει και εγω κανει

johnpalavos
16-12-07, 11:30
μηπως θα μπορουσε καποιοσ να προτεινει για ενυδρεια μια μαυρη σιλικονη?(ποια μαρκα δηλαδη).
Ευχαριστω.

Σπύρος Μ
24-05-08, 14:57
Eγω αγόρασα τη NIRLAT SILCONE R.T.V 100/100 κοστίζει μονο 2.00 και βρισκεται στην Οδο Ηρακλείτου στην ευθειά του Μy Market στο Αιγάλεω.Πολυ καλή λύση.Η ημερομηνία λύξης για αυτή που πήρα λέει 04/09

tasinio
24-05-08, 16:34
Eγω αγόρασα τη NIRLAT SILCONE R.T.V 100/100 κοστίζει μονο 2.00 και βρισκεται στην Οδο Ηρακλείτου στην ευθειά του Μy Market στο Αιγάλεω.Πολυ καλή λύση.Η ημερομηνία λύξης για αυτή που πήρα λέει 04/09
meta 6 mines

Σπύρος Μ
24-05-08, 16:39
Αν θέλει κανείς να πει για τι συληκόνη αγορασε ποσο και απο που εδώ ποστάρει.

alexinio
24-05-08, 18:51
Θα ήταν καλύτερο westie να την χρησιμοποιήσεις πρώτα και να δεις ότι δεν υπάρχουν προβλήματα και μετά να την προτείνεις.
Άμα έχει πάνω ένδειξη για ενυδρείο τότε πάω πάσο

Σπύρος Μ
24-05-08, 19:07
ναι έχει.Και μου το είπε μαγαζάτορας που φτιάχνει ενυδρεία με την συγκεκριμένη συλικόνη

george
24-05-08, 19:38
ναι έχει.Και μου το είπε μαγαζάτορας που φτιάχνει ενυδρεία με την συγκεκριμένη συλικόνη
http://www.nirlat.com/pdf/100RTV_Pure_Silicone.pdf


Silicone sealant is not suitable for aquariums seal

Σπύρος Μ
24-05-08, 19:56
Μα αυτός μου είπε πως κολλάει μια χαρά και κάνει για ενυδρεία χωρίς προβλημα.Υπάρχει κανένα άλλο;
-------------------------
Άχρηστη τουλάχιστον δεν κόστιζε πολλά.

chemical mac
24-05-08, 20:41
Σιλικόνη DeBraven & Soudal ειδικές για ενυδρεία με το σήμα του ψαριού πάνω, μόνο 4.5 ευρώ από τον φίλο και συνχομπίστα μας Χάρη Χ. Ελάχιστα ακριβότερες από αυτές που πουλάει το praktiker αλλά 100% για την κατασκευή ενυδρείων. ;)

Σπύρος Μ
24-05-08, 20:57
Μπορεί να στείλει Αιγαλεω;

dinos99
24-05-08, 21:01
Μπορεί να στείλει Αιγαλεω;πλακα κανεις ετσι???θα σου στειλει μια σιλικονη απο θεσσαλονικη????πανε στο πρακτικερ που ειναι διπλα σου και παρε μια logo 1000

Σπύρος Μ
24-05-08, 21:09
ok:D:D

Nik25
25-05-08, 01:02
Τελικα θα κολλησεις το ενυδρειο μονο σου ε????χμμμ καλη τυχη!
Για σιλικονη μονο Den braven Aqua Silicone και logo 1000 ,δοκιμασμενες και οι 2 απο μενα παρα παρα πολλες φορες!

asteris_veroia
25-05-08, 10:34
http://www.nirlat.com/pdf/100RTV_Pure_Silicone.pdf


Silicone sealant is not suitable for aquariums seal

εγω την εχω χρησειμοποιησει και δεν ειχα κανενα προβληβα.επισης αυτη την σιλικονη την χρησειμοποιει και ο πετσοπας εδω στη Βεροια σε ολα του τα ενυδρεια και δεν εχει υπαρξει προβλη σε ολη τη διιαρκεια των 20-25 χρωνων λειτουργιας του μαγαζιου του.

netblues
25-05-08, 10:45
Αν και απο πλευρας συστασης δεν προκυπτει οτι υπαρχει κατι κακό, το πιο πιθανο ειναι οτι η εταιρια δεν μπηκε στο κοπο να την πιστοποιησει για χρηση σε τροφιμα, οποτε σου λεει, καλυτερα να πω οτι δεν κανει, παρα να εχω θεματα μετά.

Σπύρος Μ
25-05-08, 10:47
Τελικά είναι κατάλληλη;

netblues
25-05-08, 10:48
Βασει προδιαγραφων ΟΧΙ

Σπύρος Μ
25-05-08, 11:21
Αλλα ο Αστέρης είπε πως την χρησιμοποιεί ζωρίς πρόβλημα

asteris_veroia
25-05-08, 11:37
ναι χωρις προβλημα τη διαφανη χρησιμοποιω,και με τον καιρο περνει ενα καπως μπλε χρωμα.

smernaros
25-05-08, 12:06
εχω δουλεψει τη soudal τη den braven kai και τη bison .οι πρωτες δυο μου φανηκαν καπως σκληρες νατο πω?:smt017 .ληγμενες δεν ηταν σιγουρα ισως ομως να ηταν χαλασμενες απο ακαταληλες συνθηκες αποθηκευσης. :smt073παντως τη bison τη βολευτικα καλυτερα και την εχει και το πρακτικερ.

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
18-06-08, 11:25
Καλημερα σε ολους...


πριν αρκετο καιρο ρωτουσα πως μπορουμε να μεταφερουμε ψαρια σε μεγαλεσ αποστασεις...

το κακο ειναι ομως πως το ενυδρειο μου αρχισε να δακριζει ενα ομορφο απογευμα 10 μερες πριν την μεταφορα του στην Κω ενω ολα λειτουργουσαν ομαλα.
Το ενυδρειο το εκανα με την den braven
αλλα τελικα απο οτι φανηκε κατι δεν πηγε καλα.....
Καταλαβαινετε πως ταραχτηκα λογο της αγαπης που εχω για το χομπυ αυτο.

Το αποτελεσμα ηταν να μεταφερω αμεσα τα ψαρια σε αλλο μικροτερο ενυδρειο που διαθετο και να αδιασω το νερο απο το ενυδρειο....(πριν ερθει η γυναικα μου και δει το σπιτι με 380λ νερο στο σαλονι και κοιμηθω επειτα στο μπαλκονακι...:p:p:p:p:p:p:p).

Αυτο που αντικρισα δεν περιγραφεται διοτι η σιληκονη ηταν κατασπρη και ξεκολουσε λες και δεν κολουσε στο τζαμι καθολου....ευτυχος που το ενυδρειο ειναι καδρομενο....

Μετα βεβαια απο αυτο που ειδα αρχισα τις εργασιες....
Αφου εξισα ολες τις κολες ας πουμε το αφησα να στεγνωση πολυ καλα(3 μερες περιπου εκτεθημενο στην αυλη μου) και επειτα αγορασα logo 1000 και το ξαναπερασα απο την αρχη....επειτα το αφησα να στεγνωση 1 εβδομαδα περιπου και σημερα τα ψαρια μου ζουν και παλι στο 380λ σπιτι τους στη Κω.

Jeepas
18-06-08, 12:58
τι να πεις...για την den braven έχω ακούσει τα καλύτερα (προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει παρά μόνο την bison).
Κάτι θα είχει "παιχτεί"...Μα ληγμένη μα διατηρημένη υπό κακές συνθήκες μα κάτι ξέφυγε στην εφαρμογή...δε ξέρω.
Έπρεπε να ξαναδοκιμάσεις με άλλο σωληνάριο :grin:
Εσύ θα έχανες το χρόνο σου κι εμείς θα κερδίζαμε από το αποτέλεσμα (μη :smt075 βαράτε όλοι μαζί ωρέ)
Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα ποτέ με den braven?

dimitris21
18-06-08, 13:08
Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα ποτέ με den braven?

με την den braven όχι, αλλά με την logo 1000 ναι.

δεν έχει νόημα να μιλάμε για αυτές τις εταιρίες μιας και αποδεδειγμένα είναι από τις καλύτερες. είναι σίγουρο ότι κάτι άλλο έχει παιχτεί όπως ας πούμε περασμένη ημερομηνία λήξης.

Tolis
18-06-08, 13:09
Η παρατημα της σιλικονης σε κανενα αμαξι στον ηλιο...

caverman
08-10-08, 14:33
Επειδή είμαι στο ψάξιμο σας παραθέτω τα specs της denbraven και το link:

http://www.denbraven.nl/en/Assortiment/Elastische_kitten/Zwaluw_Aqua-Silicone


είδε κανείς πρόσφατα που έχει Logo 1000;

πάντα καλά,
Caverman

Αλεξανδρος Κοντος
05-01-09, 22:23
Σιλικόνη DeBraven & Soudal ειδικές για ενυδρεία με το σήμα του ψαριού πάνω, μόνο 4.5 ευρώ από τον φίλο και συνχομπίστα μας Χάρη Χ. Ελάχιστα ακριβότερες από αυτές που πουλάει το praktiker αλλά 100% για την κατασκευή ενυδρείων. ;)

Mπορεις σε παρακαλω να μου πεις διευθυνση και τηλεφωνο (ΠΜ) του Χαρη;

zissis
22-01-09, 20:22
λαρισα!!!!!!!!!!!!!ειδεες.......και χρωμα.στο 1ο γυμνασιο ολο ευθεια!!!!!1:D:D:D:D:D:D

dimitris21
23-01-09, 09:15
λαρισα!!!!!!!!!!!!!ειδεες.......και χρωμα.στο 1ο γυμνασιο ολο ευθεια!!!!!1:D:D:D:D:D:D

θέλει να πει κάτι ο ποιητής???????

sifnos
23-01-09, 10:15
θέλει να πει κάτι ο ποιητής???????
2 χρονια εμπειριας!γεια σου Philipan:D

lariseos
23-01-09, 11:12
Όπα όπα ….ποιητή τι λες???
Δεν το πιάσαμε :smt033

amorealex
03-04-09, 12:57
Ενημερωτικά:

Πήρα Den Braven Aqua Silicone (σωληνάριο των 280 ml) με ημ/νια παραγωγής: 9/7/2008 και τιμή € 6,60 από
Χρωματοπωλείο
Αφοι Καρυστιανού
Αθηνάς 7 Αθήνα (Κέντρο)
Τηλ: 210-3213423

amorealex
04-04-09, 19:07
Η Den Braven Aqua Silicone έχει διάρκεια 12 μήνες μετά την ημερομηνία παραγωγής (το γράφει πάνω στο σωληνάριο).

Και μια ερώτηση:
Αφού χρησιμοποιήσω την ποσότητα σιλικόνης που θέλω, την υπόλοιπη την αφήνω έτσι χωρίς καπάκι?

NIKOSTHEO
14-07-09, 21:55
Λοιπόν μόλις είδα και εγω το ενυδρειο μου να χανει νερα λιγα μεν αλλα χανει διαβαζω το φορουμ για πια ειναι καλη σηλικονη τελικά κατλελιξα στην logo 1000 θελω να μου πει καποιος αμεσα που θα τη βρω στην βεροια και στην θεσσαλονικη

Σας ευχαριστω πολυ
Δεν μπορήτε να φανταστητε πως νιωθω αυτη την στιγμη που ειδα να δακριζει το ενυδρειο μου θα περημενο αμεση απαντηση.
:(:(:(:(:(
:smt100:smt100:smt100:smt100

amorealex
14-07-09, 22:36
Δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, αλλά κάνε κάτι άμεσα γιατί εγώ την πάτησα και άστα να πάνε.
Δες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=331506&postcount=28) και θα καταλάβεις.

aquaman
14-07-09, 22:45
Λοιπόν μόλις είδα και εγω το ενυδρειο μου να χανει νερα λιγα μεν αλλα χανει διαβαζω το φορουμ για πια ειναι καλη σηλικονη τελικά κατλελιξα στην logo 1000 θελω να μου πει καποιος αμεσα που θα τη βρω στην βεροια και στην θεσσαλονικη

Σας ευχαριστω πολυ
Δεν μπορήτε να φανταστητε πως νιωθω αυτη την στιγμη που ειδα να δακριζει το ενυδρειο μου θα περημενο αμεση απαντηση.
:(:(:(:(:(
:smt100:smt100:smt100:smt100

Δεν ξέρω για τη logo 1000 - στο παρελθόν είχα πάρει την BISON 100% σιλικόνη από Πράκτικερ - δεν ξέρω αν την έχει ακόμα.

Αλλά: αν το ενυδρείο χάνει νερά, η σιλικόνη τι να σου κάνει; Εκτός κι αν εννοείς ότι θα το αδειάσεις/στεγνώσεις/ξανακολήσεις;

NIKOSTHEO
14-07-09, 23:13
Ενοητε αδειασμα στεγνωμα και ξανα κολημα παλη απο την αρχη τη να κανω

dimitris21
15-07-09, 07:52
μπορείς να βάλεις μια κοντινή και καθαρή φωτογραφία από την κόλληση των τζαμιών?

terios
27-08-09, 10:59
θελω να φτιαξω ενα ενυδρειου με διαστασεις 1 μετρο μηκος , 50 πλατος και 70 υψος και τελικα μπερδευτικα με τις σιλικονες !! ποια απο τις δυο Den Braven Aqua Silicone η logo 1000 ειναι καλυτερες και διαφανο χρωμα η μαυρη?

dimitris21
31-08-09, 08:31
προτιμώ πάντα την den braven. αυτό δεν σημαίνει ότι η logo δεν είναι καλή. η διαφορές τους είναι στις λεπτομέρειες

HERBI
26-11-09, 20:18
καλισερα μου ηρθε ενα moynlait και θελω να το κολισω το καπακι του ενιδριου. πηγα και πειρα μια συλικονη bison glass constructions aquaria mobilier sticla acvarll
λετε να εχω προβλιμα;μου τη δοσαναι για ενιδρια..

aquaman
26-11-09, 20:27
προτιμώ πάντα την den braven. αυτό δεν σημαίνει ότι η logo δεν είναι καλή. η διαφορές τους είναι στις λεπτομέρειες

Για λέγε...;

dimitris21
27-11-09, 09:12
Για λέγε...;

ένα σημαντικό στοιχείο υπέρ της den braven είναι ότι αναγράφει ημερομηνία παραγωγής πάνω στο σωληνάριο. η logo αναγράφει πάνω στην κούτα του κατασκευαστή, κατ' επέκταση μετά την τοποθέτηση στο ράφι ο αγοραστής είναι σχεδόν αδύνατον να μάθει την ημερομηνία παραγωγής της.

ένα άλλο στοιχείο υπέρ της den braven είναι η ελαστικότητα και η αντοχή της έναντι της logo. η διαφορά όμως δεν είναι άξια λόγου. μιας και οι δυο υπερκαλύπτουν τις ανάγκες ενός ενυδρείου.

η τελική ετυμηγορία πάντως είναι ότι και οι δυο είναι πολύ καλές σιλικόνες και δεν υπάρχει λόγος, κάποιος που θα βρει την μια να μην την επιλέξει και να ψάχνει την άλλη.
όταν είπα ότι προτιμάω την den braven εννοώ ότι αν τις έχω και τις δυο μπροστά μου θα επιλέξω den braven.

potami
08-12-09, 12:31
Δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, αλλά κάνε κάτι άμεσα γιατί εγώ την πάτησα και άστα να πάνε.
Δες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=331506&postcount=28) και θα καταλάβεις.

τα ψαρια που τα ειχες;
μονο πετρες βλεπω

aquaman
08-12-09, 18:02
τα ψαρια που τα ειχες;
μονο πετρες βλεπω

...και το ενυδρείο σηκωμένο να πατάει σε βιβλία στη μια του άκρη... !

potami
08-12-09, 18:52
:D
σορυ που γελαω αλλα το ανοιγμα να αναφερεται ως προβλημα σιλικονης σαυτο το ενυδρειο μου φανηκε αστειο

Δημητρης89
23-12-09, 10:44
καλημερα παιδια....

μολις πηρα μια σιλικονη αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστη...

λεγεται SL620 και γραφει οτι ειναι ουδετερη

το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι γραφει απο πισω ''ανθεκτικη στη μουχλα''

πειτε μου τη γνωμη σας
την εχει χρησιμοποιησει κανεις??

netblues
23-12-09, 10:47
Εχουμε πει αρκετες φορες οτι αν γραφει αντιμουχλικη, (η και ανθεκτικη στη μουχλα) τοτε δεν κανει...

bandit4
23-12-09, 12:42
Nirlat 100% καθαρη,εχει χρησιμοποιησει ποτε κανεις?

Dream Waters
23-12-09, 13:59
Eγω να πω οτι σιλικονη σαν την den braven ακομη δεν εχω βρει!
Εννοω τοσο καλη απο θεματα αντοχης.
Εχω φτιαξει μεχρι και 1800 λιτρα ενυδρειο με den braven!
Δε θα εμπιστευομουν καμια αλλη σιλικονη.
Ειδικα αυτη της Soudal εινα πλαστελινη και οχι σιλικονη.Τερμα αθλια!
Οπως και η Bisson.
Λιγο καλυτερη ειναι η Proffi η μαυρη αλλα στην κορυφη για μενα ειναι η den braven!

ilias8573
23-12-09, 16:32
παιδια καλυσπερα και απο εμενα !!! μια ερωτηση εχω να κανω , καποια on line καταστηματα εχουν μια σιλικονη που το μονο που διακρινω σαν ονομασια στις φοτογραφιες που εχουν ειναι το 'ORCA' ειναι λενε ενυδριακη σιλικονη μαυρου χρωματος , και η τιμη της ειναι γυπο στα 20 ευρο. Την γνωριζεται , και αν ναι τι γνωμη εχεται . Ευχαριστω !!

Dream Waters
23-12-09, 20:56
ρε φιλαρακι 20 ευρω για ενα σωληναριο σιλικονη???????:smt017-+10
μονο και μονο να σκεφτεις οτι για ενα ενυδρειο 300 λιτρων+ sump χρειαζονται 3 σωληναρια μιλανε για 60 ευρω μονο για κολλες!!!!!!!!

maikl
23-12-09, 22:38
παιδια καλυσπερα και απο εμενα !!! μια ερωτηση εχω να κανω , καποια on line καταστηματα εχουν μια σιλικονη που το μονο που διακρινω σαν ονομασια στις φοτογραφιες που εχουν ειναι το 'ORCA' ειναι λενε ενυδριακη σιλικονη μαυρου χρωματος , και η τιμη της ειναι γυπο στα 20 ευρο. Την γνωριζεται , και αν ναι τι γνωμη εχεται . Ευχαριστω !!

η συγκεκριμενη (http://www.aquarium-munster.com/index.php?con_cat=151&con_lang=2) ειναι για κολησεις μεσα στο νερο...επιδιορθωσεις κ.λ.π.
Για αυτο και η τσιμπιμενη τιμη ;)

ilias8573
23-12-09, 22:58
Ναι μπραβο αυτην ελεγα!! εχεισ δικιο ευχαριστω !!!

Δημητρης89
24-12-09, 10:17
καλα ρε παιδια μην βαρατε:p....πηρα την aquamate που εχει ενα ψαρι μπροστα,γραφει for aquariums και επισης γραφει και 100%σιλικονη...:p

αυτη νομιζω κανει,ε ????



den braven δεν βρηκα:(

ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
26-01-10, 07:47
Επειδή διαβάζω το ποστ και ο καθένας γράφει ότι του κατέβει χωρίς να καταλαβαίνει τις επιπτώσεις ενός λάθους γράφω τα εξείς.Οι περισσότεροι έχουν κολλήσει ενυδρειάκια μικρότερα των 100λτ τα οποία κολλάνε και με UXU.
ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΊΑ ΣΟΒΑΡΆ είναι η ben draven διαφανές και η penerator μαύρη.Φίλε dream waters καλά τα λες αλλά εδώ ο καθένας γράφει ότι του πουλάει ο κάθε πωλητής που θέλει να ξεστοκάρει.
Και όταν κολλάμε ενυδρείο πρέπει τα γυαλιά να είναι ροντέ και να είναι απόλυτα γωνιασμένα ώστε να κολλιούνται ομοιόμορφα.Στη συνέχεια πρέπει να τα καθαρίσουμε με ασετόν και να κολληθούν με ενδιάμεσα κενά 2 χιλιοστών.Την επόμενη μέρα κόβουμε με ξυράφι την σιλικόνη που περισσεύει χωρίς να την τραβάμε.

aggelospap
28-01-10, 15:24
ξερετε κανενα μαγαζι στην πατρα με σιλικονες για ενυδρειο???

exelix
28-01-10, 16:49
Φίλε μου εγώ λίγο που έψαξα σε μαγαζιά δε βρήκα την Den Braven που ήθελα, αλλά άμα πρόκειται να παραγγείλεις 3+ μπορεί να σε συμφέρει να παραγγείλεις από εδώ:

http://www.toolnet.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=19303&pcode=H002_I0019303

red terror
22-04-10, 07:06
αφοι μιχαιλ πανω στην λεωφορο φυλησ(καματερο):smt041.......βισον 5,00 εβρο
και den braven(aqua) 2,50 εβρο

panos tsokas
07-11-10, 11:34
ama valo mauri silikoni apli ginete? i 8eli oposdipote gia enidria?

dimitris21
07-11-10, 11:57
ama valo mauri silikoni apli ginete? i 8eli oposdipote gia enidria?

1) καλωσόρισες
2) ένας από τούς κανόνες του φόρουμ είναι να γράφουμε Ελληνικά και όχι greeklish
3) δε μας λες που θες να τη βάλεις τη μαύρη σιλικόνη. αν είναι για να κολλήσεις ενυδρείο όχι δεν κάνει. πρέπει να είναι κατάλληλη για ενυδρεία

giannisaek
07-11-10, 13:21
Eγω να πω οτι σιλικονη σαν την den braven ακομη δεν εχω βρει!
Εννοω τοσο καλη απο θεματα αντοχης.
Εχω φτιαξει μεχρι και 1800 λιτρα ενυδρειο με den braven!
Δε θα εμπιστευομουν καμια αλλη σιλικονη.
Ειδικα αυτη της Soudal εινα πλαστελινη και οχι σιλικονη.Τερμα αθλια!
Οπως και η Bisson.
Λιγο καλυτερη ειναι η Proffi η μαυρη αλλα στην κορυφη για μενα ειναι η den braven!

Ποιος την έχει αυτή την σιλικόνη στην Θεσσαλονίκη, από που την παίρνεις;

logio
07-11-10, 15:17
1) καλωσόρισες
2) ένας από τούς κανόνες του φόρουμ είναι να γράφουμε Ελληνικά και όχι greeklish
3) δε μας λες που θες να τη βάλεις τη μαύρη σιλικόνη. αν είναι για να κολλήσεις ενυδρείο όχι δεν κάνει. πρέπει να είναι κατάλληλη για ενυδρεία

EΥΧΑΡΙΣΤΩ

wheelsdeal
08-11-10, 04:59
Παιδια ξερει καποιος που μπορω να προμηθευτω Den Braven Aqua-Silicone κοντα στο κεντρο μην τρεχω καματερο.Ευχαριστω.

alex_s
08-11-10, 11:59
Παιδια ξερει καποιος που μπορω να προμηθευτω Den Braven Aqua-Silicone κοντα στο κεντρο μην τρεχω καματερο.Ευχαριστω.

Τη συγκεκριμενη σιλικονη την ειχα παρει από την όδο Αθηνάς (νούμερο 18, 25-26 δε θυμαμαι ακριβως) . Είναι ένα χρωματοπωλειο, κοντα στο Μοναστηρακι

psipsinakis
11-11-10, 17:57
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.. ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟΝ ΣΥΝΕΤΕΡΙΣΜΟ ΞΥΛΟΥΡΓΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΠΙΕΡΙΑΣ.. ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΩ ΜΙΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΑΝΗ ΤΗΣ BISON ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΛΛΕΣ.. Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 5,20€ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ..

kws
22-12-10, 14:58
ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε που μπορω να βρω ΜΑΥΡΗ ενυδρειακι σιλικονη?δεν μπορω να βρω πουθενα
-------------------------
???????////

maikl
22-12-10, 15:53
ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε που μπορω να βρω ΜΑΥΡΗ ενυδρειακι σιλικονη?δεν μπορω να βρω πουθενα
-------------------------
???????////

Ψαξε για profi 4100 στα πρακτικερ,καρφουρ κ.λ.π;)
Επισης bison εχει στα Leroy merlin...

kws
22-12-10, 23:40
Ψαξε για profi 4100 στα πρακτικερ,καρφουρ κ.λ.π;)
Επισης bison εχει στα Leroy merlin...
η profi 4100 βγαινει σε μαυρη ?

maikl
22-12-10, 23:46
η profi 4100 βγαινει σε μαυρη ?

...την εχω παρει σε διαφανη και σε μαυρη.Νομιζω επισης οτι υπαρχει και σε μπεζ.;)

fotis80
18-01-11, 17:31
Αθηνας 25 είναι ...
Εχει 3 χρωματοπολεία στη σειρά .
Εγω τελικά την πατησα και πήρα μια ¨SIMSON" βεβαια λέει οτι ειναι ΜΟΝΟ για Aquarium (Silicon Aquarium)
Αλλη ζητησα αλλη πηρα ... δεν την κοίταξα κιόλας την ωρα που την εβαζε στη σακούλα !!! zw

Τιμή 8,5 Ευρω τα 310 gr !!!!!!
Πληροφορίες εδω (http://www.bostik.nl/en_US/toepassingen-en-producten/zoek-op-merk/simson/Silicon%20Aquarium/SCGB0410/specifieke-lijmen-en-kitten/?detail=1)



Τη συγκεκριμενη σιλικονη την ειχα παρει από την όδο Αθηνάς (νούμερο 18, 25-26 δε θυμαμαι ακριβως) . Είναι ένα χρωματοπωλειο, κοντα στο Μοναστηρακι

Ορέστης
15-04-11, 12:37
Καλησπέρα ,

ξέρω ότι το θέμα είναι λίγο παλιό αλλά δεν ήθελα να δημιουργήσω άλλο.Έψαξα για την Den Braven (από πάτρα είμαι) αλλά τζίφος και βρήκα στα Praktiker της Bison η οποία έγραφε 100% ,για ενυδρεία και ήθελα να ρωτήσω ,επειδή θα είναι το πρώτο ενυδρείο που θα φτιάξω ,αν είναι δοκιμασμένη και καλή.

Συγκεκριμένα
http://www.delos-co.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&&page=4&prodid=1149


Ευχαριστώ πολύ

gianniwpopi
15-04-11, 12:50
ειναι πολυ καλη. και εγω εφτιαξα ενα ενυδρειο diyμε αυτη και δεν εχω κανενα προβλημα

ΜΙΜΗΣ
24-04-11, 21:33
Καλησπέρα ,

ξέρω ότι το θέμα είναι λίγο παλιό αλλά δεν ήθελα να δημιουργήσω άλλο.Έψαξα για την Den Braven (από πάτρα είμαι) αλλά τζίφος και βρήκα στα Praktiker της Bison η οποία έγραφε 100% ,για ενυδρεία και ήθελα να ρωτήσω ,επειδή θα είναι το πρώτο ενυδρείο που θα φτιάξω ,αν είναι δοκιμασμένη και καλή.

Συγκεκριμένα
http://www.delos-co.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&&page=4&prodid=1149


Ευχαριστώ πολύ

τι δοκιμασα και ειναι πολυ καλη

Ορέστης
01-05-11, 09:07
Έφτιαξα κι εγώ το πρώτο μου ενυδρείο με BISON και μέχρι τώρα καλά κρατεί (περίπου 2 βδομάδες) οπότε η σιλικόνη είναι καλή!

manolischania
05-01-12, 15:58
Μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση
σε ενυδρείο που δεν έχει κολληθεί με 100% σιλικόνη συνεχίζει και παραμένει τοξική η κάποια στιγμή σταματάει η τοξικότητα τις ?

krispie
11-02-12, 18:38
bison εχει στα Leroy merlin...
Επειδή το έχω κοιτάξει πρόσφατα ισχύει απλά έχει μόνο την διάφανη...
4,79 €/280 ml
Έχετε βρει πουθενά μαύρη(γιατί θα είναι η πρώτη μου κατασκευή) κοντά σε Αμπελόκηπους; Όχι μόνο bison, οποιαδήποτε...

tsoum
11-02-12, 18:56
Δεν υπάρχει... Μόνο ενας τζαμάς μου είπε οτι μπορεί να μου φέρει κουτα (νομίζω 25 σωληνάρια)...

krispie
11-02-12, 19:03
Δεν υπάρχει... Μόνο ενας τζαμάς μου είπε οτι μπορεί να μου φέρει κουτα (νομίζω 25 σωληνάρια)...
και είπα να το γράψω:rolleyes:... Αθήνα εννοείς; Γιατί εγώ αυτό εννοώ...:D

tsoum
11-02-12, 19:04
Οχι, Γιαννενα! :D Παντως σου λέω, όσο και να έψαξα στα καταστήματα δεν βρήκα μαυρη ενυδρειακή.

panik
11-02-12, 23:07
Γιατι δεν αγοραζεις απο το εξωτερικο;

ΜΙΜΗΣ
15-02-12, 12:19
Δεν υπάρχει... Μόνο ενας τζαμάς μου είπε οτι μπορεί να μου φέρει κουτα (νομίζω 25 σωληνάρια)...



εγω αγορασα μαυρη σιλικονη απο τον μανωλη
πετ σοπ στην παπαφη με μποτσαρη 12ε
και στον γιαννη αμαζονιο να πας θα σου δωσει μαυρη

LeeHook
15-02-12, 12:32
Τι μάρκα είναι η σιλικόνη;
Για να πάρεις από το εξωτερικό χρειάζεσαι minimum 18-19 ευρώ. Περίπου 9 ευρώ η σιλικόνη (penerator) και 10 ευρώ τα μεταφορικά από το:
www.aquaristikshop.com.
Αν παραγγείλεις 2 κομμάτια βγαίνουν περίπου 14 ευρώ το καθένα.
Άρα συμφέρει από Ελλάδα (εάν είναι αξιόπιστη η μάρκα).

panik
15-02-12, 13:45
Δε θα παραγγειλεις μονο σιλικονη.

ΜΙΜΗΣ
15-02-12, 14:41
Τι μάρκα είναι η σιλικόνη;



Δεν θυμαμε καθολου ρε φιλε
μονο που θυμαμε ειναι οτι ηταν φουξ χρωμα και εδειχνε
απο πισω να κολανε υαλοτουβλα αλλα και ενα ενυδρειο
-------------------------
Τι μάρκα είναι η σιλικόνη;
Για να πάρεις από το εξωτερικό χρειάζεσαι minimum 18-19 ευρώ. Περίπου 9 ευρώ η σιλικόνη (penerator) και 10 ευρώ τα μεταφορικά από το:
www.aquaristikshop.com (http://www.aquaristikshop.com).
Αν παραγγείλεις 2 κομμάτια βγαίνουν περίπου 14 ευρώ το καθένα.
Άρα συμφέρει από Ελλάδα (εάν είναι αξιόπιστη η μάρκα).

manolischania
15-02-12, 15:24
Έχετε βρει πουθενά μαύρη(γιατί θα είναι η πρώτη μου κατασκευή) κοντά σε Αμπελόκηπους; Όχι μόνο bison, οποιαδήποτε...

Κανε ένα τηλεφώνημα στο aquario.gr μήπως έχουν μιας και κολλάνε και ενυδρεία

dfoust
27-01-14, 14:19
www.dialinas.gr/product_detail.asp?PrdID=500398446
Πήρα αυτή την σιλικόνη γράφει πάνω για ενυδρεία την έχει δουλέψει κανείς;;;

korasidikos
27-01-14, 14:29
αυτο που εδωσες το λινκ εχει αυτα τα χαρακτηριστικα
Χαρακτηριστικά - Ιδιότητες:Δεν περιέχει σιλικόνη, ακρυλικό, διαλυτικά υλικά, P.V.C., και ισοκυανίτες. Το στέγνωμα της TURBO-FIX κόλλας εξαρτάται από το πάχος του αρμού, την επικρατούσα υγρασία αέρα και τη θερμοκρασία. (Θερμοκρασία επεξεργασίας είναι +5ο C μέχρι +30ο C). Ο ελαστικός σύνδεσμος και η στεγανοποίηση που δημιουργείται απορροφά ακούραστα κραδασμούς, ταλαντώσεις και δονήσεις.
Η στερεοποιημένη μάζα της κόλλας, παρουσιάζει την ακόλουθη αντοχή:
Καλή*σε νερό, αλειφατικούς διαλύτες, αραιωμένα ανόργανα οξέα και άλατα, λάδια και λίπη. Λιγότερο καλή* σε αρωματικούς διαλύτες, συμπυκνωμένα οξέα, χλωριωμένους υδρογονάνθρακες. Έχει μακροχρόνια αντοχή σε γήρανση, διάβρωση και σαπίσματα χωρίς να μαζεύει μύκητες και βακτηρίδια. Αντέχει σε θερμοκρασία από –30ο C έως +90ο C. ( μέχρι και +200ο C για λίγο). Το βάψιμο θα πρέπει να γίνεται πριν από το στέγνωμα της κόλλας.

οποτε καταλαβαινεις..........

dfoust
27-01-14, 15:01
Δεν κάνει δηλαδή;

korasidikos
27-01-14, 15:02
ειναι κολλα φιλε μου δεν ειναι σιλικονη τουλαχιστον ετσι γραφει!!!!

Michali[s]
27-01-14, 16:19
Μαύρη σιλικόνη (LOGO Acetoxy 1000) ενεργειακή, βρήκα σε ένα petshop εδώ στην γειτονιά. Στα 9 ευρώ τα 280 ml. Δεν με έψησε και πάρα πολύ η τιμή της οπότε ψάχνοντας την βρήκα σε μαγαζί στην Θεσσαλονίκη στα 3.1 ευρώ με άλλα 3 ευρώ τα μεταφορικά. Μου φάνηκε λογικότερη η τιμή της.


Κόλλησα ένα 115 λίτρα με αυτή. Φάνηκε να δουλεύει καλά άλλα το άφησα μόνο 2 μέρες γεμάτο και το ξεκόλλησα ( πρώτο κόλλημα - ψιλό επικ αποτυχία ).

http://www.agora-zw.gr/products/3221-wwwagora-zwgr.aspx?ref=bestprice.gr

( αν δεν επιτρέπεται το λινκ έτσι φάτσα κάρτα, συγγνώμη. )

Αποστολή με courrier και παράδοση μια - δυο μέρες μετά.

Προσοχή δεν συγχωρεί λάθη όπως η διάφανη και οποιαδήποτε ατέλεια κάνει μπάμ.

dfoust
27-01-14, 20:08
aquarium munster orca
Τελικά πήρα αυτήν για να είμαι σίγουρος

korasidikos
27-01-14, 20:16
aquarium munster orca
Τελικά πήρα αυτήν για να είμαι σίγουρος
ελπιζω μονο να μη πληρωσες το σωληναριο κανα 15αρι!!!!:rolleyes:

dfoust
27-01-14, 20:24
20€ το πλήρωσα δυστυχώς

korasidikos
27-01-14, 20:30
20€ το πλήρωσα δυστυχώς
:(:smt119:smt102

stanisalus18
27-01-14, 20:43
http://s3.praktiker.gr/myPraktiker.Images/Products/12295/gallery/20500/12295_1_L.jpg

4,99 ευρω 280ml διαφανης

http://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295

dfoust
27-01-14, 21:02
Μου πέφτει λίγο μακριά
Χίο είμαι. Την συγκεκριμένη την βρήκα και εδώ 6-7€ αλλά εγώ ήθελα μαύρη.

dimitrisfz1
27-01-14, 22:20
http://www.aquaclubdesign.com/di-merken-silicone-for-aquarium-transparent-310-ml.html

παιδια εγω απο εδω ειχα παρει σιλικονη!ειχα παρει της den braven την μαυρη αλλα τωρα δεν ξερω γιατι την εχουν γραμενη ως Di MERKEN !!!παντως αν ανοιξεις την οικονα den braven λεει!!επισκευασα το ενυδρειο μου 240 l εδω και ενα χρονο και μεχρι στιγμης ολα μια χαρα!!

Τάκης
27-01-14, 22:25
http://www.aquaclubdesign.com/di-merken-silicone-for-aquarium-transparent-310-ml.html

παιδια εγω απο εδω ειχα παρει σιλικονη!ειχα παρει της den braven την μαυρη αλλα τωρα δεν ξερω γιατι την εχουν γραμενη ως Di MERKEN !!!παντως αν ανοιξεις την οικονα den braven λεει!!επισκευασα το ενυδρειο μου 240 l εδω και ενα χρονο και μεχρι στιγμης ολα μια χαρα!!
Καλά, όσο θέλουν πουλάνε, στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου ρώτησα και την έχει 8,5 Ευρώ περίπου και μου φάνηκε ακριβή και πήρα Bison από το Praktiker

dfoust
28-01-14, 11:02
ειναι κολλα φιλε μου δεν ειναι σιλικονη τουλαχιστον ετσι γραφει!!!!

Φίλε μου και η orca που πήρα η οποία είναι καθαρά για ενυδρεία τα ίδια γράφει ότι δεν περιέχει σιλικόνη. Για. Ψάξτε σε παρακαλώ; Μήπως δεν κάνει και αυτή;

κ.ω.σ.τ.α.ς.
29-01-14, 17:24
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&ved=0CE4QFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.johnart.gr%2FCatalogue%2Finde x.php%3Fmain_page%3Dproduct_info%26products_id%3D5 582&ei=_hvpUoHvIoX80QXzyIHQCg&usg=AFQjCNEp3LbW-ijJbgmG6zoRKC5fDcgF0g&bvm=bv.60157871,d.d2k

Κουραμπιές
29-01-14, 17:57
Χρησιμοποιουσα παντα bison στα κοληματα και τωρα στα δυο τελευταια, μουφερε ενα φιλαρακι μια αλλη, ΕΛΑΣΤΟΤΕΤ. Ομολογουμενως διστασα στην αρχη λεω θα κραταει κλπ...αποδειχτηκε οχι μονο ισαξια με την bison, αλλα πραγματικα διαφανης. Ειχα ενα παραπονο απτην bison οτι πρακτικα ηταν σχεδον ασπρη οταν στεγνωνε και οχι διαφανης. Και ειναι και ελληνικη. 5,5 ευρω την βρηκαμε.

exelix
29-01-14, 18:18
Αν δεις τα Data Sheets Σπύρο είναι πολύ πιο αδύναμη από την Bison (και κατ' επέκταση και από την Den Braven).

Τάκης
29-01-14, 18:18
Χρησιμοποιουσα παντα bison στα κοληματα και τωρα στα δυο τελευταια, μουφερε ενα φιλαρακι μια αλλη, ΕΛΑΣΤΟΤΕΤ. Ομολογουμενως διστασα στην αρχη λεω θα κραταει κλπ...αποδειχτηκε οχι μονο ισαξια με την bison, αλλα πραγματικα διαφανης. Ειχα ενα παραπονο απτην bison οτι πρακτικα ηταν σχεδον ασπρη οταν στεγνωνε και οχι διαφανης. Και ειναι και ελληνικη. 5,5 ευρω την βρηκαμε.
Φίλε Κουραμπιέ αυτή βρηκες ?
http://www.elastotet.com/wp-content/uploads/2013/11/S_100-800x450.jpg


http://www.elastotet.com/portfolio/s100/

Κουραμπιές
29-01-14, 18:30
Δεν ειδα το TDS της οντως. Ναι αυτη ειναι. Για την ωρα καλα ολα!

panoss77
31-01-14, 16:58
παιδια να πω και εγω για την s100 της ΕΛΑΣΤΟΤΕΤ οτι εδω και καμια δεκαρια μερες κολησα 5αρι τζαμι στις διαστασεις 30Μ*30Π*35Υ.
το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο!!!
την συγκεκριμενη την ηξερα και ειχα δουλεψει σε αλλες εφαρμογες λογο δουλειας.νομιζω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστη.
7,5 ευρω οι κλεφτες στην Κορινθο...

platy
06-03-14, 23:34
ενα παρομοιο κυβάκι θα κολλησω και εγω (μολις παρω σιλικονη)..

εχω ηδη τα τζαμια 5ρια και οι διαστασεις θα ειναι 40χ40χ45(υψος)

Τι σιλικόνη να χρησιμοποιήσω(διαφανη λεω) και απο πού να την αγοράσω εδώ αθηνα...

1 θα φτάσει?..απο τιμες?

korasidikos
06-03-14, 23:45
κοιτα εδω (http://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295) καλη και οικονομικη;)

platy
07-03-14, 00:17
τα διαβαζα και παραπανω..αλλα ηθελα ξανα μια γνωμη πριν φυγω για πράκτικερ...

γεια σου ρε Σπύρο...αστραπή εισαι στις απαντησεις ;)

κ.ω.σ.τ.α.ς.
07-03-14, 03:27
Αυτη δεν σου κανει.


https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&ved=0CE4QFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.johnart.gr%2FCatalogue%2Finde x.php%3Fmain_page%3Dproduct_info%26products_id%3D5 582&ei=_hvpUoHvIoX80QXzyIHQCg&usg=AFQjCNEp3LbW-ijJbgmG6zoRKC5fDcgF0g&bvm=bv.60157871,d.d2k

platy
07-03-14, 13:29
Πολύ σωστός και ο Logo ;) αναλογα ποια απο τις 2 θα βρώ και σε τι τιμη θα παρω !

bbetta
07-03-14, 13:45
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω κάτι και εγώ, η Bison είναι κατάλληλη για να κολλήσω πέτρες σε αφρικάνικο ενυδρείο ώστε να αποτραπούν ατυχήματα; http://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295

Τάκης
07-03-14, 13:51
Πολύ σωστός και ο Logo ;) αναλογα ποια απο τις 2 θα βρώ και σε τι τιμη θα παρω !
Καλή και η logo αλλά με τα μεταφορικά θα σου έρθει πιο ακριβή, έτσι και αλλιώς με 1 σωληνάριο κάνεις τη δουλειά σου
-------------------------
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω κάτι και εγώ, η Bison είναι κατάλληλη για να κολλήσω πέτρες σε αφρικάνικο ενυδρείο ώστε να αποτραπούν ατυχήματα; http://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295
Μια χαρά κάνει, να την αφήσεις μερικές (3-4) ημέρες όμως να στεγνώσει καλά, και εγω θα τις έβαζα και κανα 2 ημέρες σε νερό μετά.

bbetta
07-03-14, 14:23
Οκ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ;)