PDA

Επιστροφή στο Forum : έγκυος cory paleatus?


Strahos
09-02-06, 19:22
καλησπέρα, έχω 6 corydoras paleatus και τα έχω δει πολλές φορές να ερωτοτροπούν τελευταία. από χθές πρόσεξα ένα θηλυκό να έχει αρκετά φουσκωμένη κοιλιά. Είναι κάτι που μπορώ να κάνω μπας και σώσω κανένα αυγό καθ'ότι το ενυδρείο είναι κοινωνικό; να το βάλω σε γενήστρα ή θα στρεσαριστεί; επίσης πως θα ξεχωρίσω τα αυγά;
ενημερωτικά οι τελευταίες μετρήσεις: ph>6.5, <7 gh=8, kh=8

Cydox
10-02-06, 00:50
Το να βαλεις οτιδηποτε ωοτοκο σε γεννηστρα δεν νομιζω οτι ειναι καλη λυση.. μια καλυτερη λυση (ΙΜΟ) ειναι να μεταφερεις τα αυγα και μονο(εφοσον εισαι σιγουρος για το οτι ειναι γονημοποιημενα), σε αλλο ενυδρειο για να μπορεσεις να τα μεγαλωσεις εκει, μεχρι μια ηλικια τουλαχιστο.. Τωρα δεν γνωριζω πολλα για την αναπαραγωγικη διαδικασια του συγκεκριμενου ειδους.. αλλα ο γενικος κανονας για μια επιτυχημενη εκτροφη ειναι αυτη που ειπα.. η επιλογη δικη σου..:p

Theokyr
10-02-06, 15:59
Τα έχουμε μπερδέψει λίγο αλλά εδώ είμαστε για να τα ξεμπερδέψουμε. :)

Ως γνωστόν ;) για να εκκολαφθούν ψαράκια θα πρέπει τα ωάρια (αυγά) του θηλυκού να γονιμοποιηθούν από το σπέρμα του αρσενικού. Στα ωοτόκα ψάρια (όπως τα γατόψαρα) η γονιμοποίηση γίνεται εξωσωματικά άρα... αν υποθέσουμε ότι το φούσκωμα του θηλυκού οφείλεται στην παρουσία αυγών τότε θα πρέπει πρώτα από όλα να εναποθέσει κάπου (σε φυτά, πέτρες, κλπ) και στην συνέχεια το αρσενικό να περάσει από πάνω και να τα γονιμοποιήσει. Άρα αν βάλεις το θηλυκό μέσα σε γεννήστρα, ακόμα και εκεί να εναποθέσει τα αυγά, δεν θα μπορέσει το αρσενικό να τα γονιμοποιήσει.

Τα ζωοτόκα τα βάζουμε σε γεννήστρα γιατί τα αυγά στην κοιλιά του θηλυκού είναι ήδη γονιμοποιημένα.

Θεόφιλος

Giorgos
10-02-06, 17:27
Στα Corydoras βέβαια, τα θηλυκά κολλούν τα αυγά σε διάφορες επιφάνειες του ενυδρείου (το τζάμι, το μπαστούνι του φίλτρου, τα φύλλα φυτών, κλπ) και η γονιμοποίηση γίνεται πριν κολληθούν τα αυγά, δηλαδή όταν το ζευγάρι κάνει το γνωστό T-position ενώ βρίσκεται στο υπόστρωμα.
Για περισσότερες λεπτομέρειες ας μας πει ο Κώστας.

Strahos
10-02-06, 19:13
έχω διαβάσει για το "Τ" και συμπέρανα οτι τα αυγά γενιούνται γονιμοποιημένα στα corys. οπότε δεν χρειάζεται να σιγουρευτώ για την γονιμοποίηση. επειδή τώρα τελευταία και την τελευταία βρωμιά που βλέπω την περνάω απο τον ενθουσιασμό μου για αυγά θα ήθελα να μου πει κάποιος που εχει δει πως θα καταλάβω οτι πρόκειται για αυγά και όχι για τίποτε άλλο.
ευχαριστώ

Tolis
10-02-06, 21:47
Τα αυγα δεν γεννιουνται γονιμοποιημενα. Στην "σταση Τ", αφου το θηλυκο παρει σπερμα απο το αρσενικο με το στομα του, εναποθετει αυγα σε λεια επιφανεια και συγχρονως αφηνει το σπερμα πανω τους. Υπαρχει και μια θεωρια που λεει οτι το θηλυκο καταπινει το σπερμα και αυτο γονιμοποιει τα αυγα εσωτερικα, αλλά δεν ειναι τοσο διαδεδομενη. Οπως και ναχει, χρειαζεται η παρουσια και η επαφη με το αρσενικο για να γονιμοποιηθουν τα αυγα. Και εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, τα ωοτοκα ψαρια δεν γεννουν αυγα χωρις την παρουσια αρσενικου.
Στη γεννηστρα μονο αγχος θα της προσφερεις.

Strahos
11-02-06, 17:27
Τα αυγα δεν γεννιουνται γονιμοποιημενα. Στην "σταση Τ", αφου το θηλυκο παρει σπερμα απο το αρσενικο με το στομα του, εναποθετει αυγα σε λεια επιφανεια και συγχρονως αφηνει το σπερμα πανω τους. Υπαρχει και μια θεωρια που λεει οτι το θηλυκο καταπινει το σπερμα και αυτο γονιμοποιει τα αυγα εσωτερικα, αλλά δεν ειναι τοσο διαδεδομενη. Οπως και ναχει, χρειαζεται η παρουσια και η επαφη με το αρσενικο για να γονιμοποιηθουν τα αυγα. Και εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, τα ωοτοκα ψαρια δεν γεννουν αυγα χωρις την παρουσια αρσενικου.

δεν εννοούσα οτι βγαίνουν γονιμοποιημένα χωρίς παρουσία αρσενικού. εγώ διάβασα αυτή την θεωρία με την στάση "Τ" και την γονιμοποίηση των αυγών μέσω αυτής με το να καταπίνει το θηλυκό το σπέρμα του αρσενικού οπότε και τα αυγά γενιούνται γον/μένα. Αυτό νόμιζα οτι συμβαίνει

Στη γεννηστρα μονο αγχος θα της προσφερεις.

την ιδέα με την γεννήστρα την απέριψα ήδη.
δυστυχώς ακόμα δεν είδα κανένα αυγό. μάλλον θα γίνουν μεζές κατευθείαν απ'ότι καταλαβαίνω:smt085

Kostas G.
11-02-06, 21:04
Οταν τα Corydoras σου γεννησουν ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα δεις τα αυγα.Θα τα ξεχωρισεις σιγουρα αν συνηθιζεις να κοιτας καθε μερα το ενυδρειο σου απο κοντα και δεν αρκεισαι στη γενικη εικονα του.
Απο την στιγμη που δεις αυγα απομακρυνε τα το συντομοτερο δυνατον χωρις φοβο για το αν ειναι γονιμοποιημενα ή οχι μια και τα αυγα τους γονιμοποιουνται πριν εναποτεθουν.Οσον αφορα το πως γινεται,με καλυψε ο Τολις.