PDA

Επιστροφή στο Forum : γεννησανε τα ραμς μου


soza
07-02-06, 23:40
Εχω παθει πλακα, εχω χασει το μυαλο μου, πεταω στα συννεφα!!!:smt081 :smt081
Το Σαββατο που ειχα ερθει Αθηνα, αγορασα ενα ζευγαρακι ραμ.Ειναι μωρα τα ερημα ακομα.:cool: :cool:
Που λετε, τα προοριζα για το ενυδρειο που ετοιμαζω και που θα μπει σε λειτουργια, περιπου σε 10 μερες.Το ενυδρειο που τα εβαλα προσωρινα, δεν μπορω να πω πως ηταν και το πλεον καταληλο γι'αυτα τα ψαρια.Μπορει να ειναι μονα τους σε 50 λιτρα, αλλα το νερο ειναι αρκετα σκληρο.:(

Και που λετε συνδρομοι, παω πριν 15 λεπτα κατω να τα ταϊσω και βλεπω παραξενα πραγματα.Την ειχαν αραξει πανω στο εσωτερικο φιλτρο και εκοβαν βολτες!!! :o :o :o Και τι λετε οτι κανανε εκει ???? Κανανε αυγουλακια !!!Ακομα γεννανε δηλαδη !!!:smt030 :smt030 :smt030 :smt081 :smt081
Αχ πεταω απο την χαρα μου!!
Βασικα , υποθετω οτι μαλλον δεν θα την βγαλουν καθαρη τα αυγα..μαλλον θα παθουν τραλαλα με το νερακι μου.Τι να πω.. μου χαμογελασε η τυχη !!!
Αυτα, σας χαιρετω.. παω να κοψω ματι απο την κλειδαροτρυπα:cool:

Cydox
07-02-06, 23:48
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το νερο.. εχθες το βραδυ γεννησαν και μενα τα Ap.Hongsloi μου. Μας ευχομαι τα καλυτερα ! :D

soza
07-02-06, 23:49
Αντε να τα χαιρομαστε τα μωρα μας!!!:smt043 :smt043 :smt043
Εχω παθει παρακρουση απο την χαρα.. χιχι

Kiki
08-02-06, 11:55
Αντε να τα χαιρομαστε τα μωρα μας!!!:smt043 :smt043 :smt043
Εχω παθει παρακρουση απο την χαρα.. χιχι

καλη τυχη ευχομαι! και οταν με το καλο βγουν τα μωρακια στειλε φωτο να δουμε πως ειναι. κι εμενα μ' αρεσουν πολυ τα ραμιρες!:smt043

Giorgos
09-02-06, 18:23
Μπράβο παιδιά! Πέσανε πολλοί "γόνιμοι" σε αυτή την κατηγορία τώρα τελευταία! :cool:
Αν και με σκληρό νερό (αλήθεια τι γενική σκληρότητα μετράτε - Σόνια και Cydox; ) είναι σχεδόν απίθανο να εκκολαφθούν τα αυγά.
Πάντως κρατήστε μας ενήμερους.

soza
09-02-06, 18:36
Αυγα παπαλα σημερα το απογευμα...
Χτες το βραδυ φανηκαν τα πρωτα ασπρα. Η θηλυκια πηγαινε και τα εβγαζε απο τα υπολοιπα.Σημερα το πρωι ειχαν μεινει γυρω στα 30 ( τα μετρησα :D ), ολα σε πολυ καλη κατασταση,ενω φαινονταν και τα ψαρακια μεσα.Το απογευμα που πηγα, δεν υπηρχε ουτε λεπι :( .
Υποθετω οτι ή της καλαρεσε της θηλυκιας ο μεζες, ή οτι λογω σκληροτητας τα επαιξαν τα αυγα και απλα φροντισε να τα απομακρυνει , οπως και τα υπολοιπα...
Σκληροτητα αρκετα μεγαλη... οτι βγαζει η βρυση μου βασικα..απλα ειχα ελπιδες μηπως γινει καποιο θαυμα.Απο Δευτερα που θα εχουμε και RO ομως, εδω ειμαστε να το προσπαθησουμε ξανα ;)

soza
19-02-06, 03:50
Το βραδακι, γεννησαν πανω σε μια πετρα, στο κεντρο του ενυδρειου.
Αυτη τη φορα τα αυγα ειναι πολυ περισσοτερα.
Υπολογιζω οτι πρεπει να ειναι πανω απο 100 αυγα τουλαχιστον.
Για να δουμε τι θα δουμε... ;)

Cydox
19-02-06, 18:06
Αφου πηρες RO μην φοβασε :D .100 αυγα ειναι μαλλον αρκετα πολλα για νανοκιχλιδες! Εμενα ειχε γεννησει 10-15 την πρωτη φορα.. βεβαια δεν βγηκε τιποτα απο αυτα.. Τωρα ειμαι κοντα στην 2η γεννα!

Giorgos
21-02-06, 18:55
Τα 10-15 αυγά που γέννησαν τα ψάρια σου συμβαίνει σπάνια. Ακόμα και τα 100 αυγά που γέννησαν της Σόνιας τα ψάρια δεν θεωρούνται σε καμία περίπτωση πολλά για τα ramirezi. Τα ψάρια σας είναι μάλλον ακόμα σε νεαρή ηλικία και γι' αυτό γεννούν τόσο λίγα αυγά.
Σκεφτείτε πως τα δικά μου είχαν φτάσει σε σημείο να γεννούν 250-300 αυγά όταν ήταν πλέον σε ηλικία περίπου 1,5 - 2 ετών.
Σόνια, πες μας πως πάνε τα αυγά μέχρι στιγμής.

deMetrIs
21-02-06, 18:57
πες μας!

soza
21-02-06, 19:11
Πανε τ'αυγα... τα φαγανε ....
Περιμενω την RO και δεν εχει ερθει ακομα...Απο την Παρασκευη επρεπε λογικα να ηταν εδω, αλλα με τα πλοια .. τζιφος..
Φανταζομαι λοιπον, οτι τ'αυγα χαλασαν λογω του νερου και απλα φροντισαν να τα εξαφανισουν.
Μολις παρω την RO, σκεφτομαι να βγαλω την αμμο απο το ενυδρειο και να αρχισω σταδιακες αλλαγες με νερο οσμωσης, μεχρι να πετυχω ενα ιδανικο νερο..Αν δω οτι τ'αυγα δεν ηταν χαλασμενα και οτι συνεχιζουν να τα τρωνε, τοτε θα δω τι θα κανω..
Το καλο ειναι οτι το ζευγαρι φαινεται ορεξατο και πως πολυ συντομα θα μας επισκεφθει παλι ο πελαργος.

Giorgos
21-02-06, 19:14
Τα αυγά συνήθως τα τρώνε επειδή δεν έχουν γονιμοποιηθεί σωστά (για διάφορους λόγους). Μην ανησυχείς. Όταν αρχίσεις να μαλακώνεις λίγο το νερό θα δεις τη διαφορά.
Όλα καλά, αλλά δεν κατάλαβα γιατί να βγάλεις την άμμο; Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να γίνει αυτό.

soza
21-02-06, 19:31
Τσιμπαγαν τα αυγα που αρχιζαν ν'ασπριζουν και τα απομακρυναν απο τα υπολοιπα, οποτε φανταζομαι οτι στην φαση που ελειπα απο το σπιτι, πρεπει να χαλασαν ολα τα υπολοιπα, οποτε και τα εφαγαν.
Σκεφτηκα να βγαλω την αμμο, καθως δεν ειναι χαλαζιακη και να τ'αφησω μονα τους μεσα στο ενυδρειο που ειναι τωρα..

Giorgos
21-02-06, 19:42
Δεν είναι μόνα τους στο ενυδρείο; Είναι καλή ιδέα να τα αφήσεις μόνα μαζί με μόνο 3-4 ottos να παίζουν το ρόλο των dither.
Στα ramirezi βοηθάει να έχει το ενυδρείο ένα υπόστρωμα μικρού διαμετρήματος αφού μεταφέρουν τα νεογνά τους (πολύ συχνά μπορώ να πω) σε λακκούβες που σκάβουν για κάλυψη. Απλά φρόντισε να είναι ουδέτερο το υπόστρωμα.

soza
21-02-06, 19:49
Δεν είναι μόνα τους στο ενυδρείο; Είναι καλή ιδέα να τα αφήσεις μόνα μαζί με μόνο 3-4 ottos να παίζουν το ρόλο των dither.
Στα ramirezi βοηθάει να έχει το ενυδρείο ένα υπόστρωμα μικρού διαμετρήματος αφού μεταφέρουν τα νεογνά τους (πολύ συχνά μπορώ να πω) σε λακκούβες που σκάβουν για κάλυψη. Απλά φρόντισε να είναι ουδέτερο το υπόστρωμα.
Ειναι μονα τους, σε ενα ενυδρειο 50 λιτρων και σκοπευω να τ'άφησω για καποιο καιρο ακομα, μονα τους εκει.
Στην πορεια, μαλλον θα πανε στο φυτεμενο που ετοιμαζω αυτο τον καιρο...

Ισως πρεπει να αγορασω λιγη χαλαζιακη αμμο, ερχομενη Αθηνα ... δεν το ηξερα αυτο με το υποστρωμα...