PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτά στο νέο ενυδρείο - Πλήρης αποτυχία!!!


silveraro
07-02-06, 17:43
Πήρα την απόφαση να βάλω τελικά στο 800αρι φυτά για να δείξει καλύτερα η αισθητική άποψη του ενυδρείου. Ξεκίνησα με 6 ανούμπιες μπαρτερι και 6 cryptocoryne parva. Αποτέλεσμα? Μετά το πρώτο βράδυ και ενώ είχα σημάδια δαγκωματιών και πρίν πέσουν τα φώτα, όλα τα φυτά είχαν φαγωθεί!!! Ακόμα και τα κοτσάνια!!!! Τόσα χρήματα τσάμπα! Θα πρέπει να πέσει πολλή συζήτηση πρίν αποφασίσω και πάλι να βάλω φυτά!! Τα ψάρια είναι τα εξής και αυτά με το αστεράκι κατεγράφησαν με υπέρηθρες το βράδυ όπου και την επόμενη ημέρα μετά απο ανάλυση του βιντεο ανακάλυψα με ποσο μεγάλη φρενίτιδα έτρωγαν τα κακόμοιρα τα φυτά.

3 Severum
1 Urau *
2 Silver Dollars *
1 Red Belly Pacu *****
2 Pangasius
1 Silver Arowana
2 Ancistrus
1 Clarias Catfish

Οποια γνώμη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

soza
07-02-06, 18:01
Pacu να φαει φυτα,,, εντυπωση μου κανει....

netblues
07-02-06, 18:04
Το περιεργο θα ηταν να υπηρχαν φυτά την επομενη μέρα....
Με αυτά τα ψαρια φυτά?

silveraro
07-02-06, 18:23
Sonia : έχω και αποδείξεις ειδικά για το Pacu, όπως θα έιδες έχω βάλει και πολλά αστεράκια!!! Μιλάμε ειδικά αυτός έκανε σαν τρελός!!!

NetBlues : Δλδ το ξεχνάω???

Θενξ.

soza
07-02-06, 18:30
Βρε συνδρομε... τα πακου?? πλακα μας κανεις....
Καλα πως εισαι τοσο βεβαιος με τα φωτα κλειστα ? μπας και τα εφαγε το δολαριο ?

silveraro
07-02-06, 18:38
Βρε συνδρομε... τα πακου?? πλακα μας κανεις....
Καλα πως εισαι τοσο βεβαιος με τα φωτα κλειστα ? μπας και τα εφαγε το δολαριο ?

Νύχτα απο τις 22:30 που κλείνουν τα φώτα, με Web Camera WiFi με υπέρυθρες κατέγραψα όλες τις κινήσεις τους, κάτι που κάνω συνήθως οταν εισάγω νέο συγκάτοικο για να δώ τι θα κάνουν οι "παλαίουρες". Και όμως ναι, ο πακου τα ξέσκισε!!!! Τα δολλάρια απο την άλλη επίσης τα ξέσκισαν και μάλιστα αυτά έτρωγαν αργότερα όταν δεν είχαν μείνει φύλλα και τους κορμούς που είχαν απομέινει!!! Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα!!

soza
07-02-06, 18:54
Μηπως δεν τα ειχες καλα ταϊσμενα?

Takis
07-02-06, 19:10
Silver Dollars και φυτα απαγορευεται αυστηρα!!!!
Ή το ενα ή το αλλο.

silveraro
07-02-06, 19:47
Μηπως δεν τα ειχες καλα ταϊσμενα?

Σαν σκασμένα είναι μετά απο κάθε τάισμα!!! Τρώνε πολύ καλά πιστεψέ με.... Απλά είναι vegetarian, το έβγαλα το συμπέρασμα... Μάλλον θα βαλω αυτο που βρήκα και τους έβαλα μέσα για δοκιμή ενα κομμένο που μου έδωσε το πετ. Είναι το Cryptocoryne Crispatula var. Balansae. Απλά το καθένα απο δαυτα μου το δίνει 17 ευρά(?)!! Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ κάτι τις πιο οικονομικά?

Takis
07-02-06, 20:09
Βγαλε τα δολαρια ή μην βαλεις φυτα καθολου.
Εγω στην θεση σου θα τα εβγαζα γατι τα φυτα εχουν πολυ περισσοτερο ενδιαφερον...

Tolis
07-02-06, 20:12
Και τα πακου, και τα uaru, και τα δολλαρια, ειναι κατ' εξοχην φυτοφαγα.

Cydox
08-02-06, 00:42
Εκτος απο αυτα που αναφερει ο Tolis, και τα severum θα σου την εκαναν την ζημια.. τουλαχιστο μακροπροθεσμα... Αλλα τα ξεσκισαν σε μια μερα.. πρωτη φορα το ακουω μα τετοια μανια ?