PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς κόντρες, 150 λίτρα ?????


George1961
02-02-06, 15:10
Π: 85 cm , B: 40 cm , Y: 45 cm , LIT: 153 συνολικά. Πάχος τζαμιών 6mm.
Η ιδέα λέει χωρίς κόντρες, αλλα με περιμετρικό πλαίσιο , πάνω - κάτω, εξωτερικό από ανοξείδωτη γωνία 3mm πάχους και 5cm φάρδος πλευρών, επενδεδυμένη με τσόχα εσωτερικά για να μην τρίβεται γυαλί με μέταλλο και με κόντρα λάμα στη μέση του πλαισίου, όλα κολλητά με argon και επενδεδυμένη η εμφανής πλευρά με καπλαμά λουστραρισμένο (βλ.εικόνα). Η γωνία μου δίνει την δυνατότητα να πατήσω άνετα το καπάκι στην συνέχεια ,καθώς και να βιδώσω εσωτερικούς μεντεσέδες πλήρους ανάκλησής του. Εξειπακούεται ότι τα πλαίσια θα είναι εντελώς εφαρμοστά στο γυαλί.
Λέτε να δουλέψει ή θα έχω προβλήματα;
Παρακαλώ για τις γνώμες σας!!!
Η πείρα σας και οι γνώσεις σας, πολύτιμη βοήθεια.

namesis
02-02-06, 17:15
Tο μέγεθος της μεταλλικής γωνίας είναι υπερβολικά μεγάλο για αυτό το ενυδρείο.
Μεταλλικές γωνίες έχω δη σε πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία.
Τώρα από τι μέταλλο θα είναι η γωνία από ανοξείδωτο χάλυβα?, ίσως θα μπορούσε από αλουμίνιο?
Ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει.

γαυρος
02-02-06, 20:20
την γωνια την εξωτερικη την θες για λογους εμφανισης η για ουσια?
γιατι αν περιμενεις να κρατησει η γωνια το τζαμι σε περιπτωση που στην κανει,
εχασες!!
αν την θες για εμφανιση εχει καλως.
και μην αφησεις το ενυδρειο χωρις κοντρες,με 6αρι τζαμι ποτέ μην εισαι σιγουρος.
η βαζεις πιο χοντρο, η βαζεις κοντρες.
η κατασκευη του ενυδρειου δεν ειναι σαν να κανουμε ενα κουτι.
οι πιεσεις ειδικα αν εχει και λιγο υψος, ειναι μεγαλες.
εν κατακλειδι για να μην το τραβαμε και για να καταλαβεις τι εννοω ,
εμενα και να μου το καναν δωρο, θα το επαιρνα και θαβαζα κοντρες.;)

George1961
05-02-06, 10:33
Namesis η γωνία είναι ανοξείδωτος χάλυβας 3mm πάχος και 5cm φάρδος πλευρών και εξυπηρετεί τόσο το αισθητικό μέρος όσο και το λειτουργικό (περισσότερο αγκάλιασμα τού τζαμιού)
Γαύρο,αν έχω καταλάβει σωστά οι κόντρες αποτρέπουν τίς τάσεις του τζαμιού να κάνει κοιλιά πρός τα έξω από την πίεση του νερού. Αν είναι έτσι , πως μπορεί να προσφέρουν περισσότερη μηχανική υποστήριξη απο ένα ακλόνητο ανοξείδωτο πλαίσιο που αγκαλιάζει περιμετρικά το τζάμι, πάνω κάτω ,με μοναδικές ανοχές αυτές που θα μπορούσε να προσφέρει η περαιτέρω συμπίεση της τσόχας ;;;

γαυρος
05-02-06, 12:18
οι κοντρες που λεμε, δεν μπαινουν στα σημεια που εχεις εσυ την γωνια.
οι πανω μπαινουν το λιγοτερο 5 εκ κατω απο το ανωτερο σημειο του τζαμιου, με αποτελεσμα αυτοι οι 5 ποντοι να εχουν φοβερη συμβολη στην μειωση του τοξου καμπυλοτητας που τεινει να κανει το τζαμι .
αν εσυ νομιζεις οτι η κατασκευη που λες ειναι τοσο καλη ωστε να αναπληρωσει αυτα, τοτε το προχωρας.
και φυσικα οτι λεω το λεω σαν προσωπικη αποψη, απο δικη μου εμπειρια, δε σημαινει οτι ειναι κανονας!!
αρα το μπαλλακι στα χερια σου...-+11

filoxenos
05-02-06, 18:49
Δοκίμασα εγώ κάτι αντίστοιχο με αυτό που θέλεις να κάνεις και σου λέω ότι μετά αναγκάστηκα να βάλω και κόντρες (και ξέρεις τι μανούρα είναι να αδειάζεις ενυδρείο κλπ κλπ...).
Μην το κάνεις. Οι κόντρες είναι αναντικατάστατες.

George1961
09-02-06, 19:59
Φίλοι μου ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Τελικά πάω για 200 λίτρα με 8άρι τζάμι και κόντρες :smt023