PDA

Επιστροφή στο Forum : Οξυγόνο-φίλτρο-αεραντλία


alexandros
27-01-06, 14:31
Καταρχήν, θέλω να σας ευχαριστήσω και πάλι (χωρίς το άγχος της άμεσης απάντησης αυτή τη φορά) για τις απαντήσεις που μου δώσατε στα προηγούμενα posts.
Από την αρχή του καλοκαιριού σχεδόν, έχω βρει ισορροπία στο ενυδρείο (πλην ελάχιστων προβλημάτων - βλ. πράσινα στίγματα στο τζάμι) και το τελευταίο δίμηνο ειδικά όλα βαίνουν άψογα.
Το ενυδρείο μου (στο σπίτι) είναι στρόγγυλο (γυάλα) 45-50 lt (οι γνώμες διύστανται!). Φυτά έχω 1 anubia και ένα ακόμα (noname!). Φίλτρο AQUAEL-1. Ψάρια: 2 ramirezi, 2 γατοψαράκια, 1 pleco, 1 colisa lalia, 1 ανάποδο γατόψαρο (εδώ έχουμε πρόβλημα! Αυτό, σε άλλο Post)
Με το AQUAEL, εδώ και μήνες είχα πρόβλημα με το οξυγόνο. Ανοιγα πολύ την τάπα επάνω (με ρύθμιση), γέμιζε φούσκες η επιφάνεια. Την έκλεινα, δεν είχα οξυγόνο.Δοκίμασα διαφορετικές τάπες (με ρύθμιση) αλλά δεν μπόρεσα να βρω ικανοποιητική θέση για οξυγόνο. Το πρόβλημα πιθανόν να βρίσκεται στη γυάλα (μικρή επιφάνεια επάνω και κάτω). Εφόσον δεν μπορούσα να βρω άλλη λύση έβγαλα το σωληνάκι (οξυγόνο) από το φίλτρο και κατέφυγα στην αεραντλία. Διάβασα πολλά posts για τις αεραντλίες, αλλά μάλλον είμαι ο μόνος στην Ελλάδα (???) με τέτοιο ιδιόμορφο ενυδρείο και δεν ξέρω αν ισχύουν για μένα αυτά!
Το πρόβλημα συνεχίστηκε, με μεγαλύτερες φυσαλίδες (οξυγόνου) αυτή τη φορά, και κατέφυγα στην εξής λύση ("παίζει" εδώ και 1 μήνα):
Η αεραντλία έχει 2 θέσεις (Hi και Lo). Εχω την αντλία στο χαμηλό (Low). Παρέκαμψα στο σωληνάκι έναν ρυθμιστή. Για να μην "ζορίζω" την αντλία, στο κομμάτι από τον ρυθμιστή μέχρι την αντλία, άνοιξα τρύπες με μία καρφίτσα.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...
Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Μόνο λίγες φυσαλίδες μαζεύονται στην επιφάνεια δίπλα στα τοιχώματα. Οι φυσαλίδες είναι θεαματικές και νομίζω ότι είμαι εντάξει από οξυγόνο.

1. Μετράμε (!!!! ρωτάω βλακείες;) την οξυγόνωση;Οι υπόλοιπες μετρήσεις PH και νιτρικά έχουν σχέση;

2. Τίθεται θέμα να ανοίγω και να κλείνω κάποιες ώρες την αεραντλία; Είναι καλό να μπει στο χρονοδιακόπτη της λάμπας;

3. Θα ήθελα να σχολιάσετε τις κινήσεις μου.

klaz
27-01-06, 14:42
και βεβαια μετραμε το οξυγονο(υπαρχουν υγρα τεστ στα πετ σοπς),αλλα εγω θελω να επικεντρωσω οτι οι μετρησεις σου για αρχη πρεπει να γινουν οχι στο οξυγονο,αλλα στην αμμωνια/αμμωνιο ,και τα νιτρικα σου,για αυτον το λογο,καλυτερα να αγορασεις αρχικα τα τεστ που σου προτεινω ,να δεις την ποιοτητα του νερου σου,να κανεις τακτικα αλλαγες νερου,και ολα θα πανε καλα....:p

george
27-01-06, 15:06
Δηλαδη τι εχει το ενυδρειο σου και ειναι ιδιομορφο ;;;
Η αεραντλια περα απο τον "αισθητικο" ρολο δεν ειναι απαραιτητη.
Η χρηση της σε αλλες εφαρμογες δεν ειναι το θεμας μας εδω.
Απο εκει και περα το ενυδρειο οξυγονωνεται με την αναταραξη της επιφανειας και δεν χρειαζεται να κανεις κατι με τα σωληνακια και τα σχετικα !

Σε περιμενουμε την Κυριακη να σε γνωριζουμε απο κοντα στην κοπη της πιτας.

alexandros
27-01-06, 15:06
Φίλε klaz, ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν ανάφερα ότι αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα 20%, έχω υγρά tests για PH και νιτρικά τα οποία κάνω κάθε μήνα περίπου. Δυστυχώς δεν έχω το "αρχείο" μου μαζί (είμαι στη δουλειά) αλλά οι μετρήσεις για αυτά είναι ΟΚ.Διασταυρωμένο και από 2 petshop-άδες.
Θα πάω να πάρω οπωσδήποτε τεστ για αμμωνία, την οποία "έχω πάρει από φόβο"!
Να υποθέσω ότι τίθεται θέμα σχέσης οξυγόνου με αμμωνία-ph-νιτρικά;

george,

-Δηλαδη τι εχει το ενυδρειο σου και ειναι ιδιομορφο ;;;

Μικρό επάνω και κάτω και μεγαλύτερο στη μέση. Δεν παίζει ρόλο αυτό στην κυκλοφορία του οξυγόνου;

-Απο εκει και περα το ενυδρειο οξυγονωνεται με την αναταραξη της επιφανειας και δεν χρειαζεται να κανεις κατι με τα σωληνακια και τα σχετικα !

Το διάβασα αυτό αλλά όταν το δοκίμασα ακόμα και τα γατοψαράκια ανεβαίνανε στην επιφάνεια για αέρα.

george
27-01-06, 15:20
Tα γατοψαρακια...αν μιλας για καποιο ειδος corydoras,αρεσκονται να ανεβαινουν πολυ συχνα απο τον πυθμενα του ενυδρειου στην επιφανεια με ταχυτητα να "ρουφανε" αερα και να ξαναβουτανε.
Ειναι απολυτως φυσιολογικο.

Αν ομως και τα υπολοιπα ψαρια κανουν το ιδιο...κατι δεν παει καλα.

alexandros
27-01-06, 15:32
Ναι είναι είδος corydoras.
Τα υπόλοιπα, όχι δεν κάνουν κάτι τέτοιο.
Απλά, θεώρησα αφύσικο για τα γατόψαρα να ανεβαίνουν από το βυθό στην επιφάνεια! (άσχετεεεε!)

Δηλαδή με ανατάραξη της (μικρής) επιφάνειας, σε συνδυασμό με τα 2 φυτά, είμαι ικανοποιητικά από οξυγόνο;

george
27-01-06, 15:48
Eχει καπακι το ενυδρειο/γυαλα ;

alexandros
27-01-06, 16:30
Ναι.
Μεγάλο που καλύπτει όλη την επιφάνεια, με λάμπα και ένα μικρό που το ανοίγεις για τάισμα...

Akis
28-01-06, 12:31
Βάλε καμιά φωτό να το δούμε...

alexandros
28-01-06, 14:38
Βρήκα 2 παλιές (όταν το πήρα, πριν 1 χρόνο περίπου).
Τις βάζω για να πάρετε μια ιδέα για τη μορφή του ενυδρείου...
Από Δευτέρα θα ανεβάσω νέες που να δείχνουν και το πρόβλημα (φυσαλίδες...)

Akis
28-01-06, 17:44
Καλή φάση... με το σεισμό όλα καλά??

klaz
30-01-06, 14:01
ομορφο,αν και ειμαι εναντια στις στρογγυλες γυαλες...για ευνοητους λογους.......:smt095

alexandros
30-01-06, 16:18
Klaz, συμφωνώ απόλυτα! Το μόνο "θετικό" στις γυάλες είναι η μεγένθυση του περιεχομένου.
Κατά τα άλλα... μόνο μειονεκτήματα αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να προβώ σε καλύτερη λύση λόγω άγνοιας και χρημάτων...

Akis, σεισμό ευτυχώς έχουμε χρόνια να "δούμε" στη Θεσσαλονίκη. Πάντως επειδή συμφωνώ μαζί σου, δεν πήρα τη βάση που δίνανε με το ενυδρείο και έφτιαξα δική μου σε μαραγκό (τσεκαρισμένος!) η οποία είναι πολύ σταθερή πίστεψέ με! (μιλάμε πάντα για γυάλα εεεεε!)

klaz
30-01-06, 16:20
οκ...αλλα ποτε δεν ειναι αργα....;)

alexandros
30-01-06, 17:32
Εχεις δίκιο! Μόλις αισθανθώ λίγο πιο έτοιμος και ασφαλής από γνώσεις, θα "χτυπήσω" ένα γωνιακό 200 lt που έχω δει εδώ και καιρό...
Βλέπεις, πέρα από το πρακτικό μέρος (πιο καλό ενυδρείο) πρέπει να δούμε και το ... αισθητικό. Στο σαλόνι μου "κάθεται" καλύτερα το γωνιακό.

Ιορδάνης
31-01-06, 22:02
Καλησπέρα σου,πάντως όταν με το καλό αποφασίσεις να κάνεις το μεγάλο βήμα ξέρεις εμείς εδώ για κάθε απορία σου.Πάντως και πιο πρόσφατες φωτογραφίες αν μπορείς να κατεβάσεις δεν είναι κακό.
Φιλικά Ιορδάνης.

alexandros
15-02-06, 19:28
Μετά από αρκετή καθυστέρηση (έλλειψη χρόνου!) επανέρχομαι με νέο υλικό για το πρόβλημα.
Παρατηρήσεις:
Οταν δεν υπάρχει καπάκι επάνω στη γυάλα, οι φούσκες δεν μένουν στην επιφάνεια, αλλά "σκάνε" με αποτέλεσμα όλα να λειτουργούν (φαινομενικά) καλώς.Φυσικά, δεν γίνεται να μην έχω καπάκι (και λόγω φωτισμού) οπότε τώρα έχω πιο πολλές τρύπες στο σωληνάκι της αεραντλίας και δεν βάζω το καπάκι της τροφής.Κάτι παίζει με τον αέρα στο ενυδρείο ΜΕ φαίνεται!
Το νερό είναι πεντακάθαρο. Αυτό που τελικά νόμιζα για αμμωνία ήταν φούσκες (οξυγόνο) από το φίλτρο.
Εχω γυρίσει και το φίλτρο να "φυσάει" προς τα πάνω ώστε να δημιουργεί ανατάραξη της επιφάνειας.
Παραθέτω τις σχετικές φωτογραφίες
1.bubblef=Οι φυσαλίδες της αεραντλίας πριν την "πατέντα" με τον ρυθμιστή
2.aerantlia=Η αεραντλία με τον ρυθμιστή.Στο μικρό κομμάτι έχω και τις τρύπες με την καρφίτσα
3.filtro=Φίλτρο + θερμοστάτης
4.kapaki=το καπάκι χωρίς το μικρό καπάκι για το τάισμα
5.katopsi=το ενυδρείο από πάνω
6.lastixo=το λάστιχο της αεραντλίας. Το σκεπάζω με τις πέτρες αλλά το γατόψαρο σκάβει και το βγάζει στην επιφάνεια.

Ιορδάνης
17-02-06, 20:01
Καλησπέρα πιστεύω ότι με την ανατάραξη της επιφάνειας του νερού σε συνδιασμό βέβαια και με το οξυγόνο που παράγουν τα φυτά από την φωτοσύνθεση δεν χρειάζεσαι καν οξυγόνο από την αεραντλία.
Φιλικά Ιορδάνης.