PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτο ενυδρείο


Iwsif95
03-03-22, 15:44
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Έφτιαξα ένα ενυδρείο το οποίο είναι στα 93 λίτρα. Έχω βάλει φίλτρο, θερμοστάτη χαλαζιακη λευκή άμμο και το έχω και δουλεύει εδώ και 2 μέρες. Όταν το γέμισα έριξα sera aquatan και sera bio nitrivec.

Χθες το βράδυ έριξα πάλι bio nitrivec γιατί το φίλτρο ήταν εκτός λειτουργίας για κάποιες ώρες.

Εξακολουθεί τα υπάρχει μια θολούρα στο νερό που υπήρχε και στην αρχή. Ήταν ποιο έντονη βέβαια όταν έριχνα bio nitrivec.

Ποια είναι τα επόμενα βήματα σε αυτή τη φάση? Αγχώνομαι για το νερό που παραμένει θολό και σκέφτομαι αν φταίει η χαλαζιακη (την είχα ξεπλύνει καλά πριν τη βάλω στο ενυδρείο). Να αρχίσω να ρίχνω κανένα φυλλαράκι να "ταισω" το ενυδρείο και τα βακτήρια του bio nitrivec?

(Διακρίνω ότι το φίλτρο έχει μεγάλες τρυπιτσες και ίσως θα βοηθούσε να βάλω το ειδικό βαμβάκι μπας και καθαρίσει)

sarpijk
03-03-22, 20:05
Καλησπερα θα βοηθουσε να βαλεις φυτα μεσα. Τι ψαρια θελεις να βαλεις?

Iwsif95
03-03-22, 21:17
Καλησπέρα
Αγόρασα πριν λίγο 2 φυτά σε γλαστρακια από ενυδρείο
καθώς και το ειδικό βαμβάκι (γυαλοβαμβακας?) για το φίλτρο .
Θέλω να βάλω μικρά είδη όπως neon tetra και 1-2 είδη ακόμη που να είναι συμβατά με τα νεον.
Αργότερα θα ήθελα να βάλω και μερικές γαριδουλες.

sarpijk
03-03-22, 21:58
Εαν θες την αποψη μου η χαλαζιακη αμμο θα σε δυσκολέψει. Στη θεση σου θα εβαζα ενα θρεπτικο υπόστρωμα απο κατω.

Με αρκετα εύκολα φυτα και τα ψαρακια που θες θα εχεις ενα πολυ όμορφο αποτελεσμα.