PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυγά corydoras εμφανίστηκαν!παρακαλώ την βοήθειά σας!


GIWRGOS
26-01-06, 00:01
Σε ενυδρείο 100 λίτρων πυκνοφυτεμένο ,συμβιώνουν περίπου 30 γκάπις(από γέννα) ,8 γατόψαρα και ένας πλακόστωμος. Ήδη πάνω στο τζάμι και στα φύλλα των φυτών εμφανίστηκαν περίπου 20 αυγά corydoras . Κάθε συμβουλή σας για να πετύχω την γέννα ,είναι ευπρόσδεκτη!(ήδη έχω πετύχει γέννα μονομάχων και γκάπις,αλλά αυτό μου φαίνεται ποιο δύσκολο).

Ερωτήσεις:
1) υπάρχει περίπτωση τα γκάπις να φάνε τα αυγά?(τους μονομάχους τους απομάκρυνα ήδη)
2) σε πόσο καιρό θα εκκολαφθούν τα αυγά?
3)είναι καλύτερο να τα μεταφέρω σε γεννήστρα?

Πάσα συμβουλή δεκτή!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

GIWRGOS
26-01-06, 10:25
Πρόσθετη ερωτήση:

Τα αυγά των corydoras είναι ήδη γονιμοποιημένα ,ή γονιμοποιούνται εκ των υστέρων?

Kostas G.
26-01-06, 10:43
Γεια σου Γιωργο,
Συγχαρητηρια για την αναπαραγωγη.
Τα αυγα πρεπει να τα μεταφερεις γιατι αλλιως θα γινουν μεζες των υπολοιπων ψαριων καθως και των ιδιων των Corydoras.Μετεφερε τα στη γεννηστρα που λες και βαλε και μια αεροπετρα κοντα τους για να υπαρχει ροη καθαρου νερου και να μειωθουν οι πιθανοτητες αναπτυξης μυκητων.
Τα αυγα ειναι ηδη γονιμοποιημενα και θα σκασουν σε 4-7 μερες αναλογα με το ειδος και τη θερμοκρασια.Προσεχε τα για μυκητες και να αφερεις οσα αυγα τους εμφανιζουν για να μην κολησουν και τα διπλα τους.

Καλη επιτυχια

Lsourtzo
31-01-06, 13:45
Φίλε μου πάρε αμέσως τα αυγά από εκεί … αν δεν έχουν γίνει είδη μεζές !!
Βάλτα σε μία γεννίστρα αλλά όχι από τις πλαστικές για τα guppys γιατι τα corys όταν είναι νεογέννητα είναι πολύ μικρά και χωράνε εύκολα μέσα από τις σχισμές !!

Πήγαινε πάρε μία γεννίστρα με δικτάκι και κάνε μία πατέντα να βάλεις μία πλαστική πλάκα στο κάτω μέρος τις !!

Έχε υπόψη σου ότι τα μικρά όπου βρουν τρύπα θα χώνονται και πολλές φορές παγιδεύονται σε σημεία της γεννίστρας όπου το δικτάκι αφήνει περιθώρια για κάτι τέτοιο !!

Τροφή θέλουν πάρα πολύ μικρής διαμέτρου … καλό θα είναι να πάρεις είτε μικρές αρτέμια είτε της sera την πάρα πολύ λεπτή που είναι για νεογέννητα !

Είναι επίπονη διαδικασία και από εμπειρία σου λέω ότι 3 φορές που το έχω κάνει δεν έχω καταφέρει να μου μεγαλώσουν παρά μόνο 4 μικρά κάθε φορά !! ( όχι ότι είναι άσχημα )

Καλή κυκλοφορία και προσοχή … η γεννήστρα η πλαστική δεν κάνει !!

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε !!

Αααα…. Εμένα τα αυγά έβγαιναν στις 3 μέρες !!

GIWRGOS
01-02-06, 19:15
τελικά τα αυγά φαγώθηκαν!ελπίζω την άλλη φορά να είμαι ποιο τυχερός ,ευχαριστώ για τις συμβουλές!