PDA

Επιστροφή στο Forum : θηλυκο firemouth?


kpanos
23-01-06, 16:20
καλησπερα παιδια.εχω 2,5μηνες περιπου 4firemouths,6περιπου εκατοστα.η δεξαμενη ειναι 120-40-50 με κορμους και πετρες.μαλλον πρεπει να ειναι αρσενικα.γινονται τσακωμοι αλλα οχι φοβερες μαχες.ολα εχουν υπεροχα χρωματα.που θα βρω ενα θηλυκο?εχεις καποιος?αγοραζω.ας μου στειλει π.μ.ευχαριστω.

mikenuke
23-01-06, 17:55
Θα μπορουσαμε να σου πουμε απο που να παρεις, να σου πουλησουμε, να σου χαρισουμε...!!!Πολλα firemouth.
Ομως επειδη 99% θα αποκτησεις και εσυ πολλα το μονο που εχω να σου πω ειναι να κανεις υπομονη, και να μελετας προσεχτικα τα ψαρια και τις συνηθειες τους.
Αμα κανεις μια αναζητηση με τη λεξη firemouth (http://www.greekaquarist.com/vb/search.php?searchid=59486) θα διαβασεις και θα καταλαβεις την δυσκολια αναγνωρισης του φυλλου τους, και θα δεις οτι με 4 δειγματα θα βγαλεις ζευγαρι.
Εγω εβγαλα με 3 δειγματα, και εχω γεννες.

Κανε λιγο υπομονη, και αν δεν εχεις ηδη, φτιαξε αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο σου.

kpanos
28-01-06, 14:31
θα κανω λιγο υπομονη λοιπον.αν μετα απο 3-4μηνες ομως δεν εχει σχηματιστει ζευγαρι φανταζομαι οτι θα πρεπει να προσθεσω 2 ακομα ε?

Giorgos
31-01-06, 21:32
Σωστά.
Εφόσον τα ψάρια είναι τουλάχιστον 5 εκατοστά και δεν έχουν κάνει τίποτα, μπορείς να προσθέσεις δύο ακόμα για να αυξήσεις τις πιθανότητες για να σχηματιστεί ζεύγος.