PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 Λαμπες σε ενα Ballast


epistimon
17-01-06, 21:16
Καλησπερα σε ολους.
Μετα τη συναντηση του Σαββατου με τα μελη του συλλογου, εφυγα με ενα σχεδιο για να συνδεσω 2 λαμπες φθοριου σε ενα μετασχηματιστη. Το σχεδιο ηταν του Netblues αν δεν κανω λαθος. Κατι ελειπε βεβαια, αλλα το προσθεσα (δεν εκανε ακριβως κυκλωμα, ελειπε ενα καλωδιακι και δεν αναβε). Το σχεδιο που τελικα χρησιμοποιησα ειναι αυτο που φαινεται στη φωτογραφια. Παλι ομως δεν δουλευει σωστα. Αναβει μονο μια λαμπα. (καμια δεν ειναι καμμενη). Τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν ειναι τα εξης:
1) 2 λαμπες 25W (εκαστη)
2) 1 Ballast 1x58W
3) 2 Starter 4 - 65W
4) 1 Διακοπτης
Το σχεδιο ειναι πολυ προχειρο αλλα αρκετα κατατοπιστικο. Τι συμβαινει και δεν αναβουν και οι δυο.
Ευχαριστω

halvas69
17-01-06, 22:30
Είναι λάθος το σχέδιο θα στο φτιάξω σε 2 λεπτάκια

halvas69
17-01-06, 22:48
Για δες

epistimon
18-01-06, 06:04
Αγαπητε Halvas69, αυτο ειναι το σχεδιακι που μου εκανε και ο netblues. Δοκιμασα αυτο το σχεδιο την κυριακη και δε μου δουλεψε (ουτε καν αναβε). Θα το προσπαθησω παλι βεβαια, γιατι το εχω διαβασει και αλλου. Το δικο μου σχεδιο μου το εκανε ο τεχνικος, εκει που δουλευω (αναψε τουλαχιστον η μια λαμπα). Ο μετασχηματιστης ειναι ικανοποιητικος; Δοκιμασα να το κανω με δυο μετασχηματιστες παραλληλα (ενα για καθε λαμπα) και μετα απο μια ωρα λειτουργιας, το πετυχα!!! Καθε 3 λεπτα ειχαμε Black Out!!! Δεν ξερω αν παρατηρησατε καμια πτωση τασης; Εγω ήμουν (επεφτε το ρελε συνεχεια!) Εγκαταληφθηκε και αυτο το σχεδιο.

Rayden
18-01-06, 07:03
Αυτο δουλευει, αλλα δεν εχει διακοπτη

halvas69
18-01-06, 10:12
Το σχεδιάκι του Rayden είναι πιό καλοφτιαγμένο από το δικό μου ;) (Το δικό μου είναι μπακαλουά) και είναι ακριβώς η ίδια συνδεσμολογία.
Δουλεύει χωρίς προβλήματα στο δικό μου ενυδρείo και στου κολλητού μου από την πρώτη ημέρα που το έφτιαξα.
Αν ήταν λάθος δεν θα δούλευε σε κανένα μας.
Αυτό που πρέπει να κάνεις σίγουρα, είναι να αλλάξεις τα στάρτερ με μικρότερου εύρους.
Δηλαδή βγάλε τα 4W - 65W και ζήτησε starter που το δεύτερο νούμερο να είναι όσο πιό κοντά στα watts της λάμπας σου (25).....θα ανάψουν και οι 2.
Ο μετασχηματιστής σου είναι οκ για αυτες τις 2 λάμπες καθώς καλύπτει το φορτίο τους.

Rayden
18-01-06, 12:48
Μια παρατηρηση! Το σχεδιακι δεν ειναι δικο μου. Καπου μεσα εδω το ειχα βρει περσι και το κρατησα γιατι ειναι χρησιμο. Καποιος αλλος αξιζει τα ευσημα

george
18-01-06, 16:04
Aντε βρειτε το clopyright για να μην εχουμε αλλα !
;) ;) ;)

oscar
19-01-06, 10:38
Το "clopyright" ανήκει σε εμένα .... ετσι για να μην έχουμε άλλα :smt062

aLaNi
26-09-07, 18:22
Καλησπέρα σε όλους! Παιδιά προσπαθώ να βάλω 2ή λάμπα και χρειάζομαι το σχέδιο για το οποίο μιλάτε παραπάνω αλλα δεν μπορώ να ανοίξω κανένα :( μπορείνε να το ξαναποστάρετε παρακαλώ;

Ευχαριστώ!!

crazyio
26-09-07, 20:17
Καλησπέρα σε όλους! Παιδιά προσπαθώ να βάλω 2ή λάμπα και χρειάζομαι το σχέδιο για το οποίο μιλάτε παραπάνω αλλα δεν μπορώ να ανοίξω κανένα :( μπορείνε να το ξαναποστάρετε παρακαλώ;

Ευχαριστώ!!


Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο που είχε ανέβει τότε γιατι δεν υπάρχει, αλλά αυτό δουλεύει ....
Ο,ΤΙ κανεις ΠΡΟΣΟΧΗ στο ρεύμα !!! :rolleyes:

aLaNi
26-09-07, 20:20
Ευχαριστω πολυ, εισαι αψογος!

_antonis_
26-09-07, 21:46
Μιλάμε για κανονικό ballast όχι ηλεκτρονικό ε; Το τελευταίο σχέδιο είναι οκ, αν δε δουλεύει ούτε έτσι κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Άν όμως είχες ηλεκτρονικό ballast, δε θα είχες υψηλές θερμοκρασίες, δε χρησιμοποιείς starter και αυτό σαν αποτέλεσμα έχει το άμμεσο άναμα των λαμπτήρων, δεν έχει τον κίνδυνο να βραχυκυκλώσει με την υγρασία (εκτός αν το ρίξεις στο νερό) κ.α. Εγώ το πήρα κάπου 11 ευρώ. Άν δεν είχες πάρει το κλασσικό αξίζει...:rolleyes: