PDA

Επιστροφή στο Forum : απαλλαγη απο σαλιγκαρια


Πάνος
17-01-06, 01:15
γεια χαρα σε ολους απο ενα νεοφερμενο....παιδια κατι ακουσα για αποστειρωση φυτων. θελω να απαλασσω απο σαλιγκαρια τα νεα φυτα που παιρνω πριν τα βαλω στο ενυδρειο μου....πως μπορω (αν μπορω) να το κανω?

Fonamstel
17-01-06, 05:23
Υποπτεύομαι οτι η "αποστείρωση" που άκουσες είναι το "μπάνιο σε χλωρίνη".

Αυτό λίγη σχέση έχει με τα σαλιγκάρια.

Υποτίθεται οτι "καθαρίζει" άλγη - 1 μέρος χλωρίνης ("καθαρής", χωρίς αρωματικά κλπ) και 19 μέρη νερό... "μπάνιο" τα φυτά για μερικά λεπτά...προσέχεις να μη "μπανιαριστούν" οι ρίζες...και ο Θεός (και Βούδας και Αλλάχ... αμάν αμάν...) βοηθός :)

ΙΜΟ, τα σαλιγκάρια είναι το τελευταίο "πρόβλημα" που θα πρέπει να σε απασχολεί...

Λίγο σχολαστικός αν είσαι στο πλύσιμο των φυτών πριν τα βάλεις στο ενυδρείο... και ίσως δεν αποκτήσεις σαλιγκάρια.

Ομως, ενυδρείο χωρίς σαλιγκάρια = σπίτι χωρίς κατσαρίδες. Ουτοπία δηλαδη... :D

Πάνος
17-01-06, 14:35
σ'ευχαριστω...αν και οι οτος κανουν καλη δουλεια μ την αλγη οποτε δε νομιζω να τα μπανιαρισω....οποτε θα εχω το νου για τα σαλιγκαρια..σε χαιρετω

Theokyr
17-01-06, 15:49
Δεν ξέρω πόσο μεγάλο ενυδρείο έχεις αλλά και οι κλόουν κάνουν καλή δουλειά με τους... χοχλιούς.

Θεόφιλος

pStathis
17-01-06, 17:18
Να συμπληρώσω οτι τα σαλιγκάρια δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό (αν εξαιρέσουμε οτι μερικά είδη τρέφονται απο τα φυτά μας) ,μερικέςφορές η ύπαρξη σαλιγκαριών είναι θετική(τρώνε τα υπολείμματα των τροφών - νεκρούς οργανισμούς - κάποια είδη άλγης ,απορροφούν ασβέστιο απο το νερό για το κέλυφος τους).

Πάνος
19-01-06, 21:33
thanx paidia....θα το εχω υπο'ψιν. αν πια γεμισω....οι κλοουν ειναι συμπθεστατα ψαρακια..