PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με guppy


pStathis
16-01-06, 20:47
Γυρίζοντας απο τη δουλειά σήμερα βρήκα το θυληκό guppy μου που είναι έγγυος και βρίσκεται σε ενυδρειάκι-γεννήστρα 12λτ. να μην μπορεί να κολυμπήσει σωστά , συγκεκριμένα "στέκεται" συνεχώς κατακόρυφα κοιτώντας τον πάτο του ενυδρείου , και ενώ κάνει συνέχεια προσπάθειες να κολυμπήσει σωστά καταλήγει πάλι έτσι. Έκανα αμέσως μετρήσεις και όλα φαίνονται οκ (αμμωνία,nitrite 0 , ph 8.0 , nitrate <5ppm ,27oC). Να σημειώσω οτι κάνω τακτικές αλλαγές νερού (2 φορές την εβδομάδα 35-40%) , στο ενυδρειάκι υπάρχει java moss και οτι το gyppy δεν έχει κανένα εξωτερικό σημάδι-χτύπημα. καμμια ιδέα τι να κάνω?

pStathis
16-01-06, 23:27
κανείς?

να πώ οτι η κατάσταση έχει χειροτερέψει(σπασμούς, γρήγορη αναπνοή) και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει και δεν μπορώ να κάνω και τιποτα.. έχω σβήσει το φώς και ανέβασα την θερμοκρασία στους 28,5-29 απο 27 που ήταν (δεν ξέρω αν έκανα καλά..). Ξέχασα να αναφέρω οτι τις τελευταίες 2 μέρες δεν έδειχνε ενδιαφέρον για τροφή. Δεν βλέπω να βγάζει τη νύχτα πάντως (κρίμα γιατί περίμενα μωρά).

halvas69
17-01-06, 00:18
Δεν θα κάνεις τίποτα με την αύξηση της θερμοκρασίας, ετοίμασε κόλυβα. :(

filoxenos
17-01-06, 00:34
Ισως και να κάνει (ΙΣΩΣ λέω...). Αν είναι επιπλοκή της γέννας (δυσκολία λόγω... κάτι) , πράγμα που μου έχει συμβεί, η άνοδος της θερμοκρασίας μπορεί να βοηθήσει να γεννήσει και μετά να πεθάνει (ή να μην πεθάνει...). Αν είναι κάτι άλλο, τότε όχι μόνο κόλυβα, αλλά και καφεδάκι (της παρηγοριάς...) :(

Πάνος
17-01-06, 00:47
δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει τωρα πια αλλα στα δικα μου γκαπυ μια αλλαγη νερο και μετα αλατι χωρις ιωδιο κανει καλο οταν παρατηρω κατι μη φυσιολογικο. ευχομαι σε σενα και το ψαρακι σου καλη τυχη

halvas69
17-01-06, 00:48
Δεν θα διαφωνήσω, αλλά το λέω γιατί όσες φορές είδα Guppy να κοιτάει τον πάτο του ενυδρείου.......μάλλον έπαιρνε μέτρα για την κάσα.
Sad facts.

filoxenos
17-01-06, 00:56
Δεν θα διαφωνήσω, αλλά το λέω γιατί όσες φορές είδα Guppy να κοιτάει τον πάτο του ενυδρείου.......μάλλον έπαιρνε μέτρα για την κάσα.
Sad facts.
Εψαχνε την πόρτα της Αβύσσου...

soza
17-01-06, 00:56
Πηρε θαρρος το παιδι με αυτα που ακουσε.. τι να κανουμε, συμβαινουν και αυτα.. :smt051 :smt051

Πάνος
17-01-06, 01:02
φιλοξενε επειδη βλεπω οτι εσυ διαβαζεις αυτο το θεμα...μπορεις να βοηθησεις? ειμαι νεος στο σαιτ. πως μπορω να στειλω ενα μηνυμα-μια απορια μου σε κοινη θεα? να ξεκινησω ενα θεμα δηλαδη? π.χ. θελω να μαθω για την απαλλαγη των φυτων απο σαλιγκαρια αλλα η αναζητηση δε με βοηθησε καθολου...ξερω μονο να απαντω σε θεματα αλλα οχι και να αρχιζω ενα...:smt022

filoxenos
17-01-06, 01:09
φιλοξενε επειδη βλεπω οτι εσυ διαβαζεις αυτο το θεμα...μπορεις να βοηθησεις? ειμαι νεος στο σαιτ. πως μπορω να στειλω ενα μηνυμα-μια απορια μου σε κοινη θεα? να ξεκινησω ενα θεμα δηλαδη? π.χ. θελω να μαθω για την απαλλαγη των φυτων απο σαλιγκαρια αλλα η αναζητηση δε με βοηθησε καθολου...ξερω μονο να απαντω σε θεματα αλλα οχι και να αρχιζω ενα...:smt022
Ανοιξε την κατηγορία που αφορά το μήνυμα που θέλεις να στείλεις, και πάνω αριστερά γράφει "New Thread". Πάτα το και ξεκίνα μόλις σου ανοίξει η σελίδα

Chris Kopel
17-01-06, 15:07
Ισως φταίει αν είναι μεγάλη και απο τις πολλές γένες δεν αντέχει άλλο...
Και εμένα καπως έτσι μου χάνονται οταν είναι γριούλες!!!
Ελπίζω να γίνει καλύτερα το ψαράκι σου αν τα καταφέρει!

pStathis
17-01-06, 17:02
όπως πολύ σωστά πρόβλεψαν μερικοί το Gyppy:smt059
τι να κάνουμε συμβαίνουν και αυτά
ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις :)

halvas69
17-01-06, 22:58
Σόρρυ για την άχαρη πρόβλεψη, αλλά τι να κάνουμε...:-|

filoxenos
18-01-06, 11:16
όπως πολύ σωστά πρόβλεψαν μερικοί το Gyppy:smt059
τι να κάνουμε συμβαίνουν και αυτά
ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις :)
Αν ήσουνα Αθήνα, θα σου έλεγα να έρθεις να σου δώσω καμιά δεκαριά από τα δικά μου σε αντικατάστασή του... Ξέρω, δεν είναι το ίδιο, αλλά κάτι θάταν κι αυτό... 8)

Chris Kopel
21-01-06, 01:43
Λυπάμαι για το ψαράκι σου! Δυστυχώς Σε κάποιες περιπτώσεις δεν τα βγάζουμε πέρα με τις αρρώστιες!Αναρωτιέμαι αν τα ψαράκια νιώθουν οτι τα αγαπάμε...

Akis
22-01-06, 01:14
Δες την ταινία "ΝΕΜΟ" για να καταλάβεις πως νιώθουν τα ψαράκια μας...