PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσιμο νερό


Ελενα
08-04-20, 12:02
Καλημέρα σας
Υπάρχει κάποιος οικονομικός τρόπος - τεστ για να διαπιστώσω αν το νερό του πηγαδιού μου είναι πόσιμο; Όσο έχω κοιτάξει τα τεστ για ανάλυση πόσιμου νερού κοστίζουν 150€!
Ευχαριστω

akvariym
08-04-20, 22:13
Το εχω κανει,πας ενα μπουκαλακι νερο στο ενα μικριοβιολογικο ιατρείο και κανουν κατι σαν καλλιεργεια,βρεισκουν τι βακτιρια υπαρχουν και σου λενε αν ειναι ποσιμο η οχι,15ευρω μου κοστησε.

komori
08-04-20, 22:21
Κάνε μια πλήρη χημική ανάλυσή σε εργαστήριο για να δεις τα πάντα. Συνήθως κανένα 50αρικο κοστίζει. Τώρα για μικροβιολογικό πρώτη φορά το ακούω.

Ελενα
09-04-20, 08:21
Πλήρη χημική ανάλυση σε εργαστήριο εννοείς σε χημείο; Εχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις στα 50€;Γιατί αν ρωτήσεις για πόσιμο νερό οι τιμές ανεβαίνουν.

Μόνο τα βακτήρια επηρεάζουν το πόσιμο νερό; Θα με καλύψει το μικροβιολογικό;

komori
09-04-20, 16:01
Από πηγάδι έχω ακούσει πολλές φορές για σίδηρο. Μικροβιολογικά και το νερό του στρωμένου ενυδρείου είναι οκ.Με τις άλλες επικίνδυνες ουσίες τι γίνεται? Νιτρικά, αρσενικό κτλ.Ειναι μια εταιρεία στη Σινδο αν θυμάμαι που κάνει τέτοια ανάλυσή μ αυτό το κόστος που σου είχα πει. Θα ψάξω και θα στο πω.
-------------------------
Agrolab λέγεται και είναι Σινδο Θεσσαλονίκης

Ελενα
09-04-20, 17:52
Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Όταν έχω νεότερο θα ενημερωσω.

akvariym
09-04-20, 22:25
Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Όταν έχω νεότερο θα ενημερωσω.

το εχω κανει πολλες φορες σε μικροβιολογικο ιατρειο για το νερο στο χωριο μου,δεν εχεις παρα να πας να ρωτησεις.

komori
10-04-20, 12:14
Από πηγάδι το μετράς στο μικροβιολογικό?

akvariym
10-04-20, 17:12
Από πηγάδι το μετράς στο μικροβιολογικό?

Ναι οπως επησης και απο στερνα.

Ελενα
14-04-20, 21:57
Επικοινώνησα με τα εργαστήρια τηςAgrolab στην Αθήνα. Ενημερωτικά θα αναφέρω τις τιμές:

ΦΥΣΙΚΟΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ(ΠΟΣΙΜΟ
Κύριο πακέτο 90€:
Ασβέστιο-Calcium (Ca), Μαγνήσιο-Magnesium (Mg), Κάλιο - Potassium (K), Νάτριο-Sodium (Na), Χαλκός-Copper (Cu), Σίδηρος-Iron (Fe), Ψευδάργυρος-Zinc (Zn), Μαγγάνιο-Manganese (Mn), Νιτρικά-Nitrates (NO3), Νιτρώδη-Nitrites (NO2), Φώσφορος-Phosphorus (P), Αμμωνιακά-Ammonium (NH4), Θειικά-Sulphates (SO4), Βόριο-Boron (B), Χλωριούχα-Chlorides (Cl), pH, Αγωγιμότητα -Conductivity, Ολικά διαλυμμένα Στερεά-Total Dissolved Solids (TDS), Ολική σκληρότητα -Total hardness, Αλκαλικότητα Ρ-Alkalinity P, Ολική αλκαλικότητα -Total alkalinity, Ανθρακικά-Carbonates (CO3), Όξινα Ανθρακικά-Bicarbonates (HCO3), Ανθρακική σκληρότητα -Temporary hardness, Μη ανθρακική σκληρότητα -Permanent hardness, Φθoριούχα-Fluorides (F), SAR(Sodium

Περιοδική φ-χ νερού ΟΤΑ 35€:

Σίδηρος-Iron (Fe), Νιτρώδη-Nitrites (NO2), Αμμωνιακά-Ammonium (NH4), Χλωριούχα-Chlorides (Cl), pH, Αγωγιμότητα -Conductivity, Ολικά διαλυμμένα Στερεά-Total Dissolved Solids (TDS), Χρώμα -Color, Θολότητα -Turbidity, Γεύση-Taste, Οσμή-odor


ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ(ΠΟΣΙΜΟ )27€

ΟMX @22°C/TVC@22°C, ΟMX @37°C/TVC@37°C, Ολικά κολοβακτηριοειδή/Coliform bacteria, Ε. coli β-γλυκουρονιδάση (+)/Ε. coli β-glucuronidase (+), Εντερόκοκκοι εντερικής προέλευσης/Intestinal enterococci

Η νομοθεσία μου είπαν ότι είναι συγκεκριμενη στο θέμα του πόσιμου νερού. Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Σε μικροβιολογικό που ρώτησα μου απάντησαν ότι δεν κάνουν τέτοια ανάλυση. Ίσως κάποιοι κάνουν αλλά το θέμα είναι ότι αρκούν οι αναλύσεις μόνο από το μικροβιολογικό;

komori
17-04-20, 11:26
Να είσαι καλά για τις πληροφορίες.
Δηλαδή η νομοθεσία για πόσιμο νερό είτε από δίκτυο είτε από πηγάδι είναι η πρώτη ανάλυση?
Καλή Ανάσταση για όλους και σε όλα τα επίπεδα......

Ελενα
17-04-20, 14:13
Όλες αυτές οι αναλύσεις είναι για πόσιμο νερό. Από ότι κατάλαβα είναι οι λιγότερες που μπορούν να γίνουν. Περίμενα κάτι πιο οικονομικό σύμφωνα με τα λεγόμενα της αλλά είναι πολλά τελικά. Σε ένα άλλο εργαστήριο με λιγοτερες αναλυσεισ που ρώτησα 120€ χωρίς ΦΠΑ.

Για νερό άρδευσης - ποτίσματος- οι εξετάσεις είναι λιγότερες κ πιο οικονομικες


ΦΥΣΙΚΟΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ( ΑΡΔΕΥΣΗΣ) 40€ χωρίς ΦΠΑ

Ασβέστιο-Calcium (Ca), Μαγνήσιο-Magnesium (Mg), Κάλιο - Potassium (K), Νάτριο-Sodium
(Na), Νιτρικά-Nitrates (NO3),
Θειικά-Sulphates (SO4), Βόριο-Boron (B), Χλωριούχα-Chlorides (Cl), pH, Αγωγιμότητα -Conductivity, Ολικά διαλυμμένα Στερεά-Total Dissolved Solids (TDS), Ολική σκληρότητα
-Total hardness, Αλκαλικότητα Ρ-Alkalinity P, Ολική αλκαλικότητα -Total alkalinity, Ανθρακικά-Carbonates (CO3), Όξινα Ανθρακικά-Bicarbonates (HCO3), Ανθρακική σκληρότητα -Temporary hardness, Μη ανθρακική σκληρότητα -Permanent hardness, SAR(Sodium Adsorption Ratio)

Ευχαριστω
Καλη Ανάσταση!