PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννησαν τα σκαλάρια


panos84
11-01-06, 14:54
20 ωρες μετα οπως και τα χεμιχρωμις που εχω εχουν ασπρισει 15 ενω πρεπει συνολικα να ειναι 100 και πλεον.αυτο με κανει να πιστευω πως ισως προχωρησει η εκκολαψη γιαυτο και θελω τη βοηθεια των εμπειρωτερων.πριν αρχισουν να κολυμπανε μαλλον υα τα μεταφερουν ετσι δεν ειναι?το υποστρωμα που εχω ειναι χαλικι μαλλον χοντρο,μηπως αντιμετωπισουν προβλημα??γυρισα μια σπασμενη σταμνα αναποδα μπας και τα βαλουν εκει.

Moonchild
11-01-06, 17:34
Ενυδρείο χωρίς χαλίκι θα ήταν καλύτερο για τους γονείς.. θα δεις οτι αφού αρχίσουν να κουνιούνται τα μικρά, θα πέφτουν συνέχεια κάτω και οι γονείς θα τα σηκώνουν πάλι στη θέση τους. όσο για το φύλο, στην αναπαραγωγική φάση, το θηλυκό έχει πιο χοντρό το "σωληνα" , ενώ το αρσενικό λεπτότερο. Καλή συνέχεια με τα μικρά !!!;)

panos84
12-01-06, 14:08
ποιος θα βρει τι συμβαινει,για να δουμε!εχουμε και λεμε λοιπον¨εχουν περασει 44 ωρες απο τοτε που το θυληκο αφησε τα αυγα.πολλα εχουν ασπρισει μπορει και τα μισα!!!αυτο που βλεπω ομως και θεωρω σημαντηκοτερο ειναι το οτι τα υπολοιπα δεν εχουν υποστει καμια απολυτως αλλαγη ειναι δηλαδη οπως ηταν απο την πρωτη ωρα!!!απο ολα αυτα που εχω γραψει σε πλα τα ποστσ τα χαλασμενα(ασπρα)αυγα απο τι μπορει να προκληθηκαν.1.απο fungus 2.λογω υψηλης σκληροτητας 3.επειδη δεν τα ψεκασε το αρσενικο καθοτι ειναι η πρωτη του φορα(γιαυτο δεν παρατηρειται καποια αλλαγη στα υπολοιπα με συνεπεια οσο περνα η ωρα και αυτα να ασπρισουν.

netblues
12-01-06, 15:10
ελαχιστος χρονος εκολλαψης για να δεις κινηση ειναι 48 ωρες..
μεχρι και 96.
υπομονη.

panos84
13-01-06, 22:30
τελικα δεν ειδα κανενα να εκκολαπτεται!την τριτη μερα το πρωι αυτο που ειδα ταν πανω στο φυλλο καποια αυτα να ειναι κολλημενα πανω στο φυλλο αλλα απο το ρευμα αερος που υπηρχε αυτα να κουνιουνται.ηταν εντελως διαφανη,κατι σαν τζουφια μπορω να το χαρακτηρισω.τι μπορει να εχει γινει?ποιο απο τα τρια που εχω προαναφερει σε αλλο ποστ μπορει να ισχυει?

Giorgos
13-01-06, 22:36
Αφού όπως λες, τα αυγά δεν έχουν αλλάξει (σε χρώμα;) από την ημέρα που τα εναπόθεσε η θηλυκιά. Αυτό φανερώνει ότι δεν είχαν γονιμοποιηθεί εξ' αρχής. Δεν μας είπες τις μετρήσεις του ενυδρείου (κυρίως τη σκληρότητα που παίζει το σημαντικότερο ρόλο).

panos84
13-01-06, 23:03
εχω πει πως εχω μεγαλη σκληροτητα.τυχαια γεννησαν αλλα αν ειναι αυτο εξαιτιας της μεγαλης σκληροτητας δε θα επρεπε να ασπρισουν???και μαλιστα ολα σχεδον μαζι απο την απορροφηση του ασβεστιου?

Giorgos
14-01-06, 00:09
Τα αυγά δεν ασπρίζουν από την απορρόφηση ασβεστίου.
Επειδή τα σκαλάρια χρειάζονται μαλακό νερό (δηλαδή υψηλή οσμωτική πίεση) για να εκκολαφθούν τα αυγά, στην περίπτωση που το νερό του ενυδρείου είναι αρκετά σκληρό (δηλαδή χαμηλή οσμωτική πίεση) τα ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου σκληραίνουν την μεμβράνη του αυγού κάνοντας την επιτυχημένη γονιμοποίηση πολύ δύσκολη έως απίθανη. Οπότε αργά ή γρήγορα, τα αυγά θα αρχίσουν να χαλάνε (ασπρίζουν) μιας και δεν ήταν δυνατή η γονιμοποίησή τους.

panos84
10-02-06, 22:07
αυτη τη φορα γεννησαμε με 100ppm σκληροτητα και 7.2 πεχα ειμαι στις 31 ωρες καποια εχουν ασπρισει!ες αυριον τα σπουδαια.θελω να ρωτησω αντυχον πετυχει η γεννα αν μπορω για 2-3 μερες να ταισω κροκο αυγου και αν το εχει κανει κανεις θελω να ξερω αν θα εχει επιτυχια

Cydox
11-02-06, 21:34
Τα 100ppm σκληροτητας που αναφερεις ποσα περιπου dGH ειναι? Επισης δεν εχω ακουσει για διατροφη με κροκο αυγου ποτε.. παντος η καλυτερη λυση ειναι παυλιοι αρτεμιας. Τα pterophyllum scalare θελουν χαμηλη σκληροτητα απ οσο ξερω.. οποτε αν ριχνεις νερο του δυκτιου, δεν υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες εκκολαψης. Εγω παντος,πλεον, στην εβδομαδιαια αλλαγη νερου (30%) ριχνω μισο απιονισμενο ,μισο βρυσης και εχω σκληροτητα στους 10 dGH και οσο παει κατεβαινει, με καθε αλλαγη.

panos84
11-02-06, 22:28
οι πρωτες ουριτσες φανηκαν μετα 48 ωρες.επιτελους ειδαμε και αυτες τις ουρεςςςςςς!!!παντως δεν εβαλα μπλε του μεθ.και ειχε πολυ φουγκους ρε παιδι μου.το 1/5 σωθηκαν μεχρι στιγμης καμια 100 τα υπολογιζω.τα εχουν μεταφερει πανω σε ενα φυλλο υγροφιλας παρακαλω και δε ταβαλαν καπου κατω γιατι υποθετω εξαιτις της βρωμιας που μπορει να υπαρχει.παντω το φυλλο καθε τοσο το κουνανε και πεφτουν μερικα τα οποια τα προλαβαινουν και τα πιανουν.φοβαμαι γιατι απο κατω εχει ασπρο χαλικι και καταλαβαινετε.και τα δυο ειναι αρκετα προστατευτικα μεχρι στιγμης.τωρα αν αρχισουν να κολυμπαν και τα κυνηγαει μαλλον το αρσενικο ειναι αλλο θεμα,ετσι δεν ειναι.αρτεμια μπορω να εχω ετοιμη την τριτη το πρωι,δεν πιστευω να ειναι αργα και ψοφησιυν της πεινας!τα 100ppm ειναι 5.6 σκληροτητα.αχ τι τραβηξα γιαυτες τις ουρες!!!

Cydox
11-02-06, 22:48
Συγχαρητηρια :smt041 :smt041 :smt041 :D . Τις πρωτες 5 ημερες δεν χρειαζονται τροφη.. οταν θα αρχισουν να κολυμπουν ελευθερα πρεπει να τους δωσεις. Θα τα αφησεις στο ενυδρειο που τα εχεις τωρα, η θα τα μεταφερεις καπου αλλου?

panos84
12-02-06, 14:32
θα τα αφησω εκει που ειναι με τους γονεις.τωρα αν το αρσενικο αρχισει να τα τρωει θα το βαλω σε αλλο ενυδρειο

Cydox
12-02-06, 14:51
Τελεια ειναι ! Σου προτεινω μολις μπουν στο σταδιο free swimming να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο/μαιευτηριο.. Εγω ποτε θα δω μικρα :confused: