PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γαρίδες είναι αυτές;


aXER
23-01-20, 20:34
Πήρα πριν περίπου 1,5 μήνα για πρώτη φορά 4 γαρίδες για το κοινωνικό φυτεμένο μου 55lt.

Στο κατάστημα μου τις δώσαν σαν Amano, 2.50€ την μία, αλλά τώρα που μεγάλωσαν (και οι δύο μεγάλωσαν αρκετά +3cm) δεν μοιάζουν καθόλου με Amano.
Και το θέμα είναι ότι ΟΣΟ και να ψάχνω στο internet δεν έχω βρει πουθενά φωτογραφία με ίδιες ώστε να τις ταυτοποιήσω.
Μπορείτε να βοηθήσετε;

https://i.postimg.cc/Qtq4nwFB/2020-01-20-20-34-11.jpg

THEOFIL7
23-01-20, 20:51
Macrobrachium .Ειναι σχετικα το πιο μικρο 8cm και (πιο) ειρηνικο ειδος της κατηγοριας.Tρωνε οτι μικρο κυκλοφορει στον πατο (σαλιγκαρια αρωστα ψαρια ακομη και τα πλαναρια)του ενυδρειου .

https://www.garnelio.de/rotscherengarnele-macrobrachium-inlesee-macrobrachium-peguense-planarienfresser

aXER
23-01-20, 20:54
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα να υποθέσω ότι με "κορόιδεψαν"? :(

Υπάρχει φόβος για τα ψάρια του ενυδρείου;
Κυρίως guppies.

THEOFIL7
23-01-20, 21:14
Προβλημα θα εχεις μονο εαν ειναι ζευγαρι και εχεις γεννες.Πολλαπλασιαζονται σαν κουνελια.Κατα τ΄αλλα ειναι πανεμορφα πλασματα κατι που αποτυπωνεται και στην φωτογραφια σου.

aXER
23-01-20, 21:46
Προβλημα θα εχεις μονο εαν ειναι ζευγαρι και εχεις γεννες.Πολλαπλασιαζονται σαν κουνελια.Κατα τ΄αλλα ειναι πανεμορφα πλασματα κατι που αποτυπωνεται και στην φωτογραφια σου.

Είσαι σίγουρος;
Γιατί ψάχνοντας βασιζόμενος στο "Macrobrachium" βρήκα ότι αυτές που έχω είναι
"macrobrachium dacqueti juvenile of giant malaysian shrimps"....
...
Giant...:smt120

THEOFIL7
25-01-20, 20:45
Εγω ειχα τις macrobracium με τις καφε δαγκανες (η κυριαρχη αρσενικη εφτανε 10-15cm).
Βαση της εικονας η δικες σου ειναι με τισ κοκκινες δαγκανες.Δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα σιγουρα ειναι της ομαδας Macrobrachium

pagokoftis
26-01-20, 00:48
Από πού τις αγόρασες??

kwstas arta
26-01-20, 07:16
Κοιτα εδω,εχει ολων τον ειδων Macrobrachium.https://www.garnelio.de/blog/garnelen/macrobrachium-grossarmgarnelen-haltung-im-aquarium

aXER
26-01-20, 08:12
Από πού τις αγόρασες??

Από μεγάλο, γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης, στην περιοχή αεροδρομίου

Κοιτα εδω,εχει ολων τον ειδων Macrobrachium.https://www.garnelio.de/blog/garnelen/macrobrachium-grossarmgarnelen-haltung-im-aquarium

Δεν υπάρχει καμία που να μοιάζει 100%. Ίσως η glass να πλησιάζει αλλά της λείπει το κόκκινο "κέρατό".

stav
27-01-20, 04:36
[QUOTE=aXER;1057245]Από μεγάλο, γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης, στην περιοχή αεροδρομίου

Αυτοι δεν ξερουν να ξεχωριζουν ψαρι απο σκυλο.

aXER
27-01-20, 08:39
Κοίτα, προσωπικά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, ούτε να σου πω την αλήθεια ξέρω κι άλλα μαγαζιά, γιατί δεν το έχω ψάξει.

Σε καμία περίπτωση το topic που άνοιξα δεν ήταν για να κρίνω τον επαγγελματία που στο κάτω κάτω μπορεί να έκανε ένα στιγμιαίο λάθος, θέλω να είμαι ξεκάθαρος. Και γενικά, είμαι σίγουρος ότι όποιο άλλο κατάστημα και να έλεγα, σίγουρα θα υπήρχε και για αυτό μία παρόμοια αντίδραση, γιατί η "δυσαρέσκεια ακούγεται περισσότερο από την ευαρέσκεια". (δικό μου, copyright :D )

Στο προκείμενο τώρα, 4 τέτοιες γαρίδες, σε 55lt ενυδρείο, πόσο πιθανόν είναι να μεγαλώσουν τόσο που να μην χωρούν και με τι ρυθμό μεγαλώνουν; Πότε "ενηλικιώνονται"; :smt120

Υ.Γ. Οι δύο είναι μεγαλούτσικες μετά από 1,5 μήνα, γύρω στα 5-6cm. Οι άλλες 2 είναι σχεδόν μισό μέγεθος, παρόλο που τις πήρα μαζί. Παίζει να είναι διαφορές αρσενικού-θηλυκού;

lingistis
28-01-20, 09:45
Το είδος που έχεις είναι όντως Macrobrachium dacqueti... νεαρό ακόμα. Δηλαδή θα μεγαλώσουν και ίσως δημιουργηθεί πρόβλημα με 4 σε 55 λίτρα. Αν ήθελες Αμάνο, το πιο σωστό για μένα είναι να τις πας πίσω.


Αν όμως αποφασίσεις να τις κρατήσεις... αναμένουμε ενημερώσεις :grin:

aXER
01-02-20, 17:20
Τέλος καλό, όλα καλά.
Πήγα σήμερα από το κατάστημα και τα έδωσα πίσω.
Πήρα τις τελευταίες 4 Amano που υπήρχαν (και ναι, αυτή την φορά το διασταύρωσα επι τόπου με φωτογραφία από το κινητό ότι ΕΙΝΑΙ amano :D )

Να σημειώσω ότι μου βγήκε η ψυχή μέχρι να καταφέρω να μαζέψω τις Macrobrachium, οι άτιμες ήταν πολύ ζωηρές. Χρειάστηκε να βγάλω την ρίζα και την πέτρα με τα φυτά που είχα μέσα. Επ ευκαιρίας έκανα και μια μικρή αλλαγή του 1/3 του νερού, μαζεύοντας τα περισσότερα περιττώματα που σηκώθηκαν λόγω της αναταραχής που προκάλεσα.
Οι γαρίδες είναι καλού μεγέθους 2-3cm, όχι "μωρά" δλδ, απλά 3-4 ώρες μέσα στο ενυδρείο είναι ακόμη πολύ φοβισμένες και κάθονται και οι τέσσερεις μαζί σχεδόν στην επιφάνεια, στην βεντούζα του θερμομέτρου. Ελπίζω να "ξεψαρώσουν" :cool: